olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Nordnet AB (publ) SAVE.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0015192067 · Verticală: Companii listate din Suedia
Nordnet este o platformă digitală nordică de economisire și investiții, activă în Suedia, Norvegia, Danemarca și Finlanda, cu un sparkapital de 1 183 mdr SEK la finalul anului 2025. Rezultatele record din 2025 și extinderea în Germania din a doua jumătate a lui 2026 fac din companie un caz relevant pentru piața europeană a brokerajului online, dacă ritmul de creștere se menține.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Nordnet AB (publ) (SAVE.ST) costa 345,80 SEK (−0,17 % într-o zi), cu capitalizare 88,1 mld SEK, P/E 29,3 pe un EPS diluat de 11,82 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,30 %, beta 0,81, interval pe 52 de săptămâni 259,80–376,60 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 317,71 – 350,29
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,86 · lățimea benzii 9,8 %
- SMA 50 / 200
- 339,73 / 329,70
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,82 / -3,12
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,2 % | −0,6 % | +1,9 pp | — |
| 3 luni | −3,4 % | −4,2 % | +0,8 pp | — |
| 6 luni | +10,5 % | +4,3 % | +6,1 pp | — |
| De la început de an | +28,0 % | +7,5 % | +20,5 pp | — |
| 1 an | +24,3 % | +9,9 % | +14,4 pp | −8,3 % |
| 3 ani | +101,3 % | +49,8 % | +51,4 pp | +12,0 % |
| 5 ani | +83,5 % | +42,8 % | +40,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 17,4, mediană 21,6, max 22,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 2,6 mld | 2,8 mld | 3,0 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +9,1 % | +7,1 % |
| EPS diluat | 9,83 | 10,85 | 11,82 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +10,4 % | +8,9 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -12,6 mld | 6,0 mld | 12,5 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,7 mld SEK
- Datorie financiară
- indisponibil SEK
- Datorie netă
- indisponibil SEK
- Capitaluri proprii
- 8,4 mld SEK
- Active totale
- 309,4 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 37,0 %
- ROA
- 1,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 4,6 mld | 5,2 mld | 5,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 10,6 mil | 13,0 mil | 11,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,2 mld | 3,5 mld | 3,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 581,6 mil | 669,0 mil | 710,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | 2,6 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 9,83 | 10,85 | 11,82 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 249,9 mil | 251,2 mil | 250,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 4,38 | 7,20 | 7,94 | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 249,9 mil
- 2024
- 251,2 mil
- 2025
- 250,0 mil
esef· 26 oct. 2026verificat
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,7 mld | 4,7 mld | 5,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 254,6 mil | 311,0 mil | 280,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 222,2 mld | 273,2 mld | 309,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 214,5 mld | 265,3 mld | 301,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 7,7 mld | 7,9 mld | 8,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 262,3 mil | 259,1 mil | 254,9 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 262,3 mil
- 2024
- 259,1 mil
- 2025
- 254,9 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -12,6 mld | 6,1 mld | 12,5 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 36,7 mil | 49,0 mil | 42,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -12,6 mld ≈ | 6,0 mld ≈ | 12,5 mld ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 13,9 mld | -3,4 mld | -9,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -877,5 mil | -2,6 mld | -2,5 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,1 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 298,0 mil | 604,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 88,1 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
42 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 414,7 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 489,5x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 29,3x | 38 (față de colegi) | 25 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 14,2 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,0 % | 43 (pe interval fix) | 15 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 16,2 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente66/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare66/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Nordnet AB (publ) (SAVE.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 37,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 130,67–247,80 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 168,78 SEK, prețul de 345,80 SEK lasă un potențial de -51,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -104,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 414,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 489,5x
- Randament FCF: 14,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 16,2 %
Ce o infirmă
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SAVE.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Nordnet este o platformă digitală nordică de economisire și investiții, activă în Suedia, Norvegia, Danemarca și Finlanda, cu un sparkapital de 1 183 mdr SEK la finalul anului 2025. Rezultatele record din 2025 și extinderea în Germania din a doua jumătate a lui 2026 fac din companie un caz relevant pentru piața europeană a brokerajului online, dacă ritmul de creștere se menține.
SWOT
Puncte tari
- Scara clientelei și sparkapitalul record din 2025 oferă o bază solidă pentru venituri din comisioane. Marja operațională ridicată arată eficiența modelului digital.
- Diversificarea pe patru piețe și pe mai multe produse, de la tranzacționare la pensii, reduce dependența de un singur tip de venit.
- Recunoașterea mărcii și încrederea clienților sunt resurse greu de replicat pentru concurenți noi.
Puncte slabe
- Veniturile din dobânzi sunt sensibile la nivelul ratelor, iar un declin al acestora poate afecta profitul.
- Dependența de activitatea de tranzacționare, care fluctuează cu sentimentul pieței, face veniturile mai greu de prognozat.
- Compania a avut în trecut cheltuieli juridice și sancțiuni legate de reglementare, ceea ce indică vulnerabilități de conformitate.
Oportunități
- Intrarea pe piața germană ar putea deschide o bază de clienți nouă dacă lansarea urmează planul.
- Segmentul de private banking și serviciile de tranzacționare avansată pot atrage clienți cu sparkapital mai mare.
