olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Vantiva VANTI.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013505062 · Verticală: Companii listate din Franța

0,08EUR+7,79 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Vantiva este un furnizor global de echipamente electronice pentru operatorii de rețea, produse în mare parte de furnizori externi din regiunea Asia-Pacific. Compania vizează un flux de numerar liber pozitiv pentru 2026, într-un context de cerere în scădere și presiune asupra prețurilor componentelor de memorie.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Vantiva (VANTI.PA) costa 0,08 EUR (+7,79 % într-o zi), cu capitalizare 40,8 mil EUR, beta 0,34, interval pe 52 de săptămâni 0,07–0,14 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
40,8 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,80 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-963,86 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,34
Volatilitate (1 an) 51 %
Interval 52 săpt.
0,070,14

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,1
neutru
Bollinger (20, 2)
0,07 – 0,09
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 16,9 %
SMA 50 / 200
0,08 / 0,10
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+10,4 %−0,6 %+11,0 pp—
3 luni−15,8 %−4,2 %−11,7 pp—
6 luni−18,5 %+4,3 %−22,8 pp—
De la început de an−40,7 %+7,5 %−48,2 pp—
1 an−29,8 %+9,9 %−39,7 pp−6,8 %
3 ani−36,8 %+49,8 %−86,7 pp−15,9 %
5 ani−91,7 %+42,8 %−134,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−47,3 %
31 dec. 2025 → 08 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,3 %
31 mai 2022 → 08 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−39,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,6 mld1,9 mld1,7 mld
Venituri an/anindisponibil+19,3 %−6,9 %
Profit net-285,0 mil-282,0 mil-393,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,80-0,58-0,80
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-18,2 %-15,1 %-22,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
13,0 mil EUR
Datorie financiară
510,0 mil EUR
Datorie netă
497,0 mil EUR
Capitaluri proprii
-484,0 mil EUR
Active totale
1,2 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,40x
ROE
indisponibil
ROA
-27,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
1,6 mld
2024
1,9 mld
2025
1,7 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,4 mld
2024
1,6 mld
2025
1,5 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Profit brut
2023
207,0 mil
2024
293,0 mil
2025
253,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
68,0 mil
2024
86,0 mil
2025
81,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
-2,0 mil
2024
-52,0 mil
2025
-47,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
20,0 mil
2024
16,0 mil
2025
14,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2023
-285,0 mil
2024
-282,0 mil
2025
-393,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,80
2024
-0,58
2025
-0,80

esef· 12 mai 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
133,0 mil
2024
30,0 mil
2025
13,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Creanțe
2023
274,0 mil
2024
401,0 mil
2025
177,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Stocuri
2023
204,0 mil
2024
182,0 mil
2025
175,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2023
859,0 mil
2024
974,0 mil
2025
572,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
90,0 mil
2024
33,0 mil
2025
20,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Fond comercial
2023
468,0 mil
2024
465,0 mil
2025
412,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
133,0 mil
2024
163,0 mil
2025
119,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2023
1,7 mld
2024
1,7 mld
2025
1,2 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
540,0 mil
2024
610,0 mil
2025
523,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
92,0 mil
2024
2,0 mil
2025
510,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
391,0 mil
2024
477,0 mil
2025
0

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
1,0 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
1,7 mld
2024
2,0 mld
2025
1,7 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
6,0 mil
2024
-238,0 mil
2025
-484,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
356,3 mil
2024
486,2 mil
2025
491,3 mil

esef· 12 mai 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Investiții (capex)
2023
—
2024
12,0 mil
2025
8,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
14,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-2,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-22,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-27,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
497,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
8,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
61 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
44 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
139 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-35 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
40,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
537,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-963,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,08 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 40,8 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
40,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-22,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 12 mai 2026
verificat 76derivat 3

Scorul pe grupe

10 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-22,6 %23 (față de colegi)60 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)40 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial23/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Vantiva (VANTI.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mld EUR în 2025; creștere an/an -6,9 %; marjă netă -22,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -22,6 %
  • Lichiditatea curentă: 0,4x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,0x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−95,4 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
—
mediana verticalei 4,2 %
Marja netă
-22,6 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−2.108,7 %)
Marja EBIT
-2,7 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−185,2 %)
Venituri an/an
-6,9 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−1.275,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %
ABNX.PAAbionyx Pharma53,5 mil—-92,3 %-136,6 %−10,7 %−62 % / +19 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VANTI.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Vantiva este un furnizor global de echipamente electronice pentru operatorii de rețea, produse în mare parte de furnizori externi din regiunea Asia-Pacific. Compania vizează un flux de numerar liber pozitiv pentru 2026, într-un context de cerere în scădere și presiune asupra prețurilor componentelor de memorie.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania dispune de un model de producție flexibil, care îi permite să redirecționeze rapid fabricarea între locații, fără a întrerupe livrările către clienți.
    • Programele de prevenire a riscurilor și de asigurare a continuității activității au fost extinse, iar mai multe site-uri cheie au fost evaluate la cel mai înalt nivel de protecție.
    • Compania și-a diversificat sursele de aprovizionare și a dezvoltat instrumente de monitorizare a riscurilor din lanțul de aprovizionare.

    Puncte slabe

    • Dependența de un număr redus de furnizori pentru componentele esențiale limitează puterea de negociere și expune compania la întreruperi.
    • Concentrarea veniturilor în jurul unui grup restrâns de clienți mari face compania vulnerabilă la schimbările de cerere ale acestora.
    • Producția externalizată în principal în regiunea Asia-Pacific crește expunerea la perturbări logistice și geopolitice.

    Oportunități

    • Dacă operatorii de rețea își relansează investițiile, cererea pentru echipamentele companiei ar putea reveni la niveluri mai ridicate.
    • Stabilizarea piețelor componentelor de memorie ar putea reduce presiunea asupra costurilor și ar putea sprijini marjele.
    • Accesul la talente calificate din alte țări poate sprijini flexibilitatea forței de muncă și dezvoltarea de noi produse.

    Amenințări

    • Sancțiunile economice și restricțiile de export ar putea limita accesul la componente și la piețele externe.
    • Creșterea prețurilor componentelor din cauza cererii din centrele de date ar putea erodă marjele companiei.
    • Intensificarea concurenței din partea furnizorilor care trec la modelul OEM ar putea presa prețurile de vânzare.

    Riscuri

    • Lichiditate și îndatorareridicat

      Compania a identificat lichiditatea și nivelul datoriei printre cele trei riscuri principale, iar o deteriorare a condițiilor de finanțare ar putea limita investițiile.

    • Dependența de furnizori și lanțul de aprovizionareridicat

      Întreruperile la furnizorii cheie sau creșterea prețurilor componentelor ar putea afecta producția și performanța operațională.

    • Concentrarea cliențilormediu

      Dacă clienții mari își reduc comenzile sau își modifică cerințele, veniturile companiei ar putea scădea semnificativ.

    • Tensiuni geopolitice și sancțiunimediu

      Măsurile comerciale și restricțiile de export ar putea perturba fluxurile de componente și accesul la anumite piețe.

    • Continuitatea activitățiiscăzut

      Un eveniment major într-o regiune de producție ar putea întrerupe operațiunile, deși compania menține planuri de continuitate și asigurări.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru echipamentele de rețea se stabilizează și compania reușește să mențină fluxul de numerar liber pozitiv, poziția sa financiară ar putea să se îmbunătățească.
    • Modelul flexibil de producție și diversificarea surselor pot oferi companiei capacitatea de a reacționa la perturbări mai repede decât concurenții.
    • Dacă prețurile componentelor de memorie se normalizează, presiunea asupra marjelor ar putea scădea, sprijinind rezultatele operaționale.

    Ce ar strica teza

    • Dacă cererea pentru produsele companiei continuă să scadă, veniturile și marjele ar putea fi afectate în mod repetat.
    • Îndatorarea și lichiditatea sunt riscuri principale identificate chiar de companie, iar o înrăutățire a condițiilor de finanțare ar putea limita flexibilitatea financiară.
    • Dacă tensiunile geopolitice se intensifică, restricțiile asupra componentelor ar putea perturba producția și ar putea reduce accesul la clienți din anumite regiuni.

    De urmărit

    • Realizarea fluxului de numerar liber pozitiv anunțat pentru 20262026
    • Evoluția prețurilor și disponibilității componentelor de memorie2026
    • Evoluția lichidității și a nivelului de îndatorarenext 10-K
    • Evoluția concentrării veniturilor în jurul celor mai mari clienținext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Vantiva proiectează și furnizează echipamente terminale pentru abonați, cum ar fi dispozitive pentru acces la rețea, destinate operatorilor de telecomunicații și de cablu. Modelul economic se bazează pe externalizarea producției și a logisticii către o rețea internațională de furnizori, ceea ce face ca performanța companiei să depindă de calitatea acestor parteneri. Vantiva a precizat că nu oferă ghidaj privind EBITDA în acest moment, din cauza incertitudinilor pieței.

