olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
TALGO, S.A. TLGO.MC
Spania · BME Madrid · ISIN ES0105065009 · Verticală: Companii listate din Spania
TALGO este un grup feroviar spaniol care proiectează și întreține trenuri de mare viteză și sisteme ferate, iar situațiile financiare consolidate pentru exercițiul 2025 arată activitatea sa prin societăți dependente și asociate, inclusiv consorțiul Meca-Medina. Contează acum pentru că expunerea la asociate și consorții determină modul în care investitorii pot citi performanța grupului.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea TALGO, S.A. (TLGO.MC) costa 2,10 EUR (−3,23 % într-o zi), cu capitalizare 260,4 mil EUR, randament al dividendului 57,60 %, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 2,10–3,15 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 13,0
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 2,13 – 2,49
- sub banda inferioară · %B -0,10 · lățimea benzii 15,4 %
- SMA 50 / 200
- 2,44 / 2,69
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,08 / -0,06
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −13,8 % | −0,6 % | −13,1 pp | — |
| 3 luni | −23,0 % | −4,2 % | −18,8 pp | — |
| 6 luni | −24,2 % | +4,3 % | −28,6 pp | — |
| De la început de an | −25,2 % | +7,5 % | −32,7 pp | — |
| 1 an | −20,3 % | +9,9 % | −30,3 pp | +6,7 % |
| 3 ani | −42,8 % | +49,8 % | −92,6 pp | +31,5 % |
| 5 ani | −55,3 % | +42,8 % | −98,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 652,0 mil | 669,2 mil | 618,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,6 % | −7,6 % |
| Profit net | 13,7 mil | -106,1 mil | -98,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −874,6 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,11 | -0,86 | -0,76 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −881,8 % | indisponibil |
| netă % | 2,1 % | -15,8 % | -15,9 % |
| Flux de numerar liber | -121,4 mil | -115,4 mil | -100,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 226,1 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 229,4 mil EUR
- Active totale
- 1,5 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,41x
- ROE
- -48,1 %
- ROA
- -7,1 %
- Marja FCF
- -16,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 652,0 mil | 669,2 mil | 618,2 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 59,0 mil | -71,4 mil | -39,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 17,2 mil | 24,4 mil | 36,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 76,2 mil ≈ | -47,0 mil ≈ | -3,0 mil ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 39,5 mil | 26,3 mil | 48,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 21,3 mil | -94,9 mil | -87,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,1 mil | 13,0 mil | 13,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit net | 13,7 mil | -106,1 mil | -98,2 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,11 | -0,86 | -0,76 | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,02 | 0,00 | 1,21 | esef· 20 oct. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 155,8 mil | 93,3 mil | 226,1 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 470,6 mil | 631,5 mil | 738,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 191,7 mil | 220,0 mil | 214,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active curente | 839,7 mil | 965,5 mil | 1,2 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 53,9 mil | 56,4 mil | 56,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 112,4 mil | 112,4 mil | 112,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 84,9 mil | 113,1 mil | 125,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 290,1 mil | 346,1 mil | 406,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 415,2 mil | 513,3 mil | 851,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 827,5 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 288,3 mil | 179,1 mil | 229,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 124,5 mil | 123,3 mil | 124,3 mil | esef· 20 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -115,8 mil | -110,8 mil | -95,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,7 mil | 4,6 mil | 4,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -121,4 mil ≈ | -115,4 mil ≈ | -100,4 mil ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -18,6 mil | -48,6 mil | -44,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 50,7 mil | 97,5 mil | 272,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,9 mil | 0 | -150,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 8,8 mil | 1,2 mil | 0 | esef· 20 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 260,4 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,41 – 22,38 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)16,41 – 22,38 (Mijloc 18,94)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -15,9 % | 5 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,8x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 51 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -38,6 % | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 57,6 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie20/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TALGO SA (TLGO.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 618,2 mil EUR în 2025; creștere an/an -7,6 %; marjă netă -15,9 %; ROE -49,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 16,41–22,38 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,94 EUR, prețul de 2,10 EUR lasă un potențial de 803,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 88,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 57,6 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: -15,9 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,8x
- Randament FCF: -38,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 46,9 mld | 21,4 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +43 % / +134 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 42,6 mld | 19,9 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +21 % / +79 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 26,2 mld | 19,8 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −6 % / −5 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 21,9 mld | 23,0 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +7 % / +134 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,7 mld | 14,5 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +24 % / +66 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 5,0 mld | 30,3 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −8 % / −14 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,7 mld | 20,6 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +51 % / +380.733 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,5 mld | 13,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +31 % / indisponibil |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 21,9 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | −3 % / +58 % |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,4 mld | 51,1 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −11 % / +32 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,3 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +3 % / +57 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,1 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +0 % / +38 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 574,4 mil | 11,5 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | +40 % / −24 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 506,0 mil | 31,4 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −34 % / −61 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 468,5 mil | 23,9 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −23 % / −18 % |
| TLGO.MCTalgo SA | 260,4 mil | — | -49,9 % | -15,9 % | −7,6 % | −25 % / −51 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 200,4 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −3 % / −29 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 175,6 mil | 32,2 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −34 % / −6 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 62,9 mil | 38,3 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +39 % / +40 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 44,8 mil | 9,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +19 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 29,0 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −30 % / −37 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 3,0 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | −0 % / +19 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +13 % / +60 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TLGO.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
TALGO este un grup feroviar spaniol care proiectează și întreține trenuri de mare viteză și sisteme ferate, iar situațiile financiare consolidate pentru exercițiul 2025 arată activitatea sa prin societăți dependente și asociate, inclusiv consorțiul Meca-Medina. Contează acum pentru că expunerea la asociate și consorții determină modul în care investitorii pot citi performanța grupului.
SWOT
Puncte tari
- Structura de participații în asociate și consorții permite accesul la proiecte mari fără preluarea completă a riscului.
- Politicile contabile riguroase, inclusiv testarea anuală a fondului comercial, sporesc credibilitatea situațiilor financiare.
- Raportarea consolidată urmează standarde internaționale, ceea ce facilitează comparația cu alte companii.
Puncte slabe
- Controlul asupra asociatelor este limitat, deoarece deciziile necesită majorități calificate.
- Criteriile stricte de capitalizare a dezvoltării pot reduce activele recunoscute în bilanț.
- Dependența de consorții pentru anumite proiecte complică gestionarea directă a execuției.
Oportunități
- Dezvoltarea de noi proiecte feroviare ar putea extinde participațiile în consorții existente sau noi.
- Tehnologiile dezvoltate intern ar putea fi valorificate comercial dacă criteriile de recunoaștere sunt îndeplinite.
- Standardizarea raportării ESEF poate facilita accesul la investitori interesați de transparență.
Amenințări
- Reducerea investițiilor publice în infrastructură feroviară ar putea diminua volumul de proiecte disponibile.
- Fluctuațiile valutare pot afecta rezultatele activităților exprimate în alte monede.
- Dificultățile în execuția proiectelor consorțiale ar putea genera riscuri de imagine și financiare.
Riscuri
- Dependența de consorțiimediu
Consorțiul Meca-Medina este decisiv pentru o parte din activitate, iar deciziile necesită majorități calificate, ceea ce poate limita controlul grupului 1.
- Capitalizarea costurilor de dezvoltaremediu
Dacă beneficiile economice ale proiectelor tehnologice nu se materializează, activele capitalizate pot necesita depreciere 1.
- Risc valutarscăzut
Diferențele de curs pot afecta rezultatul financiar atunci când tranzacțiile sau soldurile sunt exprimate în monede străine 1.
- Testarea fondului comercialmediu
Fondul comercial este supus anual testului de depreciere, iar pierderile nu se reversează, ceea ce poate afecta profitul într-un an dificil 1.
- Dependența de comenzi publiceridicat
Cererea pentru material rulant feroviar ar putea scădea dacă bugetele pentru infrastructură sunt reduse, iar sursa nu oferă detalii despre portofoliul de comenzi.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Structura de consorții și tehnologiile capitalizate pot susține participarea la proiecte complexe, iar standardele de raportare riguroase oferă claritate investitorilor.
- Dacă proiectele de dezvoltare feroviară se materializează în venituri, activele necorporale ar putea genera randamente pe termen lung.
- Transparența raportării ESEF și controlul auditului extern pot consolida încrederea în informațiile financiare ale grupului.
Ce ar strica teza
- Dependența de consorții și de deciziile cu majoritate calificată poate limita capacitatea grupului de a controla execuția proiectelor.
- Criteriile stricte de capitalizare și testele de depreciere pot genera reduceri de valoare dacă proiectele nu merg conform planului.
- Expunerea la schimbările valutare și la reducerea eventuală a investițiilor publice poate afecta rezultatele pe termen mediu.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a rezultatului consorțiului Meca-Medina2026
- Noi comenzi și participări în consorții feroviare2026
- Efectul fluctuațiilor valutare asupra rezultatului financiarQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit memoriei consolidate pentru exercițiul 2025, TALGO, S.A. și societățile sale dependente funcționează ca un grup care include și participații în societăți asociate, contabilizate prin metoda punerii în echivalență. Principala asociată prezentată în notele sursei este Consorcio Español Alta Velocidad Meca-Medina, S.A., în care grupul are influență semnificativă fără control, iar auditorul acesteia este KPMG Auditores, S.L. 1. Grupul nu avea asocieri în participație la 31 decembrie 2025 și 2024 și nu au existat modificări ale perimetrului de consolidare în 2025 1.
Moneda funcțională și de prezentare a societății-mamă este euro, iar situațiile consolidate sunt prezentate în mii de euro 1. Grupul aplică IFRS 16 pentru contractele de leasing, recunoscând active cu drept de utilizare și datorii de leasing, cu excepțiile permise pentru contractele sub 12 luni sau de valoare redusă 1.
Activele necorporale includ costuri de dezvoltare capitalizate pentru tehnologii aplicate în domeniul feroviar, amortizate pe durate utile care nu depășesc cinci ani, iar fondul comercial este testat anual pentru depreciere 1. Aceste elemente arată că modelul de afaceri depinde de proiecte tehnologice pe termen lung, cu costuri care trebuie justificate prin beneficii economice viitoare.
Segmente
Participații în asociate și consorții
Consorțiul Meca-Medina este tratat ca asociată, iar grupul îi integrează partea din activele nete prin metoda punerii în echivalență 1. Cifrele consorțiului arată un volum de activitate redus față de bilanț, cu active curente de 217.245 mii euro și ingrediente de explotare de 2.502 mii euro în 2025 1.
Dezvoltare tehnologică feroviară
Costurile de dezvoltare sunt recunoscute ca active necorporale doar când sunt îndeplinite criterii stricte, inclusiv fezabilitate tehnică, intenția și capacitatea de utilizare sau vânzare și beneficii economice probabile 1. Dacă proiectele nu generează beneficiile așteptate, valoarea capitalizată poate fi supusă unor corecții.
Imobilizări corporale
Imobilizările corporale sunt amortizate liniar pe durate utile între câțiva ani pentru instalații și până la zeci de ani pentru construcții, iar valorile reziduale și duratele sunt revizuite la fiecare dată de raportare 1. Aceste reguli influențează marja operațională pe termen lung.
Piața în context
Sursa analizată este memoria consolidată, care nu oferă date de piață despre cota grupului sau dimensiunea pieței feroviare de mare viteză. Pentru context, consorțiul asociat Meca-Medina raportează active totale de 217.339 mii euro la 31 decembrie 2025 1, un indicator al scării activităților de infrastructură în care grupul are participații.
Piața materialului rulant feroviar depinde de comenzi publice și de programe de infrastructură, iar sursa nu detaliază aceste elemente. Dacă ritmul investițiilor în linii de mare viteză se modifică, cererea pentru consorții și proiecte asociate ar putea fi afectată, dar acest efect nu este cuantificat în documentul analizat 1.
Tendințe
- Consolidarea proiectelor prin consorțiimixt
Participarea prin asociate în proiecte mari permite distribuirea riscului, în condițiile în care deciziile se iau cu majoritate de 75%, conform memoriei 1. Această structură poate sprijini proiecte complexe, dar limitează controlul direct al grupului.
- Digitalizarea și raportarea ESEFvânt din spate
Raportarea în format ESEF standardizează informațiile financiare și facilitează compararea între companii, ceea ce crește transparența pentru investitori 1. Efectul asupra costurilor interne de raportare poate fi însă semnificativ.
- Presiunea asupra costurilor de dezvoltarevânt din față
Criteriile stricte de capitalizare a costurilor de dezvoltare înseamnă că multe cheltuieli trebuie recunoscute direct în profit, ceea ce poate apăsa asupra rezultatului în perioadele de inovare intensă 1.
- Expunerea la schimbări valutarevânt din față
Activitățile în monede străine sunt convertite la cursul de tranzacție sau de închidere, iar diferențele se recunosc în rezultat sau în alte elemente ale rezultatului global 1. Volatilitatea valutară poate astfel influența contul de profit și pierderi.
Poziția concurențială
Sursa nu identifică concurenții grupului. Documentul menționează doar partenerul de consorțiu implicit prin asociata Meca-Medina și auditorul acesteia, KPMG Auditores, S.L. 1. Analiza concurențială completă ar necesita alte surse, cum ar fi raportările concurenților sau studii sectoriale.
Poziționarea competitivă a grupului nu poate fi evaluată din memoria consolidată, care se concentrează pe politici contabile și note financiare. Structura de consorții și proiectele comune pot însă oferi un avantaj în licitații mari, dacă participarea este menținută 1.
- Consorții de proiect feroviar
Concurența directă pe proiecte mari se desfășoară de regulă prin consorții ad hoc, iar sursa nu numește alte companii, deci nu se poate confirma o listă de rivali.
- Auditorul asociatei Meca-Medina
Nu este concurent, ci auditor extern al consorțiului asociat, menționat în sursă ca parte a verificării financiare.
- Furnizori de tehnologie feroviară
Sursa nu identifică furnizori concurenți; dezvoltarea internă capitalizată sugerează că grupul își gestionează propriile tehnologii.
- Partenerii din asocieri
Membrii consorțiului decid pe baza drepturilor de participare, dar nu sunt concurenți directi, ci co-investitori în proiecte.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202308 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / TALGO, S.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.