olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Sedana Medical AB (publ) SEDANA.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0015988373 · Verticală: Companii listate din Suedia
Sedana Medical dezvoltă și comercializează Sedaconda ACD și isoflurane pentru sedarea prin inhalare a pacienților ventilați mecanic în terapie intensivă, iar cifra de afaceri a crescut cu 12 procent în 2025 la 200 226 KSEK. Compania se pregătește pentru o cerere de autorizare în SUA în mijlocul anului 2026, ceea ce face din această perioadă una decisivă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sedana Medical AB (publ) (SEDANA.ST) costa 9,69 SEK (+1,47 % într-o zi), cu capitalizare 956,8 mil SEK, beta 1,04, interval pe 52 de săptămâni 7,93–13,62 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 9,08 – 10,07
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 10,3 %
- SMA 50 / 200
- 10,03 / 9,64
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,13 / -0,16
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,3 % | −0,6 % | −1,7 pp | — |
| 3 luni | −5,7 % | −4,2 % | −1,6 pp | — |
| 6 luni | −0,8 % | +4,3 % | −5,2 pp | — |
| De la început de an | −5,7 % | +7,5 % | −13,2 pp | — |
| 1 an | −1,9 % | +9,9 % | −11,8 pp | −8,5 % |
| 3 ani | −51,7 % | +49,8 % | −101,6 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −89,7 % | +42,8 % | −132,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 153,9 mil | 178,8 mil | 200,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +16,2 % | +12,0 % |
| Profit net | -59,6 mil | -10,7 mil | -59,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,60 | -0,11 | -0,60 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -38,7 % | -6,0 % | -29,6 % |
| Flux de numerar liber | -38,6 mil | -14,0 mil | -15,2 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 91,0 mil SEK
- Datorie financiară
- indisponibil SEK
- Datorie netă
- indisponibil SEK
- Capitaluri proprii
- 900,8 mil SEK
- Active totale
- 954,5 mil SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,40x
- ROE
- -6,4 %
- ROA
- -6,0 %
- Marja FCF
- -7,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 153,9 mil | 178,8 mil | 200,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 44,9 mil | 52,6 mil | 57,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 109,0 mil | 126,1 mil | 142,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 20,8 mil | 20,3 mil | 20,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -65,5 mil | -52,2 mil | -32,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,3 mil | 22,5 mil | 28,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -59,0 mil | -9,9 mil | -57,3 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 593,0 mii | 726,0 mii | 2,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | -59,6 mil | -10,7 mil | -59,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,60 | -0,11 | -0,60 | esef· 26 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 231,2 mil | 194,0 mil | 91,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 43,0 mil | 45,6 mil | 37,9 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 459,6 mil | 278,2 mil | 173,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 0 | 26,6 mil | 25,3 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,0 mld | 1,0 mld | 954,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 43,0 mil | 51,6 mil | 51,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 44,1 mil | 61,2 mil | 53,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 970,0 mil | 958,2 mil | 900,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 99,4 mil | 97,0 mil | 98,7 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 99,4 mil
- 2024
- 97,0 mil
- 2025
- 98,7 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -38,1 mil | -11,8 mil | -12,8 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 515,0 mii | 2,2 mil | 2,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -38,6 mil ≈ | -14,0 mil ≈ | -15,2 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -322,0 mil | -44,7 mil | -63,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -4,9 mil | -3,6 mil | -4,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 956,8 mil SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -29,6 % | 8 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -1,1x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,4x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,6 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Sedana Medical AB (publ) (SEDANA.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 200,2 mil SEK în 2025; creștere an/an 12,0 %; marjă netă -29,6 %; ROE -6,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 3,4x
Ce o infirmă
- Marja netă: -29,6 %
- Acoperirea dobânzilor: -1,1x
- Randament FCF: -1,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SEDANA.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Sedana Medical dezvoltă și comercializează Sedaconda ACD și isoflurane pentru sedarea prin inhalare a pacienților ventilați mecanic în terapie intensivă, iar cifra de afaceri a crescut cu 12 procent în 2025 la 200 226 KSEK 1. Compania se pregătește pentru o cerere de autorizare în SUA în mijlocul anului 2026, ceea ce face din această perioadă una decisivă.
SWOT
Puncte tari
- Produsul are protecție prin brevete și exclusivitate a datelor în Europa, ceea ce limitează concurența directă în sedarea prin inhalare.
