olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Pierre et Vacances VAC.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000073041 · Verticală: Companii listate din Franța

1,87EUR+0,11 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Pierre et Vacances este un grup european de turism care exploatează rezidențe și sate Center Parcs, iar în 2026 confirmă un obiectiv de EBITDA ajustat de 185 milioane EUR. Planul strategic pe termen lung vizează un EBITDA ajustat de 270 milioane EUR până în 2030, într-un context de schimbare a acționariatului.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Pierre et Vacances (VAC.PA) costa 1,87 EUR (+0,11 % într-o zi), cu capitalizare 901,4 mil EUR, P/E 26,8 pe un EPS diluat de 0,07 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,68, interval pe 52 de săptămâni 1,52–1,98 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
901,4 mil EUR
acțiuni la 30 sept. 2025
P/E (TTM)
26,8
EPS diluat TTM 0,07 · TTM până la 30 sept. 2025
E/P (TTM)
3,74 %
TTM până la 30 sept. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,68
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
1,521,98

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,1
neutru
Bollinger (20, 2)
1,86 – 1,89
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 1,7 %
SMA 50 / 200
1,86 / 1,83
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,00 / 0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,2 %−0,6 %+0,9 pp—
3 luni−0,1 %−4,2 %+4,1 pp—
6 luni−3,1 %+4,3 %−7,4 pp—
De la început de an+0,2 %+7,5 %−7,3 pp—
1 an+20,0 %+9,9 %+10,1 pp−6,8 %
3 ani+45,7 %+49,8 %−4,1 pp−15,9 %
5 ani−20,8 %+42,8 %−63,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,1 %
07 ian. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−68,3 %
09 aug. 2022 → 17 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 24,2, mediană 29,7, max 35,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,8 mld1,8 mld1,9 mld
Venituri an/anindisponibil+1,8 %+2,7 %
Profit net-63,1 mil20,0 mil33,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+68,1 %
EPS diluat-0,140,040,07
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+75,0 %
netă %-3,5 %1,1 %1,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
97,7 mil EUR
Datorie financiară
48,9 mil EUR
Datorie netă
-48,9 mil EUR
Capitaluri proprii
-342,2 mil EUR
Active totale
3,8 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,57x
ROE
indisponibil
ROA
0,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

esef· 08 ian. 2026verificat

Profit operațional
2023
189,0 mil
2024
224,8 mil
2025
236,6 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
251,2 mil
2024
227,8 mil
2025
194,7 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
19,3 mil
2024
740,0 mii
2025
16,6 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Profit net
2023
-63,1 mil
2024
20,0 mil
2025
33,7 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,14
2024
0,04
2025
0,07

esef· 08 ian. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
468,8 mil
2024
86,9 mil
2025
97,7 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Creanțe
2023
171,7 mil
2024
170,4 mil
2025
158,3 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Stocuri
2023
135,9 mil
2024
121,7 mil
2025
151,0 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Active curente
2023
—
2024
665,4 mil
2025
653,8 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
274,6 mil
2024
302,5 mil
2025
336,2 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Fond comercial
2023
140,1 mil
2024
142,5 mil
2025
146,1 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
130,2 mil
2024
140,8 mil
2025
145,3 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Active totale
2023
4,4 mld
2024
3,8 mld
2025
3,8 mld

esef· 08 ian. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
329,0 mil
2024
38,9 mil
2025
48,9 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Datorii curente
2023
—
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

esef· 08 ian. 2026verificat

Capital propriu
2023
-425,8 mil
2024
-381,2 mil
2025
-342,2 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
450,7 mil
2024
500,7 mil
2025
481,0 mil

esef· 08 ian. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
314,7 mil
2024
285,9 mil
2025
321,4 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-80,7 mil
2024
-112,3 mil
2025
-77,2 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-220,4 mil
2024
-555,4 mil
2025
-233,3 mil

esef· 08 ian. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
68,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
75,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
12,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
0,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
8,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-48,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
1,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
321,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
32 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
901,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
852,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Capitalizare / profit net TTM
26,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
26,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
3,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
3,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,87 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 901,4 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
901,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
P/E (TTM)
26,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2025
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2025
Sursă: esefpublicat 08 ian. 2026
verificat 65derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,78
EUR pe acțiune
Mijloc
1,20
EUR pe acțiune
Sus
2,09
EUR pe acțiune
Preț: 1,87 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -36,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -56,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,78 – 2,09 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E0,78 – 2,09 (Mijloc 1,20)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1,8 %59 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,2x0 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluare26,8x43 (față de colegi)38 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial59/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial43/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

PIERRE ET VACANCES (VAC.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,9 mld EUR în 2025; creștere an/an 2,7 %; marjă netă 1,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,78–2,09 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,20 EUR, prețul de 1,87 EUR lasă un potențial de -36,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -56,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 1,2x
  • Lichiditatea curentă: 0,6x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
26,8x
mediana verticalei 18,3x
peste mediană (+46,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,5x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−5,7 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
—
mediana verticalei 4,2 %
Marja netă
1,8 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+60,1 %)
Marja EBIT
12,7 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+299,2 %)
Venituri an/an
2,7 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+354,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
VAC.PAPierre Et Vacances901,4 mil26,8—1,8 %+2,7 %+18 % / +36 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VAC.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,09
Randament total -42 % · Pe an -42 %
1,92
Randament total 3 % · Pe an 3 %
2,90
Randament total 55 % · Pe an 55 %
3 ani
1,02
Randament total -46 % · Pe an -18 %
2,03
Randament total 8 % · Pe an 3 %
3,36
Randament total 79 % · Pe an 22 %
5 ani
0,95
Randament total -49 % · Pe an -13 %
2,14
Randament total 14 % · Pe an 3 %
3,90
Randament total 108 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,51
  • Marja netă± 0,35
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,30
  • Diluare anuală± 0,03

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Pierre et Vacances este un grup european de turism care exploatează rezidențe și sate Center Parcs, iar în 2026 confirmă un obiectiv de EBITDA ajustat de 185 milioane EUR 1. Planul strategic pe termen lung vizează un EBITDA ajustat de 270 milioane EUR până în 2030 1, într-un context de schimbare a acționariatului.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are mărci turistice recunoscute și un canal online care reprezintă o pondere majoritară a vânzărilor 1.
  • Modelul combinat, cu active deținute, contracte de închiriere și modele asset-light, oferă flexibilitate financiară 1.
  • Portofoliul de rezervări la zi este în creștere semnificativă față de exercițiul precedent 1.

Puncte slabe

  • Vechimea unor active din site-uri poate reduce atractivitatea și calitatea experienței clienților 1.
  • Dependența de investiții majore în renovare, din care o parte importantă este finanțată de grup, poate pune presiune pe bilanț 1.
  • Riscurile de atragere și fidelizare a personalului pot afecta capacitatea operațională și calitatea serviciilor 1.

Oportunități

  • Extinderea portofoliului de unități de cazare, inclusiv prin modele asset-light, ar putea susține creșterea veniturilor 1.
  • Dezvoltarea maeva și a ofertei pentru campinguri ar putea deschide noi segmente de clienți 1.
  • Parteneriatele cu investitori instituționali ar putea finanța proiecte fără a îngreuna excesiv bilanțul grupului 1.

Amenințări

  • Concurența din partea platformelor de închiriere între particulari ar putea reduce gradul de ocupare sau prețurile 1.
  • Inflația costurilor de energie și de construcție ar putea diminua marjele operaționale 1.
  • Atacurile cibernetice și întreruperile sistemelor informatice ar putea afecta operațiunile și datele clienților 1.

Riscuri

  • Risc de concurență și pierdere de atractivitateridicat

    Dezvoltarea ofertelor alternative de cazare poate afecta ocuparea sitelor și poate menține presiunea asupra prețurilor, iar lipsa unor investiții de renovare ar putea accelera uzura activelor 1.

  • Risc ciberneticridicat

    Digitalizarea distribuției crește expunerea la atacuri cibernetice și la defecțiuni ale sistemelor, ceea ce ar putea afecta operațiunile și datele personale 1.

  • Risc de proiect și de dezvoltaremediu

    Lipsa terenurilor disponibile, recursurile împotriva autorizațiilor și reticența investitorilor pot încetini dezvoltarea și pot genera costuri neanticipate 1.

  • Risc de personalmediu

    Dificultățile de recrutare și fidelizare a angajaților-cheie pot afecta capacitatea operațională și calitatea experienței clienților 1.

  • Risc de acoperire a asigurărilorscăzut

    Anumite riscuri, precum greve, pandemii sau instabilitate politică, nu sunt acoperite de asigurări, iar pierderile de exploatare aferente ar putea afecta rezultatele 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă obiectivele de EBITDA și de venituri turistice ale grupului se confirmă, planul strategic ar putea susține o creștere a profitabilității pe termen lung 1.
  • Modelul asset-light și finanțarea parțială a investițiilor de către proprietari terți ar putea limita expunerea bilanțului la proiecte noi 1.
  • Portofoliul de rezervări la zi, în creștere față de exercițiul precedent, ar putea indica o cerere solidă la începutul exercițiului 2025/2026 1.

Ce ar strica teza

  • Concurența din partea platformelor de închiriere și a altor alternative de cazare ar putea reduce ocuparea și prețurile, ceea ce ar afecta ținta de EBITDA 1.
  • Necesarul mare de investiții în renovare ar putea presa asupra fluxului de numerar dacă veniturile nu cresc suficient 1.
  • Riscurile cibernetice și dependența de canalele online ar putea genera pierderi operaționale sau de reputație în cazul unei întreruperi majore 1.

De urmărit

  • Îndeplinirea ghidajului de EBITDA ajustat pentru exercițiul 20262026
  • Evoluția portofoliului de rezervări și a prețului mediu de vânzarePrimul semestru 2025/2026
  • Progresul programului de investiții în renovare și finanțarea din partea terțilorUrmătorul raport anual
  • Rezultatul revizuirii opțiunilor strategice în contextul schimbării acționariatului2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul opereaza mai multe marci de turism, printre care Pierre & Vacances, Center Parcs, Adagio și maeva, și își desfășoară activitatea prin exploatarea sitelor, prin contracte de închiriere și prin modele asset-light, cum sunt mandatele de gestiune și comercializare 1. Societatea mamă este o societate anonimă cu sediul la Paris, iar exercițiul financiar începe pe 1 octombrie și se încheie pe 30 septembrie 1. Peste 60 % din cifra de afaceri se realizează online, prin platformele proprii și prin parteneri comerciali 1.

Modelul de afaceri combină dezvoltarea prin franciză sau contracte de management cu sisteme de rezervare digitale pentru toate mărcile 1. Pentru proiectele imobiliare, o societate imobiliară parteneră, creată în 2022, poate finanța operațiunile, ceea ce reduce riscul de portaj imobiliar al grupului 1.

Grupul are un plan de investiții în renovare și modernizare a sitelor, în care o parte importantă a CAPEX este finanțată de grup, iar o altă parte de proprietari terți, majoritar instituționali 1. Planul urmărește creșterea numărului de unități de cazare și îmbunătățirea expunerii la clienți prin digitalizare 1.

Segmente

Turism (Pierre & Vacances, Center Parcs, Adagio, maeva)

Segmentul principal este cel al veniturilor turistice, pentru care grupul își propune o creștere anuală medie de 5,8 % pe cinci ani, până la 2 490 milioane EUR în 2030 1. Creșterea se sprijină pe extinderea portofoliului de unități, care ar putea depăși 50 000 unități de cazare până în 2030 1.

Imobiliar și asset management

Activitatea imobiliară include dezvoltarea de proiecte, comercializarea și gestionarea proprietarilor, iar grupul utilizează modele asset-light pentru a reduce expunerea la ciclul imobiliar 1. Gestionarea relației cu proprietarii și reînnoirea contractelor de închiriere influențează nivelul investițiilor de renovare 1.

Piața în context

Piața turismului de vacanță este marcată de concurență crescută din partea hotelurilor, a campingurilor de gamă superioară și a platformelor de închiriere de particulari 1. Grupul estimează că veniturile sale turistice vor crește în linie cu perspectivele pieței, dar această ipoteză ar putea fi afectată dacă cererea încetinește 1.

Prețul mediu de vânzare al cazării este estimat să crească ușor pe perioada planului, iar gradul de ocupare să se îmbunătățească, potrivit ipotezelor grupului 1. Portofoliul de rezervări la zi pentru primul semestru al exercițiului 2025/2026 este în creștere semnificativă față de exercițiul precedent 1.

Tendințe

  • Digitalizarea distribuțieivânt din spate

    Vânzările online și platformele proprii permit grupului să atragă clienți noi și să optimizeze politica tarifară, ceea ce ar putea susține veniturile dacă rămân eficiente 1.

  • Creșterea costurilor energetice și de renovarevânt din față

    Inflația costurilor de energie și de renovare poate reduce competitivitatea grupului și poate încetini investițiile necesare menținerii standardelor sitelor 1.

  • Extinderea ofertei alternative de cazarevânt din față

    Dezvoltarea campingurilor de gamă superioară și a meublés-urilor de turism ar putea întări concurența și presiona gradul de ocupare sau prețurile 1.

  • Cadru de reglementare pentru închirierea de meublésmixt

    Dispozitivele care reglementează închirierea meublés-urilor pot reduce asimetriile de tratament dintre platforme și operatorii profesioniști, în special din punct de vedere fiscal, dacă sunt aplicate eficient 1.

Poziția concurențială

Grupul se confruntă cu concurența platformelor de închiriere între particulari, a lanțurilor de campinguri de gamă superioară și a altor operatori de turism, iar concentrarea concurenților direcți ai Center Parcs din Țările de Jos sporește intensitatea concurențială 1. Grupul susține că își poate diferenția oferta prin standardul de calitate al marilor mărci, flexibilitatea duratei sejururilor și gamele tarifare care includ transport și activități 1.

  • Platforme de închiriere între particulari (meublés de tourisme)

    Menționate generic în document ca alternativă de cazare care poate reduce gradul de ocupare și presiona prețurile.

  • Booking.com

    Menționat ca partener comercial care atrage clienți noi, dar și ca parte a canalelor de distribuție online ale grupului.

  • Lanțuri de campinguri de gamă superioară

    Menționate ca un tip de ofertă alternativă care intensifică concurența în segmentul de vacanțe.

  • Concurenți direcți ai Center Parcs din Țările de Jos

    Concentrarea acestor operatori este invocată ca factor care poate întări intensitatea concurențială.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-09-30 (ESEF) · SEC / Pierre et Vacances · 30 sept. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Pierre et Vacances (VAC.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw