olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

SinterCast Aktiebolag SINT.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0000950982 · Verticală: Companii listate din Suedia

107,50SEK+0,47 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

SinterCast Aktiebolag dezvoltă tehnologie de măsurare și control al procesului pentru turnarea fontei cu grafit compact (CGI), folosită în motoare pentru camioane, pickup-uri și echipamente industriale. Modelul de afaceri se bazează în mare parte pe redevențe recurente, iar tendințele din industria auto fac ca subiectul să fie relevant acum.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea SinterCast Aktiebolag (SINT.ST) costa 107,50 SEK (+0,47 % într-o zi), cu beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 85,60–112,00 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,24
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
85,60112,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
103,05 – 107,35
peste banda superioară · %B 1,03 · lățimea benzii 4,1 %
SMA 50 / 200
105,12 / 100,54
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,53 / 0,28
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+4,9 %−0,6 %+5,5 pp—
3 luni0,0 %−4,2 %+4,2 pp—
6 luni+5,4 %+4,3 %+1,1 pp—
De la început de an+1,4 %+7,5 %−6,1 pp—
1 an−0,9 %+9,9 %−10,8 pp−8,5 %
3 ani−0,5 %+49,8 %−50,3 pp+12,3 %
5 ani−29,0 %+42,8 %−71,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,1 %
26 nov. 2025 → 10 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,2 %
15 nov. 2021 → 10 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−6,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri134,4 mil135,6 mil108,0 mil
Venituri an/anindisponibil+0,9 %−20,4 %
Profit net42,1 mil34,3 mil24,6 mil
Profit net an/anindisponibil−18,5 %−28,3 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %31,3 %25,3 %22,8 %
Flux de numerar liber40,4 mil57,8 mil34,6 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
5,2 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
76,1 mil SEK
Active totale
86,2 mil SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
27,5 %
ROA
23,4 %
Marja FCF
32,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
134,4 mil
2024
135,6 mil
2025
108,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
35,9 mil
2024
37,3 mil
2025
32,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
98,5 mil
2024
98,3 mil
2025
76,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
12,5 mil
2024
6,9 mil
2025
6,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
42,7 mil
2024
43,2 mil
2025
32,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
400,0 mii
2024
400,0 mii
2025
300,0 mii

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
42,6 mil
2024
43,2 mil
2025
32,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
400,0 mii
2024
9,0 mil
2025
8,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
42,1 mil
2024
34,3 mil
2025
24,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
12,3 mil
2024
23,1 mil
2025
5,2 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
43,6 mil
2024
37,9 mil
2025
30,6 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
14,1 mil
2024
12,1 mil
2025
9,3 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
70,0 mil
2024
73,1 mil
2025
45,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
8,7 mil
2024
8,1 mil
2025
6,2 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,7 mil
2024
1,1 mil
2025
700,0 mii

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
131,6 mil
2024
124,4 mil
2025
86,2 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
4,2 mil
2024
3,1 mil
2025
2,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
17,5 mil
2024
21,1 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii totale
2023
17,9 mil
2024
21,5 mil
2025
10,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
113,6 mil
2024
102,9 mil
2025
76,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
45,5 mil
2024
59,6 mil
2025
35,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
5,1 mil
2024
1,8 mil
2025
500,0 mii

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
40,4 mil ≈
2024
57,8 mil ≈
2025
34,6 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-5,6 mil
2024
-1,8 mil
2025
-500,0 mii

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-41,8 mil
2024
-47,0 mil
2025
-52,5 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
39,0 mil
2024
43,1 mil
2025
49,3 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,2 mil
2024
2,2 mil
2025
1,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-20,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-24,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-28,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-40,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
70,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
30,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
22,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
32,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
27,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
23,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
142,5 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
109,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
35,1 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
500,0 mii SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
34,6 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
140,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
116 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
122 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
30 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
208 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

107,50 SEK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
27,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
22,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-20,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 82

Scorul pe grupe

23 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate22,8 %94 (față de colegi)27 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate140,7 %100 (pe interval fix)27 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie109,3x100 (pe interval fix)27 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente142,5 %0 (pe interval fix)18 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate97/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SinterCast Aktiebolag (SINT.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 108,0 mil SEK în 2025; creștere an/an -20,4 %; marjă netă 22,8 %; ROE 27,5 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 22,8 %
    • Conversia profitului în FCF: 140,7 %
    • Acoperirea dobânzilor: 109,3x

    Ce o infirmă

    • Rata de distribuire (FCF): 142,5 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 22,9x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,3x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,1x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,4x
    ROE
    27,5 %
    mediana verticalei 7,4 %
    peste mediană (+272,0 %)
    Marja netă
    22,8 %
    mediana verticalei 4,3 %
    peste mediană (+429,9 %)
    Marja EBIT
    30,4 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+405,3 %)
    Venituri an/an
    -20,4 %
    mediana verticalei 1,3 %
    sub mediană (−1.623,3 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,5 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB223,0 mld27,019,4 %11,9 %+4,1 %+21 % / +38 %
    BOL.STBoliden Ab143,0 mld15,213,3 %10,1 %+4,8 %+12 % / +81 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag66,6 mld71,01,2 %9,8 %−2,6 %+27 % / +6 %
    AAK.STAak Ab (publ)47,5 mld13,917,2 %7,5 %+2,2 %−31 % / −14 %
    CAMX.STCamurus AB42,5 mld58,519,5 %32,5 %+21,3 %+16 % / +55 %
    BRAV.STBravida Holding AB30,1 mld24,513,7 %4,4 %−4,9 %+84 % / +123 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB29,8 mld60,59,8 %2,9 %+11,7 %−18 % / indisponibil
    ALLEI.STAlleima AB22,7 mld33,84,1 %3,6 %−5,4 %+11 % / +19 %
    BURE.STBure Equity AB22,6 mld—-21,0 %—indisponibil+20 % / +19 %
    AQ.STAQ Group AB19,7 mld29,214,9 %7,5 %+6,0 %+14 % / +119 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB18,4 mld33,93,0 %15,1 %−2,2 %+9 % / +19 %
    ATT.STAttendo AB (publ)16,8 mld20,715,1 %4,3 %+0,1 %+34 % / +223 %
    AFRY.STAfry Ab14,9 mld18,76,2 %3,1 %−5,2 %−17 % / +4 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB14,0 mld17,12,9 %23,9 %−2,0 %−33 % / −44 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,7 mld21,38,2 %8,8 %−3,2 %−18 % / +50 %
    ACAD.STAcadeMedia AB12,7 mld15,512,7 %4,3 %+9,7 %+22 % / +138 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)10,7 mld46,831,3 %3,2 %+10,1 %+15 % / indisponibil
    BOOZT.STBoozt AB10,6 mld37,910,4 %3,6 %+0,5 %+58 % / +44 %
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,0 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+36 % / +110 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)4,9 mld—-84,5 %—indisponibil−32 % / −77 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,818,0 %20,2 %+4,9 %+20 % / +12 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+1 % / +25 %
    BHG.STBHG Group AB4,5 mld31,12,5 %1,4 %+6,2 %−18 % / +113 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,8 mld51,74,1 %10,1 %+24,9 %−8 % / +87 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+16 % / −51 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SINT.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    SinterCast Aktiebolag dezvoltă tehnologie de măsurare și control al procesului pentru turnarea fontei cu grafit compact (CGI), folosită în motoare pentru camioane, pickup-uri și echipamente industriale. Modelul de afaceri se bazează în mare parte pe redevențe recurente, iar tendințele din industria auto fac ca subiectul să fie relevant acum 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologia de control al procesului pentru CGI este prezentată ca fiind de nivel mondial, cu sisteme în producție de serie 1.
    • Majoritatea veniturilor provin din redevențe recurente, ceea ce oferă un model de afaceri previzibil 1.
    • Compania are o bază de clienți stabilă, formată din turnătorii și producători auto cunoscuți 1.

    Puncte slabe

    • Compania are o structură mică, cu un număr redus de angajați, ceea ce limitează capacitatea de dezvoltare simultană 1.
    • Dependența de un număr mic de clienți mari, în special de un partener principal, poate crește riscul de concentrare 1.
    • Raportul arată că rezultatul și capitalul propriu au scăzut în 2025, iar lichiditatea este limitată 1.

    Oportunități

    • Creșterea adoptării CGI în vehiculele grele și în noile platforme de motoare ar putea extinde volumul de producție 1.
    • Piața din India și expansiunea în China ar putea deschide noi surse de venit pe termen lung 1.
    • Dezvoltarea motoarelor hibride și a motoarelor cu hidrogen ar putea extinde aplicarea tehnologiei CGI 1.

    Amenințări

    • Incertitudinea comercială și schimbările de reglementare ar putea încetini investițiile producătorilor auto 1.
    • Electrificarea mai rapidă decât se așteaptă ar putea reduce cererea pentru motoare diesel și benzină 1.
    • Fluctuațiile valutare, în special față de dolarul american, pot afecta veniturile raportate în coroane suedeze 1.

    Riscuri

    • Concentrarea cliențilorridicat

      Un client principal reprezintă o parte importantă a activității, iar pierderea sau reducerea volumelor de la acest client ar putea afecta rezultatele 1.

    • Risc valutarmediu

      Încasările sunt în principal în dolari și euro, iar cheltuielile în coroane suedeze, ceea ce expune compania la fluctuații de curs 1.

    • Lichiditate limitatămediu

      Disponibilitățile bănești la sfârșitul anului erau modeste, iar compania menționează o linie de credit neutilizată de 20 de milioane de coroane 1.

    • Risc de credit al cliențilorscăzut

      Deși majoritatea clienților sunt mari, o parte din creanțe sunt restante, iar compania nu folosește de regulă asigurare de credit 1.

    • Risc de fraudăscăzut

      Fraudele prin manipulare socială sunt menționate ca un risc, iar compania a introdus verificări ale datelor bancare și programe de instruire 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru CGI în vehiculele grele crește conform estimărilor companiei, modelul bazat pe redevențe ar putea genera venituri recurente mai mari 1.
    • Extinderea în Asia și în piețe noi precum India ar putea diversifica baza de clienți 1.
    • Argumentul de mediu, bazat pe reducerea emisiilor de CO2, ar putea susține adoptarea tehnologiei pe termen lung 1.

    Ce ar strica teza

    • Dependența de un număr mic de clienți și de un partener principal ar putea face veniturile volatile 1.
    • Dacă electrificarea accelerează, cererea pentru motoare CGI ar putea scădea mai repede decât se estimează 1.
    • Lichiditatea și capitalul propriu au scăzut, ceea ce ar putea limita capacitatea de investiție a companiei 1.

    De urmărit

    • Evoluția volumului de producție la principalul client și noile programe CGI2026
    • Implementarea standardelor americane pentru 2027 și a Euro VII în planurile OEM2027
    • Progresul spre obiectivul de cinci milioane de echivalente de motor2030
    • Nivelul lichidității și al numerarului la următorul raport anualnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    SinterCast furnizează sisteme de control al procesului pentru producția de serie din fontă cu grafit compact, precum și soluții de dezvoltare de produse și de trasabilitate 1. Compania se descrie ca un furnizor de nivel II pentru industria globală a turnătoriilor, ai căror clienți livrează piese industriei auto 1. Raportul anual 2025 arată 58 de instalații în 13 țări și 24 de angajați, cu 11 naționalități 1.

    Modelul de afaceri este descris ca foarte scalabil, astfel încât rentabilitatea crește pe măsură ce volumul de producție crește 1. Veniturile provin în principal din redevențe pentru producție, dar și din noi instalații, asistență tehnică, piese de schimb, probe de testare și licențe software 1.

    Strategia urmărește obiectivul pe termen scurt de cinci milioane de echivalente de motor și revenirea la creștere cu două cifre până în 2030, conform raportului 1. Compania leagă acest obiectiv de reducerea emisiilor de CO2 atât în turnătorie, cât și pe drum 1.

    Segmente

    Tunguri și vehicule grele

    Vehiculele grele reprezintă cea mai mare parte a volumului și sunt așteptate să crească în continuare, conform estimărilor din raport 1.

    Pickup-uri și SUV-uri

    Super Duty, pickup-urile full-size și cele mid-size, precum și SUV-urile și crossover-urile, formează un segment important, în special în America Latină, Africa și Asia-Pacific 1.

    Motoare industriale

    Sectorul industrial include motoare marine, locomotive, echipamente off-road și generatoare de rezervă, cu o creștere în special pentru centrele de date 1.

    Piața în context

    Compania estimează că majoritatea producătorilor vor implementa CGI până în 2030, cu producție de volum mare mult după 2040 1. Raportul menționează și o piață potențială globală de până la 90 de milioane de vehicule 1.

    Tendințe

    • Standarde de emisii mai strictevânt din spate

      Standardele americane pentru 2027 și deschiderea UE față de combustibilii alternativi din Euro VII de la 2029 cresc previzibilitatea pentru producătorii de vehicule grele 1.

    • Motoare cu compresie mai marevânt din spate

      Motoarele de generație următoare ar putea oferi o eficiență mai bună și ar putea favoriza adoptarea CGI pentru noile platforme 1.

    • Incertitudine comercială și reglementarăvânt din față

      Incertitudinea legată de relațiile comerciale internaționale și de legislația privind emisiile a afectat recent piața auto, iar electrificarea a adus costuri ridicate și acceptare limitată 1.

    • Electrificare inegală pe segmentemixt

      Electrificarea rămâne limitată la vehiculele grele și pickup-uri, unde o mare parte din vânzări depinde de motoarele diesel, ceea ce poate sprijini cererea pentru CGI, dar depinde de evoluția regulilor 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu identifică în mod explicit concurenți, astfel încât peisajul competitiv nu poate fi detaliat pe baza surselor furnizate. Compania își subliniază poziția de lider mondial în controlul procesului pentru CGI 1.

    Concurența directă ar putea veni din alte tehnologii de turnare sau materiale alternative, precum aluminiul, pe care compania le compară cu CGI în materialele de prezentare 1.

    • Turnătorii și furnizori de fontă cu grafit compact

      Sursa nu numește concurenți specifici; clienții actuali, precum turnătoriile Tupy, Scania și FAW, sunt parteneri, nu concurenți declarați 1.

    • Aluminiu ca material alternativ

      Aluminiul este principala alternativă materială menționată de companie, comparată cu CGI la rezistență, consum de energie și emisii 1.

    • Fontă cenușie convențională

      Fonta cenușie este un alt material pe care compania îl compară cu CGI la rezistență și durabilitate 1.

    • Vehicule electrice

      Vehiculele electrice reprezintă o soluție alternativă de reducere a emisiilor, însă raportul afirmă că electrificarea nu este un înlocuitor complet pentru toate segmentele 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / SinterCast Aktiebolag · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    SinterCast Aktiebolag (SINT.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw