olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AUNA S.A. AUNA

Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine · SIC 8011 · Verticală: Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011)

4,63USD+2,66 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

AUNA S.A. este un grup de servicii medicale din America Latină care operează spitale, clinici și planuri medicale prepaide, cu accent pe oncologie și pe îngrijirea de înaltă complexitate. Compania s-a extins din Peru în Colombia și Mexic, iar în prezent numără 2333 de paturi, ceea ce îi conferă o poziție regională pe care o urmărim în continuare. Pentru investitori, datele privind încasările și costurile din fiecare țară rămân relevante.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea AUNA S.A. (AUNA) costa 4,63 USD (+2,66 % într-o zi), cu beta 0,60, interval pe 52 de săptămâni 4,15–5,98 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 1,63 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,60
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
4,155,98

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
4,41 – 5,64
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 24,6 %
SMA 50 / 200
5,10 / 5,12
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,16 / -0,09
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−8,5 %−1,1 %−7,4 pp—
3 luni−11,1 %−0,5 %−10,7 pp—
6 luni−10,1 %+4,4 %−14,5 pp—
De la început de an−5,9 %+12,3 %−18,2 pp—
1 an−17,3 %+13,5 %−30,9 pp−18,7 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil−51,2 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−30,6 %
25 mar. 2026 → 29 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−61,1 %
27 mar. 2024 → 29 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri2,5 mld3,9 mld4,4 mld
Venituri an/anindisponibil+58,1 %+13,2 %
Profit net-85,6 mil-253,9 mil110,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,95-5,781,63
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-3,5 %-6,6 %2,5 %
Flux de numerar liber60,1 mil466,2 mil577,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
235,7 mil PEN
Datorie financiară
3,6 mld PEN
Datorie netă
3,4 mld PEN
Capitaluri proprii
1,6 mld PEN
Active totale
7,1 mld PEN
Datorie / capitaluri
2,23x
Lichiditate curentă
0,88x
ROE
6,5 %
ROA
1,5 %
Marja FCF
13,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PEN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PEN

Venituri
2022
2,5 mld
2023
3,9 mld
2024
4,4 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
1,6 mld
2023
2,4 mld
2024
2,7 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Profit brut
2022
879,7 mil
2023
1,4 mld
2024
1,7 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Profit operațional
2022
254,6 mil
2023
560,3 mil
2024
783,8 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
138,1 mil
2023
235,8 mil
2024
219,1 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

EBITDA
2022
392,7 mil ≈
2023
796,1 mil ≈
2024
1,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 07 mai 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
312,7 mil
2023
783,8 mil
2024
633,6 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
-47,4 mil
2023
-124,2 mil
2024
183,8 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Impozit pe profit
2022
29,4 mil
2023
90,2 mil
2024
59,8 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Profit net
2022
-85,6 mil
2023
-253,9 mil
2024
110,3 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

EPS diluat
2022
-1,95
2023
-5,78
2024
1,63

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
43,9 mil
2023
43,9 mil
2024
67,5 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Bilanț · PEN

Numerar
2022
208,7 mil
2023
241,1 mil
2024
235,7 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Stocuri
2022
87,6 mil
2023
130,5 mil
2024
143,8 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Active curente
2022
1,2 mld
2023
1,5 mld
2024
1,7 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
2,3 mld
2023
2,6 mld
2024
2,3 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Fond comercial
2022
1,8 mld
2023
2,1 mld
2024
1,8 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Active totale
2022
6,6 mld
2023
7,7 mld
2024
7,1 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Datorii comerciale
2022
216,2 mil
2023
463,6 mil
2024
289,6 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
2,0 mld
2023
385,3 mil
2024
654,2 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
1,3 mld
2023
3,4 mld
2024
3,0 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Datorii curente
2022
2,8 mld
2023
1,7 mld
2024
1,9 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Datorii totale
2022
5,0 mld
2023
5,9 mld
2024
5,5 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Capital propriu
2022
1,6 mld
2023
1,8 mld
2024
1,6 mld

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Fluxuri de numerar · PEN

Flux de numerar operațional
2022
162,6 mil
2023
582,4 mil
2024
668,5 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Investiții (capex)
2022
102,5 mil
2023
116,2 mil
2024
90,9 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
60,1 mil ≈
2023
466,2 mil ≈
2024
577,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 07 mai 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-3,2 mld
2023
-173,2 mil
2024
-236,8 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
3,1 mld
2023
-370,0 mil
2024
-418,1 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Dividende plătite
2022
131,0 mii
2023
6,8 mil
2024
1,2 mil

SEC (XBRL)· 07 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
39,9 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
23,9 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
39,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
22,9 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBIT
17,9 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
2,5 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
13,2 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
7,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
1,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
10,3 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
15,3 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
0,2 %
calculat olivLawFY 2024

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,4 mld PEN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
3,4x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Datorie / capital propriu
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
1,2x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
668,5 mil PEN
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
90,9 mil PEN
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
577,6 mil PEN
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
523,8 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
66,7 %
calculat olivLawFY 2024

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
19 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
52 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,63 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
2,5 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,2 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 mai 2025
verificat 95

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate10,3 %64 (pe interval fix)22 %
    Marja netă · Calitate2,5 %88 (față de colegi)13 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate523,8 %100 (pe interval fix)13 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,4x18 (pe interval fix)22 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,2x0 (pe interval fix)13 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x6 (pe interval fix)9 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente0,2 %100 (pe interval fix)9 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie10/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate80/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Auna S.A. (AUNA). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,4 mld PEN în 2024; creștere an/an 13,2 %; marjă netă 2,5 %; ROE 7,5 %; datorie netă/EBITDA 3,4x.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 2,5 %
    • Conversia profitului în FCF: 523,8 %
    • Rata de distribuire (FCF): 0,2 %

    Ce o infirmă

    • Datorie netă / EBITDA: 3,4x
    • Acoperirea dobânzilor: 1,2x
    • Lichiditatea curentă: 0,9x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

    Față de mediana verticalei

    Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei —
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 0,9x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,6x
    ROE
    7,5 %
    mediana verticalei -11,8 %
    peste mediană
    Marja netă
    2,5 %
    mediana verticalei -6,2 %
    peste mediană
    Marja EBIT
    17,9 %
    mediana verticalei -6,6 %
    peste mediană
    Venituri an/an
    13,2 %
    mediana verticalei 25,2 %
    sub mediană (−47,7 %)
    Datorie netă/EBITDA
    3,4x
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,6 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    TDOCTeladoc Health, Inc.1,8 mld—-11,5 %-6,3 %−1,5 %+28 % / −47 %
    STLNStarling Oncology, Inc.707,3 mil——-6,2 %+27,8 %+121 % / +306 %
    SBCSBC Medical Group Holdings Incorporated547,1 mil11,419,3 %28,0 %−15,5 %+49 % / −51 %
    CCMConcord Medical Services Holdings Ltd481,9 mil——-20,2 %+25,2 %−4 % / −63 %
    AIRSAirSculpt Technologies, Inc.122,6 mil—-12,0 %-7,8 %−15,8 %−52 % / −66 %
    LFMDLifeMD, Inc.118,1 mil—6,5 %0,1 %+25,3 %−36 % / −68 %
    BMGLBasel Medical Group Ltd8,2 mil—-169,7 %-94,0 %indisponibil−64 % / indisponibil
    AUNAAuna S.A.——7,5 %2,5 %+13,2 %−17 % / indisponibil
    HIMSHims & Hers Health, Inc.0—-32,0 %-5,5 %+59,0 %−33 % / +200 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AUNA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (15 iul. 2026), 6-K (07 iul. 2026), 6-K (27 mai 2026).

    Pe scurt

    AUNA S.A. este un grup de servicii medicale din America Latină care operează spitale, clinici și planuri medicale prepaide, cu accent pe oncologie și pe îngrijirea de înaltă complexitate. Compania s-a extins din Peru în Colombia și Mexic, iar în prezent numără 2333 de paturi, ceea ce îi conferă o poziție regională pe care o urmărim în continuare. Pentru investitori, datele privind încasările și costurile din fiecare țară rămân relevante.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rețeaua integrată vertical, care combină planuri prepaide și unități medicale proprii, oferă controlul asupra costurilor și al accesului la pacienți, conform modelului descris de companie 1.
    • Poziția de lider în managementul cancerului în trei țări din regiune este susținută de capacități de înaltă complexitate și de o marcă recunoscută în Peru 1.
    • Prezența regională și creșterea rapidă a capacității de paturi conferă scară de operare față de rivalii cu acoperire locală 1.

    Puncte slabe

    • Dependența mare de plăți din partea asigurătorilor și instituțiilor publice expune grupul la întârzieri de încasare și la presiuni de negociere 1.
    • Creșterea bazată pe achiziții aduce riscuri de integrare, iar o parte din performanța recentă depinde de rezultatele entităților cumpărate 1.
    • Gradul de îndatorare ridicat și dependența de flux de numerar din filialele limitează flexibilitatea financiară, conform avertismentelor companiei 1.

    Oportunități

    • Piața mexicană, descrisă ca fiind mult mai mare decât cele din Peru și Colombia, ar putea deschide creșteri dacă planurile oncologice câștigă clienți 1.
    • Parteneriatele cu instituții de sănătate din Mexic și cu un grup japonez de investiții ar putea extinde rețeaua fără a depinde în totalitate de achiziții 1.
    • Dezvoltarea centrelor de excelență în cardiologie și neurologie ar putea crește ponderea cazurilor de înaltă complexitate, cu venituri mai mari pe pacient 1.

    Amenințări

    • Inflația costurilor medicale și concurența pentru personal calificat pot comprima marjele dacă prețurile nu pot fi ajustate suficient 1.
    • Instabilitatea politică și economică în cele trei țări ar putea afecta operațiunile, cursul de schimb și regimul fiscal 1.
    • Asigurătorii care dețin propriile rețele pot deveni concurenți, ceea ce ar putea slăbi poziția de negociere a companiei 1.

    Riscuri

    • Dependența de plătitorii terțiridicat

      Majoritatea veniturilor din Mexic, Peru și Colombia provin de la asigurători și instituții publice, iar schimbările de reglementare sau de contract ar putea afecta rapid încasările 1.

    • Costuri medicale greu de controlatridicat

      Planurile sunt plătite pe un an, deci creșterile neprevăzute ale costurilor nu pot fi recuperate imediat prin prețuri, ceea ce ar putea reduce marjele 1.

    • Îndatorare și dependența de filialemediu

      Nivelul ridicat de datorii și faptul că plățile depind de filialele operaționale pot limita capacitatea de a răspunde la schimbările de piață 1.

    • Riscuri de achiziții și integraremediu

      Achizițiile și parteneriatele pot perturba activitatea, iar beneficiile preconizate ar putea fi întârziate dacă integrarea nu reușește 1.

    • Controlul votului de către acționarul majoritarmediu

      Structura cu două clase de acțiuni concentrează controlul la Enfoca, ceea ce ar putea genera conflicte de interes și influența prețul și lichiditatea acțiunilor de clasă A 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă expansiunea în Mexic se realizează conform planului, compania ar putea beneficia de o piață mare, cu cerere pentru planuri oncologice și servicii integrate 1.
    • Modelul vertical, care combină planuri prepaide și unități proprii, ar putea susține marje mai bune dacă utilizarea paturilor rămâne ridicată 1.
    • Poziția de lider în oncologie din trei țări ar putea oferi un avantaj competitiv durabil în fața rivalilor fragmentați 1.

    Ce ar strica teza

    • Presiunea inflaționistă asupra costurilor medicale ar putea lăsa marjele sub control dacă ajustările de prețuri nu acoperă creșterile 1.
    • Termenele lungi de încasare din Peru și Colombia și dependența de asigurători ar putea încetini conversia veniturilor în numerar 1.
    • Îndatorarea ridicată și riscurile de integrare ar putea limita flexibilitatea în cazul unei încetiniri a creșterii 1.

    De urmărit

    • Ritmul investițiilor din Mexic și ocuparea paturilor noi2027
    • Costurile medicale și ajustările anuale de prețuri ale planurilor2027
    • Integrarea achiziției IMAT Oncomédica și opțiunea de preluare a participației minoritare2031

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (15 iul. 2026), 6-K (07 iul. 2026), 6-K (27 mai 2026).

    Afacerea

    Structura companiei este controlată de Enfoca printr-o clasă de acțiuni cu drept de vot majoritar, ceea ce influențează guvernanța și lichiditatea acțiunilor de clasă A 1. Compania a fost redomiciliată în Luxemburg în iulie 2023, fiind succesoarea unei societăți din Peru 1.

    Segmente

    Oncosalud Peru

    Segmentul include planurile medicale prepaide și serviciile oncologice din rețeaua Oncosalud din Peru, pentru pacienții care plătesc prin planuri proprii sau terțe 1.

    Servicii medicale în Mexic

    Acest segment reunește spitalele din Mexic, planurile dentare și oftalmologice și planurile oncologice. Majoritatea plăților provin de la asigurători terți și de la instituțiile publice, ceea ce face segmentul dependent de relația cu plătitorii 1.

    Servicii medicale în Colombia

    Segmentul cuprinde unitățile din Colombia, unde plățile vin aproape integral de la asigurători terți și de la ADRES, iar termenele de încasare sunt cele mai lungi din grup 1.

    Piața în context

    Piețele în care operează AUNA sunt fragmentate, cu acces limitat la îngrijire medicală de calitate și infrastructură publică deficitară, ceea ce compania numește piețe subpenetrate 1. Compania susține că piața mexicană este de peste două ori mai mare decât cele din Peru și Colombia luate împreună, iar nearshoring-ul ar putea sprijini cererea din Monterrey 1.

    Costurile medicale au crescut în 2024 cu 13.3% în Mexic, 8.0% în Peru și 12.2% în Colombia, conform datelor oficiale citate de companie, ceea ce face presiunea de costuri un factor central pentru marjele din regiune 1.

    Tendințe

    • Creșterea costurilor medicalevânt din față

      Inflația costurilor cu medicamentele, echipamentele și personalul medical ar putea comprima marjele dacă prețurile planurilor nu pot fi ajustate în timp util, deoarece planurile sunt plătite anual 1.

    • Cererea pentru oncologievânt din spate

      Creșterea numărului de membri și importanța crescândă a diagnosticului oncologic pot susține volumul de servicii și utilizarea paturilor, dacă ponderea cazurilor complexe rămâne ridicată 1.

    • Nearshoring în Mexicvânt din spate

      Dezvoltarea industrială din Monterrey ar putea atrage populație activă și asigurări private, ceea ce ar sprijini extinderea rețelei din Mexic dacă tendința se confirmă 1.

    • Termene lungi de încasaremixt

      Perioada de încasare ridicată în Peru și Colombia afectează ciclul de conversie a numerarului și poate limita flexibilitatea financiară dacă procesele cu asigurătorii nu se îmbunătățesc 1.

    Poziția concurențială

    Compania arată că piețele din Peru și Colombia sunt fragmentate, cu concurență din partea rețelelor proprii ale unor plătitori terți din Peru, care concurează direct cu AUNA 1.

    În Mexic, pe segmentul planurilor oncologice, compania spune că nu există un jucător dominant cu o platformă integrată comparabilă, ceea ce ar putea să îi ofere un avantaj dacă își mențin rețeaua de parteneri 1.

    • Rețelele de spitale ale plătitorilor terți din Peru

      Asigurătorii care operează propriile rețele de spitale concurează cu AUNA pentru pacienți și servicii în Peru, potrivit raportului companiei.

    • Furnizorii de servicii medicale fragmentați din Colombia

      Piața colombiană este descrisă ca fragmentată, cu mai mulți furnizori regionali care concurează pentru aceleași contracte.

    • Spitalele private din Monterrey

      Concurența din orașul Monterrey include rețele private locale, inclusiv unitățile pe care AUNA le-a preluat prin achiziția Grupo OCA.

    • Operatorii de planuri oncologice din Mexic

      Compania spune că segmentul de planuri oncologice din Mexic este limitat, dar fără un jucător dominant care să aibă o platformă integrată.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 25 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AUNA S.A. · 22 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.