olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Vivendi SE VIV.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000127771 · Verticală: Companii listate din Franța

1,73EUR+1,53 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Vivendi SE este un grup francez al cărui activitate operațională principală în raportarea 2025 este Gameloft, dezvoltator de jocuri pentru mobil, PC și consolă. Raportul de durabilitate pentru exercițiul 2025 arată cum grupul își identifică impacturile, riscurile și oportunitățile materiale, într-un context în care cerințele CSRD devin obligatorii. Analiza dublei materialități a acoperit 82 de IRO, grupate în 14 teme de durabilitate.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Vivendi SE (VIV.PA) costa 1,73 EUR (+1,53 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld EUR, P/E 86,3 pe un EPS diluat de 0,02 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,32 %, beta 0,58, interval pe 52 de săptămâni 1,41–3,01 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,7 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
86,3
EPS diluat TTM 0,02 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
1,16 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,32 %
DPS 12 luni 0,04
Beta (2 ani)
0,58
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
1,413,01

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
70,8
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
1,42 – 1,70
peste banda superioară · %B 1,08 · lățimea benzii 17,8 %
SMA 50 / 200
1,52 / 1,91
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,04 / 0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+20,5 %−0,6 %+21,2 pp—
3 luni+2,6 %−4,2 %+6,7 pp—
6 luni−16,7 %+4,3 %−21,0 pp—
De la început de an−27,1 %+7,5 %−34,6 pp—
1 an−42,8 %+9,9 %−52,7 pp−6,8 %
3 ani−79,8 %+49,8 %−129,6 pp−15,9 %
5 ani−84,5 %+42,8 %−127,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−53,0 %
11 nov. 2025 → 01 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−88,4 %
05 ian. 2022 → 01 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−31,1 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 24,8, mediană 71,6, max 118,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri312,0 mil297,0 mil307,0 mil
Venituri an/anindisponibil−4,8 %+3,4 %
Profit net405,0 mil-6,0 mld20,0 mil
Profit net an/anindisponibil−1.582,5 %indisponibil
EPS diluat0,39-5,960,02
EPS diluat an/anindisponibil−1.628,2 %indisponibil
netă %129,8 %-2.021,5 %6,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
200,0 mil EUR
Datorie financiară
0 EUR
Datorie netă
-200,0 mil EUR
Capitaluri proprii
4,7 mld EUR
Active totale
7,0 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
0,16x
ROE
0,4 %
ROA
0,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
312,0 mil
2024
297,0 mil
2025
307,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
221,0 mil
2024
211,0 mil
2025
213,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
91,0 mil ≈
2024
86,0 mil ≈
2025
94,0 mil ≈

esef· 18 mar. 2026derivat

Profit operațional
2023
-61,0 mil
2024
-264,0 mil
2025
18,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
215,0 mil
2024
-180,0 mil
2025
21,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-50,0 mil
2024
3,0 mil
2025
3,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
405,0 mil
2024
-6,0 mld
2025
20,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,39
2024
-5,96
2025
0,02

esef· 18 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,25
2025
0,04

esef· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
2,2 mld
2024
39,0 mil
2025
200,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
6,2 mld
2024
93,0 mil
2025
88,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
1,0 mld
2024
0
2025
0

esef· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
11,2 mld
2024
239,0 mil
2025
306,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,7 mld
2024
41,0 mil
2025
40,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
11,2 mld
2024
264,0 mil
2025
264,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
38,3 mld
2024
7,9 mld
2025
7,0 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
9,6 mld
2024
229,0 mil
2025
153,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,2 mld
2024
2,0 mld
2025
0

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
14,7 mld
2024
1,0 mld
2025
1,9 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
21,0 mld
2024
3,3 mld
2025
2,2 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
17,2 mld
2024
4,6 mld
2025
4,7 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

esef· 18 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
951,0 mil
2024
1,8 mld
2025
-65,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
808,0 mil
2024
-2,1 mld
2025
1,3 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,5 mld
2024
-1,8 mld
2025
-1,1 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
30,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
6,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
0,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
0,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
200,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-200,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-65,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
108 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
0 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
327 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-220 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
1,5 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
86,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
86,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
5,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
84,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
5,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,73 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,7 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
86,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
6,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 18 mar. 2026
verificat 77derivat 3

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,38
EUR pe acțiune
Mijloc
0,49
EUR pe acțiune
Sus
0,67
EUR pe acțiune
Preț: 1,73 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -71,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -255,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,22 – 0,74 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E0,22 – 0,60 (Mijloc 0,34)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)0,54 – 0,74 (Mijloc 0,63)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate0,3 %19 (față de colegi)33 %
Marja netă · Calitate6,5 %82 (față de colegi)20 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,2x0 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluare86,3x9 (față de colegi)33 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate43/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial9/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

VIVENDI SE (VIV.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 307,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 3,4 %; marjă netă 6,5 %; ROE 0,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,38–0,67 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,49 EUR, prețul de 1,73 EUR lasă un potențial de -71,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -255,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 6,5 %

Ce o infirmă

  • ROIC: 0,3 %
  • Lichiditatea curentă: 0,2x
  • P/E (TTM): 86,2x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
86,3x
mediana verticalei 18,3x
peste mediană (+372,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
5,6x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+997,7 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−65,3 %)
ROE
0,4 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−89,6 %)
Marja netă
6,5 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+478,0 %)
Marja EBIT
5,9 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+84,6 %)
Venituri an/an
3,4 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+472,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
2,3 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+36,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
VIV.PAVivendi Se1,7 mld86,30,4 %6,5 %+3,4 %−31 % / −80 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VIV.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,01
Randament total -41 % · Pe an -41 %
1,78
Randament total 5 % · Pe an 5 %
2,69
Randament total 57 % · Pe an 57 %
3 ani
0,96
Randament total -42 % · Pe an -17 %
1,91
Randament total 14 % · Pe an 5 %
3,16
Randament total 88 % · Pe an 23 %
5 ani
0,91
Randament total -43 % · Pe an -11 %
2,04
Randament total 24 % · Pe an 4 %
3,71
Randament total 123 % · Pe an 17 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,48
  • Marja netă± 0,33
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,28
  • Diluare anuală± 0,03

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Vivendi SE este un grup francez al cărui activitate operațională principală în raportarea 2025 este Gameloft, dezvoltator de jocuri pentru mobil, PC și consolă. Raportul de durabilitate pentru exercițiul 2025 arată cum grupul își identifică impacturile, riscurile și oportunitățile materiale, într-un context în care cerințele CSRD devin obligatorii. Analiza dublei materialități a acoperit 82 de IRO, grupate în 14 teme de durabilitate.

SWOT

Puncte tari

  • Gameloft are o infrastructură de publicitate internalizată și controlată, care susține transparența față de anunțori.
  • Grupul a realizat o analiză de dublă materialitate structurată, validată de conducere și auditată de comisarii la conturi.
  • Politicile de protecție a datelor și de siguranță a mărcilor sunt utilizate ca argumente de diferențiere față de parteneri.

Puncte slabe

  • Raportul menționează că activitatea de jocuri depinde de găzduire în cloud sau de servere proprii, ceea ce creează dependențe operaționale.
  • Unele teme, precum sănătatea mintală a jucătorilor, sunt tratate ca impacturi negative ce pot afecta reputația.
  • Perimetrul de raportare exclude unele entități și activități cedate, ceea ce limitează vizibilitatea asupra grupului.

Oportunități

  • Utilizarea inteligenței artificiale în dezvoltarea și marketingul jocurilor poate deschide noi căi de eficiență.
  • O relație mai strânsă cu clienții și jucătorii ar putea consolida fidelizarea și anticipa nevoile viitoare.

Amenințări

  • Încălcările legate de protecția datelor personale pot genera amenzi, litigii și pierderea încrederii părților interesate.
  • Conținutul discriminatoriu sau inadecvat poate determina plecarea anunțorilor sau a licențiatorilor.
  • Reglementările privind informarea consumatorilor pot impune sancțiuni dacă nu sunt respectate.

Riscuri

  • Protecția datelor personaleridicat

    O breșă de securitate sau o utilizare abuzivă a datelor ar putea întrerupe activitatea și genera costuri suplimentare, inclusiv sancțiuni.

  • Responsabilitatea conținutuluimediu

    Conținutul discriminatoriu, injurios sau ura ar putea duce la pierderea anunțorilor și a licențiatorilor.

  • Siguranța jucătorilorridicat

    Produse care afectează sănătatea, în special a tinerilor, ar putea atrage reglementări și pierderea clienților.

  • Etica afacerilor și anticorupțiamediu

    Practici neetice sau cazuri de corupție, suspectate sau dovedite, ar putea deteriora relațiile cu clienții BtoB și BtoC.

  • Satisfacția cliențilorscăzut

    Un dialog insuficient cu jucătorii sau cu partenerii ar putea reduce veniturile și afecta imaginea grupului.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă politicile de siguranță a mărcilor și de protecție a datelor rămân consecvente, grupul ar putea atrage parteneri de publicitate și licențiatori noi, consolidând poziția Gameloft.
  • Infrastructura proprie și modernizarea centrelor de date pot reduce consumul energetic și costurile operaționale în timp.
  • Un raport de durabilitate detaliat și auditat poate îmbunătăți încrederea investitorilor și a partenerilor în perioada de implementare a CSRD.

Ce ar strica teza

  • Dacă un incident de securitate ar avea loc, costurile și pierderea de încredere ar putea depăși efectele anticipate ale politicilor actuale.
  • Creșterea reglementărilor privind protecția minorilor și conținutul ar putea limita modelul de monetizare al jocurilor.
  • Cesiunile și schimbările de perimetru reduc vizibilitatea asupra activităților grupului și pot complica compararea în timp.

De urmărit

  • Evoluția analizei de dublă materialitate și eventualele actualizări ale IRO2026
  • Incidentele de securitate și protecția datelor personale raportatenext 10-K
  • Efectul cedării See Tickets France asupra perimetrului de raportare2026
  • Realizarea planului de decarbonare revizuit în 20252027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, activitatea operațională cea mai importantă a grupului este Gameloft, deținută integral și consolidată global. Gameloft dezvoltă jocuri digitale pentru mobil, PC și consolă, care sunt găzduite fie în cloud, fie pe servere proprii. Holdingul Vivendi SE, cu sediul la Paris, coordonează funcțiile corporate, iar cesiunile recente, precum See Tickets France din decembrie 2025, au redus perimetrul activ.

Gameloft operează trei centre de date, cel principal la Montréal, unde un număr important de servere a fost redus și înlocuit cu echipamente mai eficiente, iar cele de la Paris și Beijing servesc în special stocării interne și conectivității sigure. Pentru continuitatea activității există un plan care permite transferul serviciilor către centre alternative sau către cloud-ul public.

Raportarea de durabilitate pentru 2025 acoperă Vivendi SE și Gameloft, iar analiza de materialitate realizată la sfârșitul lui 2024 a fost considerată reprezentativă pentru exercițiul 2025, fără modificări substanțiale de acționariat, perimetru sau model de afaceri. Aceasta confirmă că perimetrul de raportare rămâne centrat pe activitatea de jocuri.

Segmente

Gameloft – jocuri digitale

Gameloft dezvoltă jocuri pentru mobil, PC și consolă și le distribuie prin rețele de operatori și platforme. Pentru această activitate, raportul evidențiază riscuri legate de conținut, protecția datelor personale și relația cu jucătorii, ca teme materiale.

Gameloft Business Solutions – publicitate și licențe

Divizia comercială a Gameloft lucrează cu anunțori, deținători de licențe de propietate intelectuală și operatori de telecomunicații. Raportul leagă relațiile cu aceștia de teme precum siguranța mărcilor, transparența publicitară și satisfacția clienților.

Piața în context

Consultarea părților interesate din 2021, reluată în analiza din 2024, arată că sectorul este reglementat și monitorizat în special în privința protecției minorilor, a conținutului discriminatoriu și a datelor personale. Raportul nu oferă cote de piață, iar concluziile privind poziția competitivă trebuie citite ca estimări ale grupului.

Tendințe

  • Reglementarea protecției datelormixt

    Cerințele privind protecția datelor personale, inclusiv riscul de sancțiuni la nerespectarea regulilor, cresc presiunea asupra operațiunilor. Dacă grupul își menține politici stricte, aceasta ar putea deveni un avantaj de încredere față de parteneri.

  • Cerințele CSRD și raportarea de durabilitatemixt

    Trecerea la standardele ESRS impune o analiză de dublă materialitate și o raportare detaliată. Aceasta crește costurile administrative, dar oferă transparență investitorilor și partenerilor.

  • Siguranța jucătorilor și a publicului tânărvânt din față

    Atenția crescută a autorităților și a publicului asupra efectelor jocurilor asupra sănătății mintale și fizice poate duce la restricții sau la pierderea de clienți, dacă incidentele devin publice.

  • Infrastructura digitală mai eficientăvânt din spate

    Înlocuirea serverelor cu echipamente mai performante și reducerea spațiului ocupat pot reduce consumul energetic, iar utilizarea inteligenței artificiale în dezvoltare deschide noi oportunități operaționale.

Poziția concurențială

Raportul nu identifică explicit concurenții grupului. Pe piața jocurilor pentru mobil, Gameloft se află în competiție cu alți dezvoltatori și editori, iar diferențierea invocată în document ține de siguranța mărcilor, transparența publicității și dialogul cu jucătorii.

  • Dezvoltatori și editori de jocuri mobile

    Concurenți generici în jocuri pentru mobil, nominalizați în sursă doar ca piață generală, fără nume.

  • Operatorii de telecomunicații

    Parteneri de distribuție pentru jocuri, menționați în analiza de materialitate.

  • Furnizorii de hardware

    Parteneri importanți în producția și distribuția jocurilor, consultați în analiza părților interesate.

  • Deținătorii de licențe de proprietate intelectuală

    Parteneri ai Gameloft, a căror apreciere asupra siguranței mărcilor poate influența poziția grupului.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Vivendi SE · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Vivendi SE (VIV.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw