olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

BHP Group Limited BHP

Metal Mining · SIC 1000 · Verticală: Metal Mining (SIC 1000)

80,14USD+2,57 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

BHP Group Limited este unul dintre cei mai mari producători mondiali de minerale, cu accent pe cupru, minereu de fier, cărbune și, în curând, potasiu. În FY2026, compania a raportat o contribuție economică directă de 50,8 miliarde USD și distribuții de 8,7 miliarde USD către acționari, conform raportului anual depus la SEC. Relevanța sa actuală ține de creșterea cererii de cupru și de tranziția la un nou CEO, Brandon Craig, de la 1 iulie 2026.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea BHP Group Limited (BHP) costa 80,14 USD (+2,57 % într-o zi), cu capitalizare 406,8 mld USD, P/E 45,2 pe un EPS diluat de 1,77 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,55 %, beta 1,06, interval pe 52 de săptămâni 52,58–98,69 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
406,8 mld USD
acțiuni la 30 iun. 2025
P/E (TTM)
45,2
EPS diluat TTM 1,77 · TTM până la 30 iun. 2025
E/P (TTM)
2,21 %
TTM până la 30 iun. 2025
Randament dividend
1,55 %
DPS 12 luni 1,24
Beta (2 ani)
1,06
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
52,5898,69

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
76,50 – 87,23
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,34 · lățimea benzii 13,1 %
SMA 50 / 200
85,73 / 81,58
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-1,69 / -1,68
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−7,7 %−1,1 %−6,6 pp—
3 luni−10,3 %−0,5 %−9,9 pp—
6 luni−5,0 %+4,4 %−9,4 pp—
De la început de an+32,7 %+12,3 %+20,4 pp—
1 an+47,2 %+13,5 %+33,7 pp−10,3 %
3 ani+35,6 %+76,4 %−40,9 pp+102,6 %
5 ani+68,2 %+63,7 %+4,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,4 %
25 aug. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−43,5 %
26 ian. 2023 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+11,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 89 din propriul istoric de 9 trimestre (min 9,2, mediană 28,8, max 64,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri43,1 mld44,3 mld38,9 mld56,9 mld65,1 mld53,8 mld55,7 mld51,3 mld
Venituri an/an+20,7 %+2,7 %−12,1 %+46,2 %+14,4 %−17,3 %+3,4 %−7,9 %
Profit net3,7 mld8,3 mld8,0 mld11,3 mld30,9 mld12,9 mld7,9 mld9,0 mld
Profit net an/an−37,1 %+124,2 %−4,2 %+42,1 %+173,4 %−58,2 %−38,9 %+14,2 %
EPS diluat0,691,601,572,236,092,551,561,77
EPS diluat an/an−37,1 %+130,4 %−1,8 %+42,0 %+173,2 %−58,2 %−38,9 %+14,1 %
netă %8,6 %18,8 %20,4 %19,9 %47,5 %24,0 %14,2 %17,6 %
Flux de numerar liber13,5 mld11,6 mld9,7 mld21,6 mld26,3 mld12,0 mld11,8 mld9,3 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 iun. 2025

Numerar
11,9 mld USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
52,2 mld USD
Active totale
108,8 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,46x
ROE
17,8 %
ROA
8,5 %
Marja FCF
18,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
53,8 mld
2024
55,7 mld
2025
51,3 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Profit operațional
2023
22,9 mld
2024
17,5 mld
2025
19,5 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
5,1 mld
2024
5,3 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

EBITDA
2023
28,0 mld ≈
2024
22,8 mld ≈
2025
25,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,1 mld
2024
2,2 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
21,4 mld
2024
16,0 mld
2025
18,4 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
7,1 mld
2024
6,4 mld
2025
7,2 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Profit net
2023
12,9 mld
2024
7,9 mld
2025
9,0 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

EPS diluat
2023
2,55
2024
1,56
2025
1,77

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
5,1 mld
2024
5,1 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,65
2024
1,52
2025
1,24

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
12,4 mld
2024
12,5 mld
2025
11,9 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Creanțe
2023
4,6 mld
2024
5,2 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Stocuri
2023
5,2 mld
2024
5,8 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Active curente
2023
23,4 mld
2024
24,3 mld
2025
22,8 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
71,8 mld
2024
71,6 mld
2025
76,5 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Fond comercial
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Active totale
2023
101,3 mld
2024
102,4 mld
2025
108,8 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
6,3 mld
2024
6,7 mld
2025
6,6 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Datorii curente
2023
19,0 mld
2024
14,3 mld
2025
15,6 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Datorii totale
2023
52,8 mld
2024
53,2 mld
2025
56,6 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Capital propriu
2023
48,5 mld
2024
49,1 mld
2025
52,2 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
5,1 mld
2024
5,1 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
18,7 mld
2024
20,7 mld
2025
18,7 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
6,7 mld
2024
8,8 mld
2025
9,4 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
12,0 mld ≈
2024
11,8 mld ≈
2025
9,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-13,1 mld
2024
-8,8 mld
2025
-13,4 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-10,3 mld
2024
-11,7 mld
2025
-6,0 mld

SEC (XBRL)· 22 aug. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-7,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-7,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
11,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
14,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-33,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
2,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
14,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-33,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
2,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-21,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
48,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
38,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
17,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
18,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
19,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
ROA
8,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
20,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Rata de distribuire (EPS)
69,9 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
11,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Lichiditatea imediată
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
18,7 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
9,4 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
9,3 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
103,0 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
74,8 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
33 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
406,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
45,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
45,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
8,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
P/S
7,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
43,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Randament FCF
2,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Randamentul dividendului
1,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
6,00
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

80,14 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 406,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
406,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
P/E (TTM)
45,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
8,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
19,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Marja netă
17,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-7,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,5 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2025
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 22 aug. 2025
verificat 280

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
18,89
USD pe acțiune
Mijloc
22,35
USD pe acțiune
Sus
28,11
USD pe acțiune
Preț: 80,14 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -72,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -258,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,29 – 34,31 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E21,49 – 34,31 (Mijloc 26,02)
    8 firme folosite · multiplul median 14,7x · quartile 12,1x – 19,3x
    BVN, ERO, FCX, HBM, NEXA, RIO, SCCO, TMC
  • Dividende actualizate (DDM)16,29 – 21,91 (Mijloc 18,69)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Metal Mining (SIC 1000)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate17,6 %79 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate103,0 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-7,7 %0 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-33,7 %0 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie11,0x100 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x55 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare45,2x11 (față de colegi)18 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare2,3 %29 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie82/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate89/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare19/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BHP GROUP LIMITED (BHP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 51,3 mld USD în 2025; creștere an/an -7,9 %; marjă netă 17,6 %; ROE 19,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 18,89–28,11 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 22,35 USD, prețul de 80,14 USD lasă un potențial de -72,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -258,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 17,6 %
  • Conversia profitului în FCF: 103,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 11,0x

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -7,7 %
  • CAGR EPS 3 ani: -33,7 %
  • P/E (TTM): 45,2x
  • Randament FCF: 2,3 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Metal Mining (SIC 1000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
45,2x
mediana verticalei 15,4x
peste mediană (+192,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,4x
P/S
7,9x
mediana verticalei 6,3x
peste mediană (+25,4 %)
P/B
8,5x
mediana verticalei 2,5x
peste mediană (+245,1 %)
ROE
19,5 %
mediana verticalei -9,0 %
peste mediană
Marja netă
17,6 %
mediana verticalei -2,4 %
peste mediană
Marja EBIT
38,0 %
mediana verticalei 15,4 %
peste mediană (+147,3 %)
Venituri an/an
-7,9 %
mediana verticalei 9,0 %
sub mediană (−188,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
1,5 %
mediana verticalei 1,9 %
sub mediană (−18,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BHPBhp Group Limited406,8 mld45,219,5 %17,6 %−7,9 %+47 % / +36 %
SCCOSouthern Copper Corp149,3 mld23,053,2 %37,3 %+17,4 %+35 % / +163 %
RIORio Tinto PLC106,2 mld13,917,0 %17,3 %+7,4 %+18 % / +22 %
FCXFreeport-McMoRan Inc.89,9 mld29,221,8 %16,2 %+1,8 %+46 % / +68 %
HBMHudbay Minerals Inc.8,8 mld15,419,7 %25,7 %+9,4 %+31 % / +388 %
CLFCleveland-Cliffs Inc.7,3 mld—-8,5 %-2,4 %−3,0 %−2 % / −25 %
BVNBuenaventura Mining Co Inc7,3 mld18,112,6 %34,9 %+40,1 %+16 % / +202 %
MPMP Materials Corp.6,4 mld—-4,1 %-19,9 %+10,1 %−42 % / +126 %
EROEro Copper Corp3,2 mld12,234,6 %33,6 %+67,1 %+21 % / +150 %
NEXANexa Resources S.A.1,6 mld11,914,6 %4,4 %+8,5 %+70 % / +103 %
IEIvanhoe Electric Inc.1,2 mld—-8,4 %-1.138,7 %+11,8 %−46 % / −32 %
USARUSA Rare Earth, Inc.1,1 mld—-23,6 %-2.159,3 %indisponibil−39 % / −20 %
TMCTMC the metals Co Inc.1,0 mld4,2-1.123,2 %—indisponibil−67 % / +103 %
USASAmericas Gold And Silver Corporation986,9 mil—-61,6 %-74,1 %+17,7 %−31 % / +413 %
ASMAvino Silver & Gold Mines Ltd.769,3 mil79,07,0 %12,2 %+50,8 %−15 % / +746 %
LARLithium Argentina AG682,1 mil—-9,5 %—+12,9 %−24 % / −21 %
SGMLSigma Lithium Corporation626,1 mil—-67,4 %-45,6 %−27,3 %−50 % / −81 %
GSMFerroglobe PLC547,5 mil—-25,9 %-12,8 %−18,8 %−34 % / −49 %
ALOYRealloys Inc.459,5 mil—-155,8 %-5.144,4 %−5,3 %−5 % / +68 %
THMInternational Tower Hill Mines Ltd455,2 mil—-2,8 %—indisponibil−10 % / +222 %
LZMLifezone Metals Limited336,9 mil—-16,7 %-1.289,2 %+652,2 %+1 % / −60 %
USAUU.s. Gold Corp.186,4 mil—-55,2 %—−30,9 %−35 % / +239 %
PZGParamount Gold Nevada Corp.83,9 mil—-46,1 %—−54,7 %−20 % / +146 %
WWRWestwater Resources, Inc.52,5 mil—-19,1 %—indisponibil−57 % / −33 %
COPRIdaho Copper Corporation25,7 mil—-187,5 %—−63,5 %indisponibil / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BHP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
42,91
Randament total -45 % · Pe an -45 %
76,25
Randament total -3 % · Pe an -3 %
115,38
Randament total 46 % · Pe an 46 %
3 ani
34,08
Randament total -55 % · Pe an -23 %
68,82
Randament total -10 % · Pe an -3 %
115,38
Randament total 49 % · Pe an 14 %
5 ani
27,06
Randament total -62 % · Pe an -18 %
62,11
Randament total -16 % · Pe an -3 %
115,38
Randament total 53 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 17,20
  • Marja netă± 12,04
  • Creșterea anuală a veniturilor± 10,88
  • Diluare anuală± 1,01

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 aug. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (15 sept. 2026), 6-K (14 sept. 2026).

Pe scurt

BHP Group Limited este unul dintre cei mai mari producători mondiali de minerale, cu accent pe cupru, minereu de fier, cărbune și, în curând, potasiu. În FY2026, compania a raportat o contribuție economică directă de 50,8 miliarde USD și distribuții de 8,7 miliarde USD către acționari, conform raportului anual depus la SEC. Relevanța sa actuală ține de creșterea cererii de cupru și de tranziția la un nou CEO, Brandon Craig, de la 1 iulie 2026 1.

SWOT

Puncte tari

  • Active mari, de lungă durată și cu costuri reduse, plus poziția de lider mondial în cupru 1.
  • Disciplină financiară prin cadrul de alocare a capitalului și un nivel de datorie controlat 1.
  • Sistemul intern BHP Operating System și accentul pe tehnologie susțin productivitatea 1.

Puncte slabe

  • Dependența de câteva materii prime, mai ales de minereul de fier și de cărbune, face veniturile sensibile la cicluri 1.
  • Incidentele de siguranță, inclusiv un deces în Queensland în iulie 2026, arată riscuri operaționale persistente 1.
  • Proiectele mari, precum Jansen, au avut probleme de cost și calendar, ceea ce înseamnă risc de execuție 1.

Oportunități

  • Creșterea cererii de cupru și programul de proiecte din Escondida și Copper South Australia ar putea extinde producția 1.
  • Intrarea în potasiu prin Jansen ar putea diversifica portofoliul 1.
  • Acordurile de deblocare a capitalului și achizițiile mici ar putea adăuga valoare fără costuri mari 1.

Amenințări

  • Scăderea prețurilor la materiile prime ar putea afecta sever veniturile și profitabilitatea 1.
  • Tensiunile comerciale și schimbările de politică din SUA și China ar putea reduce cererea 1.
  • Presiunile de reglementare și dezvoltarea de noi regimuri fiscale în Chile și Australia ar putea crește costurile 1.

Riscuri

  • Siguranța angajaților și a contractorilorridicat

    Un deces la un contractor la Peak Downs a arătat că riscurile de siguranță rămân ridicate, iar o investigație este în curs 1.

  • Volatilitatea prețurilor la materii primeridicat

    Veniturile depind de prețurile cuprului, minereului de fier și cărbunelui, care pot fluctua semnificativ 1.

  • Executarea proiectelor de creșteremediu

    Întârzierile sau depășirile de cost la proiectele Jansen sau Escondida ar putea reduce randamentele așteptate 1.

  • Costuri de energie și inflațiemediu

    Creșterea prețului motorinei și a energiei ar putea afecta costurile unitare, mai ales dacă inflația persistă 1.

  • Riscuri de reglementare și fiscalemediu

    Schimbările de taxe și royalty în țările de operare ar putea reduce marjele 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Poziția de lider în cupru, cu cerere pe termen lung susținută de electrificare și de centrele de date, ar putea sprijini creșterea veniturilor 1.
  • Avantajul de cost în minereul de fier și disciplina de capital ar putea menține marje solide chiar și în perioade de presiune 1.
  • Diversificarea prin potasiu și programul de proiecte ar putea reduce dependența de câteva materii prime 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile la materii prime scad, veniturile și distribuțiile către acționari ar putea fi afectate 1.
  • Cărbunele și minereul de fier au perspective de creștere limitate, iar ciclicitatea lor ar putea dilua avantajele cuprului 1.
  • Proiectele mari cu risc de execuție și incidentele de siguranță ar putea genera costuri suplimentare și reputaționale 1.

De urmărit

  • Decizia finală de investiție pentru noul concentrator de la EscondidaCY2027 sau CY2028
  • Începerea producției de potasiu la Jansenmijlocul lui CY2027
  • Atingerea obiectivului de producție WAIO peste 305 MtpaQ4 FY2028
  • Investigația privind decesul de la Peak Downs și măsurile ulterioareurmătorul raport anual

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 aug. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (15 sept. 2026), 6-K (14 sept. 2026).

Afacerea

BHP exploatează și procesează minerale esențiale, inclusiv cupru, minereu de fier, cărbune metalurgic și energetic, și dezvoltă un proiect de potasiu în Canada 1. Compania se descrie prin active mari, de lungă durată și cu costuri reduse, grupate într-un portofoliu diversificat, cu un model de afaceri care acoperă explorarea, dezvoltarea, procesarea, vânzările și închiderea minelor 1. Ea aplică sistemul intern BHP Operating System și un cadru de alocare a capitalului pentru a ordona investițiile 1.

Structura de venituri este dominată de cupru, care a generat în FY2026 mai mult de jumătate din EBITDA ajustat al grupului, prima dată în istoria companiei 1. Restul portofoliului include minereul de fier din Australia de Vest (WAIO), cărbunele metalurgic al BMA și cărbunele energetic din Noua Țară a Galilor de Sud 1. Compania a anunțat și deal-uri de deblocare a capitalului, precum cel pentru argint de la Antamina 1.

Compania și-a schimbat conducerea executivă: Brandon Craig a devenit CEO de la 1 iulie 2026, după retragerea lui Mike Henry, iar Board-ul a fost reînnoit prin numirea unui administrator nonexecutiv în iunie 2026 1. Acest lucru marchează o nouă etapă strategică, centrată pe performanță accelerată și creștere disciplinată 1.

Segmente

Cupru

Cuprul este principalul motor de creștere al companiei, cu circa 2 Mt produse în FY2026 și o marjă EBITDA de 70 la sută 1. Proiectele Escondida și Copper South Australia urmăresc creșterea producției atributabile cu aproximativ 40 la sută până în FY2035 1.

Minereu de fier

Operațiunile WAIO din Australia de Vest au atins producție anuală record și rămân, potrivit companiei, cel mai ieftin mare producător de minereu de fier, cu un avantaj de cost de peste 10 USD pe tonă față de cel mai apropiat concurent din Pilbara 1. Obiectivul de producție este de peste 305 Mtpa până în Q4 FY2028 1.

Cărbune

Cărbunele metalurgic (BMA) și cărbunele energetic (NSWEC) au crescut producția și au depășit ghidajul, dar sunt active mature cu perspective de creștere limitată 1.

Piața în context

Piața cuprului este susținută de electrificare, urbanizare și digitalizare, companiile așteptând ca cererea să ajungă la peste 50 Mtpa până în CY2050, față de circa 34 Mtpa acum 1. Piețele minereului de fier și cărbunelui sunt mai ciclice și sensibile la inflație și la comerțul internațional, conform evaluărilor din raport 1.

Tendințe

  • Cerere de cupru legată de centrele de datevânt din spate

    Companiile estimează că cererea de cupru pentru centrele de date ar putea crește de circa șase ori între CY2024 și CY2050 1. Dacă această tendință se confirmă, ar putea susține prețurile și veniturile din cupru 1.

  • Electrificarea flotelor cu motorinămixt

    Trecerea la echipamente electrice ar putea crește semnificativ cerința de energie a operațiunilor, iar compania a început lucrările pentru soluții energetice viitoare 1. Aceasta presupune investiții și riscuri tehnologice noi 1.

  • Inflație și costuri de energievânt din față

    Presiunile inflaționiste, prețurile mai mari la motorină și perturbările din lanțurile de aprovizionare au crescut costurile operaționale 1. Un avantaj de cost puternic ar putea compensa aceste presiuni mai bine decât competitorii 1.

  • Politici de decarbonizaremixt

    Compania urmărește reducerea emisiilor operaționale și a utilizat în FY2026 energie regenerabilă pentru o mare parte din electricitate, ceea ce ar putea influența accesul la clienții din oțel 1. Angajamentele climatice pot genera costuri, dar și oportunități 1.

  • Redistribuirea capitalului și creșterea prin proiectevânt din spate

    Cadrul de alocare a capitalului leagă investițiile de randament, iar companiile de explorare și acorduri de streaming ar putea debloca valoare fără cheltuieli mari 1. Un ritm disciplinat de proiecte ar putea sprijini creșterea pe termen lung 1.

Poziția concurențială

Compania se compară cu mari producători de cupru și minerale, pe care îi numește în raport pentru datele privind producția de cupru în CY2025 1. În minereul de fier, competiția vine din producătorii din Pilbara, iar în cărbune din piețele seaborne 1.

  • Anglo American

    Producător mare de cupru, menționat de companie printre competitorii din datele de producție pentru CY2025 1.

  • Freeport-McMoRanFCX

    Producător important de cupru, inclus în comparația companiei pe producția de cupru 1.

  • Rio Tinto

    Concurent în cupru și în minereul de fier din Pilbara, citat de companie la comparațiile de cost 1.

  • Fortescue

    Producător de minereu de fier din Pilbara, folosit ca reper pentru avantajul de cost al WAIO 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / BHP Group Limited · 18 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.