olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
XVIVO Perfusion AB (publ) XVIVO.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0004840718 · Verticală: Companii listate din Suedia
XVIVO Perfusion dezvoltă și comercializează tehnologii de perfuzie și conservare a organelor donate, precum și servicii de suport pentru clinicile de transplant, acoperind plămânul, inima, ficatul și rinichiul. Compania susține că cererea de organe depășește de multe ori oferta, ceea ce face relevantă extinderea utilizării perfuziei mecanice, cu peste 108 000 de pacienți pe lista de așteptare doar în SUA la finalul lui 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea XVIVO Perfusion AB (publ) (XVIVO.ST) costa 199,30 SEK (−0,85 % într-o zi), cu capitalizare 6,3 mld SEK, P/E 249,1 pe un EPS diluat de 0,80 SEK în ultimele 12 luni, beta 0,90, interval pe 52 de săptămâni 162,40–309,00 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 188,47 – 236,59
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,23 · lățimea benzii 22,6 %
- SMA 50 / 200
- 230,89 / 243,76
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -9,10 / -8,67
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,3 % | −0,6 % | −7,7 pp | — |
| 3 luni | −26,6 % | −4,2 % | −22,5 pp | — |
| 6 luni | −29,3 % | +4,3 % | −33,6 pp | — |
| De la început de an | +6,8 % | +7,5 % | −0,7 pp | — |
| 1 an | +13,3 % | +9,9 % | +3,4 pp | −8,5 % |
| 3 ani | −16,1 % | +49,8 % | −65,9 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −40,9 % | +42,8 % | −83,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 75 din propriul istoric de 4 trimestre (min 89,9, mediană 170,3, max 295,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | ⚠ 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 415,3 mil | 597,5 mil | 822,4 mil | 812,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +43,9 % | — | −1,2 % |
| Profit net | 18,4 mil | 91,8 mil | 172,2 mil | 25,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +398,3 % | — | −85,4 % |
| EPS diluat | 0,62 | 3,07 | 5,44 | 0,80 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +395,2 % | — | −85,3 % |
| netă % | 4,4 % | 15,4 % | 20,9 % | 3,1 % |
| Flux de numerar liber | 9,7 mil | 3,3 mil | 40,6 mil | 7,3 mil |
Seria se rupe înainte de 2024: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 292,1 mil SEK
- Datorie financiară
- indisponibil SEK
- Datorie netă
- indisponibil SEK
- Capitaluri proprii
- 2,1 mld SEK
- Active totale
- 2,4 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 5,77x
- ROE
- 1,2 %
- ROA
- 1,1 %
- Marja FCF
- 0,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 415,3 mil | 597,5 mil | 822,4 mil | 812,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 118,3 mil | 152,4 mil | 206,0 mil | 212,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 297,0 mil | 445,1 mil | 616,4 mil | 599,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 69,3 mil | 135,9 mil | 148,3 mil | 132,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 6,4 mil | 4,2 mil | 88,4 mil | 88,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 55,7 mil | 46,3 mil | 35,9 mil | 89,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 22,3 mil | 94,5 mil | 199,9 mil | 38,6 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,9 mil | 2,7 mil | 27,8 mil | 13,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | 18,4 mil | 91,8 mil | 172,2 mil | 25,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,62 | 3,07 | 5,44 | 0,80 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 29,5 mil | 29,9 mil | — | — | esef· 23 apr. 2024verificat |
Bilanț · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 246,5 mil | 546,1 mil | 415,5 mil | 292,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 106,6 mil | 141,6 mil | 227,4 mil | 248,5 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 467,5 mil | 826,4 mil | 813,1 mil | 688,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 47,6 mil | 97,6 mil | — | — | esef· 23 apr. 2024verificat |
| Fond comercial | 625,3 mil | 591,4 mil | 682,5 mil | 610,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,7 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 5,6 mil | 10,3 mil | — | — | esef· 23 apr. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,5 mil | 21,2 mil | — | — | esef· 23 apr. 2024verificat |
| Datorii curente | 134,9 mil | 134,5 mil | 177,5 mil | 119,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 302,9 mil | 250,6 mil | 246,0 mil | 260,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,4 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 29,7 mil | 29,9 mil | 31,5 mil | 31,5 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 29,9 mil
- 2024
- 31,5 mil
- 2025
- 31,5 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 27,9 mil | 46,3 mil | 111,3 mil | 101,1 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 18,2 mil | 43,0 mil | 70,7 mil | 93,7 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 9,7 mil ≈ | 3,3 mil ≈ | 40,6 mil ≈ | 7,3 mil ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -197,6 mil | -161,6 mil | -243,8 mil | -258,4 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -6,8 mil | 418,5 mil | -10,9 mil | 72,2 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,3 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 3,1 % | 36 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 29,2 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 25,1 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 8,9 % | 59 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,0x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,8x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 249,1x | 0 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere80/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate18/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare1/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Xvivo Perfusion Aktiebolag (XVIVO.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 812,2 mil SEK în 2025; creștere an/an -1,2 %; marjă netă 3,1 %; ROE 1,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 12,42–27,03 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 17,02 SEK, prețul de 199,30 SEK lasă un potențial de -91,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1 071,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 25,1 %
- Lichiditatea curentă: 5,8x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 29,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,0x
- P/E (TTM): 249,1x
- Randament FCF: 0,1 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 223,0 mld | 27,0 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +21 % / +38 % |
| BOL.STBoliden Ab | 143,0 mld | 15,2 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +12 % / +81 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 66,6 mld | 71,0 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +27 % / +6 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 47,5 mld | 13,9 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −31 % / −14 % |
| CAMX.STCamurus AB | 42,5 mld | 58,5 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +16 % / +55 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 30,1 mld | 24,5 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +84 % / +123 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 29,8 mld | 60,5 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −18 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,7 mld | 33,8 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +19 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +19 % |
| AQ.STAQ Group AB | 19,7 mld | 29,2 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +14 % / +119 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 18,4 mld | 33,9 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +9 % / +19 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,7 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +223 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,9 mld | 18,7 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −17 % / +4 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 14,0 mld | 17,1 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −33 % / −44 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,7 mld | 21,3 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −18 % / +50 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,7 mld | 15,5 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +22 % / +138 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 10,7 mld | 46,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +15 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 10,6 mld | 37,9 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +58 % / +44 % |
| XVIVO.STXvivo Perfusion Aktiebolag | 6,3 mld | 249,1 | 1,2 % | 3,1 % | −1,2 % | +7 % / −25 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,0 mld | 9,2 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +36 % / +110 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 4,9 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −32 % / −77 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,7 mld | 30,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +20 % / +12 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,2 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +1 % / +25 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,5 mld | 31,1 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −18 % / +113 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,8 mld | 51,7 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −8 % / +87 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru XVIVO.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 130,24 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 229,20 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 343,79 Randament total 73 % · Pe an 73 % |
| 3 ani | 154,48 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 303,11 Randament total 52 % · Pe an 15 % | 495,06 Randament total 148 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 183,24 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 400,86 Randament total 101 % · Pe an 15 % | 712,89 Randament total 258 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 75,78
- Marja netă± 53,04
- Creșterea anuală a veniturilor± 39,56
- Diluare anuală± 4,46
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
XVIVO Perfusion dezvoltă și comercializează tehnologii de perfuzie și conservare a organelor donate, precum și servicii de suport pentru clinicile de transplant, acoperind plămânul, inima, ficatul și rinichiul. Compania susține că cererea de organe depășește de multe ori oferta, ceea ce face relevantă extinderea utilizării perfuziei mecanice, cu peste 108 000 de pacienți pe lista de așteptare doar în SUA la finalul lui 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în conservarea plămânilor, cu o soluție folosită de majoritatea clinicilor de transplant din lume 1.
- Portofoliu care acoperă patru organe și combină produse cu servicii, ceea ce oferă un avantaj de sistem.
- Dovezi clinice publicate, mai ales pentru ficat și pentru inimă, care susțin argumentele de rambursare.
Puncte slabe
- Dependență de decizii de finanțare și rambursare ale sistemelor naționale de sănătate.
- Lansarea în SUA a produselor pentru ficat și inimă depinde de aprobări regulatorii care au fost deja amânate.
- Necesitatea de a construi o organizație comercială scalabilă în SUA, unde compania este încă în curs de dezvoltare.
Oportunități
- Extinderea perfuziei mecanice ca metodă standard, mai ales în Europa, ar putea crește volumele de vânzare.
- Lansarea HOPE pentru inimă și a Kidney Assist Transport în SUA ar putea deschide segmente de piață noi.
- Serviciile de prelevare și hubul de perfuziști ar putea fi replicate în alte țări europene.
Amenințări
- Întârzierile sau refuzurile din procesul FDA ar putea amâna lansările planificate.
- Incertitudinile macroeconomice și eventualele bariere comerciale ar putea afecta rezultatele pe termen scurt.
- Competitorii cu tehnologii calde consolidate în SUA ar putea limita adoptarea produselor reci.
Riscuri
- Reglementare în SUAridicat
Aprobările FDA pentru ficat și inimă sunt incerte, iar calendarul ar putea fi întârziat, afectând creșterea din SUA.
- Rambursare și finanțaremediu
Adoptarea depinde de decizii naționale privind costurile transplantului, iar schimbări nefavorabile ar putea încetini vânzările.
- Executarea în SUAmediu
Construirea unei organizații comerciale scalabile în SUA necesită investiții și timp, iar rezultatele ar putea fi mai slabe decât se estimează.
- Macroeconomie și comerțscăzut
Schimbările macroeconomice și barierele comerciale ar putea afecta rezultatele financiare pe termen scurt.
- Concurență tehnologicăscăzut
Alternativele concurente sau noile tehnologii ar putea reduce cota de piață dacă clinicile preferă alte soluții.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru perfuzie mecanică continuă să crească, compania ar putea beneficia de poziția de lider în plămân și de extinderea în inimă și ficat.
- Serviciile oferite împreună cu produsele ar putea face XVIVO partenerul preferat al clinicilor, ceea ce ar putea consolida relațiile pe termen lung.
- Aprobarea HOPE pentru inimă în Europa și lansările planificate în SUA ar putea deschide noi surse de venit.
Ce ar strica teza
- Întârzierile în aprobările FDA ar putea amâna lansările din SUA mai mult decât estimează compania.
- Adoptarea perfuziei depinde de rambursare, iar schimbările de politică ar putea încetini creșterea.
- Concurența din tehnologiile calde și dificultățile de execuție în SUA ar putea limita cota de piață.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
XVIVO este o companie de tehnologie medicală cu sediul central în Göteborg, Suedia, cu aproximativ 200 de angajați și birouri și centre de dezvoltare în SUA și Europa 1. Compania activează în procesul de transplant ex vivo, adică din momentul în care organul este prelevat de la donator până la transplantarea în receptor, oferind produse pentru conservarea și evaluarea organelor, dar și servicii precum prelevarea organelor 1. Strategia 2027 urmărește poziționarea companiei drept partenerul preferat în procesul de transplant, nu doar furnizor de echipamente 1.
Portofoliul acoperă cele patru organe cele mai transplantate și se bazează pe soluția PERFADEX Plus pentru conservarea statică la rece a plămânilor, pe sistemul XPS și soluția STEEN Solution pentru EVLP, precum și pe metoda HOPE pentru inimă și Liver Assist pentru ficat 1. Compania oferă și servicii prin partenerul PSI în SUA și echipe de perfuziști în Italia 1.
Din punct de vedere al clientelei, vânzările sunt adresate în principal spitalelor și clinicilor de transplant, iar cererea depinde de finanțarea sistemelor de sănătate și de rambursarea costurilor de transplant de către sistemele naționale 1.
Segmente
Thorax (plămân)
Segmentul plămânului este cel mai consolidat, XVIVO fiind lider de piață în perfuzia mecanică și conservarea la rece a plămânilor, cu PERFADEX Plus folosit de peste 90 de procente din clinicile de transplant din lume 1. Compania susține că o parte importantă din plămânii considerați inițial subolimi pot fi evaluați prin EVLP și utilizați 1.
Inimă și ficat
În inimă, metoda HOPE este prezentată ca o inovație care poate extinde timpul de conservare, iar compania își propune să obțină aprobarea CE în Europa în 2026 și să depună cererea PMA la FDA 1. Pentru ficat, Liver Assist este deja prezentat ca lider în Europa, iar pentru SUA compania a ales să amâne un studiu PMA și explorează o cale 510(k) 1.
Rinichi
În rinichi, Kidney Assist Transport este aprobat în Europa și SUA, iar compania estimează că lansarea completă în SUA ar putea avea loc în 2027, după anumite modificări ale tehnologiei 1.
Piața în context
Piața transplanturilor este limitată de disponibilitatea organelor, nu de cerere, iar compania arată că din organele donate o parte semnificativă nu este utilizată din cauza calității incerte, capacității limitate și logisticii 1. Pentru inimă, aproximativ 80 de procente din donatori sunt refuzați de echipele de transplant, iar în SUA numărul de transplanturi de ficat a atins un record în 2025 1.
Tendințe
- Întârzieri regulatorii în SUAvânt din față
Calendarul de aprobare în SUA pentru ficat și inimă este incert, iar întârzierile ar putea amâna lansările planificate 1.
Poziția concurențială
Piața perfuziei organelor include atât soluții la rece, cât și sisteme calde, iar în SUA pe lângă tehnologiile calde dominante, produsele reci concurează cu alternative diferențiate 1. Concurenții nu sunt numiți în sursa disponibilă, deci analiza rămâne limitată la afirmațiile companiei 1.
Avantajul declarat al XVIVO constă în volumul de dovezi clinice, în special pentru Liver Assist, și în combinarea produselor cu servicii, ceea ce ar putea face compania mai greu de înlocuit dacă rămâne partenerul preferat al clinicilor 1.
- Producători de sisteme de perfuzie caldă
Menționați generic în sursa companiei ca dominanți pe piața americană; nu sunt identificați cu nume în textul disponibil.
- Furnizori de soluții de conservare la rece
Concurență generică în conservarea statică la rece; nume nespecificate în sursă.
- Organizații și servicii de achiziție de organe
Parteneri și furnizori de servicii de prelevare, cu rol mixt de partener sau concurent.
- Clinici de transplant care dezvoltă soluții proprii
Clinicile pot organiza singure sisteme de EVLP cu echipamente disponibile în spital, concurând indirect cu produsele XVIVO.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202323 apr. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / XVIVO Perfusion AB (publ) · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.