- Automatizarea prin AI în serviciul clienți ar putea scurta timpii de așteptare și reduce costurile.
Amenințări
- Concurenții locali și internaționali pot lansa prețuri agresive, ceea ce ar putea comprima comisioanele.
- Atacurile cibernetice și eșecurile sistemelor IT pot afecta platforma și încrederea clienților.
- Schimbările de reglementare sau sancțiunile autorităților de supraveghere pot crește costurile de conformitate.
Riscuri
- Risc de rate de dobândăridicat
Scăderea ratelor poate reduce venitul net din dobânzi, mai ales dacă nu este compensată de creșterea volumului de credite.
- Risc de reglementareridicat
Cerințele de capital, de prevenire a spălării banilor și de protecție a datelor pot genera sancțiuni dacă sunt încălcate.
- Risc ciberneticmediu
Atacurile și fraudele pot perturba serviciile, pot expune date ale clienților și pot atrage răspunderi financiare.
- Risc de execuție în Germaniamediu
Expansiunea în Germania ar putea întârzia sau eșua, ceea ce ar afecta strategia de creștere.
- Risc de performanță a fondurilorscăzut
Dacă fondurile proprii sub marcă Nordnet nu performează față de indici, reputația și comisioanele pot fi afectate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea sparkapitalului și a numărului de clienți în 2025 arată cerere constantă pentru platformă. Dacă ținta de creștere se menține, baza de venituri ar putea continua să se extindă.
- Diversificarea pe țări și produse îi oferă companiei mai multă stabilitate când condițiile de piață se schimbă.
- Investițiile în AI și în platforma cloud ar putea îmbunătăți eficiența operațională și experiența clienților.
Ce ar strica teza
- Veniturile din dobânzi ar putea rămâne sub presiune dacă ratele se stabilizează fără o creștere a creditării.
- Dependența de activitatea de tranzacționare poate face veniturile volatile în perioade de piață calmă.
- Expansiunea în Germania implică costuri și riscuri de reglementare care ar putea întârzia rezultatele pozitive.
De urmărit
- Raportul privind realizarea țintei de creștere a clienților (13–15%)2026
- Lansarea activității în Germania prin filiala planificatăa doua jumătate a lui 2026
- Evoluția venitului net din dobânzi după stabilizarea ratelor2026
- Plata dividendului propus de 8,60 SEK pe acțiune după aprobarea adunării generalemai 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Nordnet oferă clienților din patru țări nordice servicii de economisire și investiții prin Nordnet Bank AB, cu tranzacționare de acțiuni, credite cu titluri ca garanție și credite ipotecare în Suedia și Norvegia. Grupul include și Nordnet Pensionsförsäkring AB, care oferă asigurări de viață orientate spre economisirea pentru pensie, și Nordnet Fonder AB, care administrează fonduri de alocare disponibile pe toate piețele. Veniturile sunt împărțite între comisioane nete de 3 057 MSEK și venituri din dobânzi nete de 2 313 MSEK în 2025, potrivit raportului anual 1.
Segmente
Economisire și tranzacționare
Activitatea principală constă în păstrarea și tranzacționarea de acțiuni, obligațiuni și fonduri de către clienți pe platformă, unde comisioanele reprezintă componenta cea mai mare a veniturilor. Compania a deschis zece noi piețe europene de tranzacționare și a introdus tranzacționarea de acțiuni americane în 2025 1.
Credite și bănci
Nordnet Bank AB acordă credite cu titluri financiare ca garanție și credite ipotecare, iar veniturile din dobânzi depind de nivelul ratelor și de volumul creditelor. Portofoliul de credite ipotecare a crescut de la 11,1 la 12,0 mdr SEK în 2025 1.
Pensii și fonduri
Nordnet Pensionsförsäkring AB și Nordnet Fonder AB oferă asigurări de pensie și fonduri de alocare, cu filiale în Finlanda și Danemarca. Aceste produse completează oferta de economisire a clienților și sprijină veniturile din comisioane 1.
Piața în context
Piața de economisire și investiții din Nordic este competitivă, cu jucători locali și internaționali care pot lansa produse sau modele de prețuri noi. Compania a raportat un sparkapital de 1 183 mdr SEK și o rată de economisire de 8% în 2025, iar ținta pe 2026 pentru creșterea clienților este de 13–15% pe an 1.
Extinderea în Germania, cu activitate de filială planificată pentru a doua jumătate a lui 2026, deschide o piață nouă dar presupune investiții în infrastructură și reglementare. Rezultatul depinde de modul în care clienții germani vor adopta platforma 1.
Poziția concurențială
- Avanza Bank Holding AB
Broker online suedez inclus de Nordnet în grupul de comparație, cu o ofertă apropiată pe piața locală.
- AJ Bell plc
Platformă britanică de investiții inclusă în grupul de comparație folosit de Nordnet.
- FinecoBank S.p.A.
Bancă și broker online italian, menționat de companie ca reper în grupul de comparație.
- Swissquote Group
Broker și bancă online elvețian inclus în grupul de comparație al companiei.
Știri și depuneri
Din presă
- ABG Sundal Collier and Nordnet form private banking joint ventureYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202308 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Nordnet AB (publ) · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.