olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Sopra Steria Group SOP.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000050809 · Verticală: Companii listate din Franța

197,20EUR−0,50 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Sopra Steria Group este un grup european de servicii digitale, care livrează proiecte de consultanță, integrare și management de sisteme informatice pentru clienți din sectoare reglementate. Pentru grup, miza actuală este combinarea creșterii cu controlul riscurilor de execuție, a atragerii talentelor și a conformității, pe fondul unei piețe în transformare digitală și inteligență artificială. Raportul anual pentru exercițiul 2025 arată un ritm de recrutare de peste 8 313 salariați și un taux de rotație de 14,3 %, indicatori care susțin ambițiile de creștere.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sopra Steria Group (SOP.PA) costa 197,20 EUR (−0,50 % într-o zi), cu capitalizare 3,8 mld EUR, P/E 13,0 pe un EPS diluat de 15,16 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,36 %, beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 112,00–198,20 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,8 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,0
EPS diluat TTM 15,16 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
7,69 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,36 %
DPS 12 luni 4,65
Beta (2 ani)
0,59
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
112,00198,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
74,6
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
165,56 – 200,47
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 19,1 %
SMA 50 / 200
172,28 / 150,36
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
7,13 / 5,71
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+18,4 %−0,6 %+19,1 pp—
3 luni+3,4 %−4,2 %+7,6 pp—
6 luni+41,3 %+4,3 %+36,9 pp—
De la început de an+27,6 %+7,5 %+20,0 pp—
1 an+51,8 %+9,9 %+41,9 pp−6,8 %
3 ani+12,9 %+49,8 %−37,0 pp−15,9 %
5 ani+15,5 %+42,8 %−27,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,3 %
13 ian. 2026 → 24 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−53,0 %
01 mar. 2024 → 24 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 10,2, mediană 13,9, max 22,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri5,5 mld5,8 mld5,6 mld
Venituri an/anindisponibil+5,6 %−2,2 %
Profit net183,7 mil251,0 mil296,8 mil
Profit net an/anindisponibil+36,6 %+18,2 %
EPS diluat8,9412,3415,16
EPS diluat an/anindisponibil+38,0 %+22,9 %
netă %3,4 %4,3 %5,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
511,8 mil EUR
Datorie financiară
520,5 mil EUR
Datorie netă
8,7 mil EUR
Capitaluri proprii
2,1 mld EUR
Active totale
5,7 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,24x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
14,4 %
ROA
5,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
5,5 mld
2024
5,8 mld
2025
5,6 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
384,3 mil
2024
460,3 mil
2025
441,2 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
114,2 mil
2024
96,8 mil
2025
96,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
183,7 mil
2024
251,0 mil
2025
296,8 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
8,94
2024
12,34
2025
15,16

esef· 18 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
4,30
2024
4,65
2025
4,65

esef· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
191,7 mil
2024
423,4 mil
2025
511,8 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
164,6 mil
2024
148,7 mil
2025
125,8 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,6 mld
2024
2,3 mld
2025
2,4 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
322,6 mil
2024
238,5 mil
2025
233,6 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
6,1 mld
2024
5,6 mld
2025
5,7 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
619,5 mil
2024
616,7 mil
2025
520,5 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,2 mld
2024
3,7 mld
2025
3,5 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,9 mld
2024
2,0 mld
2025
2,1 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
20,2 mil
2024
20,1 mil
2025
19,5 mil

esef· 18 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
622,6 mil
2024
656,4 mil
2025
550,3 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,0 mld
2024
128,0 mil
2025
-79,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
228,4 mil
2024
-550,4 mil
2025
-373,4 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
18,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
22,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
7,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
14,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
17,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
30,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
550,3 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,8 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
3,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
12,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
13,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
8,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

197,20 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,8 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,8 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

18/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 18 mar. 2026
verificat 58derivat 3

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
115,69
EUR pe acțiune
Mijloc
166,33
EUR pe acțiune
Sus
269,01
EUR pe acțiune
Preț: 197,20 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -15,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -18,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 63,24 – 451,78 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E168,15 – 451,78 (Mijloc 259,70)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)63,24 – 86,24 (Mijloc 72,97)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate17,1 %76 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate5,3 %77 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare13,0x70 (față de colegi)38 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate76/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial70/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SOPRA STERIA GROUP (SOP.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,6 mld EUR în 2025; creștere an/an -2,2 %; marjă netă 5,3 %; ROE 14,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 115,69–269,01 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 166,33 EUR, prețul de 197,20 EUR lasă un potențial de -15,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -18,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 17,1 %
  • Marja netă: 5,3 %

