olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Wavestone WAVE.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013357621 · Verticală: Companii listate din Franța

34,15EUR−1,87 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Wavestone este un cabinet de consultanță francez specializat în transformare digitală, cybersecuritate și strategie IT, cu operațiuni internaționale. Relevanța sa actuală ține de rapiditatea cu care clienții își adaptează sistemele informatice și de integrarea recentă a Q_PERIOR.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Wavestone (WAVE.PA) costa 34,15 EUR (−1,87 % într-o zi), cu capitalizare 838,4 mil EUR, P/E 10,2 pe un EPS diluat de 3,34 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,35 %, beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 28,95–61,80 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
838,4 mil EUR
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
10,2
EPS diluat TTM 3,34 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
9,78 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
1,35 %
DPS 12 luni 0,46
Beta (2 ani)
0,56
Volatilitate (1 an) 56 %
Interval 52 săpt.
28,9561,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,4
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
28,23 – 35,35
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 22,4 %
SMA 50 / 200
30,98 / 40,72
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,03 / 0,67
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+14,6 %−0,6 %+15,2 pp—
3 luni+0,4 %−4,2 %+4,6 pp—
6 luni−23,5 %+4,3 %−27,9 pp—
De la început de an−38,6 %+7,5 %−46,1 pp—
1 an−31,8 %+9,9 %−41,8 pp−6,8 %
3 ani−22,0 %+49,8 %−71,9 pp−15,9 %
5 ani−28,9 %+42,8 %−71,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−53,2 %
27 ian. 2026 → 18 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−56,9 %
07 iun. 2024 → 18 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−6,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 13,7, mediană 15,7, max 20,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri701,1 mil943,7 mil954,3 mil
Venituri an/anindisponibil+34,6 %+1,1 %
Profit net58,2 mil75,6 mil82,0 mil
Profit net an/anindisponibil+29,8 %+8,5 %
EPS diluat2,713,093,34
EPS diluat an/anindisponibil+14,0 %+8,1 %
netă %8,3 %8,0 %8,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
121,4 mil EUR
Datorie financiară
19,0 mii EUR
Datorie netă
-121,4 mil EUR
Capitaluri proprii
702,5 mil EUR
Active totale
996,9 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
1,59x
ROE
12,3 %
ROA
8,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
701,1 mil
2025
943,7 mil
2026
954,3 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit operațional
2024
85,8 mil
2025
109,6 mil
2026
111,5 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
81,3 mil
2025
103,2 mil
2026
109,3 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
22,7 mil
2025
27,3 mil
2026
27,2 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit net
2024
58,2 mil
2025
75,6 mil
2026
82,0 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

EPS diluat
2024
2,71
2025
3,09
2026
3,34

esef· 21 iul. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
—
2025
0,46
2026
—

esef· 17 iul. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
77,5 mil
2025
78,3 mil
2026
121,4 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Active curente
2024
344,0 mil
2025
350,5 mil
2026
375,8 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
12,0 mil
2025
11,6 mil
2026
10,8 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Fond comercial
2024
507,9 mil
2025
512,5 mil
2026
519,3 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
74,6 mil
2025
66,2 mil
2026
59,0 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Active totale
2024
977,7 mil
2025
979,9 mil
2026
996,9 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
6,0 mil
2025
7,8 mil
2026
19,0 mii

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
52,2 mil
2025
44,9 mil
2026
0

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorii curente
2024
285,6 mil
2025
234,8 mil
2026
236,5 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorii totale
2024
977,7 mil
2025
979,9 mil
2026
—

esef· 17 iul. 2025verificat

Capital propriu
2024
571,4 mil
2025
633,4 mil
2026
702,5 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
21,5 mil
2025
24,5 mil
2026
24,5 mil

esef· 21 iul. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
83,1 mil
2025
89,3 mil
2026
131,8 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
-69,0 mil
2025
-48,7 mil
2026
-12,7 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-7,4 mil
2025
-40,2 mil
2026
-77,1 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
1,7 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
8,5 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
8,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
11,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
8,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
12,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
8,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
14,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROCE
14,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
13,8 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-121,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
131,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
838,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
716,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
10,2x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
10,2x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
9,8 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
6,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
0,8x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

34,15 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 838,4 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
838,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
10,2x
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
12,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
8,6 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 21 iul. 2026
verificat 67derivat 3

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
37,05
EUR pe acțiune
Mijloc
57,22
EUR pe acțiune
Sus
99,53
EUR pe acțiune
Preț: 34,15 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 67,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 40,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 37,05 – 99,53 EUR.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E37,05 – 99,53 (Mijloc 57,22)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului6,26 – 8,53 (Mijloc 7,22)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate14,1 %71 (față de colegi)33 %
Marja netă · Calitate8,6 %87 (față de colegi)20 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x66 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluare10,2x78 (față de colegi)33 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial66/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate77/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial78/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

WAVESTONE (WAVE.PA). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 954,3 mil EUR în 2026; creștere an/an 1,1 %; marjă netă 8,6 %; ROE 12,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 37,05–99,53 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 57,22 EUR, prețul de 34,15 EUR lasă un potențial de 67,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 14,1 %
  • Marja netă: 8,6 %
  • P/E (TTM): 10,2x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
10,2x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−44,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,9x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+71,6 %)
P/B
1,2x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+13,3 %)
ROE
12,3 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+196,0 %)
Marja netă
8,6 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+662,3 %)
Marja EBIT
11,7 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+267,8 %)
Venituri an/an
1,1 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+92,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
1,3 %
mediana verticalei 1,7 %
sub mediană (−20,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
WAVE.PAWavestone838,4 mil10,212,3 %8,6 %+1,1 %−32 % / −28 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WAVE.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
19,50
Randament total -42 % · Pe an -42 %
34,54
Randament total 2 % · Pe an 2 %
52,10
Randament total 54 % · Pe an 54 %
3 ani
17,67
Randament total -45 % · Pe an -18 %
35,32
Randament total 8 % · Pe an 2 %
58,69
Randament total 77 % · Pe an 21 %
5 ani
16,01
Randament total -48 % · Pe an -12 %
36,13
Randament total 13 % · Pe an 2 %
66,10
Randament total 103 % · Pe an 15 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 8,83
  • Marja netă± 6,18
  • Creșterea anuală a veniturilor± 5,24
  • Diluare anuală± 0,52

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Wavestone este un cabinet de consultanță francez specializat în transformare digitală, cybersecuritate și strategie IT, cu operațiuni internaționale. Relevanța sa actuală ține de rapiditatea cu care clienții își adaptează sistemele informatice și de integrarea recentă a Q_PERIOR.

SWOT

Puncte tari

  • Cabinetul are o prezență internațională extinsă și un portofoliu de clienți din sectoare variate, ceea ce reduce dependența de o singură industrie.
  • Experiența în guvernanța IT și în securitatea cibernetică oferă o poziție de diferențiere în proiecte complexe.
  • Structura de business units permite specializare pe domenii, iar modelul de integrare a achizițiilor este documentat și repetabil.

Puncte slabe

  • Modelul de afaceri depinde de disponibilitatea și retenția personalului, ceea ce face ca stabilitatea echipelor să fie un punct sensibil.
  • Misiunile forfetare presupun o obligație de rezultat, iar depășirile de costuri sau de termene pot reduce rentabilitatea.
  • Procesele de revizuire contractuală sunt încă în curs de uniformizare la nivelul întregului cabinet, după integrarea mai multor entități.

Oportunități

  • Cererea pentru securitate cibernetică și pentru securitatea sistemelor bazate pe inteligență artificială poate susține noi misiuni.
  • Extinderea internațională, consolidată prin fuziunea cu Q_PERIOR, ar putea deschide acces la noi clienți și competențe.
  • Vânzarea de misiuni suplimentare către clienții existenți poate îmbunătăți rentabilitatea investițiilor comerciale.

Amenințări

  • Concurența intensă pentru talente și pentru contracte poate limita creșterea sau poate presa marjele.
  • Insatisfacția clienților sau un tratament ineficient al reclamațiilor pot afecta reputația și veniturile viitoare.
  • Riscurile psihosociale și cele legate de sarcina de lucru pot afecta productivitatea și costurile juridice.

Riscuri

  • Satisfacția cliențilorridicat

    Dacă livrările nu respectă calitatea, termenele sau bugetele, cabinetul poate pierde clienți și reputație, iar acest efect ar putea fi amplificat de cerințele tot mai ridicate în materie de ESG.

  • Recrutarea și retenția talentelorridicat

    Într-o piață competitivă, dificultatea de a atrage și păstra profiluri cu potențial poate limita capacitatea de livrare și creșterea.

  • Riscuri psihosocialemediu

    Expunerea echipelor la medii de lucru ale clienților și la presiunea livrărilor poate genera stres, conflicte sau epuizare, cu efecte asupra sănătății și costurilor.

  • Riscuri contractualemediu

    Litigiile privind clauzele contractuale, confidențialitatea sau răspunderea pentru calitatea livrărilor pot genera costuri neprevăzute.

  • Informația financiarăscăzut

    Erorile în înregistrările contabile sau în refacturările intragrup pot afecta fiabilitatea situațiilor financiare și pot atrage sancțiuni pentru o societate cotată.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru securitate cibernetică și transformare digitală continuă, cabinetul ar putea beneficia de o bază largă de clienți și de o poziție diferențiată în misiuni complexe.
  • Integrarea Q_PERIOR și extinderea internațională ar putea aduce sinergii comerciale și acces la competențe noi.
  • Dacă recrutările rămân la nivelul planificat și retenția se consolidează, modelul de afaceri ar putea sprijini o creștere sustenabilă.

Ce ar strica teza

  • Dacă presiunea pentru talente crește, costurile de personal ar putea erodă marjele și ar putea încetini expansiunea.
  • Misiunile forfetare pot genera pierderi dacă estimările de efort sunt depășite, mai ales în contexte de integrare a noilor entități.
  • Concurența din partea marilor cabinete internaționale ar putea limita capacitatea de a câștiga contracte mari și de a păstra clienții.

De urmărit

  • Evoluția satisfacției clienților și a rezultatelor pe misiuninext 10-K
  • Ritmul de recrutare și rata de retenție a personalului2027
  • Integrarea Q_PERIOR și uniformizarea proceselor contractuale2026/27
  • Componența Consiliului după Adunarea generală din iulie30 iulie 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Wavestone este un cabinet de consultanță care ajută organizații să-și transforme strategia, procesele și sistemele informatice, cu accent pe securitatea cibernetică și guvernanța IT. Activitatea se desfășoară prin mai multe business units, iar cabinetul a extins prezența internațională prin fuziunea cu Q_PERIOR 1.

Modelul de afaceri se bazează pe misiuni facturate fie pe bază de timp, fie în regim forfetar, unde cabinetul își asumă o obligație de rezultat. Fidelizarea clienților este esențială, deoarece conquista unui client nou poate necesita un efort comercial care se întinde pe mai multe luni, iar vânzarea de noi misiuni către clienții existenți contribuie la rentabilitate 1.

Resursa principală este personalul: recrutările anuale, realizate într-o piață a forței de muncă nu tensionată, sunt esențiale pentru creștere și pentru calitatea livrărilor. Compania a finalizat în exercițiul 2025/26 aproximativ o mie de recrutări, conform planului stabilit la începutul anului 1.

Segmente

Cybersecuritate

Business unit-ul de cybersecuritate, ale cărui programe includ operațiuni de securitate și securitatea inteligenței artificiale, apare în raportul anual ca o direcție de dezvoltare importantă a cabinetului 1.

Transformare IT și digitală

Misiunile de guvernanță IT, infrastructură și transformare digitală formează nucleul activității istorice, cu proiecte pentru clienți din industrie, transport, bănci și media, potrivit descrierii din raportul anual 1.

Piața în context

Cabinetul activează pe piața consultanței și a serviciilor tehnologice, unde concurența pentru talente și pentru contracte mari este intensă. Raportul anual subliniază că atragerea absolventilor din cele mai bune școli este un factor structural de concurență 1.

Piața europeană și internațională a serviciilor de consultanță este influențată de cererea clienților pentru calitate, transparență și criterii ESG, aspecte pe care cabinetul le menționează ca factori de risc și de diferențiere 1.

Tendințe

  • Cererea pentru securitate ciberneticăvânt din spate

    Creșterea amenințărilor cibernetice și integrarea inteligenței artificiale în securitate sprijină cererea pentru misiuni specializate, ceea ce ar putea susține creșterea veniturilor din acest segment dacă tendința continuă 1.

  • Presiunea asupra talentelorvânt din față

    Concurența pentru profiluri tinere și experimentate poate ridica costurile de recrutare și de retenție, ceea ce ar putea afecta marja dacă piața devine mai tensionată 1.

  • Exigențele de calitate și ESG ale cliențilormixt

    Clienții așteaptă tot mai mult transparență și considerații ESG în proiecte, iar acest lucru poate crea oportunități pentru cabinetele care le pot demonstra, dar și riscuri reputaționale dacă standardele nu sunt respectate 1.

  • Integrarea achizițiilormixt

    Integrarea filialelor achiziționate în modelul Wavestone durează în medie 18 luni, iar consolidarea operațiunilor după fuziunea cu Q_PERIOR poate influența eficiența pe termen scurt 1.

Poziția concurențială

Wavestone concurează cu alte cabinete de consultanță strategică și tehnologică, atât locale, cât și internaționale, pentru aceiași clienți corporativi și pentru aceleași talente. Presiunea concurențială este descrisă în raport ca structurală, mai ales în recrutare și în păstrarea echipelor 1.

Riscul de debarcare a angajaților de către concurenți sau de clienți este menționat explicit în raport, ceea ce arată că pozițiile competitive depind în mare măsură de stabilitatea echipelor de consultanță 1.

  • AccentureACN

    Companie globală de servicii profesionale și consultanță, care concurează pe proiecte de transformare digitală și cybersecuritate.

  • Capgemini

    Grup european de servicii IT și consultanță, activ pe aceleași piețe de transformare și securitate cibernetică.

  • Sopra Steria

    Cabinet european de consultanță și integrare de sisteme, cu oferte în guvernanța IT și securitate.

  • Deloitte

    Rețea internațională de consultanță, care concurează pe servicii de strategie, risc cibernetic și transformare IT.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Wavestone · 31 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Wavestone (WAVE.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw