olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Sodexo SW.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000121220 · Verticală: Companii listate din Franța

60,50EUR+2,46 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Sodexo este un prestator global de servicii de alimentație colectivă și de gestiune a facilităților, activ în mai multe țări și segmente precum companii, educație, sănătate și seniori. Pentru analiză contează strategia de durabilitate Better Tomorrow 2028, care leagă achizițiile responsabile și reducerea risipei alimentare de obiectivele climatice pe termen lung, cu progrese măsurabile raportate pentru exercițiul 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sodexo (SW.PA) costa 60,50 EUR (+2,46 % într-o zi), cu capitalizare 8,8 mld EUR, P/E 12,8 pe un EPS diluat de 4,71 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,38 %, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 38,62–60,50 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
8,8 mld EUR
acțiuni la 31 aug. 2025
P/E (TTM)
12,8
EPS diluat TTM 4,71 · TTM până la 31 aug. 2025
E/P (TTM)
7,79 %
TTM până la 31 aug. 2025
Randament dividend
4,38 %
DPS 12 luni 2,65
Beta (2 ani)
0,40
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
38,6260,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
64,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
53,92 – 61,43
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 13,0 %
SMA 50 / 200
56,98 / 50,51
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,99 / 0,75
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+11,9 %−0,6 %+12,6 pp—
3 luni+6,2 %−4,2 %+10,4 pp—
6 luni+40,5 %+4,3 %+36,2 pp—
De la început de an+38,4 %+7,5 %+30,9 pp—
1 an+29,1 %+9,9 %+19,1 pp−6,8 %
3 ani−16,2 %+49,8 %−66,0 pp−15,9 %
5 ani−3,5 %+42,8 %−46,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,2 %
20 feb. 2026 → 13 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−56,7 %
05 iun. 2024 → 13 apr. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,7 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 10,9, mediană 13,4, max 71,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri22,6 mld23,8 mld24,1 mld
Venituri an/anindisponibil+5,1 %+1,2 %
Profit net794,0 mil168,0 mil695,0 mil
Profit net an/anindisponibil−78,8 %+313,7 %
EPS diluat5,381,134,71
EPS diluat an/anindisponibil−79,0 %+316,8 %
netă %3,5 %0,7 %2,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 aug. 2025

Numerar
2,1 mld EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
3,8 mld EUR
Active totale
14,8 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,08x
ROE
18,3 %
ROA
4,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
22,6 mld
2024
23,8 mld
2025
24,1 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
19,9 mld
2024
21,0 mld
2025
21,2 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Profit brut
2023
2,7 mld
2024
2,8 mld
2025
2,8 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
191,0 mil
2024
183,0 mil
2025
178,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
749,0 mil
2024
996,0 mil
2025
904,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
181,0 mil
2024
249,0 mil
2025
198,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Profit net
2023
794,0 mil
2024
168,0 mil
2025
695,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
5,38
2024
1,13
2025
4,71

esef· 18 nov. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,40
2024
9,34
2025
2,65

esef· 18 nov. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
2,0 mld
2024
2,1 mld
2025
2,1 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Creanțe
2023
3,6 mld
2024
3,7 mld
2025
3,8 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Stocuri
2023
324,0 mil
2024
322,0 mil
2025
304,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Active curente
2023
11,4 mld
2024
6,4 mld
2025
6,3 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
510,0 mil
2024
552,0 mil
2025
571,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Fond comercial
2023
5,6 mld
2024
5,6 mld
2025
5,4 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
448,0 mil
2024
436,0 mil
2025
507,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Active totale
2023
20,8 mld
2024
15,0 mld
2025
14,8 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
9,8 mld
2024
5,9 mld
2025
5,8 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
4,6 mld
2024
3,8 mld
2025
3,8 mld

esef· 18 nov. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
146,0 mil
2024
146,1 mil
2025
146,0 mil

esef· 18 nov. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
964,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-483,0 mil
2024
-1,0 mld
2025
-390,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-646,0 mil
2024
-1,4 mld
2025
-530,0 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
313,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
316,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
2,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
18,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
ROA
4,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
56,3 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
964,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
57 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
Zile de stoc (DIO)
5 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
8,8 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
12,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
12,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
P/S
0,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

60,50 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 8,8 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
8,8 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
P/E (TTM)
12,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
18,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 aug. 2025
Marja netă
2,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 aug. 2025
Data ultimului bilanț: 31 aug. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 aug. 2025
Sursă: esefpublicat 18 nov. 2025
verificat 73derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
44,14
EUR pe acțiune
Mijloc
61,13
EUR pe acțiune
Sus
94,75
EUR pe acțiune
Preț: 60,50 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 1,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 1,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 36,04 – 140,36 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E52,24 – 140,36 (Mijloc 80,69)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)36,04 – 49,15 (Mijloc 41,58)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate2,9 %72 (față de colegi)30 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x24 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluare12,8x74 (față de colegi)50 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial24/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial72/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial74/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SODEXO (SW.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-08-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 24,1 mld EUR în 2025; creștere an/an 1,2 %; marjă netă 2,9 %; ROE 18,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 44,14–94,75 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 61,13 EUR, prețul de 60,50 EUR lasă un potențial de 1,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 1,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 2,9 %
  • P/E (TTM): 12,8x

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
12,8x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−29,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,4x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−28,3 %)
P/B
2,3x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+121,0 %)
ROE
18,4 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+342,1 %)
Marja netă
2,9 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+156,2 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 3,2 %
Venituri an/an
1,2 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+97,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
4,4 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+157,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
SW.PASodexo8,8 mld12,818,4 %2,9 %+1,2 %+33 % / −15 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SW.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
34,93
Randament total -39 % · Pe an -39 %
61,85
Randament total 7 % · Pe an 7 %
93,31
Randament total 60 % · Pe an 60 %
3 ani
31,66
Randament total -38 % · Pe an -15 %
63,29
Randament total 18 % · Pe an 6 %
105,15
Randament total 91 % · Pe an 24 %
5 ani
28,70
Randament total -37 % · Pe an -9 %
64,77
Randament total 30 % · Pe an 5 %
118,51
Randament total 126 % · Pe an 18 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 15,82
  • Marja netă± 11,08
  • Creșterea anuală a veniturilor± 9,39
  • Diluare anuală± 0,93

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Sodexo este un prestator global de servicii de alimentație colectivă și de gestiune a facilităților, activ în mai multe țări și segmente precum companii, educație, sănătate și seniori. Pentru analiză contează strategia de durabilitate Better Tomorrow 2028, care leagă achizițiile responsabile și reducerea risipei alimentare de obiectivele climatice pe termen lung, cu progrese măsurabile raportate pentru exercițiul 2025 1.

SWOT

Puncte tari

  • Prezență globală, cu un efectiv mare și diversificat pe regiuni și segmente, care oferă stabilitate operațională.
  • Recunoaștere externă solidă în materie de etică și climă, inclusiv clasări în topurile EcoVadis și CDP.
  • Sistem de raportare și programe de reducere a risipei alimentare, integrate în operațiuni și în condițiile unor finanțări legate de sustenabilitate.

Puncte slabe

  • Progresul la ouă fără cușcă a fost inegal între regiuni, iar unele obiective au fost amânate pentru anumite țări.
  • Emisiile din lanțul de aprovizionare, care reprezintă cea mai mare parte a amprentei, rămân greu de redus.
  • Efectivul din America de Nord a scăzut din cauza rezilierii unor contracte din educație.

Oportunități

  • Cererea pentru meniuri sănătoase și cu amprentă redusă ar putea crește, dacă clienții instituționali le solicită mai des.
  • Segmentul sănătate și seniori arată dinamică comercială în mai multe regiuni.
  • Creșterea cerințelor de raportare ar putea favoriza furnizorii cu date solide și sisteme mature.

Amenințări

  • Epidemiile de gripă aviară pot perturba aprovizionarea și pot afecta costurile și angajamentele.
  • Instabilitatea geopolitică și riscurile de securitate în anumite zone pot afecta clienții și consumatorii.
  • Pierderea contractelor cu clienți mari, precum în educație, poate reduce rapid volumele într-o regiune.

Riscuri

  • Perturbări ale aprovizionării cu ouă și carnemediu

    Epidemiile animale pot întrerupe lanțurile de aprovizionare și pot încetini obiectivele de bunăstare a animalelor, cu efecte asupra costurilor.

  • Risc reputațional legat de bunăstarea animalelormediu

    Documentul recunoaște riscul reputațional și juridic care decurge din pretențiile privind bunăstarea animalelor în lanțul de aprovizionare.

  • Riscuri de securitate pentru consumatorimediu

    În unele zone, consumatorii pot fi expuși unor riscuri crescute legate de instabilitate geopolitică, terorism sau epidemii, ceea ce cere capacitate de reacție rapidă.

  • Risc de conformitate în etica afacerilorscăzut

    Încălcarea regulilor privind corupția și practicile anticoncurențiale ar putea genera riscuri juridice, operaționale și reputaționale.

  • Pierderea contractelor din sectorul educațieiscăzut

    Rezilierea contractelor cu clienți din educație, prezentă în raport în America de Nord, ar putea reduce efectivul și veniturile într-o regiune importantă.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă reducerea risipei alimentare și a emisiilor continuă, Sodexo ar putea consolida avantajul său față de clienții care cer sustenabilitate măsurabilă.
  • Prezența globală și recunoașterile externe pot susține contracte noi și retenția clienților instituționali.
  • Segmentul sănătate și seniori arată dinamică comercială, ceea ce ar putea aduce creștere durabilă dacă tendința se menține.

Ce ar strica teza

  • Dacă obiectivele de aprovizionare fără cușcă rămân întârziate, companiei i-ar putea fi greu să își respecte angajamentele publice.
  • Pierderea unor contracte mari, precum cele din educație, ar putea reduce volumele mai repede decât pot fi compensate.
  • Costurile de aprovizionare și perturbările provocate de epidemii ar putea comprima marjele, mai ales dacă nu pot fi transferate clienților.

De urmărit

  • Progresul spre obiectivul Better Tomorrow 2028 privind reducerea risipei alimentare și a emisiilor2028
  • Evoluția efectivului în America de Nord după rezilierile din educațieNext 10-K
  • Ritmul de înlocuire a ouălor cu ouă din găini eliberate din cuști în Europa și Statele Unite2026
  • Impactul raportării CSRD asupra datelor privind furnizorii și emisiile2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Sodexo se prezintă în raportul anual ca un prestator global de servicii de restaurație și de gestiune a serviciilor pentru clienți din companii, administrații, educație, sănătate și seniori, dar și din sectorul evenimentelor sportive și culturale. Grupul conectează în fiecare zi producători, furnizori, clienți și consumatori, ceea ce îi conferă, potrivit documentului, un rol central în sistemul alimentar 1. Efectivul total a ajuns la 426 464 de angajați la 31 august 2025, în creștere ușoară față de anul precedent 1. Documentul subliniază că sustenabilitatea este integrată în operațiuni, nu tratată ca un program separat 1.

Segmente

Restaurație și servicii pentru clienți pe regiuni

Activitatea este organizată pe regiuni: Europa, America de Nord și restul lumii. La 31 august 2025, America de Nord avea cel mai mare număr de angajați din grupul de regiuni, dar efectivul de acolo a scăzut ușor din cauza rezilierii unor contracte din sectorul educației, în timp ce Europa a crescut datorită activității Sodexo Live! din Regatul Unit și a segmentului Sănătate & Seniori 1.

Sănătate și seniori

Documentul menționează o dinamică comercială susținută în segmentul Sănătate & Seniori în Europa, precum și o creștere robustă în Brazilia și Chile, legată de această activitate 1. Segmentul apare ca unul dintre motoarele de creștere ale efectivului în anumite țări, fără ca raportul să detalieze în această secțiune cifre de venituri pe segment 1.

Piața în context

Piața în care operează Sodexo este cea a serviciilor de alimentație și gestiune a facilităților pentru clienți instituționali și corporativi, cu o prezență importantă în Statele Unite, India și Brazilia, unde se află cele mai mari efective de angajați 1. Potrivit raportului, sistemele alimentare reprezintă aproximativ un sfert din emisiile globale de gaze cu efect de seră, iar reducerea risipei alimentare este tratată ca un levier important de politică și operațiuni 1.

Tendințe

  • Tranziția spre alimentație cu amprentă de carbon redusăvânt din spate

    Sodexo urmărește ca 70% dintre felurile principale planificate în meniurile centrale să aibă amprentă redusă până în 2030, ceea ce ar putea sprijini cererea pentru meniuri pe bază de plante, dacă clienții le adoptă 1.

  • Raportarea de sustenabilitate și CSRDmixt

    Cerințele CSRD obligă la date detaliate despre emisii, risipă și furnizori; acest lucru ar putea crește costul administrativ, dar și avantajul celor care au deja sisteme de date mature 1.

  • Gripa aviară și lanțurile de aprovizionarevânt din față

    Focarele de gripă aviară din începutul anului 2025 au perturbat temporar aprovizionarea cu ouă fără cușcă și au încetinit progresul, anulând chiar unele câștiguri din anii anteriori 1. Presiunea asupra costurilor de aprovizionare rămâne un factor de risc 1.

  • Cerere pentru bunăstarea animalelor și aprovizionare eticămixt

    Angajamentele privind bunăstarea animalelor, precum ECC în Europa și BCC în Statele Unite și Canada, orientează achizițiile și pot consolida poziția companiei față de clienții sensibili la aceste teme, dar implementarea este inegală între regiuni 1.

Poziția concurențială

Documentul anual nu oferă o listă a concurenților direcți, iar în această analiză nu sunt folosite date din afara surselor. Competiția se desfășoară în principal pe calitatea serviciilor, prețul contractelor, capacitatea de a răspunde standardelor de sustenabilitate și pe capacitatea de a obține contracte pe termen lung cu clienți instituționali 1. Avantajul de certificare și de evaluare externă, precum clasarea EcoVadis între cele mai bune 2% dintre companii, poate influența deciziile de achiziție ale clienților 1.

Diferențierea prin sustenabilitate și etică este un element central al poziționării. Recunoașterile externe, precum statutul de « Entreprises les Plus Éthiques au Monde® » și nota A- CDP, susțin reputația grupului față de clienți și investitori 1.

  • Concurenți directi din alimentație colectivă

    Documentul nu identifică concurenți; nu sunt numiți aici alți furnizori din sector.

  • Furnizori regionali de servicii de catering

    Piețele locale sunt disputate de operatori regionali, iar raportul nu le enumeră.

  • Operatori de facility management

    Companiile care oferă gestiune integrată a facilităților concurează pe contracte cu aceiași clienți instituționali.

  • Lanțuri de restaurante integrate cu servicii corporative

    Acești actori concurează în segmentele corporative și de evenimente, unde cererea pentru servicii flexibile este ridicată.

Știri și depuneri

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-08-31 (ESEF) · SEC / Sodexo · 31 aug. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Sodexo (SW.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw