olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Agnico Eagle Mines Limited AEM
Gold and Silver Ores · SIC 1040 · Verticală: Gold and Silver Ores (SIC 1040)
Agnico Eagle Mines Limited este o companie canadiană de extracție a aurului și a altor metale, listată la NYSE și raportată în SUA prin formularul 40-F. Compania urmărește un obiectiv ambițios de producție anuală la Detour Lake și Canadian Malartic, iar strategia « fill the mill » și proiectele de expansiune din Ontario, Québec și Australia definesc direcția de creștere pentru anii următori.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Agnico Eagle Mines Limited (AEM) costa 183,45 USD (+9,67 % într-o zi), cu capitalizare 91,7 mld USD, P/E 20,7 pe un EPS diluat de 8,86 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,79 %, beta 0,72, interval pe 52 de săptămâni 136,34–252,19 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 166,08 – 195,33
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,59 · lățimea benzii 16,2 %
- SMA 50 / 200
- 189,99 / 188,90
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -4,03 / -3,75
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,1 % | −1,1 % | +1,2 pp | — |
| 3 luni | +10,9 % | −0,5 % | +11,3 pp | — |
| 6 luni | −3,4 % | +4,4 % | −7,7 pp | — |
| De la început de an | +8,2 % | +12,3 % | −4,1 pp | — |
| 1 an | +17,7 % | +13,5 % | +4,1 pp | −9,2 % |
| 3 ani | +270,9 % | +76,4 % | +194,5 pp | +144,6 % |
| 5 ani | +242,3 % | +63,7 % | +178,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 9 trimestre (min 13,9, mediană 31,0, max 60,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,5 mld | 3,1 mld | 3,9 mld | 5,7 mld | 6,6 mld | 8,3 mld | 11,9 mld |
| Venituri an/an | −2,3 % | +13,9 % | +25,8 % | +23,3 % | +48,4 % | +15,4 % | +25,0 % | +43,7 % |
| Profit net | -326,7 mil | 473,2 mil | 511,6 mil | 561,9 mil | 670,2 mil | 1,9 mld | 1,9 mld | 4,5 mld |
| Profit net an/an | −235,7 % | indisponibil | +8,1 % | +9,8 % | +19,3 % | +189,6 % | −2,4 % | +135,4 % |
| EPS diluat | -1,40 | 1,99 | 2,10 | 2,30 | 1,53 | 3,95 | 3,78 | 8,86 |
| EPS diluat an/an | −234,6 % | indisponibil | +5,5 % | +9,5 % | −33,5 % | +158,2 % | −4,3 % | +134,4 % |
| netă % | -14,9 % | 19,0 % | 16,3 % | 14,5 % | 11,7 % | 29,3 % | 22,9 % | 37,5 % |
| Flux de numerar liber | -483,5 mil | -972,0 mii | 432,7 mil | 448,3 mil | 558,4 mil | 947,4 mil | 2,1 mld | 4,4 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,9 mld USD
- Datorie financiară
- 196,3 mil USD
- Datorie netă
- -2,7 mld USD
- Capitaluri proprii
- 24,7 mld USD
- Active totale
- 34,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 2,02x
- ROE
- 19,6 %
- ROA
- 13,8 %
- Marja FCF
- 36,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,1 mld | 3,9 mld | 5,7 mld | 6,6 mld | 8,3 mld | 11,9 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,4 mld | 1,8 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 1,7 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 3,1 mld ≈ | 3,7 mld ≈ | 5,2 mld ≈ | 8,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | 1,6 mld | 1,9 mld | 2,8 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 95,1 mil | 92,0 mil | 82,9 mil | 130,1 mil | 126,7 mil | 91,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 767,6 mil | 932,7 mil | 1,1 mld | 2,4 mld | 2,8 mld | 6,7 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 256,0 mil | 370,8 mil | 445,2 mil | 417,8 mil | 926,0 mil | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | 511,6 mil | 561,9 mil | 670,2 mil | 1,9 mld | 1,9 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,10 | 2,30 | 1,53 | 3,95 | 3,78 | 8,86 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 243,1 mil | 244,7 mil | 438,5 mil | 489,9 mil | 500,9 mil | 503,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,78 | 1,12 | 1,33 | 1,28 | 1,34 | 1,46 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 489,9 mil
- 2024
- 500,9 mil
- 2025
- 503,4 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 402,5 mil | 185,8 mil | 658,6 mil | 338,6 mil | 926,4 mil | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 630,5 mil | 878,9 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | 1,2 mld | 1,3 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,8 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 7,3 mld | 7,7 mld | 18,5 mld | 21,2 mld | 21,5 mld | 22,9 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 407,8 mil | 407,8 mil | 2,0 mld | 4,2 mld | 4,2 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | 13,3 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2023verificat |
| Active totale | 9,6 mld | 10,2 mld | 23,5 mld | 28,7 mld | 30,0 mld | 34,5 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 363,8 mil | 414,7 mil | 672,5 mil | 750,4 mil | 823,4 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 225,0 mil | 100,0 mil | 100,0 mil | 90,0 mil | — | SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,6 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,1 mld | 196,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 515,7 mil | 761,8 mil | 946,4 mil | 1,0 mld | 1,5 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,9 mld | 4,2 mld | 7,3 mld | 9,3 mld | 9,2 mld | 9,7 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,7 mld | 6,0 mld | 16,2 mld | 19,4 mld | 20,8 mld | 24,7 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 243,3 mil | 245,0 mil | 456,5 mil | 497,3 mil | 501,7 mil | 500,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
- 2023
- 497,3 mil
- 2024
- 501,7 mil
- 2025
- 500,0 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,2 mld | 1,3 mld | 2,1 mld | 2,6 mld | 4,0 mld | 6,8 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 759,3 mil | 897,0 mil | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 432,7 mil ≈ | 448,3 mil ≈ | 558,4 mil ≈ | 947,4 mil ≈ | 2,1 mld ≈ | 4,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -808,8 mil | -1,3 mld | -710,5 mil | -2,8 mld | -2,0 mld | -2,6 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -302,8 mil | -297,2 mil | -914,9 mil | -164,0 mil | -1,4 mld | -2,3 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 190,3 mil | 275,2 mil | 608,3 mil | 638,6 mil | 671,7 mil | 728,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 39,6 mil | 34,6 mil | 110,0 mil | 47,0 mil | 169,4 mil | 682,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -164,0 mil
- 2024
- -1,4 mld
- 2025
- -2,3 mld
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 74 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 91,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie100
- Evaluare48
- Calitate88
- Creștere100
- Randamente53
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 121,35 – 255,67 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)152,44 – 229,77 (Mijloc 182,62)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 4,5 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 15,2 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E121,35 – 255,67 (Mijloc 141,66)17 firme folosite · multiplul median 16,0x · quartile 13,7x – 28,9xAGI, ARIS, AU, B, CDE, EGO, FNV, GFI, IDR, KGC, MUX, NAMM, NEM, PAAS, TII, VOXR, WPM
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului19,13 – 25,73 (Mijloc 21,95)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 74/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 37,5 % | 79 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 98,6 % | 98 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 27,5 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 79,6 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 20,7x | 39 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,8 % | 60 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,5 % | 22 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 16,6 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate88/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente53/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare48/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AGNICO EAGLE MINES LIMITED (AEM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,9 mld USD în 2025; creștere an/an 43,7 %; marjă netă 37,5 %; ROE 19,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 136,89–242,72 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 162,14 USD, prețul de 183,45 USD lasă un potențial de -11,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -13,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 74/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 37,5 %
- Conversia profitului în FCF: 98,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 27,5 %
- CAGR EPS 3 ani: 79,6 %
- Lichiditatea curentă: 2,0x
- Rata de distribuire (FCF): 16,6 %
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Gold and Silver Ores (SIC 1040) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NEMNewmont Corporation | 122,7 mld | 13,7 | 26,8 % | 34,7 % | +21,3 % | +30 % / +194 % |
| AEMAgnico Eagle Mines Limited | 91,7 mld | 20,7 | 19,6 % | 37,5 % | +43,7 % | +18 % / +271 % |
| BBarrick Mining Corp | 67,2 mld | 13,7 | 19,6 % | 29,4 % | +31,2 % | −3 % / +128 % |
| WPMWheaton Precious Metals Corp. | 59,7 mld | 40,6 | 18,5 % | 63,6 % | +80,2 % | +19 % / +169 % |
| FNVFRANCO NEVADA Corp | 46,7 mld | 42,0 | 16,3 % | 61,0 % | +63,7 % | +15 % / +116 % |
| AUAngloGold Ashanti plc | 44,4 mld | 17,0 | 43,1 % | 32,1 % | +70,8 % | +3 % / +357 % |
| GFIGold Fields Limited | 32,9 mld | 26,6 | 25,7 % | 23,9 % | +15,6 % | −14 % / +140 % |
| KGCKinross Gold Corp | 25,7 mld | 11,0 | 31,0 % | 33,9 % | +36,9 % | −24 % / +264 % |
| PAASPan American Silver Corp. | 17,5 mld | 16,2 | 16,8 % | 27,1 % | +28,4 % | −9 % / +165 % |
| CDECoeur Mining, Inc. | 14,9 mld | 16,0 | 10,3 % | 19,2 % | +96,4 % | −16 % / +378 % |
| AGIAlamos Gold Inc. | 12,6 mld | 14,3 | 22,1 % | 49,0 % | +34,3 % | −20 % / +103 % |
| HMYHarmony Gold Mining Company Limited | 10,4 mld | — | — | — | +25,8 % | −17 % / +163 % |
| EGOEldorado Gold Corp | 6,7 mld | 13,6 | 12,4 % | 27,9 % | +37,5 % | +7 % / +155 % |
| CGAUCenterra Gold Inc. | 4,3 mld | — | -4,7 % | -7,4 % | +28,8 % | +61 % / +249 % |
| ARISAris Mining Corp | 3,2 mld | 38,3 | 7,0 % | 8,4 % | +81,7 % | +12 % / +396 % |
| NGNovagold Resources Inc. | 2,7 mld | — | -32,8 % | — | indisponibil | −40 % / +45 % |
| AAUCAllied Gold Corporation | 2,5 mld | — | -13,8 % | -3,9 % | +82,3 % | −3 % / indisponibil |
| EXKEndeavour Silver Corp. | 2,1 mld | — | -22,4 % | -25,5 % | +114,8 % | −21 % / +259 % |
| HYMCHycroft Mining Holding Corporation | 1,6 mld | — | -72,3 % | — | −100,0 % | +49 % / +716 % |
| IAUXi-80 GOLD CORP. | 1,2 mld | — | -81,9 % | -202,7 % | +89,1 % | +18 % / −15 % |
| MUXMcEWEN INC. | 916,1 mil | 12,8 | 13,5 % | 32,5 % | +13,2 % | −20 % / +94 % |
| MTAMetalla Royalty & Streaming Ltd. | 732,0 mil | — | -1,7 % | -36,1 % | +99,6 % | +6 % / +145 % |
| GROYGold Royalty Corp. | 648,9 mil | — | -0,7 % | -26,5 % | +54,5 % | −34 % / +86 % |
| ITRGIntegra Resources Corp. | 398,7 mil | — | -1,4 % | -0,9 % | +703,7 % | −37 % / +157 % |
| VOXRVox Royalty Corp. | 335,7 mil | 49,1 | 7,8 % | 48,9 % | +9,0 % | +3 % / +132 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AEM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 120,72 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 212,45 Randament total 17 % · Pe an 17 % | 318,67 Randament total 75 % · Pe an 75 % |
| 3 ani | 143,19 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 280,96 Randament total 56 % · Pe an 16 % | 458,88 Randament total 154 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 169,85 Randament total -3 % · Pe an -1 % | 371,57 Randament total 109 % · Pe an 16 % | 660,79 Randament total 268 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 70,24
- Marja netă± 49,17
- Creșterea anuală a veniturilor± 36,67
- Diluare anuală± 4,13
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (31 aug. 2026), 6-K (24 aug. 2026).
Pe scurt
Agnico Eagle Mines Limited este o companie canadiană de extracție a aurului și a altor metale, listată la NYSE și raportată în SUA prin formularul 40-F. Compania urmărește un obiectiv ambițios de producție anuală la Detour Lake și Canadian Malartic, iar strategia « fill the mill » și proiectele de expansiune din Ontario, Québec și Australia definesc direcția de creștere pentru anii următori 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu de mine din Canada și Australia, cu obiective de producție clar formulate 1.
- Raportarea este auditată de o firmă internațională, iar controlul intern asupra raportării financiare este evaluat ca eficient 1.
- Compania are un comitet de audit cu experți financiari recunoscuți și un cod de conduită publicat 1.
Puncte slabe
- Rezervele și resursele sunt estimate conform standardelor canadiene, ceea ce face comparațiile cu companiile americane mai dificile 1.
- Indicatorii de performanță non-IFRS nu sunt standardizați, iar comparabilitatea lor cu alți producători este limitată 1.
- Compania depinde de câteva operațiuni majore, iar perturbările la oricare dintre ele ar putea afecta rezultatele 1.
Oportunități
- Strategia « fill the mill » și posibila expansiune la Odyssey ar putea adăuga producție fără investiții majore în mine noi 1.
- Proiectele de explorare și dezvoltare din Canada și Australia ar putea extinde resursele pe termen lung 1.
- Un preț ridicat al metalelor ar putea spori marjele, dacă costurile se mențin sub control 1.
Amenințări
- Scăderea prețului aurului ar putea reduce semnificativ veniturile și profitabilitatea 1.
- Modificările reglementărilor de mediu și climă ar putea crește costurile de conformitate 1.
- Perturbările operaționale, incidentele seismice sau protestele comunităților, inclusiv ale grupurilor indigene, ar putea întrerupe producția 1.
Riscuri
- Volatilitatea prețului metalelorridicat
Veniturile depind de prețul aurului, argintului, zincului și cuprului, iar scăderi ale acestora ar putea afecta rezultatele 1.
- Riscuri operaționale și seismiceridicat
Activitatea seismică la mine subterane poate afecta producția, conform ipotezelor din documentul companiei 1.
- Riscuri de mediu și climămediu
Modificările legislative privind clima și mediul pot impune costuri suplimentare de conformitate și remediere 1.
- Expunerea valutarămediu
Cursurile dintre dolarul canadian, euro, dolarul australian și peso-ul mexican față de dolarul american pot modifica costurile și veniturile 1.
- Riscuri de autorizare și comunitatemediu
Obținerea autorizațiilor și protestele comunităților, inclusiv ale grupurilor indigene, ar putea întârzia proiectele 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă obiectivele de producție de la Detour Lake și Canadian Malartic se confirmă, compania ar putea înregistra o creștere semnificativă a volumului de aur 1.
- Strategia « fill the mill » ar putea valorifica capacitatea existentă a instalațiilor fără investiții mari suplimentare 1.
- Un portofoliu diversificat geografic, între Canada și Australia, ar putea reduce dependența de o singură jurisdicție 1.
Ce ar strica teza
- Dacă prețul aurului scade, marjele ar putea fi reduse semnificativ, iar obiectivele de producție ar deveni mai greu de justificat economic 1.
- Riscurile seismice și operaționale ar putea întrerupe producția și ar putea crește costurile neprevăzute 1.
- Estimările de resurse și rezerve sunt incerte, iar resursele inferate nu pot fi presupuse extractabile economic 1.
De urmărit
- Realizarea țintei de producție la Detour Lake și Canadian Malartic2026
- Progresul strategiei « fill the mill » la Canadian Malartic2026
- Evoluția costurilor totale în numerar și a costurilor de menținere pe uncienext 10-K
- Calendarul de punere în funcțiune a proiectului Odyssey și a altor proiecte de dezvoltare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (31 aug. 2026), 6-K (24 aug. 2026).
Afacerea
Agnico Eagle este o companie minieră canadiană, cu sediul la Toronto, care dezvoltă și exploatează mine de aur și, în măsura în care rezultă din documentele sale, metale subsidiare precum argintul, zincul și cuprul 1. Raportările sunt prezentate în dolari americani, iar compania aplică standardele IFRS, cu indicatori non-IFRS precum costurile totale în numerar pe uncie și costurile totale de menținere (AISC) pe uncie 1. Compania este emitent străin privat și depune rapoarte anuale pe formularul 40-F în baza sistemului multijurisdicțional MJDS 1.
Ca emitent eligibil pentru MJDS, Agnico Eagle folosește standarde canadiene pentru estimarea rezervelor și resurselor minerale, conform NI 43-101, ceea ce face ca aceste cifre să nu fie direct comparabile cu cele ale companiilor americane 1. Documentul subliniază că resursele minerale inferate nu pot fi presupuse a fi economic extractabile și că estimările pot diferi de rezultatele reale 1.
Structura de guvernanță include un comitet de audit format din trei membri independenți, iar auditorul este Ernst & Young LLP, Toronto 1. Compania se bazează pe un plan de recuperare a remunerației executivilor, conform regulilor NYSE și Rule 10D-1 1.
Segmente
Mine de aur în Canada
Principalele active includ Detour Lake și Canadian Malartic, pentru care compania a fixat ținta de un milion de uncii de aur pe an fiecare 1. Documentul menționează și LaRonde, Goldex și Odyssey, precum și proiectele Wasamac și Marben Alliance 1.
Operațiuni în Australia
Fosterville, din Australia, apare printre operațiunile companiei, alături de activele canadiene, și este expus riscurilor seismice menționate în prognoze 1.
Proiecte de dezvoltare și explorare
Strategia « fill the mill » de la Canadian Malartic și posibila a doua fântână la Odyssey sunt prezentate ca surse potențiale de producție suplimentară, sub rezerva realizării lor 1. Compania publică și programe de explorare, cu estimări de cheltuieli de capital pentru exploatare și dezvoltare 1.
Piața în context
Piața de referință este cea a metalelor prețioase și de bază, unde veniturile companiei depind direct de prețul aurului, argintului, zincului și cuprului, precum și de cursul de schimb dintre dolarul canadian, euro, dolarul australian, peso-ul mexican și dolarul american 1. Compania este listată la NYSE și la TSX, ceea ce o expune atât investitorilor americani, cât și celor canadieni 1.
Cursul de referință raportat de Banca Canadei la 18 martie 2026 a fost de 1,3706 dolari canadieni pentru un dolar american, cifră utilă pentru interpretarea veniturilor și costurilor exprimate în monede diferite 1. Evoluția acestui curs poate modifica marjele operaționale dacă cheltuielile sunt efectuate în altă monedă decât cea a veniturilor 1.
Tendințe
- Cererea și prețul auruluimixt
Prețul aurului rămâne factorul central al veniturilor, iar nivelul de producție vizat de companie ar putea susține rezultate bune dacă prețurile se mențin favorabile 1.
- Expansiunea producțieivânt din spate
Strategia « fill the mill » și proiectele de expansiune ar putea crește producția, dacă ritmul de punere în funcțiune și randamentele se confirmă 1.
- Cerințe de reglementare și mediuvânt din față
Schimbările de reglementare privind clima și mediul pot crește costurile de conformitate și de remediere, conform avertismentelor din documentul companiei 1.
- Costuri de operare și forță de muncăvânt din față
Prețurile și disponibilitatea echipamentelor, a forței de muncă și a materialelor de construcție influențează costurile, iar eventualele perturbări ar putea afecta marjele 1.
Poziția concurențială
Documentul companiei nu descrie în detaliu concurenții săi, dar compania operează într-un sector al producătorilor de aur și metale de bază, unde comparațiile se fac prin costuri pe uncie și producție anuală 1. Compania menționează că indicatorii ei nu sunt standardizați și că pot diferi de cei raportați de alți producători de aur 1.
Diferențierea companiei se bazează pe activele sale de rang înalt din Canada și Australia, pe obiectivul de producție pe mină și pe disciplina de costuri, aspecte pe care documentul le prezintă ca priorități 1.
- Alți producători de aur din Canada
Documentul companiei face referire generală la alți producători de aur, fără a-i numi, iar comparațiile de costuri și producție rămân nespecificate 1.
- Producători de aur din Australia
Operațiunile din Australia, precum Fosterville, sunt amintite în document, dar concurenții locali nu sunt identificați 1.
- Producători de argint și metale de bază
Compania produce și metale subsidiare, astfel că se află în concurență cu producători de argint, zinc și cupru, fără ca documentul să îi numească 1.
- Companii miniere listate la NYSE
Agnico Eagle este listată la NYSE, dar documentul nu identifică alte companii listate ca rivale directe 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Agnico Eagle (AEM) Flags Diesel Risk to Gold Output Costs Next YearBloomberg Markets · 29 oct. 2026 · EN
- Agnico Eagle Stock Rapidly Approaches Buy Point Amid Gold RallyYahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Agnico Eagle to Build $1.7 Billion Gold Mine in Canada’s ArcticBloomberg Markets · 19 mai 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 29 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 iul. 2026
Surse
- [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Agnico Eagle Mines Limited · 19 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.