olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Sivers Semiconductors AB SIVE.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0003917798 · Verticală: Companii listate din Suedia
Sivers Semiconductors proiectează și fabrică componente semiconductoare, în special lasere și circuite RF din III-V și indiu fosfid, folosite în comunicații optice și sateliți. Compania se află într-o perioadă în care cererea pentru I/O optic în centrele de date și pentru conectivitatea prin sateliți crește, iar raportul anual 2024 arată 128 de angajați, dintre care o parte mare cu doctorat.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sivers Semiconductors AB (SIVE.ST) costa 15,10 SEK (−14,59 % într-o zi), cu capitalizare 4,1 mld SEK, beta 1,63, interval pe 52 de săptămâni 2,90–101,90 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 23,1
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 15,95 – 29,54
- sub banda inferioară · %B -0,06 · lățimea benzii 59,7 %
- SMA 50 / 200
- 27,30 / 32,41
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -3,19 / -2,70
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −57,3 % | +0,4 % | −57,6 pp | — |
| 3 luni | −58,9 % | −3,3 % | −55,6 pp | — |
| 6 luni | −69,6 % | +4,0 % | −73,6 pp | — |
| De la început de an | +263,5 % | +8,1 % | +255,4 pp | — |
| 1 an | +324,6 % | +10,7 % | +313,9 pp | −8,5 % |
| 3 ani | +159,2 % | +50,1 % | +109,1 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −31,2 % | +43,6 % | −74,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 132,6 mil | 236,3 mil | 219,2 mil | 306,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +78,2 % | −7,2 % | +39,8 % |
| Profit net | -86,4 mil | -157,4 mil | -183,9 mil | -222,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -410,00 | -0,68 | -0,78 | -0,81 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -65,1 % | -66,6 % | -83,9 % | -72,6 % |
| Flux de numerar liber | -151,2 mil | -113,0 mil | -56,7 mil | -47,2 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 29,7 mil SEK
- Datorie financiară
- indisponibil SEK
- Datorie netă
- indisponibil SEK
- Capitaluri proprii
- 949,8 mil SEK
- Active totale
- 1,3 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,92x
- ROE
- -21,8 %
- ROA
- -15,7 %
- Marja FCF
- -15,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 132,6 mil | 236,3 mil | 219,2 mil | 306,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | — | 215,0 mil | 308,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit brut | — | — | 4,2 mil | -2,1 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | — | 103,5 mil | 36,3 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -185,1 mil | -158,6 mil | -194,3 mil | -177,8 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 13,2 mil | 24,5 mil | 26,8 mil | 69,8 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -103,6 mil | -175,8 mil | -203,6 mil | -237,2 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -17,2 mil | -18,4 mil | -19,7 mil | -14,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit net | -86,4 mil | -157,4 mil | -183,9 mil | -222,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -410,00 | -0,68 | -0,78 | -0,81 | esef· 28 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 47,2 mil | 25,5 mil | 17,8 mil | 29,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 29,0 mil | 34,6 mil | 24,9 mil | 10,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Active curente | 168,1 mil | 191,4 mil | 203,3 mil | 231,5 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 102,6 mil | 91,1 mil | 69,0 mil | 55,9 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 401,7 mil | 391,6 mil | 416,0 mil | 370,1 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 141,0 mil | 85,4 mil | 238,6 mil | 252,2 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 331,0 mil | 314,2 mil | 411,3 mil | 381,2 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 949,8 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 210,7 mii | 231,4 mil | 235,7 mil | 274,8 mil | esef· 28 oct. 2026derivat |
- 2023
- 231,4 mil
- 2024
- 235,7 mil
- 2025
- 274,8 mil
esef· 28 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -137,5 mil | -105,9 mil | -48,2 mil | -38,5 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 13,7 mil | 7,1 mil | 8,6 mil | 8,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -151,2 mil ≈ | -113,0 mil ≈ | -56,7 mil ≈ | -47,2 mil ≈ | esef· 28 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -166,0 mil | -60,0 mil | -42,3 mil | -54,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 35,2 mil | 145,0 mil | 82,2 mil | 110,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,1 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -72,6 % | 8 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 32,2 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2,5x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 10 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,1 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie4/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Sivers Semiconductors AB (SIVE.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 306,6 mil SEK în 2025; creștere an/an 39,8 %; marjă netă -72,6 %; ROE -21,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 32,2 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -72,6 %
- Acoperirea dobânzilor: -2,5x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Randament FCF: -1,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| SIVE.STSivers Semiconductors AB | 4,1 mld | — | -21,8 % | -72,6 % | +39,8 % | +261 % / +161 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SIVE.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Sivers Semiconductors proiectează și fabrică componente semiconductoare, în special lasere și circuite RF din III-V și indiu fosfid, folosite în comunicații optice și sateliți. Compania se află într-o perioadă în care cererea pentru I/O optic în centrele de date și pentru conectivitatea prin sateliți crește, iar raportul anual 2024 arată 128 de angajați, dintre care o parte mare cu doctorat 1.
SWOT
Puncte tari
- Competență tehnică ridicată, cu o proporție importantă de angajați cu doctorat, și tehnologii proprii III-V și indiu fosfid.
- Parteneriat tehnic cu un dezvoltator de I/O optic, care ancorează produsele de laser ale companiei în aplicații de înaltă performanță.
- Portofoliu de produse cu eficiență energetică evidențiată în raport, util într-o piață care devine sensibilă la consum.
Puncte slabe
- Dimensiunea relativ mică a echipei și a bazei de clienți poate limita capacitatea de a scala rapid producția.
- Cursul acțiunii a scăzut puternic în 2024, ceea ce reflectă incertitudine în percepția investitorilor.
- Compania nu plătește dividende și depinde de finanțare externă sau de diluare pentru a-și susține creșterea.
Oportunități
- Dacă adoptarea I/O optic în centrele de date crește, cererea pentru lasere DFB ar putea accelera.
- Creșterea conectivității prin satelit ar putea aduce comenzi suplimentare în diviziei wireless.
- Extinderea platformei InP100 către noi aplicații optice ar putea deschide piețe noi.
Amenințări
- Concurența din partea producătorilor de lasere și componente optice mai mari ar putea reduce cota de piață.
- Dependența de câțiva parteneri și clienți mari poate expune compania la schimbări bruște de comenzi.
- Costurile de conformitate cu noile reguli europene de raportare a sustenabilității ar putea crește povara administrativă.
Riscuri
- Diluare prin noi emisiuniridicat
Autorizarea de emisiune de acțiuni sau obligațiuni convertibile ar putea diminua valoarea pentru acționarii existenți dacă este utilizată.
- Lipsa dividendelormediu
Compania a precizat că nu a plătit dividende și intenționează să reinvestească resursele în creștere, ceea ce limitează randamentul pentru acționari.
- Dependența de adoptarea tehnologiilor noiridicat
Valoarea produselor optice depinde de adoptarea I/O optic de către clienți; dacă tranziția întârzie, veniturile ar putea fi mai mici decât se estimează.
- Concentrarea cliențilormediu
Un număr redus de parteneri importanți ar putea genera fluctuații mari ale comenzilor și ale veniturilor.
- Conformitate cu raportarea de sustenabilitatescăzut
Pregătirea pentru CSRD și ESRS necesită resurse suplimentare, iar întârzierile ar putea atrage costuri de conformitate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă I/O optic devine standard în centrele de date, tehnologia de lasere a companiei ar putea avea o poziție valoroasă.
- Creșterea rapidă a diviziei wireless pe piața SATCOM ar putea susține veniturile în perioada următoare.
- Competența tehnică a echipei și parteneriatele strategice ar putea transforma avantajul tehnologic în contracte.
Ce ar strica teza
- Dacă adoptarea optică întârzie, investițiile în capacitate ar putea rămâne nefolosite pentru o perioadă mai lungă.
- Diluarea prin emisiuni noi ar putea reduce câștigul acționarilor existenți chiar dacă afacerea crește.
- Scăderea puternică a cursului în 2024 arată că piața ar putea rămâne sceptică până la dovezi suplimentare de rentabilitate.
De urmărit
- Evoluția veniturilor diviziei wireless și a comenzilor SATCOM2025
- Progresul parteneriatului cu Ayar Labs și volumele de lasere livrate2025
- Utilizarea autorizației de emisiune de acțiuni sau convertibilenext annual general meeting
- Finalizarea politicii de achiziții și decizia privind aderarea la RBA2025
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Sivers Semiconductors este un grup care proiectează, dezvoltă și fabrică produse semiconductoare, potrivit raportului anual pentru 2024 1. Activitatea se bazează pe tehnologii precum indiu fosfidul (InP), platforma InP100 și matricele de lasere DFB, utilizate în aplicații de comunicații optice de mare viteză. La finalul anului 2024 grupul avea 128 de angajați, dintre care 25 la sută femei și 75 la sută bărbați 1.
Segmente
Optică și I/O optic pentru centre de date
Sivers furnizează surse de lumină și matrice de lasere DFB care alimentează soluțiile de I/O optic ale partenerului Ayar Labs, destinate să înlocuiască conexiunile electrice din calculatoarele HPC. Compania afirmă că tehnologia reduce consumul energetic cu 90 la sută față de soluțiile actuale 1.
Comunicații wireless și SATCOM
Divizia wireless a înregistrat, potrivit raportului, o creștere puternică, în special pe piața SATCOM, unde serviciile prin satelit trec de la video la conectivitate bandă largă oriunde în lume 1. Sivers livrează antene directive compacte, cu eficiență energetică ridicată, și circuite RFIC pentru 5G CPE 1.
Piața în context
Piața semiconductoarelor pentru comunicații optice și pentru sateliți este descrisă în raport ca fiind în plină transformare, pe fondul limitărilor cuprului în centrele de date 1. Raportul menționează și efectul hotărâtor al modelului energetic: consumul de energie devine tot mai important în proiectarea sistemelor, ceea ce ar putea favoriza tehnologiile optice ale companiei dacă adoptarea se extinde.
Tendințe
- Trecerea de la conexiuni electrice la opticevânt din spate
Pe măsură ce cuprul devine o limită în centrele de date, I/O optic poate deveni standard; dacă această tranziție se accelerează, soluțiile cu laser ale Sivers ar putea beneficia direct.
- Extinderea conectivității prin satelitvânt din spate
Serviciile satelitare evoluează spre bandă largă globală, ceea ce crește cererea pentru antene și componente RF compacte, ar putea susține creșterea diviziei wireless.
- Consum energetic și reglementări de sustenabilitatemixt
Cerințele energetice și noile reguli europene de raportare CSRD și ESRS impun companiei investiții suplimentare în date și procese, ceea ce poate crește costurile administrative.
- Volatilitatea cursului și accesul la capitalvânt din față
Acțiunea a scăzut semnificativ în 2024, iar autorizarea de emisiune de acțiuni sau obligațiuni convertibile arată că finanțarea prin diluare rămâne o opțiune; dacă piața rămâne dificilă, finanțarea ar putea deveni mai costisitoare.
Poziția concurențială
Raportul anual nu prezintă în mod explicit concurenții. Piața de lasere și componente optice pentru centre de date și comunicații este disputată de mai mulți producători de semiconductoare specializați, iar Sivers se poziționează prin tehnologia III-V și parteneriatele cu furnizori de I/O optic.
- Ayar Labs
Partener al Sivers în soluții de I/O optic, nu un concurent direct în raportul analizat; compania este menționată ca dezvoltator al produsului SuperNova.
- Producători de lasere III-V pentru comunicații optice
Companii specializate în lasere semiconductoare care concurează pe aceleași aplicații de comunicații de mare viteză, fără identificare nominală în sursă.
- Furnizori de module RF pentru SATCOM și 5G
Producători de circuite RF și antene pentru terminale satelitare și 5G, activi pe piața diviziei wireless a Sivers, fără nume specificate în sursă.
- Producători de circuite integrate pentru centre de date
Companii care integrează optică și electronică pentru interconectarea centrelor de date, potențiali concurenți sau parteneri în aplicații de I/O optic.
Știri și depuneri
Din presă
- A 1,700% Jump Turns Retail Trader Favorite Sivers Into Short BetBloomberg Markets · 28 mai 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202528 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202309 iul. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Sivers Semiconductors AB · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.