olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Verallia VRLA.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013447729 · Verticală: Companii listate din Franța

18,10EUR−1,09 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Verallia produce ambalaje alimentare din sticlă pentru băuturi și alimente, cu o rețea industrială extinsă în Europa și America Latină. Compania este în prezent în plină tranziție către decarbonizare, un proces care implică investiții semnificative în cuptoare cu consum energetic redus și energie regenerabilă.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Verallia (VRLA.PA) costa 18,10 EUR (−1,09 % într-o zi), cu capitalizare 2,1 mld EUR, P/E 9,1 pe un EPS diluat de 2,00 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 11,88 %, beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 15,57–24,32 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,1 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
9,1
EPS diluat TTM 2,00 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
11,05 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
11,88 %
DPS 12 luni 2,15
Beta (2 ani)
0,61
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
15,5724,32

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,5
neutru
Bollinger (20, 2)
17,35 – 19,00
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,45 · lățimea benzii 9,0 %
SMA 50 / 200
18,25 / 19,16
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+6,5 %−0,6 %+7,1 pp—
3 luni−2,5 %−4,2 %+1,7 pp—
6 luni−8,4 %+4,3 %−12,7 pp—
De la început de an−21,2 %+7,5 %−28,7 pp—
1 an−21,2 %+9,9 %−31,1 pp−6,8 %
3 ani−43,5 %+49,8 %−93,4 pp−15,9 %
5 ani−42,8 %+42,8 %−85,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,0 %
15 dec. 2025 → 19 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,0 %
01 sept. 2023 → 19 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−10,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 8,7, mediană 10,8, max 12,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri3,4 mld3,9 mld3,5 mld
Venituri an/anindisponibil+16,5 %−11,5 %
Profit net342,0 mil470,0 mil235,7 mil
Profit net an/anindisponibil+37,4 %−49,9 %
EPS diluat2,924,012,00
EPS diluat an/anindisponibil+37,3 %−50,1 %
netă %10,2 %12,0 %6,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
470,0 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
1,1 mld EUR
Active totale
4,7 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,05x
ROE
23,3 %
ROA
5,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
3,4 mld
2023
3,9 mld
2024
3,5 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
2,5 mld
2023
2,9 mld
2024
2,7 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit brut
2022
824,4 mil ≈
2023
1,1 mld ≈
2024
716,7 mil ≈

esef· 15 apr. 2025derivat

Profit operațional
2022
558,3 mil
2023
761,3 mil
2024
459,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
477,6 mil
2023
642,4 mil
2024
324,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
122,1 mil
2023
167,4 mil
2024
84,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
342,0 mil
2023
470,0 mil
2024
235,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
2,92
2023
4,01
2024
2,00

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
—
2023
1,40
2024
2,15

esef· 15 apr. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
330,8 mil
2023
474,6 mil
2024
470,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
536,8 mil
2023
711,5 mil
2024
727,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active curente
2022
1,5 mld
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Fond comercial
2022
664,0 mil
2023
687,8 mil
2024
733,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
482,4 mil
2023
416,2 mil
2024
390,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
4,5 mld
2023
4,5 mld
2024
4,7 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
1,5 mld
2023
1,6 mld
2024
1,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
1,1 mld
2023
958,5 mil
2024
1,1 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
117,1 mil
2023
116,9 mil
2024
117,3 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
699,2 mil
2023
857,9 mil
2024
587,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-540,0 mil
2023
-459,6 mil
2024
-540,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-316,1 mil
2023
-202,0 mil
2024
-36,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2022
8,4 mil
2023
41,7 mil
2024
1,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-11,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-39,7 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-49,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-50,1 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
20,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
13,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
6,8 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
24,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
5,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
14,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
107,5 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
587,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
96 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
9,0x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
9,1x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
11,0 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
11,9 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

18,10 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,1 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
9,1x
calculat olivLawFY 2024
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
24,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
6,8 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-11,5 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
11,9 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 67derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
25,71
EUR pe acțiune
Mijloc
34,00
EUR pe acțiune
Sus
49,74
EUR pe acțiune
Preț: 18,10 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 87,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 46,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 22,18 – 59,60 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E22,18 – 59,60 (Mijloc 34,26)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)29,24 – 39,87 (Mijloc 33,74)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate6,8 %82 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x21 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluare9,1x83 (față de colegi)38 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %1 (pe interval fix)23 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial21/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial82/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial1/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial83/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

VERALLIA (VRLA.PA). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mld EUR în 2024; creștere an/an -11,5 %; marjă netă 6,8 %; ROE 24,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 25,71–49,74 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 34,00 EUR, prețul de 18,10 EUR lasă un potențial de 87,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 46,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 6,8 %
  • P/E (TTM): 9,1x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,1x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−50,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+20,0 %)
P/B
2,1x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+101,7 %)
ROE
24,7 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+495,7 %)
Marja netă
6,8 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+505,1 %)
Marja EBIT
13,3 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+318,3 %)
Venituri an/an
-11,5 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−2.048,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
11,9 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+598,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
VRLA.PAVerallia2,1 mld9,124,7 %6,8 %−11,5 %−24 % / −45 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VRLA.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
9,73
Randament total -38 % · Pe an -38 %
17,28
Randament total 6 % · Pe an 6 %
26,15
Randament total 57 % · Pe an 57 %
3 ani
7,72
Randament total -36 % · Pe an -14 %
15,60
Randament total 16 % · Pe an 5 %
26,15
Randament total 83 % · Pe an 22 %
5 ani
6,13
Randament total -34 % · Pe an -8 %
14,08
Randament total 25 % · Pe an 5 %
26,15
Randament total 108 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,90
  • Marja netă± 2,73
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,46
  • Diluare anuală± 0,23

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Verallia produce ambalaje alimentare din sticlă pentru băuturi și alimente, cu o rețea industrială extinsă în Europa și America Latină. Compania este în prezent în plină tranziție către decarbonizare, un proces care implică investiții semnificative în cuptoare cu consum energetic redus și energie regenerabilă 1.

SWOT

Puncte tari

  • Rețea industrială extinsă, cu fabrici deținute în proprietate în mai multe țări, și flexibilitate ridicată a liniilor de producție.
  • Standarde de calitate și siguranță alimentară aplicate în toate fabricile, cu certificări recunoscute.
  • Plan de decarbonizare cu obiective validate de SBTi și un plan de investiții dedicat.

Puncte slabe

  • Dependența de cuptoare cu combustibili fosili, care generează emisii blocate până la conversia planificată.
  • Intensitatea energetică a producției de sticlă expune compania la variațiile costurilor energiei.
  • Dependența de calitatea calcinului pentru stabilitatea cuptoarelor și a produselor.

Oportunități

  • Extinderea utilizării sticlei reciclate și a materiilor prime decarbonate poate reduce costurile și emisiile.
  • Cererea de ambalaje durabile și reciclabile ar putea sprijini creșterea volumelor.
  • Noile cuptoare planificate în Brazilia și Italia pot consolida capacitatea în regiuni cheie.

Amenințări

  • Reglementările climatice mai stricte ar putea crește costurile de conformare.
  • Concurența din partea ambalajelor din plastic și metal ar putea reduce cota de piață în anumite segmente.
  • Instabilitatea economică și politică în țările în care compania operează ar putea afecta activitatea.

Riscuri

  • Costul energieiridicat

    Producția de sticlă necesită energie intensivă, iar creșterea prețurilor energiei ar putea afecta marjele.

  • Tranziția climaticăridicat

    Emisiile blocate în cuptoare ar putea genera costuri suplimentare dacă conversia întârzie sau reglementările se înăspresc.

  • Disponibilitatea calcinuluimediu

    Lipsa sau calitatea variabilă a sticlei reciclate ar putea afecta stabilitatea cuptoarelor și randamentul.

  • Riscuri operaționale în fabricimediu

    Defectele de fabricație și opririle de cuptoare pentru reparații ar putea perturba livrările către clienți.

  • Riscuri din țările emergentemediu

    Activitatea în Rusia, Ucraina și America Latină expune compania la riscuri politice și valutare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă reglementările climatice favorizează producătorii cu emisii reduse, avansul în decarbonizare ar putea deveni un avantaj competitiv.
  • Rețeaua de fabrici deținute în proprietate și certificările de calitate pot sprijini relațiile pe termen lung cu clienții din băuturi și alimente.
  • Utilizarea crescută a sticlei reciclate ar putea reduce costurile materiilor prime și să consolideze economia circulară.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile energiei rămân ridicate, marjele ar putea fi presate, mai ales în cuptoarele care funcționează încă pe combustibili fosili.
  • Întârzierea conversiei cuptoarelor la tehnologii bas carbon ar putea genera costuri de conformare și emisii suplimentare.
  • Concurența din partea ambalajelor din plastic și metal ar putea reduce volumele în anumite segmente.

De urmărit

  • Punerea în funcțiune a noilor cuptoare din Brazilia și Italia2025
  • Progresul în reducerea emisiilor de scopuri 1 și 2 față de obiectivul de 46 %2030
  • Ritmul investițiilor din planul de decarbonizare de 350 de milioane de euro2030
  • Evoluția ponderii energiei regenerabile față de obiectivul de 65 %2030

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Verallia proiectează, fabrică și livrează ambalaje alimentare din sticlă, adică sticle și borcane destinate băuturilor și alimentelor. Ambalajul din sticlă protejează și conservă produsul și poate transmite informații prin decorare, gravare sau etichetare 1. Grupul operează 35 de fabrici de sticlă și 64 de cuptoare în funcțiune la 31 decembrie 2024 1. Modelul său se bazează pe flexibilitatea liniilor de producție, care permit trecerea rapidă între tipuri de articole, și pe menținerea unei utilizări ridicate a cuptoarelor 1.

Producția este organizată pe amplasamente proprii, multe dintre ele deținute în proprietate, din Franța, Spania, Portugalia, Italia, Germania, Regatul Unit, Rusia, Ucraina, Brazilia, Argentina și Chile 1. Grupul gestionează și centre de decorare a sticlelor și centre de tratare a sticlei reciclate, unele în parteneriat 1.

Calitatea și siguranța alimentară sunt elemente centrale ale modelului. Toate fabricile au certificări ISO 9001, ISO 14001 și ISO 45001, iar cele 35 de fabrici sunt certificate cel puțin ISO 22000 1. Compania urmărește obiectivul « spre zero reclamații critice ale clienților » 1.

Segmente

Ambalaje din sticlă pentru băuturi și alimente

Segmentul principal produce sticle și borcane din sticlă pentru clienții din industria băuturilor și a alimentelor, iar fabricile din portofoliu sunt grupate pe tipuri de activitate, precum producția de sticle, de borcane sau de ambele 1.

Servicii de decorare și reciclare a sticlei

Activitățile auxiliare includ centre de decorare a sticlelor și centre de tratare a calcinului, adică sticla reciclată folosită ca materie primă, operate parțial prin parteneriate 1.

Piața în context

Piața în care operează Verallia este cea a ambalajelor alimentare din sticlă, cu clienți în băuturi și alimente și cu o prezență industrială în Europa și America Latină 1. Sursa nu oferă date de cotă de piață, astfel încât dimensiunea exactă a pieței nu poate fi estimată din acest document.

Cererea depinde de consumul de băuturi și alimente și de cerințele de siguranță și de reglementare ale ambalajelor destinate contactului cu alimentele, cum este Regulamentul CE nr. 1935/2004 1.

Tendințe

  • Decarbonizarea producțieimixt

    Compania a fixat un obiectiv de reducere a emisiilor, validat de SBTi, și investește în cuptoare cu tehnologie bas carbon și în materii prime decarbonate. Aceste investiții pot constitui un avantaj dacă reglementările climatice se înăspresc, dar necesită capital și timp considerabil 1.

  • Utilizarea sticlei reciclatevânt din spate

    Creșterea ponderii calcinului în producție este un pilon al strategiei climatice și al economiei circulare. Poate reduce costurile materiilor prime și emisiile, dar depinde de disponibilitatea și calitatea calcinului 1.

  • Costul energiei și al combustibililor fosilivânt din față

    Emisiile blocate în cuptoarele pe combustibili fosili sunt semnificative până la conversia completă, planificată pentru 2045. Dacă prețurile energiei cresc, costurile operaționale ar putea fi afectate 1.

  • Reglementările de siguranță alimentară și de mediumixt

    Cerințele privind contactul cu alimentele și standardele de mediu și siguranță impun controale continue. Respectarea lor poate costa, dar consolidează poziția față de clienții care cer certificări 1.

Poziția concurențială

Piața ambalajelor din sticlă este concurențială, iar rivalii includ producători europeni și internaționali care oferă ambalaje similare pentru băuturi și alimente. Sursa analizată nu oferă o listă completă a concurenților, astfel încât poziționarea relativă rămâne neconfirmată din acest document.

Avantajele competitive descrise de companie țin de flexibilitatea liniilor de producție, de o rețea de fabrici deținute în proprietate și de standardele de calitate. Acestea nu sunt comparate cu cele ale rivalilor în sursă 1.

  • Alți producători europeni de ambalaje din sticlă

    Sursa nu identifică concurenții direcți; producătorii regionali din Europa sunt rivali probabili.

  • Producători de ambalaje din sticlă din America Latină

    Prezența în Brazilia, Argentina și Chile implică concurență cu producători regionali; sursa nu îi numește.

  • Producători de ambalaje alternative din plastic și metal

    Ambalajele alternative concurează pentru aceleași segmente de băuturi și alimente, dar sursa nu le identifică.

  • Producători de sticlă din Statele Unite

    Concurența din Statele Unite nu este detaliată în sursă; lipsește o identificare clară a rivalilor cotați la bursa americană.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Verallia · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Verallia (VRLA.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw