olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
AirSculpt Technologies, Inc. AIRS
Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine · SIC 8011 · Verticală: Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011)
AirSculpt Technologies este un furnizor național de proceduri premium de contur corporal, care folosește metoda brevetată AirSculpt® pentru a îndepărta grăsimea și a strânge pielea în mod minim invaziv. Compania a trecut printr-un an dificil, cu venituri de 151.8 milioane USD în 2025, iar acum încearcă să revină la creștere, într-un context de concurență intensă și de presiune asupra cererii din partea medicamentelor pentru slăbit.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AirSculpt Technologies, Inc. (AIRS) costa 1,44 USD (−15,29 % într-o zi), cu capitalizare 103,8 mil USD, randament al dividendului 28,47 %, beta 2,48, interval pe 52 de săptămâni 1,17–10,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 42,9 mil USD (−2,5 % an/an), profit net de -1,1 mil USD, EPS diluat -0,02 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,07 – 1,82
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,49 · lățimea benzii 51,8 %
- SMA 50 / 200
- 1,91 / 3,10
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,10 / -0,17
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −22,6 % | −5,9 % | −16,6 pp | — |
| 3 luni | −69,8 % | −4,6 % | −65,2 pp | — |
| 6 luni | −58,4 % | +0,2 % | −58,6 pp | — |
| De la început de an | −27,3 % | +7,4 % | −34,7 pp | — |
| 1 an | −85,0 % | +8,2 % | −93,2 pp | −4,4 % |
| 3 ani | −77,4 % | +68,4 % | −145,9 pp | −51,1 % |
| 5 ani | −90,0 % | +56,5 % | −146,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 42,5 mil | 39,2 mil | 39,4 mil | 44,0 mil | 35,0 mil | 33,4 mil | 39,4 mil | 42,9 mil |
| Costul vânzărilor | 17,8 mil | 16,5 mil | 16,0 mil | 17,2 mil | 14,9 mil | 13,7 mil | 15,6 mil | 16,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 25,5 mil | 23,4 mil | 21,8 mil | 22,7 mil | 19,5 mil | 18,2 mil | 22,6 mil | 23,4 mil |
| Profit operațional | -3,7 mil | -3,9 mil | -1,6 mil | 786,0 mii | -9,8 mil | -1,0 mil | -1,8 mil | -29,0 mii |
| Amortizare și depreciere | 3,0 mil | 3,2 mil | 3,2 mil | 3,2 mil | 3,2 mil | 3,1 mil | 3,0 mil | 2,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,4 mil | 1,5 mil | 1,2 mil | 1,0 mil |
| Profit înainte de impozit | -5,3 mil | -5,5 mil | -3,2 mil | -776,0 mii | -11,2 mil | -2,5 mil | -2,9 mil | -1,2 mil |
| Impozit pe profit | 733,0 mii | -706,0 mii | -367,0 mii | -185,0 mii | -1,6 mil | -3,8 mil | -465,0 mii | -101,0 mii |
| Profit net | -6,0 mil | -4,8 mil | -2,8 mil | -591,0 mii | -9,5 mil | 1,3 mil | -2,4 mil | -1,1 mil |
| EPS diluat | -0,10 | -0,08 ≈ | -0,05 | -0,01 | -0,15 | 0,02 ≈ | -0,03 | -0,02 |
| Flux de numerar operațional | 1,8 mil ≈ | 2,7 mil | 868,0 mii | 5,0 mil ≈ | -225,0 mii ≈ | -2,5 mil | 5,3 mil | -1,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 4,9 mil ≈ | 3,5 mil | 1,9 mil | 265,0 mii ≈ | 180,0 mii ≈ | 58,0 mii | 51,0 mii | 228,0 mii ≈ |
| Dividende plătite | 0 | 238,0 mii | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 41,2 mil | 62,8 mil | 133,3 mil | 168,8 mil | 195,9 mil | 180,4 mil | 151,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +52,2 % | +112,4 % | +26,6 % | +16,1 % | −7,9 % | −15,8 % |
| Profit net | -2,2 mil | 7,6 mil | 10,6 mil | -14,7 mil | -4,2 mil | -8,0 mil | -11,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +39,3 % | −239,1 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,01 | -0,26 | -0,08 | -0,14 | -0,19 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -5,4 % | 12,1 % | 7,9 % | -8,7 % | -2,2 % | -4,4 % | -7,7 % |
| Flux de numerar liber | 499,0 mii | 10,3 mil | 19,5 mil | 11,5 mil | 14,0 mil | -2,7 mil | 692,0 mii |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 8,4 mil USD
- Datorie financiară
- 56,0 mil USD
- Datorie netă
- 47,6 mil USD
- Capitaluri proprii
- 87,7 mil USD
- Active totale
- 187,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,64x
- Lichiditate curentă
- 0,55x
- ROE
- -14,1 %
- ROA
- -5,8 %
- Marja FCF
- 0,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 62,8 mil | 133,3 mil | 168,8 mil | 195,9 mil | 180,4 mil | 151,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 23,5 mil | 44,5 mil | 62,8 mil | 73,8 mil | 71,1 mil | 61,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 39,3 mil ≈ | 88,8 mil ≈ | 106,0 mil ≈ | 122,1 mil ≈ | 109,2 mil ≈ | 90,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 23,6 mil | 65,7 mil | 101,4 mil | 102,4 mil | 98,9 mil | 82,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 10,0 mil | 15,8 mil | -4,5 mil | 9,7 mil | -1,6 mil | -11,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 5,6 mil | 6,6 mil | 8,1 mil | 10,3 mil | 11,9 mil | 12,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 15,7 mil ≈ | 22,4 mil ≈ | 3,5 mil ≈ | 20,0 mil ≈ | 10,3 mil ≈ | 1,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,5 mil | 4,9 mil | 6,8 mil | 6,5 mil | 6,2 mil | 6,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 7,6 mil | 10,9 mil | -11,3 mil | 3,2 mil | -7,8 mil | -17,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 329,0 mii | 3,4 mil | 7,5 mil | 188,0 mii | -6,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | 7,6 mil | 10,6 mil | -14,7 mil | -4,2 mil | -8,0 mil | -11,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -0,01 | -0,26 | -0,08 | -0,14 | -0,19 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 55,6 mil | 55,7 mil | 56,8 mil | 57,7 mil | 60,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,41 | — | — | — | SEC (XBRL)· 14 mar. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 102,4 mil
- 2024
- 98,9 mil
- 2025
- 82,2 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 56,8 mil
- 2024
- 57,7 mil
- 2025
- 60,5 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 10,4 mil | 25,3 mil | 9,6 mil | 10,3 mil | 8,2 mil | 8,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 11,6 mil | 29,4 mil | 16,7 mil | 16,0 mil | 17,1 mil | 15,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 7,1 mil | 13,6 mil | 24,2 mil | 28,9 mil | 37,5 mil | 27,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 81,7 mil | 81,7 mil | 81,7 mil | 81,7 mil | 81,7 mil | 81,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 60,6 mil | 55,9 mil | 51,1 mil | 46,3 mil | 41,6 mil | 36,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 179,6 mil | 200,6 mil | 200,8 mil | 204,0 mil | 212,8 mil | 187,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,1 mil | 2,7 mil | 3,8 mil | 3,9 mil | 6,3 mil | 5,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 400,0 mii | 850,0 mii | 2,1 mil | 2,1 mil | 4,3 mil | 5,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 32,1 mil | 81,8 mil | 81,4 mil | 69,5 mil | 65,5 mil | 50,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 9,5 mil | 16,4 mil | 22,3 mil | 20,3 mil | 28,9 mil | 27,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 55,9 mil | 117,0 mil | 130,0 mil | 120,0 mil | 134,6 mil | 99,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | — | 83,5 mil † | 70,8 mil † | 82,7 mil † | 78,2 mil † | 87,7 mil † | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 46,3 mil
- 2024
- 41,6 mil
- 2025
- 36,8 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 14,0 mil | 26,6 mil | 24,4 mil | 24,0 mil | 11,4 mil | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,7 mil | 7,1 mil | 12,9 mil | 9,9 mil | 14,0 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 10,3 mil ≈ | 19,5 mil ≈ | 11,5 mil ≈ | 14,0 mil ≈ | -2,7 mil ≈ | 692,0 mii ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,7 mil | -7,1 mil | -12,9 mil | -9,9 mil | -14,0 mil | -2,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -5,0 mil | -4,5 mil | -27,3 mil | -13,4 mil | 630,0 mii | -478,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 23,2 mil | 385,0 mii | 252,0 mii | 0 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -9,9 mil
- 2024
- -14,0 mil
- 2025
- -2,4 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- -13,4 mil
- 2024
- 630,0 mii
- 2025
- -478,0 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 103,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
54 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,56 – 7,25 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)0,56 – 1,18 (Mijloc 0,79)WACC 8,0 % · FCFF de pornire 5,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 16,8 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)5,39 – 7,25 (Mijloc 6,18)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -7,9 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Marja netă · Calitate | -7,8 % | 25 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -3,5 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2,5x | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,7 % | 9 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,0 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate9/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente40/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial9/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AirSculpt Technologies, Inc. (AIRS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 151,8 mil USD în 2025; creștere an/an -15,8 %; marjă netă -7,8 %; ROE -12,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,98–4,21 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,48 USD, prețul de 1,44 USD lasă un potențial de 141,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 58,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: -7,9 %
- Marja netă: -7,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -3,5 %
- Acoperirea dobânzilor: -2,5x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Randament FCF: 0,7 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TDOCTeladoc Health, Inc. | 1,7 mld | — | -11,5 % | -6,3 % | −1,5 % | +24 % / −48 % |
| STLNStarling Oncology, Inc. | 682,8 mil | — | — | -6,2 % | +27,8 % | +113 % / +292 % |
| SBCSBC Medical Group Holdings Incorporated | 516,3 mil | 10,7 | 19,3 % | 28,0 % | −15,5 % | +41 % / −54 % |
| CCMConcord Medical Services Holdings Ltd | 463,7 mil | — | — | -20,2 % | +25,2 % | −8 % / −65 % |
| LFMDLifeMD, Inc. | 110,4 mil | — | 6,5 % | 0,1 % | +25,3 % | −40 % / −70 % |
| AIRSAirSculpt Technologies, Inc. | 103,8 mil | — | -12,0 % | -7,8 % | −15,8 % | −85 % / −77 % |
| BMGLBasel Medical Group Ltd | 8,2 mil | — | -169,7 % | -94,0 % | indisponibil | −64 % / indisponibil |
| HIMSHims & Hers Health, Inc. | 0 | — | -32,0 % | -5,5 % | +59,0 % | −39 % / +171 % |
| AUNAAuna S.A. | — | — | 7,5 % | 2,5 % | +13,2 % | −1 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AIRS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
AirSculpt Technologies este un furnizor național de proceduri premium de contur corporal, care folosește metoda brevetată AirSculpt® pentru a îndepărta grăsimea și a strânge pielea în mod minim invaziv. Compania a trecut printr-un an dificil, cu venituri de 151.8 milioane USD în 2025, iar acum încearcă să revină la creștere, într-un context de concurență intensă și de presiune asupra cererii din partea medicamentelor pentru slăbit.
SWOT
Puncte tari
- Brandul AirSculpt® are recunoaștere și o metodă brevetată, pe care compania o protejează prin disponibilitate exclusivă în centrele proprii.
- Modelul de plată integrală în avans elimină riscul de rambursare și susține o economie unitară atractivă la nivel de centru.
- Compania are o portofoliu larg de proceduri, inclusiv transfer de grăsime și tratamente de strângere a pielii, care diversifică oferta.
Puncte slabe
- Veniturile au scăzut în 2024 și 2025, iar volumul de cazuri pe centrele comparabile a scăzut semnificativ.
- Compania a înregistrat pierderi nete în 2025 și în primele șase luni din 2026, iar datoria și lichiditatea rămân o preocupare.
- Compania depinde de un singur producător terț pentru elemente-cheie ale instrumentelor folosite în proceduri.
Oportunități
- Dacă noile servicii, inclusiv parteneriatul cu AlloClae, ar extinde populația de pacienți eligibili, compania ar putea relua creșterea.
- Piața adresabilă, estimată de companie ca fiind în creștere, ar putea susține o expansiune dacă cererea revine.
- Optimizarea cheltuielilor de marketing și extinderea opțiunilor de finanțare pentru consumatori ar putea îmbunătăți conversia pacienților.
Amenințări
- Medicamentele pentru slăbit ar putea reduce cererea pentru proceduri de reducere a grăsimii, iar efectul lor pe termen lung este greu de prevăzut.
- Concurenții pot dezvolta metode mai sigure sau mai ușor de adoptat, ceea ce ar putea reduce valoarea brandului.
- Riscurile legale, de malpraxis medical și de reglementare a practicii medicale ar putea afecta modelul operațional al companiei.
Riscuri
- Reducerea continuă a veniturilorridicat
Veniturile au scăzut în 2024 și 2025, iar revenirea depinde de succesul strategiilor de creștere. Compania recunoaște că ar putea avea scăderi pe termen scurt în timpul implementării.
- Datorie și lichiditateridicat
Compania a redus datoria, dar are obligații de plată care trebuie onorate, iar condițiile împrumuturilor limitează flexibilitatea financiară.
- Diluare prin emisiuni de acțiunimediu
Emisiunile de acțiuni prin programul de piață ar putea dilua acționarii existenți, iar condițiile împrumutului prevăd utilizarea unei părți din fonduri pentru plata datoriei.
- Răspunsul la medicamentele pentru slăbitmediu
Dacă cererea pentru proceduri de reducere a grăsimii scade din cauza acestor medicamente, veniturile companiei ar putea fi afectate pe termen lung.
- Reglementare și răspundere medicalămediu
Schimbările legilor privind practica medicală și răspunderea pentru malpraxis ar putea forța restructurarea relațiilor cu asociațiile profesionale ale chirurgilor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea volumului de cazuri pe centrele comparabile se consolidează, iar noile servicii atrag pacienți noi, compania ar putea reveni treptat la creștere cu o economie unitară atractivă.
- Ar putea fi un semn pozitiv dacă reducerea datoriei și creșterea numerarului continuă, ceea ce ar reduce riscurile de lichiditate.
- Dacă piața adresabilă crește așa cum estimează studiul companiei, brandul și metoda brevetată ar putea avea un avantaj pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Dacă scăderea cererii continuă și reducerea veniturilor persistă, compania ar putea avea dificultăți în a atinge ghidajul pentru 2026.
- Datoria, pierderile nete și nevoia de capital prin emisiuni de acțiuni ar putea limita flexibilitatea companiei și ar putea dilua acționarii.
- Medicamentele pentru slăbit și concurența din tratamentele neinvazive ar putea reduce cererea de proceduri și ar putea erodează avantajul brandului.
De urmărit
- Volumul de cazuri pe centrele comparabile și veniturile din trimestrul al treileaQ3 2026
- Respectarea ghidajului de venituri și de EBITDA ajustat pentru 20262026
- Rezultatele primelor proceduri din parteneriatul cu AlloClae și din noile serviciinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
AirSculpt oferă proceduri de contur corporal la nivel de clinici proprii, cu un model premium și ca produs central metoda brevetată AirSculpt®, care îndepărtează grăsimea și strânge pielea fără ac, bisturiu sau anestezie generală. Serviciile includ și transferul de grăsime (Power BBL®, Up a Cup™, Hip Flip™) și tratamente de strângere a pielii și reducere a celulitei. Fiecare centru operează printr-o asociație profesională a chirurgilor, iar compania operează ca societate holding, prin contracte de servicii de management. Clienții plătesc integral în avans, fără rambursări, iar la 31 de centre din 20 de state americane și Canada, compania a realizat 11.852 de proceduri în 2025.
Modelul de business se bazează pe un număr relativ mic de centre cu economie unitară atractivă, potrivit companiei, unde un centru ar putea deveni profitabil în aproximativ trei luni. Venitul pe caz a fost de 12.809 USD în 2025, aproape stabil față de anul precedent, în timp ce volumul de cazuri a scăzut semnificativ. Compania susține că își poate îmbunătăți marja prin marketing optimizat, vânzări mai bune, finanțare pentru consumatori și linii noi de produse.
În 2026 compania a introdus servicii noi, inclusiv un parteneriat exclusiv cu AlloClae pentru o matrice adipoasă injectabilă, și a redus datoria brută, care era de 44.2 milioane USD la 30 iunie 2026. Strategia pe termen scurt este de stabilizare a veniturilor și de protejare a lichidității, mai degrabă decât de deschidere de centre noi.
Segmente
Proceduri de contur corporal (metoda AirSculpt®)
Metoda brevetată AirSculpt® este nucleul ofertei și este disponibilă doar în centrele companiei. Procedura elimină grăsimea și strânge pielea într-o singură ședință, cu recuperare rapidă, iar compania spune că metoda are avantaje față de liposucție clasică.
Transfer de grăsime și proceduri de înfrumusețare
Power BBL®, Up a Cup™ și Hip Flip™ folosesc grăsimea proprie a pacientului pentru a remodela fesele, sânii sau șoldurile, fără implanturi din silicon. Aceste proceduri sunt un motor important de venituri și de inovație, iar compania le dezvoltă continuu.
Tratamente de strângere a pielii și reducere a celulitei
AirSculpt® + combină metoda de bază cu un tratament de strângere a pielii, iar AirSculpt® Smooth vizează celulita pe fese și coapse. Compania a indicat că extinderea acestor servicii ca produse independente face parte din strategia de creștere pentru 2026.
Tendințe
- Creșterea popularității medicamentelor pentru slăbitmixt
Medicamentele GLP-1 ar putea reduce cererea pentru proceduri de reducere a grăsimii, dar pot crește și interesul pentru contur corporal și strângerea pielii după pierderea în greutate. Efectul net rămâne incert, iar compania recunoaște că nu poate prevedea impactul.
- Conștientizarea imaginii și acceptarea socialăvânt din spate
Rețelele sociale și reducerea stigmatului social fac procedurile estetice mai acceptate, iar companiei îi ajută campaniile digitale și conținutul de tip înainte și după. Aceasta este o tendință favorabilă pe termen lung.
- Cerere de consumatori mai prudențivânt din față
Scăderea încrederii consumatorilor și a veniturilor disponibile poate reduce cererea pentru proceduri costisitoare plătite integral din buzunar, iar compania nu are rambursări care să amortizeze efectul.
- Progresul tehnologiilor minim invazivemixt
Recuperarea mai rapidă și tehnologiile mai puțin invazive sunt un avantaj pentru compania, dar și pentru concurenții care pot copia sau dezvolta metode asemănătoare.
Poziția concurențială
Concurența vine din liposucție, abdominoplastie și tratamente neinvazive de reducere a grăsimii cu răcire, injecții sau ultrasunete. Compania susține că procedurile alternative au rezultate mai puțin previzibile, dar concurenții pot dezvolta metode mai sigure sau mai ușor de folosit, ceea ce ar putea reduce oportunitățile comerciale ale companiei.
Concurența pentru chirurgi calificați este intensă, iar compania le oferă compensații atractive, cu un contract de muncă cu timp parțial. Totuși, protecția brandului depinde de faptul că AirSculpt® este disponibil doar în centrele companiei.
- Chirurgia plastică tradițională (liposucție și abdominoplastie)
Procedurile chirurgicale clasice sunt principala alternativă pentru pacienții care vor reducerea grăsimii, iar compania le descrie ca fiind mai invazive.
- Tratamente neinvazive de reducere a grăsimii
Răcirea, ultrasunetele și laserul sunt tratamente fără intervenție chirurgicală care concurează pentru același buget al pacientului.
- Medicamentele pentru slăbit
Aceste medicamente sunt descrise în sursă ca o alternativă care ar putea reduce cererea pentru proceduri de reducere a grăsimii.
- Alți furnizori de contur corporal și clinici estetice
Compania activează pe o piață fragmentată, unde clinici și furnizori locali concurează pentru aceiași pacienți.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Live updates: GOP airs frustration over Russia sanctions waiver; Trump heads to KansasThe Hill · 19 oct. 2026 · EN
- Iranian TV airs video said to show tanker explosion in HormuzAl Jazeera English · 17 oct. 2026 · EN
- 🇸🇦 ❌ 🇾🇪 🇾🇪 — Yemen’s National Army (YNA) has released footage showing Saudi airs…Telegram — Intel Slava Z (pro-RU OSINT EN) · 14 oct. 2026 · EN
- Govt airs new ad after Trump says MAGA Inc. PAC will pay for controversial TV spotsCNBC — Top News · 06 oct. 2026 · EN
- White House airs taxpayer-funded ad talking about ‘the final battle’The Hill · 28 sept. 2026 · EN
- House ‘member day’ hearing airs reform proposalsThe Hill · 10 sept. 2026 · EN
- Siberian Communist Party candidate for Russia’s State Duma airs TV campaign ad with slogan ‘Peace to the world’Meduza English (independent RU/exile) · 31 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent12 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent08 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)15 apr. 2026
- Raport curent (amendament)06 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport anual31 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AirSculpt Technologies, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AirSculpt Technologies, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AirSculpt Technologies, Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.