olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Transtema Group AB TRANS.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0006758587 · Verticală: Companii listate din Suedia
Transtema Group AB este un furnizor de servicii de infrastructură pentru rețele de comunicații, electrice și de energie, cu clienți din Suedia și Norvegia. În 2024 veniturile au scăzut față de anul precedent, pe fondul unei reorganizări și al unei cifre de afaceri în contracție, iar compania își intensifică tranziția către flote electrice și reducerea emisiilor din lanțul de valoare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Transtema Group AB (TRANS.ST) costa 4,60 SEK (+9,27 % într-o zi), cu capitalizare 197,4 mil SEK, beta 0,53, interval pe 52 de săptămâni 3,31–9,20 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 4,29 – 4,78
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 10,7 %
- SMA 50 / 200
- 4,70 / 4,75
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,8 % | +0,4 % | +2,4 pp | — |
| 3 luni | −9,9 % | −3,3 % | −6,6 pp | — |
| 6 luni | +8,0 % | +4,0 % | +4,0 pp | — |
| De la început de an | −45,9 % | +8,1 % | −54,0 pp | — |
| 1 an | −59,3 % | +10,7 % | −70,0 pp | −8,5 % |
| 3 ani | −60,6 % | +50,1 % | −110,7 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −90,0 % | +43,6 % | −133,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,5 mld | 2,7 mld | 2,5 mld | 2,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +9,4 % | −7,4 % | +4,5 % |
| Profit net | 128,8 mil | 132,1 mil | -9,3 mil | -126,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +2,6 % | −107,0 % | indisponibil |
| EPS diluat | 3,27 | 3,19 | -0,22 | -2,94 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −2,4 % | −106,9 % | indisponibil |
| netă % | 5,2 % | 4,9 % | -0,4 % | -4,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,7 mil SEK
- Datorie financiară
- 369,1 mil SEK
- Datorie netă
- 363,4 mil SEK
- Capitaluri proprii
- 400,6 mil SEK
- Active totale
- 1,4 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- 0,92x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- -26,4 %
- ROA
- -8,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,5 mld | 2,7 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 154,6 mil | 58,6 mil | 40,1 mil | -105,9 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 39,0 mil | 77,6 mil | 77,9 mil | 52,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 150,3 mil | 179,2 mil | -6,8 mil | -133,2 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 24,6 mil | 6,7 mil | 4,4 mil | -10,5 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Profit net | 128,8 mil | 132,1 mil | -9,3 mil | -126,3 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,27 | 3,19 | -0,22 | -2,94 | esef· 28 oct. 2026verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 93,3 mil | 67,1 mil | 126,1 mil | 5,7 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 18,1 mil | 23,5 mil | 17,1 mil | 19,9 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 43,8 mil | 34,6 mil | 40,1 mil | 47,2 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 390,2 mil | 486,0 mil | 480,0 mil | 414,8 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 75,8 mil | 73,1 mil | 78,1 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 100,8 mil | 163,3 mil | 226,8 mil | 291,0 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 388,8 mil | 558,7 mil | 556,5 mil | 400,6 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 38,8 mil | 41,3 mil | 42,3 mil | 43,0 mil | esef· 28 oct. 2026derivat |
- 2023
- 41,3 mil
- 2024
- 42,3 mil
- 2025
- 43,0 mil
esef· 28 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 109,2 mil | 64,9 mil | 185,6 mil | -43,3 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -208,5 mil | -62,7 mil | -113,2 mil | -99,4 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 14,7 mil | 9,1 mil | -14,4 mil | 26,4 mil | esef· 28 oct. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 197,4 mil SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -11,9 % | 13 (față de colegi) | 33 % |
| Marja netă · Calitate | -4,9 % | 14 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,9 % | 16 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2,0x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial16/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Transtema Group AB (TRANS.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld SEK în 2025; creștere an/an 4,5 %; marjă netă -4,9 %; ROE -26,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -11,9 %
- Marja netă: -4,9 %
- CAGR venituri 3 ani: 1,9 %
- Acoperirea dobânzilor: -2,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +16 % / −51 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TRANS.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Transtema Group AB este un furnizor de servicii de infrastructură pentru rețele de comunicații, electrice și de energie, cu clienți din Suedia și Norvegia. În 2024 veniturile au scăzut față de anul precedent, pe fondul unei reorganizări și al unei cifre de afaceri în contracție, iar compania își intensifică tranziția către flote electrice și reducerea emisiilor din lanțul de valoare.
SWOT
Puncte tari
- Poziție consolidată în infrastructura de comunicații și energie, cu relații de lungă durată cu clienții și o ofertă de servicii integrate.
- Program de parteneriat cu subcontractorii care oferă acces la date de emisii și sprijin în sustenabilitate.
- Raportarea sustenabilității este mai detaliată decât înainte, ceea ce sprijină relațiile cu clienții preocupați de lanțul de valoare.
Puncte slabe
- Dependența de un număr redus de clienți mari face veniturile vulnerabile la pierderea unui contract.
- Rezultatul net a fost negativ în 2024, iar veniturile au scăzut față de anul precedent.
- Reorganizările și reducerile de personal din ultimul an arată o capacitate de adaptare sub presiune.
Oportunități
- Extinderea rețelelor de încărcare și a stocării energiei ar putea genera contracte noi dacă tranziția energetică se accelerează.
- Dacă reducerea emisiilor din lanțul de valoare progresează, compania ar putea câștiga cote de piață la clienții care impun criterii de sustenabilitate.
- Diversificarea geografică și pe segmente poate reduce dependența de clienții individuali.
Amenințări
- Scăderea investițiilor în infrastructura de telecomunicații ar putea limita volumul de lucrări disponibile.
- Creșterea costurilor cu personalul și cu finanțarea ar putea presa marjele dacă nu sunt compensate prin prețuri.
- Incidentele de securitate cibernetică și noile reglementări ar putea genera costuri sau restricții operaționale.
Riscuri
- Dependența de clienți și contracteridicat
Un număr redus de clienți mari reprezintă o parte importantă din cifra de afaceri; renegocierea sau pierderea acestor contracte ar putea afecta veniturile și rentabilitatea.
- Riscuri legate de achizițiimediu
Dacă sinergiile și rentabilitatea așteptate din achiziții nu se materializează, creșterea și profitabilitatea ar putea fi afectate, conform evaluării din raport.
- Securitatea informațiilor și ciberneticaridicat
Dependența de sistemele IT și de furnizori crește expunerea la atacuri cibernetice și la opriri neplanificate; noile directive ar putea genera sancțiuni semnificative.
- Riscuri de mediu și de siguranță a munciimediu
Lucrările în teren, uneori în condiții dificile, ridică riscul de accidente, iar un incident grav ar putea afecta reputația și relațiile cu clienții.
- Lichiditate și costul finanțăriimediu
Creșterea ratelor dobânzilor sau restrângerea accesului la finanțare ar putea limita capacitatea de a accepta contracte mari sau de a achiziționa companii.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tranziția energetică și electrificarea transporturilor continuă, cererea pentru infrastructura pe care Transtema o construiește și o întreține ar putea crește.
- Relațiile cu clienții și programul de parteneriat cu subcontractorii pot sprijini contracte pe termen lung și o poziție stabilă.
- Restructurarea din 2024 ar putea aduce o structură de costuri mai eficientă, iar lichiditatea a crescut la finalul anului.
Ce ar strica teza
- Dependența de câțiva clienți mari face ca veniturile să fie vulnerabile la schimbări de contracte sau la retragerea unui client important.
- Rezultatul net negativ și scăderea veniturilor în 2024 pot indica presiune pe marje dacă tendința continuă.
- Costurile cu personalul, finanțarea și cerințele de reglementare ar putea reduce rentabilitatea, în special dacă cererea din investiții se încetinește.
De urmărit
- Evoluția cifrei de afaceri și a rezultatului net față de 2024Q1 2026
- Ponderea clienților mari din veniturile totale și eventualele noi contracte2026
- Progresul electrificării flotei și al reducerii emisiilor din lanțul de valoareurmătorul raport de sustenabilitate
- Efectele reorganizării asupra costurilor cu personalul și a EBITDAurmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Transtema oferă servicii de instalare, întreținere și extindere a rețelelor de comunicații, fibră, rețele mobile și infrastructură pentru energie, inclusiv stații de încărcare și stocare de energie în baterii. Misiunea declarată, « Ser till att nätet fungerar », subliniază rolul companiei în funcționarea rețelelor de care depind mai multe funcții ale societății 1. În 2024 cifra de afaceri netă a fost de 2488,722 MSEK, comparativ cu 2688,684 MSEK în 2023 1.
Compania funcționează ca un grup cu mai multe unități operaționale și lucrează cu un număr redus de clienți mari, ceea ce face relația cu aceștia un factor important al veniturilor. Raportul anual menționează că societatea și-a extins portofoliul geografic și de segmente pentru a reduce dependența de clienții individuali 1. La finalul anului 2024 aveau 1345 de angajați 1.
Segmente
Servicii de infrastructură pentru rețele
Segmentul principal acoperă construcția și întreținerea rețelelor de fibră, telefonie mobilă și comunicații, cu un rol important în dezvoltarea rețelelor de energie și în conectarea stațiilor de încărcare pentru vehicule electrice 1. Raportul nu oferă o defalcare separată a veniturilor pe acest segment.
Servicii energetice și stocare
Compania livrează și soluții legate de energie, inclusiv stocarea în baterii, despre care raportul spune că susțin tranziția verde a societății 1. Nu există o cifră separată de venituri pentru acest segment în sursele analizate.
Operațiuni nedeclarate ca active continue
Veniturile și rezultatele unor activități sunt prezentate separat ca operațiuni desființate, cu impact net pozitiv în 2024 de 1,397 MSEK 1. Această componentă nu face parte din activitatea continuă a grupului.
Piața în context
Piața de referință este cea a infrastructurii de comunicații și energie din Suedia și Norvegia, unde cererea este susținută de tranziția energetică și de extinderea rețelelor. Raportul nu oferă estimări de dimensiune a pieței, astfel că evaluarea rămâne calitativă. Compania raportează o cifră de afaceri de 2488,722 MSEK în 2024 1.
Clienții finali sunt operatori de telecomunicații, companii energetice și alte entități din infrastructură, iar contractele pot varia în mărime și durată. Dependența de câțiva clienți mari face ca rezultatele să fie sensibile la negocierile contractuale 1.
Tendințe
- Electrificarea mobilității și stațiile de încărcarevânt din spate
Extinderea vehiculelor electrice și a stațiilor de încărcare creează cerere pentru infrastructura pe care Transtema o instalează, iar flota proprie se electrifică treptat 1.
- Tranziția energetică și stocareavânt din spate
Cererea pentru soluții de stocare a energiei în baterii, menționată explicit în misiunea companiei, poate deschide noi contracte dacă proiectele de energie verde se accelerează 1.
- Reglementări de mediu și raportaremixt
Noile cerințe de raportare a emisiilor și de conformitate, inclusiv pentru lanțul de aprovizionare, cresc costurile administrative, dar pot și ordona contracte către furnizorii care își pot documenta emisiile 1.
- Costul forței de muncă și presiunea pe marjevânt din față
Cheltuielile cu personalul rămân un cost major, iar reducerea personalului din 2024 arată că ajustările de capacitate au fost necesare pentru a menține eficiența 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenții companiei și nu prezintă o analiză comparativă a cotei de piață. Pe piețele nordice, competiția provine de regulă din alți furnizori de servicii de infrastructură de comunicații și energie, iar aceasta este o caracterizare generală, nu o concluzie din sursa analizată.
Avantajul declarat al companiei ține de relațiile cu clienții, de programul de parteneriat cu subcontractorii Transtema Link și de capacitatea de adaptare la cerințele clienților. Nu există date comparative care să permită ierarhizarea poziției față de competitori 1.
- Alți furnizori de servicii de infrastructură nordice
Concurenți locali sau regionali menționați doar în mod generic; sursa analizată nu îi numește.
- Firme de construcții și instalații pentru telecomunicații
Competitori care oferă lucrări similare de instalare și întreținere a rețelelor; identificarea lor exactă nu apare în raport.
- Furnizori de soluții de stocare a energiei
Actori care pot concura pe segmentul de stocare în baterii, fără nume precizate în sursă.
- Operatori de rețele care își internalizează lucrările
Clienții care execută singuri anumite lucrări pot reduce volumul contractabil, situație implicită în riscul de dependență de clienți.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202528 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202323 apr. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Transtema Group AB · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.