olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Tikehau Capital TKO.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013230612 · Verticală: Companii listate din Franța
Tikehau Capital este un grup european de gestiune de active alternative, cu credit, active reale, capital markets strategies și private equity ca linii de business, plus un portofoliu propriu de investiții. Grupul își orientează investițiile preponderent către Europa, într-un context de fragmentare geopolitică și de reconfigurare a alocărilor, ceea ce îi poate susține relevanța pentru investitorii instituționali și retail.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tikehau Capital (TKO.PA) costa 16,76 EUR (−1,18 % într-o zi), cu capitalizare 3,0 mld EUR, P/E 72,9 pe un EPS diluat de 0,23 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,77 %, beta 0,64, interval pe 52 de săptămâni 14,62–19,66 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 15,42 – 17,15
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 10,7 %
- SMA 50 / 200
- 16,37 / 16,92
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,12 / 0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,7 % | −0,6 % | +6,3 pp | — |
| 3 luni | −0,9 % | −4,2 % | +3,2 pp | — |
| 6 luni | −5,3 % | +4,3 % | −9,6 pp | — |
| De la început de an | +5,8 % | +7,5 % | −1,7 pp | — |
| 1 an | −2,8 % | +9,9 % | −12,7 pp | −8,8 % |
| 3 ani | −17,0 % | +49,8 % | −66,9 pp | −10,0 % |
| 5 ani | −34,0 % | +42,8 % | −76,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 20,7, mediană 21,0, max 68,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 176,7 mil | 179,4 mil | 42,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +1,5 % | −76,2 % |
| EPS diluat | 0,98 | 0,99 | 0,23 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +1,0 % | −76,8 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 113,9 mil EUR
- Datorie financiară
- 1,9 mld EUR
- Datorie netă
- 1,8 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 3,2 mld EUR
- Active totale
- 5,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,61x
- Lichiditate curentă
- 1,96x
- ROE
- 1,3 %
- ROA
- 0,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 191,5 mil | 238,3 mil | 70,8 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 14,9 mil | 59,0 mil | 28,6 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit net | 176,7 mil | 179,4 mil | 42,7 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,98 | 0,99 | 0,23 | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 180,6 mil | 180,6 mil | 181,6 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,70 | 0,75 | 0,80 | esef· 24 mar. 2026verificat |
- 2023
- 180,6 mil
- 2024
- 180,6 mil
- 2025
- 181,6 mil
esef· 24 mar. 2026verificat
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 177,2 mil | 224,7 mil | 113,9 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Active curente | 447,8 mil | 486,5 mil | 386,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Active totale | 4,9 mld | 5,2 mld | 5,4 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 14,6 mil | 24,5 mil | 36,5 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 152,0 mil | 178,9 mil | 197,1 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 174,9 mil | 175,8 mil | 178,0 mil | esef· 24 mar. 2026derivat |
- 2023
- 174,9 mil
- 2024
- 175,8 mil
- 2025
- 178,0 mil
esef· 24 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,0 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,64 – 14,84 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E2,64 – 6,78 (Mijloc 4,09)21 firme folosite · multiplul median 17,8x · quartile 11,5x – 29,5x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA, BN.PA
- Dividende actualizate (DDM)10,88 – 14,84 (Mijloc 12,55)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 97 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 72,9x | 8 (față de colegi) | 50 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,7 % | 67 (pe interval fix) | 30 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial97/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial67/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TIKEHAU CAPITAL (TKO.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 1,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 6,76–10,81 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,32 EUR, prețul de 16,76 EUR lasă un potențial de -50,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -101,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,0x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 72,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 109,3 mld | 33,2 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +26 % / +32 % |
| BN.PADanone | 44,1 mld | 21,9 | 11,9 % | 7,4 % | −0,9 % | −11 % / +16 % |
| AC.PAAccor | 13,8 mld | 30,7 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +6 % / +56 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,7 mld | 34,1 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −7 % / +4 % |
| AKE.PAArkema | 7,1 mld | 115,4 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +12 % / −37 % |
| ALO.PAAlstom | 5,8 mld | 18,3 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −51 % / −4 % |
| AF.PAAir France - Klm | 4,3 mld | 13,6 | — | 1,0 % | +4,8 % | +20 % / +9 % |
| ATE.PAAlten | 3,1 mld | 29,5 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +33 % / −29 % |
| BB.PASociete Bic | 2,7 mld | 31,3 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +32 % / +5 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,4 mld | 13,0 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −24 % / −35 % |
| 74SW.PA74software | 792,7 mil | 20,9 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | −13 % / +41 % |
| AUB.PAAubay | 667,4 mil | 17,8 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +45 % |
| ASY.PAAssystem | 507,1 mil | 69,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −19 % / −18 % |
| ATO.PAAtos Se | 483,0 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −45 % / −94 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 298,8 mil | 15,0 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −33 % / −16 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −35 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 189,4 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 145,0 mil | 28,4 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +39 % / +107 % |
| ALCGM.PACegedim | 144,6 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −26 % / −49 % |
| ATEME.PAAteme | 144,0 mil | 151,3 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +82 % / +77 % |
| ALHEX.PAHexaom | 144,0 mil | 6,7 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −32 % / +7 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 111,7 mil | 16,5 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +6 % / +8 % |
| ALHYF.PALhyfe | 75,8 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ALFER.PASergeferrari Group | 61,5 mil | 11,5 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −33 % / −27 % |
| ABEO.PAAbeo | 60,8 mil | 7,3 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −13 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TKO.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Tikehau Capital este un grup european de gestiune de active alternative, cu credit, active reale, capital markets strategies și private equity ca linii de business, plus un portofoliu propriu de investiții. Grupul își orientează investițiile preponderent către Europa, într-un context de fragmentare geopolitică și de reconfigurare a alocărilor, ceea ce îi poate susține relevanța pentru investitorii instituționali și retail.1
SWOT
Puncte tari
- Model de venituri recurente, bazat în mare parte pe comisioane de gestiune, cu un bilanț solid și o notare investment grade.
- Diversificare pe patru linii de business și pe mai multe clase de active, ceea ce atenuează dependența de o singură piață.
- Alinierea intereselor, prin investiția semnificativă a Grupului în propriile strategii și o guvernanță cu membri independenți.
Puncte slabe
- Dependența de atragerea continuă de capital poate deveni sensibilă la schimbările ciclului de piață și la percepția investitorilor.
- Expunerea la credit privat și la imobiliar poate aduce riscuri de evaluare și de refinanțare în perioade de tensiune.
- Activitatea de investiții din bilanț implică expunerea capitalului propriu la rezultatele unor active nelichide.
Oportunități
- Reechilibrarea alocărilor către Europa ar putea atrage capital către strategiile centrate pe continent.
- Deschiderea piețelor private către particulari ar putea extinde baza de clienți prin asigurători și platforme digitale.
- Integrarea cu Sofidy ar putea crea o platformă imobiliară mai puternică și mai ușor de înțeles pentru clienți.
Amenințări
- Tensiunile pe creditul privat și datoria ridicată ar putea reduce calitatea activelor din portofoliu.
- Fragmentarea geopolitică poate complica fluxurile de capital și strategiile de investiție transfrontaliere.
- Concurența intensă pentru capitalul investitorilor ar putea presa marjele și comisioanele de gestiune.
Riscuri
- Riscul de piață asupra activelor sub gestiuneridicat
Veniturile din comisioane depind de nivelul activelor gestionate. O corecție de piață ar putea reduce aceste active și veniturile aferente.
- Riscul de credit privatridicat
Creșterea tensiunilor pe creditul privat ar putea afecta recuperările și evaluarea portofoliilor de finanțare.
- Riscul imobiliarmediu
Activitatea de active reale expune Grupul la evoluția cererii de birouri și a prețurilor imobiliare, mai ales în fondurile cu efect de levier.
- Riscul de integrare a Sofidyscăzut
Integrarea unei platforme imobiliare noi poate genera costuri și dificultăți operaționale, dacă sinergiile nu se realizează așa cum s-a planificat.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă Europa își continuă reechilibrarea în alocările investitorilor, Grupul, cu expunerea sa majoritară pe continent, ar putea beneficia de un flux mai susținut de capital.
- Veniturile recurente din comisioane oferă o bază relativ stabilă, iar un bilanț cu fonduri proprii solide poate susține creșterea în perioade de incertitudine.
- Deschiderea piețelor private către particulari ar putea aduce noi categorii de investitori și o cerere suplimentară pentru produsele Grupului.
Ce ar strica teza
- Dacă tensiunile pe creditul privat se intensifică, ar putea apărea pierderi de valoare în portofoliile de credit și retrageri de capital din strategiile Grupului.
- Activitatea de gestiune depinde de atragerea continuă de capital, iar o scădere a colectării nete ar putea reduce direct veniturile din comisioane.
- Concurența puternică din partea grupurilor globale ar putea limita capacitatea Grupului de a menține condiții favorabile pentru clienți și marje ridicate.
De urmărit
- Evoluția colectării nete și a activelor sub gestiuneQ1 2027
- Stadiul integrării cu Sofidy și sinergiile anunțate2027
- Calitatea portofoliului de credit privat și nivelul pierderilorurmătorul raport anual
- Ritmul de lansare a fondurilor destinate investitorilor particulari2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Tikehau Capital gestionează activele alternative ale unor instituții financiare, organisme publice, companii private și persoane fizice, investind în soluții de finanțare pentru întreprinderi. Grupul a gestionat la sfârșitul anului 2025 un total de 52,8 miliarde de euro, cu 3,1 miliarde de euro de fonduri proprii și o notare investment grade 1. Activitatea de gestiune are patru linii de business, iar investițiile proprii se realizează atât în strategiile proprii, cât și în ecosistemul companiei 1.
Modelul economic se sprijină pe venituri recurente: aproape 95 % din veniturile activității de gestiune provin din comisioane de administrare, iar aproximativ 70 % din portofoliul propriu este investit în strategiile Grupului 1. Alinierea intereselor este un principiu declarat, grupul fiind controlat de management și supravegheat de un consiliu cu 50 % membri independenți 1.
În 2025 Grupul a atras o colectare netă de 8 miliarde de euro și a anunțat un rapprochement cu Sofidy, pentru a crea o platformă imobiliară unificată 1. Compania spune că deschiderea piețelor private către publicul larg, prin parteneriate cu asigurători și platforme digitale, a accelerat 1.
Segmente
Credit
Linia de credit cuprinde direct lending, corporate lending, CLO în Europa și Statele Unite, dette privée secondaire, Tactical Strategies și dette immobilière. Activele sub gestiune ale liniei erau de 24,5 miliarde de euro la 31 decembrie 2025, adică 46 % din total 1.
Active reale
Activitatea de active reale vizează imobiliarul comercial și de birouri prin Tikehau IM și Sofidy, precum și infrastructura în America de Nord. Activele sub gestiune erau de 14,3 miliarde de euro la 31 decembrie 2025, reprezentând 27 % din total 1.
Capital markets strategies și private equity
Capital markets strategies include gestionarea obligațiunilor și a strategiilor diversificate de acțiuni prin fonduri deschise, cu 6,2 miliarde de euro sub gestiune. Private equity a gestionat 7,9 miliarde de euro, pentru investiții directe în companii în mare parte nelistate 1.
Piața în context
Grupul activează pe piața globală a gestiunii alternative, unde capitalul este tot mai concentrat în Statele Unite, iar alocările se reechilibrează spre Europa. Compania citează o decotare istorică a Europei, companii mai puțin îndatorate și un impuls bugetar inedit de după război, ca factori care ar putea sprijini interesul investitorilor 1.
Piețele private se deschid treptat către investitorii particulari, prin soluții dezvoltate cu asigurători și platforme digitale. Dacă această tendință se consolidează, ar putea extinde baza de clienți a gestiunilor alternative, deși compania notează necesitatea unei atenții sporite la coerența dintre active și pasive 1.
Tendințe
- Reechilibrarea alocărilor geograficevânt din spate
După ani de concentrare a investițiilor în Statele Unite, investitorii analizează alternative geografice, iar Europa ar putea beneficia de acest reechilibrare 1.
- Fragmentarea geopoliticămixt
Reînarmarea europeană, militarizarea lanțurilor de valoare și recompunerea sferelor monetare marchează sfârșitul unui ciclu de integrare financiară liniară și impun o nouă disciplină investitorilor 1.
- Deschiderea piețelor private către particularivânt din spate
Piețele private, rezervate mult timp investitorilor instituționali, devin accesibile publicului prin asigurători și platforme digitale, ceea ce ar putea crește baza de investitori 1.
- Tensiuni pe creditul privat și datoria publicăvânt din față
Compania menționează tensiuni tot mai mari pe creditul privat, datoria din perioada post-Covid și un nivel ridicat al datoriei publice americane, factori care ar putea afecta condițiile de finanțare 1.
Poziția concurențială
Tikehau Capital concurează cu grupuri globale de gestiune alternativă, active în credit privat, imobiliar și private equity. Compania își susține poziția prin independență, un model de capital propriu aliniat cu clienții și o prezență europeană extinsă, dar sursele nu detaliază cota sa de piață.
Concurența se resimte în atragerea de capital de la investitori instituționali și de la publicul larg, pe măsură ce piețele private se deschid. Avantajul declarat al Grupului constă în sofisticarea soluțiilor sur-mesure și în prezența în mai multe centre financiare 1.
- BlackstoneBX
Concurent global în gestiunea alternativă, cu credit privat, imobiliar și private equity.
- Apollo Global ManagementAPO
Grup de gestiune alternativă activ în credit privat și soluții de finanțare pentru companii.
- KKRKKR
Grup global de private equity, credit și infrastructură, care concurează pentru aceiași investitori instituționali.
- Ares ManagementARES
Gestionar alternativ cu accent pe credit privat, activ în finanțarea directă a companiilor.
Știri și depuneri
Din presă
- France's Tikehau, Natixis look to Asia as US data center boom raises risksNikkei Asia · 05 nov. 2026 · EN
- Private Credit Firm Tikehau Is Said to Seek Strategic InvestorBloomberg Markets · 20 oct. 2026 · EN
- Tikehau: Private Markets Entering a More Selective PhaseBloomberg Markets · 08 oct. 2026 · EN
- Tikehau's Flamarion Says Transaction Are Becoming 'Smaller'Bloomberg Markets · 09 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202524 mar. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202315 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Tikehau Capital · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.