Ce o infirmă

  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,0x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−28,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,7x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+32,9 %)
P/B
1,8x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+74,3 %)
ROE
14,8 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+255,7 %)
Marja netă
5,3 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+366,3 %)
Marja EBIT
7,8 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+146,0 %)
Venituri an/an
-2,2 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−478,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
2,4 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+38,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
SOP.PASopra Steria Group3,8 mld13,014,8 %5,3 %−2,2 %+50 % / +4 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SOP.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
109,18
Randament total -43 % · Pe an -43 %
193,69
Randament total 1 % · Pe an 1 %
292,67
Randament total 51 % · Pe an 51 %
3 ani
92,11
Randament total -48 % · Pe an -20 %
185,15
Randament total 1 % · Pe an 0 %
309,11
Randament total 65 % · Pe an 18 %
5 ani
77,71
Randament total -53 % · Pe an -14 %
176,99
Randament total 1 % · Pe an 0 %
326,48
Randament total 80 % · Pe an 13 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 46,29
  • Marja netă± 32,40
  • Creșterea anuală a veniturilor± 28,43
  • Diluare anuală± 2,72

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Sopra Steria Group este un grup european de servicii digitale, care livrează proiecte de consultanță, integrare și management de sisteme informatice pentru clienți din sectoare reglementate. Pentru grup, miza actuală este combinarea creșterii cu controlul riscurilor de execuție, a atragerii talentelor și a conformității, pe fondul unei piețe în transformare digitală și inteligență artificială. Raportul anual pentru exercițiul 2025 arată un ritm de recrutare de peste 8 313 salariați și un taux de rotație de 14,3 %, indicatori care susțin ambițiile de creștere.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are o structură de control intern bazată pe cadrul AMF și pe un sistem de pilotaj comun, care leagă riscurile de conducere 1.
  • Investițiile în platforme de implementare și în programul rAIse consolidează capacitatea de livrare 1.
  • Politica de formare și de dezvoltare a competențelor susține expertiza tehnică necesară clienților 1.

Puncte slabe

  • Proiectele cu obligații de rezultat expun grupul la depășiri de costuri și de termene, cu impact asupra marjei 1.
  • Dependența de atragerea și păstrarea unor experți rari face activitatea vulnerabilă la fluctuația personalului cheie 1.
  • Complexitatea reglementară a activității internaționale crește sarcina de conformitate 1.

Oportunități

  • Migrarea spre cloud și modernizarea sistemelor pot genera noi proiecte pe termen mediu 1.
  • Inteligența artificială ar putea reduce costurile de livrare, dacă adoptarea internă se extinde 1.
  • Cerința clienților pentru sisteme cu impact ecologic redus poate deschide oferte noi 1.

Amenințări

  • Penuria de talente tehnice ar putea încetini creșterea sau crește costurile salariale 1.
  • Schimbările legislative sau deciziile autorităților pot afecta activitățile grupului 1.
  • Erorile sau fraudele comise de salariați ar putea genera sancțiuni și pierderi de reputație 1.

Riscuri

  • Execuția proiectelorridicat

    O evaluare greșită a volumului de lucru sau a soluțiilor tehnice poate duce la depășirea costurilor și a termenelor, cu penalități și impact asupra marjei 1.

  • Atragerea talentelorridicat

    Dacă dispozitivele de recrutare nu sunt optimizate, grupul ar putea avea dificultăți în a obține competențele necesare strategiei sale de creștere 1.

  • Fidelizarea personalului cheiemediu

    O rotație necontrolată a experților și managerilor ar putea afecta livrarea și continuitatea proiectelor 1.

  • Conformitate și reglementaremediu

    Schimbările legislative sau încălcările de către salariați ar putea afecta activitățile și rezultatele operaționale 1.

  • Continuitatea operațiunilorscăzut

    Pierderile asociate întreruperii activității sunt acoperite prin programe de asigurare, însă riscurile neacoperite pot persista 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru cloud și inteligență artificială rămâne ridicată, grupul ar putea transforma investițiile în industrializare în marje mai bune.
  • Un sistem de pilotaj comun și un control intern robust ar putea reduce riscul de depășire a proiectelor mari.
  • Politica de formare și angajare ar putea consolida avantajul de competențe în fața concurenței.

Ce ar strica teza

  • Dacă penuria de talente se accentuează, creșterea ar putea fi limitată de costuri salariale mai mari.
  • Proiectele cu obligații de rezultat pot genera pierderi de marjă dacă estimările inițiale sunt greșite.
  • Schimbările de reglementare din țările în care grupul activează ar putea crește costurile de conformitate.

De urmărit

  • Evoluția ratei de rotație a personalului și a ratei de recrutare2026
  • Dezvoltarea veniturilor din proiectele cu obligații de rezultat2026
  • Modificările de reglementare care afectează activitățile internaționale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul acționează ca furnizor de soluții IT pentru clienți mari, în special din sectorul financiar și din alte industrii reglementate. Potrivit raportului anual, angajamentele de tip proiect, cu obligații de rezultat, reprezintă mai mult de două treimi din cifra de afaceri consolidată, ceea ce face ca gestionarea calității livrării și a costurilor să fie esențială. Grupul investește în platforme și acceleratoare de implementare, precum Digital Enablement Platform, și în programul rAIse, care integrează inteligența artificială în activitatea sa tehnologică 1.

Modelul de afaceri depinde de capacitatea de a recruta și păstra specialiști cu competențe în cloud, digitalizare și inteligență artificială. Compania a raportat un efort constant de formare, cu 25,1 ore medii de formare pe salariat în 2025, și a menținut obiectivul de cinci zile de formare pe salariat pentru 2026 1. Aceste resurse umane reprezintă principalul motor al valorii și al creșterii grupului.

Grupul funcționează printr-o organizare operațională pe patru niveluri, completată de funcții centralizate, iar dispozitivul său de control intern se bazează pe cadrul de referință al Autorității Franceze a Piețelor Financiare (AMF) 1. Acest sistem de pilotaj leagă riscurile de afaceri și de proiect de conducerea generală.

Segmente

Proiecte cu obligații de rezultat

Acest segment reprezintă mai mult de două treimi din cifra de afaceri consolidată. Riscul principal este supraestimarea sau subestimarea costurilor și a soluțiilor tehnice, care poate duce la depășirea bugetului și a termenelor contractuale, cu penalități și impact asupra marjei 1.

Servicii de consultanță și integrare

Din sursa disponibilă nu se pot deduce cifre separate pentru acest segment. Raportul descrie însă cerința clienților de a livra rapid, cu agilitate și în medii reglementate, ceea ce crește complexitatea activității de integrare 1.

Piața în context

Cererea de servicii digitale este stimulată de migrarea spre cloud, modernizarea sistemelor informatice și inteligența artificială. Raportul anual notează însă că piața de talente este tensionată, iar clienții cer tot mai mult responsabilitate ecologică a sistemelor informatice dezvoltate sau administrate 1.

Clienții din sectoare reglementate, cum este cel financiar, impun standarde ridicate de conformitate și de protecție a datelor, ceea ce poate favoriza furnizorii cu structuri solide de control. Grupul monitorizează continuu evoluția legislației din țările în care activează 1.

Tendințe

  • Inteligența artificială în livrarevânt din spate

    Programul rAIse urmărește integrarea sistematică a inteligenței artificiale în activitatea tehnologică, iar asistentul IA pus la dispoziția conducătorilor de proiect poate spori productivitatea, dacă adoptarea se extinde 1.

  • Rarefierea talentelorvânt din față

    Penuria de expertiză tehnică și așteptările mai mari ale candidaților privind calitatea vieții profesionale pot încetini creșterea, dacă politicile de recrutare nu sunt optimizate 1.

  • Migrarea spre cloudmixt

    Cererea pentru migrarea sistemelor informatice spre cloud și pentru modernizare susține volumul de proiecte, dar aduce și riscuri de execuție și de cost pe proiectele complexe 1.

  • Reglementare și responsabilitate ecologicămixt

    Noile reglementări privind protecția datelor, sancțiunile internaționale și reducerea amprentei de mediu pot genera cerințe suplimentare, dar și oportunități pentru ofertele de conformitate 1.

Poziția concurențială

Raportul anual nu identifică în sursa disponibilă concurenții nominali ai grupului. Comparația directă cu alți furnizori de servicii digitale nu poate fi făcută doar pe baza acestui document.

Avantajul competitiv descris de companie se bazează pe metodologia de livrare, pe Delivery Rule Book și pe investițiile în industrializare. Acestea ar putea diferenția grupul, dacă rămân eficiente în proiectele mari 1.

  • Furnizori de servicii IT globali

    Categorie generală de concurenți, descrisă doar în termeni de piață, fără nume din sursă.

  • Firme de consultanță digitală

    Concurență pe talente și proiecte de transformare, fără identificare nominală în raport.

  • Integratori regionali

    Concurență locală în piețele naționale, nedetaliată în documentul analizat.

Știri și depuneri

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Sopra Steria Group (SOP.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw