olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Vallourec VK.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013506730 · Verticală: Companii listate din Franța

18,81EUR+1,37 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Vallourec este un producător global de tuburi premium fără sudură, destinate în principal industriei petroliere și gazelor și, tot mai mult, noilor energii precum geotermia, captarea carbonului și hidrogenul. În 2024 compania a încheiat refinanțarea bilanțului, a atins o poziție nete de trezorerie și a intrat sub controlul de referință al ArcelorMittal, ceea ce schimbă profilul său financiar și strategic. Cifra de 21 milioane euro din poziția netă de trezorerie arată ieșirea din planul de salvare.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Vallourec (VK.PA) costa 18,81 EUR (+1,37 % într-o zi), cu capitalizare 4,3 mld EUR, P/E 9,9 pe un EPS diluat de 1,90 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,46, interval pe 52 de săptămâni 15,33–27,34 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,3 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
9,9
EPS diluat TTM 1,90 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
10,10 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,46
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
15,3327,34

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,5
neutru
Bollinger (20, 2)
17,84 – 19,34
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 8,1 %
SMA 50 / 200
18,59 / 20,61
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,06 / 0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+3,1 %−0,6 %+3,7 pp—
3 luni−1,3 %−4,2 %+2,9 pp—
6 luni−20,1 %+4,3 %−24,4 pp—
De la început de an+19,9 %+7,5 %+12,4 pp—
1 an+14,6 %+9,9 %+4,7 pp−6,8 %
3 ani+51,7 %+49,8 %+1,8 pp−15,9 %
5 ani+168,9 %+42,8 %+126,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−35,9 %
14 mai 2026 → 08 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−38,7 %
25 mai 2022 → 15 iul. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+21,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 6,7, mediană 7,7, max 8,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri4,9 mld5,1 mld4,0 mld
Venituri an/anindisponibil+4,7 %−21,1 %
Profit net-366,4 mil495,9 mil452,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−8,8 %
EPS diluat-1,602,101,90
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−9,5 %
netă %-7,5 %9,7 %11,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
1,1 mld EUR
Datorie financiară
962,1 mil EUR
Datorie netă
-141,2 mil EUR
Capitaluri proprii
2,6 mld EUR
Active totale
5,5 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,37x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
18,7 %
ROA
8,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
4,9 mld
2023
5,1 mld
2024
4,0 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
-121,7 mil
2023
858,9 mil
2024
626,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
227,1 mil
2023
203,4 mil
2024
227,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EBITDA
2022
105,4 mil ≈
2023
1,1 mld ≈
2024
853,4 mil ≈

esef· 15 apr. 2025derivat

Profit înainte de impozit
2022
-233,2 mil
2023
792,8 mil
2024
615,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
112,9 mil
2023
269,0 mil
2024
143,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
-366,4 mil
2023
495,9 mil
2024
452,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
-1,60
2023
2,10
2024
1,90

esef· 15 apr. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
551,6 mil
2023
899,9 mil
2024
1,1 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Creanțe
2022
824,5 mil
2023
756,1 mil
2024
670,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
1,3 mld
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
1,8 mld
2023
2,0 mld
2024
—

esef· 18 mar. 2024verificat

Fond comercial
2022
39,6 mil
2023
39,8 mil
2024
33,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
36,8 mil
2023
42,0 mil
2024
33,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
5,4 mld
2023
5,7 mld
2024
5,5 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
786,9 mil
2023
762,5 mil
2024
795,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
1,4 mld
2023
1,3 mld
2024
962,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
1,7 mld
2023
2,2 mld
2024
2,6 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
229,0 mil
2023
225,4 mil
2024
226,0 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
-25,0 mil
2023
694,9 mil
2024
487,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-162,1 mil
2023
-114,5 mil
2024
70,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
90,9 mil
2023
-226,2 mil
2024
-403,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-21,1 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-27,1 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-8,8 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-9,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
21,2 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBIT
15,5 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
11,2 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
19,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
8,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
18,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-141,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
-0,2x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
487,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
57,1 %
calculat olivLawFY 2024