    Activitatea companiei este organizată pe segmente care urmăresc atât produsele de conectivitate, cât și serviciile de dezvoltare și fabricație, iar conducerea urmărește continuu performanța pe fiecare linie. Riscurile operaționale, de lichiditate și de endebtare sunt tratate ca cele mai semnificative pentru Grup.

    Segmente

    Echipamente terminale pentru abonați

    Acesta este principalul segment, care include dispozitivele de acces la rețea livrate operatorilor. Cererea din acest segment este sensibilă la condițiile macroeconomice și la ritmul de implementare al operatorilor, conform factorilor de risc prezentați în raport.

    Fabricație și servicii pentru terți

    Compania furnizează și servicii de proiectare și fabricație, prin care produce pentru clienți care au nevoie de capacitate externă. Acest flux depinde de disponibilitatea componentelor și de nivelul de concentrare al clienților.

    Piața în context

    Piața echipamentelor pentru operatorii de rețea este influențată de tensiunile geopolitice și de sancțiunile economice, care pot restricționa accesul la componente și pot modifica fluxurile comerciale. Cererea pentru centrele de date care utilizează inteligență artificială a orientat producția componentelor de memorie spre segmente cu prețuri mai mari, ceea ce reduce disponibilitatea memoriei standard.

    Ritmul de investiții al operatorilor depinde de condițiile macroeconomice locale și de costul finanțării. Companiile din sector se confruntă cu presiune pe prețuri și marje, deoarece furnizorii de concepte originale se orientează spre modelul de fabricant de echipamente originale, iar concurenții istorici își extind capacitățile.

    Tendințe

    • Tensiuni geopolitice și restricții comercialevânt din față

      Conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu, precum și tensiunile dintre China și Statele Unite, pot duce la sancțiuni și restricții de export care afectează componentele semiconductoare. Compania a semnalat că aceste măsuri ar putea limita capacitatea de a folosi furnizori alternativi.

    • Cerere pentru memorie generată de inteligența artificialămixt

      Creșterea cererii din centrele de date a redus disponibilitatea memoriei standard și a ridicat prețurile, ceea ce poate crește costurile de producție ale companiei, deși compania a arătat că și clienții pot contribui la stabilitate.

    • Presiune asupra cererii și a marjelorvânt din față

      Cererea pentru produsele companiei ar putea scădea în anul următor, iar concurența intensificată poate apăsa asupra prețurilor. Compania a anunțat măsuri de ajustare a costurilor și de selectare a portofoliului.

    • Diversificarea geografică și a surselorvânt din spate

      Compania și-a diversificat sursele de aprovizionare și locațiile de producție, ceea ce îi poate reduce sensibilitatea la condițiile dintr-o singură piață sau regiune și oferă flexibilitate în redirecționarea producției.

    Poziția concurențială

    Compania se confruntă cu concurență din partea furnizorilor de concepte originale care trec la modelul de fabricant de echipamente originale, precum și din partea concurenților istorici care își măresc capacitatea de producție. Această concurență tinde să apese asupra prețurilor produselor și a marjelor.

    Pozitionarea competitivă depinde de capacitatea de a menține relații cu operatorii de rețea și de a gestiona costurile producției externalizate. Raportul nu identifică explicit concurenții prin nume, ci descrie categoriile de jucători din sector.

    • Furnizori de concepte originale care trec la modelul OEM

      Companii care își extind activitatea de la proiectare către fabricarea sub propria marcă, ceea ce crește presiunea asupra prețurilor din sector.

    • Concurenți istorici din sectorul echipamentelor pentru rețea

      Jucători consacrați care și-au consolidat capacitățile de producție, intensificând concurența pe piață.

    • Producători de dispozitive de conectivitate pentru abonați

      Companii care oferă echipamente similare pentru operatorii de telecomunicații și de cablu, în aceleași segmente de piață.

    • Furnizori de componente semiconductoare

      Producătorii de circuite integrate și memorie, care au putere de negociere ridicată și influențează costurile companiei.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Vantiva · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Vantiva (VANTI.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw