olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Telefónica, S.A. TEF.MC
Spania · BME Madrid · ISIN ES0178430E18 · Verticală: Companii listate din Spania
Telefónica, S.A. este un grup de telecomunicații cu operațiuni în mai multe țări, a cărui structură de finanțare include obligațiuni și instrumente hibride. În 2025 grupul a reciclat diferențe de conversie negative de 1.476 milioane EUR în contul de profit și pierdere, ceea ce face relevantă atenția la expunerea valutară din America Latină. Compania a încheiat și un acord de fibră cu Vodafone España.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Telefónica, S.A. (TEF.MC) costa 3,45 EUR (−0,03 % într-o zi), cu capitalizare 18,4 mld EUR, randament al dividendului 10,10 %, beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 3,20–4,10 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,5
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 3,17 – 3,51
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 10,1 %
- SMA 50 / 200
- 3,46 / 3,65
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,2 % | −0,6 % | +2,8 pp | — |
| 3 luni | −6,7 % | −4,2 % | −2,5 pp | — |
| 6 luni | −10,9 % | +4,3 % | −15,2 pp | — |
| De la început de an | −1,3 % | +7,5 % | −8,8 pp | — |
| 1 an | −4,9 % | +9,9 % | −14,8 pp | +6,7 % |
| 3 ani | −7,4 % | +49,8 % | −57,3 pp | +31,5 % |
| 5 ani | −8,4 % | +42,8 % | −51,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 40,0 mld | 40,7 mld | 35,7 mld | 35,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +1,6 % | −12,3 % | −1,5 % |
| Profit net | 2,0 mld | -892,0 mil | -49,0 mil | -4,3 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −144,4 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,31 | -0,20 | -0,06 | -0,81 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −164,5 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 5,0 % | -2,2 % | -0,1 % | -12,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 6,6 mld EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 17,8 mld EUR
- Active totale
- 92,0 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,89x
- ROE
- -21,3 %
- ROA
- -4,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 40,0 mld | 40,7 mld | 35,7 mld | 35,1 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 4,1 mld | 2,6 mld | 4,2 mld | 1,3 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 8,8 mld | 8,8 mld | 7,6 mld | 7,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 12,9 mld ≈ | 11,4 mld ≈ | 11,8 mld ≈ | 8,7 mld ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,0 mld | 3,0 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,0 mld | -1,5 mld | 2,6 mld | -1,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 641,0 mil | -899,0 mil | 617,0 mil | 365,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit net | 2,0 mld | -892,0 mil | -49,0 mil | -4,3 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,31 | -0,20 | -0,06 | -0,81 | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,22 | 0,48 | 2,31 | 0,35 | esef· 20 oct. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 7,2 mld | 7,2 mld | 8,1 mld | 6,6 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Stocuri | — | 929,0 mil | 954,0 mil | 862,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active curente | — | 20,8 mld | 22,4 mld | 22,0 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 22,9 mld | 21,4 mld | 18,2 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 18,7 mld | 16,5 mld | 15,8 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 11,4 mld | 9,9 mld | 9,1 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active totale | — | 104,3 mld | 100,5 mld | 92,0 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 23,4 mld | 25,7 mld | 24,8 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 31,7 mld | 27,1 mld | 22,7 mld | 17,8 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 6,5 mld | 4,5 mld | 816,7 mil | 5,3 mld | esef· 20 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 11,8 mld | 11,6 mld | 11,0 mld | 9,7 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -5,3 mld | -4,3 mld | -5,2 mld | -4,6 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -7,9 mld | -7,2 mld | -4,7 mld | -6,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,4 mld | 2,1 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 18,4 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,74 – 6,46 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)4,74 – 6,46 (Mijloc 5,47)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -12,3 % | 5 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -4,2 % | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 7 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 10,1 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie3/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TELEFONICA SA (TEF.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 35,1 mld EUR în 2025; creștere an/an -1,5 %; marjă netă -12,3 %; ROE -25,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 4,74–6,46 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,47 EUR, prețul de 3,45 EUR lasă un potențial de 58,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 36,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 10,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: -12,3 %
- CAGR venituri 3 ani: -4,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,5x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 46,9 mld | 21,4 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +43 % / +134 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 42,6 mld | 19,9 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +21 % / +79 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 26,2 mld | 19,8 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −6 % / −5 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 21,9 mld | 23,0 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +7 % / +134 % |
| TEF.MCTelefonica SA | 18,4 mld | — | -25,7 % | -12,3 % | −1,5 % | −8 % / −13 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,7 mld | 14,5 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +24 % / +66 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 5,0 mld | 30,3 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −8 % / −14 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,7 mld | 20,6 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +51 % / +380.733 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,5 mld | 13,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +31 % / indisponibil |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 21,9 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | −3 % / +58 % |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,4 mld | 51,1 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −11 % / +32 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,3 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +3 % / +57 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,1 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +0 % / +38 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 574,4 mil | 11,5 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | +40 % / −24 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 506,0 mil | 31,4 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −34 % / −61 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 468,5 mil | 23,9 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −23 % / −18 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 200,4 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −3 % / −29 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 175,6 mil | 32,2 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −34 % / −6 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 62,9 mil | 38,3 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +39 % / +40 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 44,8 mil | 9,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +19 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 29,0 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −30 % / −37 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 3,0 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | −0 % / +19 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +13 % / +60 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TEF.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Telefónica, S.A. este un grup de telecomunicații cu operațiuni în mai multe țări, a cărui structură de finanțare include obligațiuni și instrumente hibride. În 2025 grupul a reciclat diferențe de conversie negative de 1.476 milioane EUR în contul de profit și pierdere, ceea ce face relevantă atenția la expunerea valutară din America Latină. Compania a încheiat și un acord de fibră cu Vodafone España.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat de operațiuni în mai multe țări și participații în filiale cu fluxuri de numerar consistente.
- Acces la finanțare prin obligațiuni și instrumente hibride, cu o structură de scadențe distribuită pe mai mulți ani.
- Capacitate de a forma parteneriate de infrastructură, cum este societatea de fibră cu un concurent direct.
Puncte slabe
- Expunere semnificativă la monede din economii emergente, ceea ce duce la diferențe de conversie negative reciclate în rezultate.
- Datorie financiară mare, care necesită refinanțare periodică și poate limita flexibilitatea investițiilor.
- Interese minoritare substanțiale în filiale cheie, ceea ce complică distribuirea completă a rezultatelor către acționarii societății-mamă.
Oportunități
- Dezvoltarea rețelelor de fibră prin parteneriate ar putea reduce costurile de investiție și accelera acoperirea.
- Simplificarea portofoliului prin ieșiri din piețe mai mici ar putea concentra resursele pe active cu randament mai bun.
- Dacă regimul de finanțare prin instrumente hibride rămâne accesibil, compania ar putea optimiza structura de capital.
Amenințări
- Devalorizările monedelor din regiune ar putea reduce rezultatele raportate în euro.
- Presiunea competitivă și consolidarea pieței ar putea afecta prețurile și marjele.
- Cerințele regulatorii privind spectrul și investițiile ar putea crește costurile operaționale.
Riscuri
- Risc valutar în America Latinăridicat
Diferențele de conversie negative rămân o sursă de volatilitate a rezultatelor raportate, mai ales dacă monedele locale se devalorizează suplimentar.
- Îndatorare și refinanțaremediu
Datoria financiară totală și scadențele apropiate necesită acces constant la piețele de capital, iar condițiile de finanțare ar putea deveni mai costisitoare.
- Cupoane hibridemediu
Plata cupoanelor hibride, chiar dacă poate fi amânată, reduce fluxul disponibil către acționari și trebuie gestionată în planul de capital.
- Risc de reglementare și spectrumediu
Cerințele privind licențele de spectru și reglementarea pieței ar putea impune investiții neplanificate sau restricții de preț.
- Risc de securitate ciberneticăridicat
Atacurile asupra infrastructurii tehnice ar putea provoca întreruperi ale serviciului, pierderi de date și daune reputaționale.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă parteneriatul de fibră produce economii de investiție, grupul ar putea accelera acoperirea și sprijini creșterea veniturilor pe piețele europene.
- Simplificarea portofoliului prin ieșiri din piețe dificile ar putea reduce expunerea la risc și concentra capitalul pe activele principale.
- Fluxurile de numerar din filialele mari, precum Telefônica Brasil, ar putea susține obligațiile de datorie și serviciul instrumentelor hibride.
Ce ar strica teza
- Devalorizările monedelor din America Latină ar putea continua să reducă rezultatele raportate, chiar dacă operațiunile locale sunt stabile.
- Datoria mare și scadențele apropiate ar putea face compania vulnerabilă dacă piețele de capital se înăspresc.
- Concurența și presiunea asupra prețurilor ar putea limita creșterea marjelor pe piețele principale.
De urmărit
- Evoluția diferențelor de conversie și a expunerii la Argentina și alte piețe din regiune2026
- Rezultatele Compania Mayorista de Fibra și ritmul de extindere a rețelei2026
- Calendarul de refinanțare a obligațiunilor cu scadențe în 2026 și 20272026
- Plata cupoanelor hibride și decizia privind amortizarea anticipată a instrumentelor perpetuenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul Telefónica furnizează servicii de telecomunicații fixe și mobile, date și conectivitate. Raportul anual consolidat 2025 arată un portofoliu de operațiuni cu participații majoritare și minoritare, inclusiv Telefônica Brasil și Telefónica Deutschland. Structura juridică include societăți cu interese minoritare semnificative, ceea ce influențează modul în care sunt atribuite rezultatele.
Compania și-a reorganizat activitatea prin constituirea Compania Mayorista de Fibra, o societate mixtă cu Vodafone España, care a început operațiunile la 1 martie 2025 și comercializează o rețea FTTH către parteneri. Telefónica deține 63% din capitalul acestei entități, iar restul revine Vodafone España.
Din punct de vedere financiar, grupul folosește emisiuni de obligațiuni, hârtii comerciale și împrumuturi, precum și instrumente hibride de capital care permit amânarea plății cuponului la decizia emitentului. În 2025 au fost plătite cupoane hibride nete de impozit în valoare de 266 milioane EUR, înregistrate în câștigurile acumulate.
Segmente
Telefónica Alemania
Telefónica Alemania a generat un flux de numerar net din operațiuni de 2.290 milioane EUR în 2025, față de 2.774 milioane EUR în 2024. Compania a finalizat în 2024 o ofertă publică de achiziție pentru acțiunile filialei, ceea ce a redus interesele minoritare.
Operațiuni în America Latină
Retragerea din unele piețe a generat diferențe de conversie reciclate în contul de profit și pierdere, în special la vânzarea Telefónica Móviles Argentina, care a contribuit cu 1.136 milioane EUR. Aceasta arată expunerea grupului la fluctuațiile monedelor din regiune.
Piața în context
Piața europeană și latino-americană de telecomunicații este caracterizată de consolidare, investiții mari în fibră și spectru și presiune asupra prețurilor. Rapoartele grupului indică o trecere spre parteneriate de infrastructură, precum societatea mixtă de fibră cu Vodafone España, ca răspuns la aceste presiuni.
Expunerea la monede din economii emergente rămâne un factor important. Diferențele de conversie negative reciclate în 2025 arată cât de mult pot afecta rezultatele raportate retragerile din piețe cu devalorizări, cum ar fi Argentina.
Tendințe
- Consolidarea rețelelor de fibrăvânt din spate
Parteneriatul cu Vodafone España pentru o rețea FTTH comună ar putea reduce costurile de investiții dacă modelul se dovedește eficient. Compania a început operațiunile în 2025 după obținerea aprobărilor de reglementare.
- Devalorizarea monedelor emergentevânt din față
Diferențele de conversie negative reciclate în contul de profit arată că devalorizările valutare pot reduce rezultatele raportate. Dacă tendința continuă în piețele din America Latină, presiunea asupra raportării ar putea persista.
- Finanțare prin instrumente hibridemixt
Obligațiunile perpetue subordonate oferă flexibilitate, deoarece plata cupoanelor depinde de decizia companiei. Aceasta poate sprijini structura de capital, dar costul cumulat al cupoanelor rămâne o sarcină.
- Reglementarea și investițiile în spectruvânt din față
Plățile pentru licențele de spectru finanțate au influențat fluxurile de finanțare. Cerințele regulatorii pot cere investiții suplimentare, ceea ce ar putea limita dividendele sau reducerea datoriei.
Poziția concurențială
Competiția vine de la operatori mobili și fixi din fiecare piață, precum și de la noi jucători din fibră. Parteneriatul de fibră cu Vodafone España arată că grupul caută să își împartă costurile de infrastructură cu un concurent direct.
În America Latină concurența include operatori regionali și globali, iar consolidarea pieței poate schimba structura de preț. Retragerile din piețe mai mici arată că grupul își concentrează portofoliul pe activele considerate strategice.
- Vodafone
Partener în Compania Mayorista de Fibra și concurent pe piețele europene de telecomunicații.
- Operatori mobili regionali din America Latină
Concurenți pe piețele unde grupul a vândut sau și-a redus activitatea, cu consecințe asupra cotelor de piață.
- Operatori de fibră și infrastructură independenți
Actori care concurează pentru construcția și comercializarea rețelelor de acces, inclusiv pe piețe unde compania a intrat prin parteneriat.
- Operatori integrați europeni
Companii cu portofolii fixe și mobile similare, care concurează pe prețuri și pe investiții în rețea.
Știri și depuneri
Din presă
- BCE selectează Nexi–Deutsche Telekom și Telefónica–Indra pentru conectivitatea euro digital, în pregătirea unei eventuale emiteriFinancial Intelligence (RO) · 01 nov. 2026 · RO
- Deutsche Telekom, Orange, Telefónica și Vodafone vor să lanseze împreună un rival pentru StarlinkEconomedia · 20 oct. 2026 · RO
- Giganţii europeni din telecom strâng rândurile: Orange, Vodafone, Deutsche Telekom şi Telefónica analizează o ofertă comună pentru frecvenţe satelitare în Europa. Miza: conectarea telefoanelor în zone fără semnalZiarul Financiar · 19 oct. 2026 · RO
- Telefónica Launches AI - Powered Observability Service for EnterprisesSurge — GDELT DOC · 25 sept. 2026 · RO
- Marii operatori telecom din Europa pregătesc un rival pentru Starlink. Deutsche Telekom, Orange, Vodafone și Telefónica ar putea intra împreună pe piața comunicațiilor prin satelitEconomedia · 08 sept. 2026 · RO
- Bloomberg: Orange, Vodafone, Deutsche Telekom şi Telefónica discută crearea unui rival european pentru Starlink. Negocierile vizează participarea comună la atribuirea de frecvenţe în UEZiarul Financiar · 08 sept. 2026 · RO
- Telefónica Weighs Ending Movistar Cycling Team SponsorshipBloomberg Markets · 12 iun. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Telefónica, S.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.