- Compania are deja o activitate profitabilă în afara SUA, ceea ce îi oferă o bază financiară pentru lansarea internațională.
- Dispozitivul funcționează cu echipamentele existente din terapia intensivă, fără investiții noi, ceea ce facilitează adopția.
Puncte slabe
- Compania depinde în mare măsură de un număr mic de produse și de o singură terapie, iar eșecurile din studii ar avea un impact major.
- Compania are pierderi fiscale acumulate importante, iar utilizarea lor poate fi limitată de schimbările de proprietate.
- Veniturile sunt exprimate în SEK, dar o mare parte din costuri și venituri este în euro, ceea ce expune compania la fluctuații valutare.
Oportunități
- Aprobarea din SUA ar putea deschide cea mai mare piață a companiei, iar lansarea este planificată pentru 2027 dacă FDA aprobă cererea.
- Dacă sedarea prin inhalare se răspândește în terapia intensivă, compania ar putea câștiga cote de piață de la sedarea intravenoasă.
- Programul de acces anticipat aprobat de FDA ar putea aduce primele experiențe clinice în SUA înainte de autorizarea completă.
Amenințări
- Cererea de autorizare în SUA ar putea fi întârziată sau respinsă, ceea ce ar amâna lansarea și veniturile asociate.
- Presiunea asupra bugetelor spitalelor poate reduce disponibilitatea de a plăti pentru noi produse, inclusiv pentru cele ale companiei.
- Reglementările tot mai stricte pentru dispozitive medicale și medicamente pot crește costurile de conformitate și pot încetini lansările.
Riscuri
- Aprobare de reglementare în SUAridicat
Succesul pe piața americană depinde de acceptarea cererii de autorizare de către FDA, iar un refuz ar amâna lansarea planificată.
- Rezultatele studiilor cliniceridicat
Dacă studiile clinice ar fi negative sau insuficiente, autorizările necesare ar putea lipsi, iar veniturile ar fi afectate semnificativ.
- Dependența de un număr mic de produseridicat
Strategia companiei se bazează pe o singură tehnologie și o singură terapie, astfel că orice problemă ar avea un impact major asupra întregii activități.
- Risc valutarmediu
Parte importantă a veniturilor și a costurilor este în euro, iar raportarea se face în SEK, ceea ce poate produce pierderi din cursul de schimb.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă aprobarea din SUA se realizează în termenele planificate, lansarea din 2027 ar putea extinde semnificativ piața companiei.
- Exclusivitatea datelor în Europa și tehnologia brevetată oferă o barieră de intrare pentru eventualii concurenți directi.
Ce ar strica teza
- Cererea de autorizare în SUA este un pas incert, iar un refuz sau o întârziere ar putea amâna major creșterea companiei.
- Sedarea intravenoasă rămâne standardul consacrat, iar schimbarea obiceiurilor clinice poate fi lentă și costisitoare.
- Activitatea depinde de un număr mic de produse, iar slăbiciunile din piața europeană, precum cele din Germania, ar putea afecta rezultatele.
De urmărit
- Depunerea cererii NDA la FDAmijlocul lui 2026
- Decizia FDA privind autorizarea și lansarea în SUA2027
- Evoluția vânzărilor în Germania și pe piețele europeneurmătorul raport trimestrial
- Rezultatele primelor tratamente din programul de acces anticipat în SUA2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Sedana Medical AB este o companie suedeză al cărei produs principal este sistemul Sedaconda ACD, un dispozitiv medical de unică folosință care administrează anestezice volatile în timpul ventilației mecanice și le recirculă către pacient, combinat cu izoflurana Sedaconda. Potrivit raportului anual, compania se bazează pe o tehnologie patentată care reunește vaporizarea, filtrarea și umidificarea într-un singur dispozitiv, compatibil cu echipamentele existente din terapia intensivă 1. Veniturile provin în mare parte din afara SUA, iar compania operează cu un număr redus de angajați, 112 la finalul anului 2025 1.
Pentru SUA, compania intenționează să lanseze produsele în regie proprie, cu o forță de vânzare proprie, dacă FDA aprobă cererea de autorizare, lansarea fiind planificată pentru 2027 1. Un program de acces anticipat a fost aprobat de FDA în aprilie 2025, iar primul pacient a fost tratat în martie 2026 1.
Segmente
Sedaconda ACD și izoflurana Sedaconda
Segmentul principal combină dispozitivul medical Sedaconda ACD cu medicamentul izoflurana, vândut ca terapie de sedare prin inhalare în terapie intensivă. Compania afirmă că datele de exclusivitate pentru izoflurana Sedaconda în Europa durează până în 2032, ceea ce o face singura firmă autorizată să promoveze sedarea prin inhalare în terapia intensivă în acea regiune 1.
Producție și achiziții
După achiziția Innovatif Cekal în 2024, compania a obținut control direct asupra unei părți mai mari a costurilor de materiale și a capacității de producție al furnizorului produsului principal 1. Această integrare poate îmbunătăți controlul costurilor și al lanțului de aprovizionare, dar aduce și responsabilități operaționale suplimentare.
Piața în context
Piața vizată este sedarea pacienților ventilați mecanic în terapie intensivă, unde raportul citează aproximativ opt milioane de pacienți sedați anual la nivel global, de obicei timp de două până la cinci zile 1. Sedarea intravenoasă cu propofol și benzodiazepine rămâne standardul, iar limitările ei oferă spațiu de creștere pentru sedarea prin inhalare, deși raportul recunoaște că adoptarea depinde de mai mulți factori 1.
Pe piața europeană, compania operează deja cu profitabilitate în afara SUA, iar Germania este o piață importantă, unde vânzările au crescut puternic în prima jumătate a anului 2025 și apoi au fost afectate negativ în a doua jumătate 1. Evoluția pe SUA rămâne condiționată de aprobarea FDA.
Tendințe
- Aprobarea FDA pentru piața SUAvânt din spate
Compania a depus planuri pentru o cerere NDA la mijlocul lui 2026, bazată pe studiile INSPiRE-ICU, iar FDA a confirmat că datele par suficiente pentru depunere 1. Dacă aprobarea se realizează, lansarea în SUA ar putea deschide cea mai mare piață a companiei.
- Cost și eficiență în terapia intensivăvânt din spate
Presiunea asupra costurilor spitalelor din terapia intensivă poate favoriza soluțiile care scurtează șederea pacienților, iar sedarea prin inhalare este prezentată ca având avantaje economice și clinice 1. Acest context ar putea susține adoptarea produsului.
- Reglementare și cerințe de conformitatevânt din față
Reglementările pentru dispozitive medicale și medicamente devin tot mai stricte, iar costurile de conformitate pot fi mari; certificatele MDR și MDD trebuie reînnoite periodic 1. Aceste cerințe pot încetini sau crește costurile lansărilor.
- Sustenabilitate și practici medicalemixt
Compania susține că sedarea prin inhalare reduce zilele de terapie intensivă și, implicit, emisiile asociate, ceea ce poate conta pentru spitalele care urmăresc obiective de mediu 1. Totuși, poziționarea depinde de dovada clinică și de acceptarea de către sistemul de sănătate.
Poziția concurențială
Concurența principală este sedarea intravenoasă, o terapie bine stabilită și standard în terapia intensivă, iar compania recunoaște că trebuie să câștige cote de piață de la aceasta 1. Există și riscul de a întâmpina concurență directă în indicația sedării prin inhalare, dacă alți furnizori intră pe această piață 1.
Diferențierea companiei se bazează pe exclusivitatea datelor pentru izoflurana Sedaconda în Europa și pe faptul că produsul funcționează cu echipamentele existente, fără investiții noi în aparatură 1. Raportul nu numește concurenți specifici, așa că lista de mai jos rămâne limitată la categoriile prezentate în sursă.
- Medicamente pentru sedare intravenoasă (propofol, benzodiazepine)
Terapia standard în terapia intensivă, descrisă în raport ca principal concurent al sedării prin inhalare.
- Alți furnizori de sedare prin inhalare
Raportul menționează riscul apariției unei concurențe în indicația sedării prin inhalare, fără a numi firme.
- Sisteme de sedare alternative în terapia intensivă
Riscul de a nu obține acceptarea pe piață în fața alternativelor existente este menționat în raport.
- Furnizori de sisteme de ventilație și monitorizare
Compatibilitatea cu ventilatoarele este un factor de acceptare, iar raportul subliniază necesitatea integrării cu echipamentele existente.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Sedana Medical AB (publ) · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.