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
65 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
4,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Capitalizare / profit net TTM
9,4x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
9,9x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
10,1 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
1,1x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
4,8x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBIT
6,6x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

18,81 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,3 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
9,9x
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
4,8x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROE
19,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
11,2 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-21,1 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 67derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
22,54
EUR pe acțiune
Mijloc
31,42
EUR pe acțiune
Sus
49,35
EUR pe acțiune
Preț: 18,81 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 67,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 40,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 21,07 – 56,62 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA24,01 – 42,09 (Mijloc 30,29)
    4 firme folosite · multiplul median 7,9x · quartile 6,2x – 11,0x
    ABEO.PA, AI.PA, ANTIN.PA, ATE.PA
  • Colegi: P/E21,07 – 56,62 (Mijloc 32,55)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate18,7 %76 (față de colegi)22 %
Marja netă · Calitate11,2 %92 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,2x43 (față de colegi)22 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare9,9x78 (față de colegi)22 %
EV/EBITDA · Evaluare4,8x80 (față de colegi)22 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial43/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate82/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare79/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

VALLOUREC (VK.PA). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,0 mld EUR în 2024; creștere an/an -21,1 %; marjă netă 11,2 %; ROE 19,4 %; datorie netă/EBITDA -0,2x.

Intervalul de valoare estimat este 22,54–49,35 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 31,42 EUR, prețul de 18,81 EUR lasă un potențial de 67,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 18,7 %
  • Marja netă: 11,2 %
  • P/E (TTM): 9,9x
  • EV/EBITDA: 4,8x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,9x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−45,8 %)
EV/EBITDA
4,8x
mediana verticalei 6,3x
sub mediană (−23,0 %)
P/S
1,1x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+105,9 %)
P/B
1,7x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+60,3 %)
ROE
19,4 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+366,1 %)
Marja netă
11,2 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+894,4 %)
Marja EBIT
15,5 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+388,9 %)
Venituri an/an
-21,1 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−3.687,1 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,2x
mediana verticalei -1,2x
peste mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
VK.PAVallourec4,3 mld9,919,4 %11,2 %−21,1 %+20 % / +39 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VK.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
10,59
Randament total -44 % · Pe an -44 %
18,81
Randament total 0 % · Pe an 0 %
28,46
Randament total 51 % · Pe an 51 %
3 ani
8,41
Randament total -55 % · Pe an -24 %
16,98
Randament total -10 % · Pe an -3 %
28,46
Randament total 51 % · Pe an 15 %
5 ani
6,67
Randament total -65 % · Pe an -19 %
15,32
Randament total -19 % · Pe an -4 %
28,46
Randament total 51 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 4,24
  • Marja netă± 2,97
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,68
  • Diluare anuală± 0,25

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Vallourec este un producător global de tuburi premium fără sudură, destinate în principal industriei petroliere și gazelor și, tot mai mult, noilor energii precum geotermia, captarea carbonului și hidrogenul. În 2024 compania a încheiat refinanțarea bilanțului, a atins o poziție nete de trezorerie și a intrat sub controlul de referință al ArcelorMittal, ceea ce schimbă profilul său financiar și strategic. Cifra de 21 milioane euro din poziția netă de trezorerie 1 arată ieșirea din planul de salvare.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider pe tuburi premium fără sudură, cu tehnologie VAM validată pe piețe exigente și lanț de valoare integrat în Brazilia 1.
  • Bilanț întărit prin refinanțare, cu poziție netă de trezorerie și scadențe extinse, ceea ce oferă mai multă flexibilitate 1.
  • Centre de cercetare și dezvoltare în Franța, Brazilia și Statele Unite, care susțin inovarea în noile energii 1.

Puncte slabe

  • Dependență ridicată de segmentul Petrol & Gaz, expus volatilității cererii și prețurilor din industria petrolieră 1.
  • Activitatea din minerit și cărbune vegetal aduce riscuri operaționale și de mediu, inclusiv suspendări istorice ale minei 1.
  • Datorie financiară încă semnificativă pe termen lung, deși scadențele au fost extinse 1.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru geotermie, captarea carbonului și stocarea hidrogenului ar putea deschide noi contracte pe termen lung 1.
  • Obiectivul de a aduce noile energii la o parte importantă din RBE până în 2030 ar putea diversifica veniturile 1.
  • Mina de fer Pau Branco, cu extinderile în curs, ar putea îmbunătăți rentabilitatea și durata de viață a rezervelor 1.

Amenințări

  • Investitorii și băncile care își limitează expunerea la petrol ar putea face finanțarea mai scumpă sau mai greu de obținut 1.
  • Concurența regională și contrafacerea produselor cu marca Vallourec ar putea eroda cota de piață și reputația 1.
  • Schimbările de reglementare fiscală și anticorupție pot crește costurile sau genera sancțiuni dacă nu sunt gestionate 1.

Riscuri

  • Dependența de industria petrolierăridicat

    Activitățile sunt axate pe nevoile din amonte ale industriei petroliere și gazelor, iar o scădere a investițiilor în acest sector ar putea reduce cererea 1.

  • Accesul la finanțaremediu

    Presiunea investitorilor și băncilor care își limitează expunerea la petrol ar putea crește costul finanțării sau limita investițiile planificate 1.

  • Riscuri fiscalemediu

    Interpretările fiscale și modificările legislative în mai multe jurisdicții ar putea duce la redresări, dobânzi și penalități 1.

  • Proprietate intelectuală și contrafaceremediu

    Produsele contrafăcute cu marca Vallourec și posibila pierdere de tehnologie ar putea afecta clienții, veniturile și imaginea 1.

  • Conformitate și corupțiescăzut

    Încălcări ale legislației anticorupție sau de concurență liberă ar putea atrage sancțiuni penale, civile și administrative semnificative 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Refinanțarea și poziția netă de trezorerie ar putea permite primul dividend după zece ani, dacă politica financiară se menține 1.
  • Poziția de referință a ArcelorMittal ar putea aduce sinergii industriale și sprijin strategic pe termen lung 1.
  • Dacă proiectele de geotermie și hidrogen se dezvoltă, tuburile specializate ar putea deveni o sursă importantă de creștere 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă cererea din Petrol & Gaz scade, veniturile și marjele ar putea fi presate, mai ales în segmentul tradițional 1.
  • Datoria rămâne semnificativă, iar costurile de refinanțare ar putea crește dacă piețele devin mai restrictive 1.
  • Ținta de 10 până la 15 procente din RBE din noile energii până în 2030 ar putea fi greu de atins dacă proiectele întârzie 1.

De urmărit

  • Progresul extinderii Phase 2 a minei Pau Branco și obținerea permiselor2025
  • Prima comercializare a stocării Delphy pentru hidrogen2025
  • Primul dividend după zece ani, anunțat de companie2025
  • Evoluția contribuției noilor energii la RBE, în raport cu ținta pentru 2030next 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Vallourec proiectează și fabrică tuburi și conexiuni premium sără sudură pentru piețele Petrol & Gaz, Industrie, Energii regenerabile și tranziție energetică și Materii prime. Grupul operează o rețea globală de oțelării, laminoare de tuburi și unități de tratament termic și filetare, susținută de centre de cercetare în Franța, Brazilia și Statele Unite 1. Pe lângă produsele tubulare, oferă servicii conectate pentru extracția și exploatarea câmpurilor petroliere și gaziere 1.

În Brazilia, compania are un lanț de valoare integrat, de la mina de fer Pau Branco și plantațiile de eucalipt pentru cărbune vegetal până la furnal și tuburi, ceea ce îi reduce amprenta de carbon locală 1. În Statele Unite, oțelăria din Youngstown folosește fier vechi reciclat, iar în Europa activitatea se concentrează pe Petrol & Gaz, cu instalații în Franța și Regatul Unit 1.

Vallourec a vândut în decembrie 2024 terenul sitului de la Düsseldorf-Rath către CTP, tranzacție de 155 milioane euro, după închiderea fabricii în 2023 în cadrul planului New Vallourec 1. Planul a redus amprenta industrială și a mutat producția mai aproape de clienți prin trei hub-uri strategice 1.

Segmente

Petrol & Gaz

Acesta este principalul segment, cu tuburi, conexiuni și servicii pentru explorarea și exploatarea câmpurilor petroliere și gaziere, inclusiv cele mai complexe 1. Clienții includ companii naționale și internaționale din sectorul energetic, pentru care compania furnizează soluții OCTG și PLP 1.

Noi energii

Vallourec a propus tuburi pentru geotermie, captarea și stocarea carbonului, hidrogen și extracția directă a litiului. Compania și-a fixat ca obiectiv ca acest segment să reprezinte între 10 și 15 procente din RBE-ul grupului până în 2030 1. Stocarea Delphy pentru hidrogen a fost lansată în 2023, iar prima comercializare era vizată pentru 2025 1.

Industrie și Materii prime

Segmentul Industrie vizează tuburi ușoare și rezistente pentru mecanică, automobile și construcții, cu accent pe Brazilia și Europa 1. Activitatea de Materii prime include mina de fer Pau Branco, a cărei producție vândută se așteaptă să ajungă la circa 6 milioane tone pe an, o parte alimentând furnalul din Jeceaba 1.

Piața în context

Vallourec activează pe piața globală a tuburilor premium fără sudură, cu clienți din sectorul energetic, dezvoltatori geotermali, dezvoltatori de hidrogen verde și specialiști în captarea carbonului 1. Principalii concurenți din Brazilia, în toate sectoarele industriale, sunt Tenaris, GOLIN, Meincol și Tuper 1.

Grupul spune că, din cauza presiunii investitorilor instituționali care își limitează expunerea la industria petrolieră, finanțarea ar putea deveni mai scumpă sau mai greu de obținut în viitor 1. Piața noilor energii este încă în construcție, iar cererea depinde de ritmul proiectelor de tranziție energetică 1.

Tendințe

  • Dezvoltarea noilor energiivânt din spate

    Geotermia, captarea carbonului și hidrogenul creează cerere nouă pentru tuburi rezistente la coroziune și la temperaturi extreme, ceea ce ar putea extinde piața adresabilă a companiei 1.

  • Refinanțare și cost al capitaluluivânt din spate

    Refinanțarea din aprilie 2024 a extins scadențele datoriei și a redus costurile financiare, ceea ce ar putea consolida flexibilitatea financiară pe mai mulți ani 1.

  • Accesul la finanțare sub presiunea ESGvânt din față

    Investitorii și băncile care își reduc expunerea la sectorul petrolier ar putea crește costul finanțării sau limita fondurile disponibile pentru investiții 1.

  • Riscuri de piață și de materii primemixt

    Prețurile materiilor prime și volatilitatea cererii din Petrol & Gaz influențează marjele, iar schimbările de piață ar putea afecta rezultatele 1.

Poziția concurențială

În segmentul Petrol & Gaz, Vallourec concurează cu producători globali de tuburi premium, iar în Brazilia principalii rivali sunt Tenaris, GOLIN, Meincol și Tuper, acoperind toate sectoarele industriale 1. Diferențierea se bazează pe tehnologia conexiunilor VAM și pe teste validate în condiții reale 1.

În noile energii, concurența se conturează pe fiabilitatea produselor în medii corosive și la temperaturi ridicate, unde compania își susține avantajul prin protocoale proprii de testare 1. Protecția proprietății intelectuale rămâne importantă, deoarece produsele contrafăcute pot afecta reputația 1.

  • TenarisTS

    Principal concurent citat de Vallourec în Brazilia, în toate sectoarele industriale, cu tuburi și servicii pentru energie.

  • GOLIN

    Concurent local menționat în Brazilia pentru activitatea de servicii și tuburi în sectorul petrolier.

  • Meincol

    Concurent local menționat în Brazilia, activ în mai multe sectoare industriale.

  • Tuper

    Concurent local menționat în Brazilia, în toate sectoarele în care Vallourec este prezent.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Vallourec · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.