olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

FB Bancorp, Inc. FBLA

Savings Institutions, Not Federally Chartered · SIC 6036 · Verticală: Savings Institutions, Not Federally Chartered (SIC 6036)

17,02USD+1,31 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

FB Bancorp, Inc. este holding-ul bancar al Fidelity Bank din New Orleans, o bancă comunitară cu rădăcini din 1908 care activează în sudul Louisianei. Compania traversează o perioadă de reorganizare: a vândut divizia de creditare ipotecară NOLA Lending Group și și-a redus personalul, iar profitul s-a diminuat, ceea ce face din evoluția marjei dobânzii și a eficienței principalii indicatori de urmărit. Activul total se ridica la 1,26 miliarde USD la 31 decembrie 2025.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea FB Bancorp, Inc. (FBLA) costa 17,02 USD (+1,31 % într-o zi), cu capitalizare 271,4 mil USD, beta 0,43, interval pe 52 de săptămâni 11,96–17,29 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -70,0 mii USD (−108,0 % an/an), EPS diluat 0,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
271,4 mil USD
acțiuni la 12 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,01 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-0,05 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,43
Volatilitate (1 an) 15 %
Interval 52 săpt.
11,9617,29

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
16,29 – 17,40
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 6,6 %
SMA 50 / 200
16,47 / 14,75
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,12 / 0,14
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−0,3 %−2,0 %+1,7 pp—
3 luni+7,6 %−2,2 %+9,8 pp—
6 luni+21,3 %+4,3 %+17,0 pp—
De la început de an+32,5 %+10,6 %+21,9 pp—
1 an+39,6 %+10,5 %+29,2 pp+27,2 %
3 aniindisponibil+73,7 %indisponibil+48,1 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−6,3 %
09 feb. 2026 → 12 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−19,8 %
17 dec. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
-70,0 mii USD
−108,0 % an/an
EPS diluat
0,00
−100,0 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri16,8 mil15,9 mil17,2 mil18,1 mil ≈18,7 mil———
Cheltuieli generale și de vânzare2,3 mil-1,3 mil1,3 mil1,5 mil2,4 mil-749,0 mii1,4 mil1,7 mil
Amortizare și depreciere617,0 mii ≈633,0 mii573,0 mii604,0 mii ≈784,0 mii ≈754,0 mii685,0 mii695,0 mii ≈
Profit înainte de impozit-1,1 mil2,8 mil1,7 mil1,3 mil1,3 mil1,5 mil613,0 mii568,0 mii
Impozit pe profit-247,0 mii429,0 mii349,0 mii258,0 mii256,0 mii222,0 mii119,0 mii-129,0 mii
Profit net-895,0 mii-5,4 mil705,0 mii879,0 mii1,1 mil-1,4 mil119,0 mii-70,0 mii
EPS diluat0,00-0,38 ≈0,040,050,06-0,08 ≈0,010,00
Flux de numerar operațional215,0 mii ≈15,7 mil7,0 mil-1,5 mil ≈-17,0 mil ≈14,2 mil12,7 mil14,9 mil ≈
Investiții (capex)1,4 mil ≈1,9 mil3,1 mil1,7 mil ≈1,5 mil ≈416,0 mii82,0 mii119,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni——————14,3 mil13,3 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri69,1 mil66,5 milindisponibil
Venituri an/anindisponibil−3,8 %indisponibil
Profit net1,1 mil-6,2 mil1,3 mil
Profit net an/anindisponibil−655,8 %indisponibil
EPS diluatindisponibil-1,740,07
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %1,6 %-9,3 %indisponibil
Flux de numerar liber-14,0 mil-4,6 mil-3,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
60,3 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
314,5 mil USD
Active totale
1,3 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
0,4 %
ROA
0,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
44,2 mil
2024
41,4 mil
2025
48,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Venit net din comisioane
2023
24,9 mil
2024
4,7 mil
2025
4,1 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
67,0 mil
2024
42,9 mil
2025
45,6 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,4 mil
2024
1,7 mil
2025
4,8 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit net
2023
1,1 mil
2024
-6,2 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
—
2024
-1,74
2025
0,07

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
87,1 mil
2024
98,8 mil
2025
60,3 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Credite
2023
659,5 mil
2024
750,7 mil
2025
737,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Depozite
2023
769,3 mil
2024
800,7 mil
2025
841,4 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
968,2 mil
2024
894,7 mil
2025
941,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
156,7 mil †
2024
326,3 mil †
2025
314,5 mil †

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
22,2 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,8 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-655,8 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja netă
-0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025

Randamente

ROE
-0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
271,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
3,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Cost / venit
86,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025
Credite / depozite
91,1 %
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

17,02 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 271,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
271,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
-0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,8 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

13/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 12 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 380derivat 38

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
14,33
USD pe acțiune
Mijloc
16,35
USD pe acțiune
Sus
18,58
USD pe acțiune
Preț: 17,02 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -4,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -4,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,94 – 22,58 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual13,94 – 14,58 (Mijloc 14,25)
  • P/B justificatindisponibil · date insuficiente
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/B14,73 – 22,58 (Mijloc 18,44)
    7 firme folosite · multiplul median 1,0x · quartile 0,8x – 1,3x
    BBT, ECBK, FLG, FNWB, FSBW, PBFS, RBKB
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Savings Institutions, Not Federally Chartered (SIC 6036)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,0 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate-0,1 %0 (față de colegi)31 %
ROA · Calitate-0,0 %0 (pe interval fix)12 %
Cost / venit · Calitate86,6 %0 (pe interval fix)19 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate3,7 %88 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie91,1 %22 (pe interval fix)8 %
P/B · Evaluare1,0x75 (față de colegi)19 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial22/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate14/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial75/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FB Bancorp, Inc. (FBLA). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 48,0 mil USD în 2025; creștere an/an -3,8 %; marjă netă -0,4 %; ROE -0,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 14,33–18,58 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,35 USD, prețul de 17,02 USD lasă un potențial de -4,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -4,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,0 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă a dobânzii (NIM): 3,7 %
  • P/B: 1,0x

Ce o infirmă

  • ROE: -0,1 %
  • ROA: -0,0 %
  • Cost / venit: 86,6 %
  • Credite / depozite: 91,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, P/E (TTM), Randamentul dividendului.

Față de mediana verticalei

Savings Institutions, Not Federally Chartered (SIC 6036) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 16,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
3,9x
mediana verticalei 77,9x
sub mediană (−95,0 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−11,1 %)
ROE
-0,1 %
mediana verticalei 7,0 %
sub mediană (−101,3 %)
Marja netă
-0,4 %
mediana verticalei 431,7 %
sub mediană (−100,1 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
-3,8 %
mediana verticalei 4,7 %
sub mediană (−180,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FLGFlagstar Bank, National Association4,5 mld220,30,6 %—+17,4 %−10 % / −61 %
BBTBeacon Financial Corp2,6 mld16,48,4 %533,6 %−92,5 %+22 % / +50 %
GCBCGreene County Bancorp, Inc.623,0 mil15,215,9 %—+11,1 %+60 % / +46 %
PBFSPioneer Bancorp, Inc.467,0 mil27,15,2 %103,4 %+5,8 %+41 % / +127 %
FSBWFS Bancorp, Inc.330,5 mil10,210,8 %—+44,8 %+9 % / +47 %
FBLAFB Bancorp, Inc.271,4 mil—-0,1 %-0,4 %−3,8 %+40 % / indisponibil
RBKBRhinebeck Bancorp, Inc.203,7 mil14,47,3 %329,8 %−0,6 %+67 % / +189 %
ECBKECB Bancorp, Inc.200,7 mil16,76,6 %1.868,7 %+3,6 %+32 % / +90 %
FNWBFirst Northwest Bancorp98,3 mil63,31,0 %—−23,1 %+5 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FBLA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    FB Bancorp, Inc. este holding-ul bancar al Fidelity Bank din New Orleans, o bancă comunitară cu rădăcini din 1908 care activează în sudul Louisianei. Compania traversează o perioadă de reorganizare: a vândut divizia de creditare ipotecară NOLA Lending Group și și-a redus personalul, iar profitul s-a diminuat, ceea ce face din evoluția marjei dobânzii și a eficienței principalii indicatori de urmărit. Activul total se ridica la 1,26 miliarde USD la 31 decembrie 2025 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o bază de capital foarte solidă, cu capitalul de rang 1 ridicat, și o istorie lungă de servicii bancare comunitare din sudul Louisianei 12.
    • Depozitele de bază reprezintă o parte importantă din finanțare, ceea ce ar putea oferi o sursă relativ stabilă și ieftină de fonduri 1.
    • Ieșirea din divizia de creditare ipotecară simplifică modelul de afaceri și permite concentrarea pe activitatea bancară de bază 3.

    Puncte slabe

    • Eficiența operațională s-a deteriorat în 2026, iar cheltuielile ridicate limitează profitabilitatea 3.
    • Concentrarea geografică a creditelor în zona New Orleans face banca vulnerabilă la declinul economiei locale 1.
    • Rentabilitatea este redusă, iar rentabilitatea capitalului din operațiunile continue rămâne slabă în primele șase luni din 2026 3.

    Oportunități

    • Creșterea creditelor comerciale și a expunerii în Baton Rouge și Lafayette ar putea sprijini venitul din dobânzi dacă rămân de calitate 1.
    • Banca digitală Andi ar putea atrage clienți noi în afara zonelor tradiționale de acțiune 1.
    • Programele de răscumpărare de acțiuni pot susține valoarea pe acțiune dacă sunt executate în condiții favorabile 3.

    Amenințări

    • Riscul de credit ar putea crește dacă economia locală se înrăutățește sau dacă proprietățile din garanție își pierd valoarea 1.
    • Furtunile tropicale și uraganele, frecvente în sudul Louisianei, pot afecta activitatea angajatorilor și a clienților băncii 1.
    • Concurența din partea băncilor mari și a firmelor fintech ar putea presa marjele și costul depozitelor 1.

    Riscuri

    • Risc de credit imobiliar comercialridicat

      Creditele imobiliare comerciale sunt dimensionate mari și depind de succesul proprietăților finanțate; o înrăutățire a pieței imobiliare ar putea crește creditele neperformante 1.

    • Presiunea marjei dobânziimediu

      Marja netă a dobânzii a scăzut în 2026, iar un cost al depozitelor mai ridicat ar putea reduce în continuare veniturile din dobânzi 3.

    • Credite recent acordatemediu

      O parte din portofoliul comercial este nematurizat, astfel încât comportamentul său la încetinirea economică nu este cunoscut; pierderile ar putea depăși experiența istorică 1.

    • Riscul de mediu și naturalescăzut

      Garanțiile imobiliare pot include riscuri de mediu, iar furtunile din regiune pot afecta operațiunile și valoarea proprietăților 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Baza de capital este foarte solidă, iar răscumpărările pot susține valoarea pe acțiune dacă sunt executate eficient 3.
    • Ieșirea din divizia de creditare ipotecară ar putea reduce pierderile și simplifica activitatea, în condițiile în care conducerea estimează scăderea acestora 3.
    • Extinderea în Baton Rouge și Lafayette, precum și banca digitală, ar putea aduce creștere de depozite și credite noi 1.

    Ce ar strica teza

    • Marja dobânzii s-a redus semnificativ și eficiența operațională s-a deteriorat, ceea ce ar putea limita profitabilitatea pe termen scurt 3.
    • Concentrarea geografică și expunerea la imobiliare comerciale fac banca sensibilă la o încetinire economică în sudul Louisianei 1.
    • Rentabilitatea capitalului este foarte scăzută, iar baza mare de capital ar putea rămâne neproductivă dacă creșterea nu se materializează 3.

    De urmărit

    • Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului depozitelorQ3 2026
    • Finalizarea absorbției activelor NOLA și nivelul pierderilor din operațiuni întrerupteQ3 2026
    • Raportul de eficiență și controlul cheltuielilor de personal2026
    • Calitatea portofoliului comercial și imobiliar comercial și nivelul creditelor neperformantenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    FB Bancorp, Inc. este o companie din Maryland, înființată în februarie 2024, care a devenit holding-ul bancar al Fidelity Bank după conversia din forma mutuală în cea de societate pe acțiuni din 22 octombrie 2024 1. Compania a vândut 19.837.500 de acțiuni la 10 USD pe acțiune, aducând încasări brute de 198.375.000 USD, iar acțiunile se tranzacționează pe Nasdaq sub simbolul FBLA 1. Banca are sediul în New Orleans și funcționează cu 18 sucursale full-service la finalul anului 2025 1, numărul de locații ajungând la 19 până la 30 iunie 2026 3. Activitatea de bază constă în atragerea depozitelor și în acordarea de credite ipotecare rezidențiale, imobiliare comerciale și comerciale, în principal în cele cinci parohii din sudul statului Louisiana 1.

    Banca a finalizat pe 1 martie 2026 vânzarea activelor și datoriilor diviziei NOLA Lending Group, după ce aceasta pierduse aproximativ 2,7 milioane USD în 2025 12. Conducerea a justificat decizia prin scăderea continuă a volumului ipotecar și prin dorința de a se concentra pe activitatea bancară de bază 3. Pentru 2026 a fost anunțat un proces de absorbție a activelor și datoriilor rămase, estimat pentru trimestrul al treilea 3.

    Strategia declarată urmărește creșterea prudentă a portofoliului de credite comerciale și imobiliare comerciale, dezvoltarea depozitelor de bază cu cost redus și extinderea în Baton Rouge și Lafayette, precum și digitalizarea prin banca online Andi 1. Compania a derulat și programe de răscumpărare de acțiuni, cu 3.769.125 de acțiuni răscumpărate în primele două programe, la un cost mediu de 13,20 USD pe acțiune 3.

    Segmente

    Depozite și banca digitală

    Depozitele au totalizat 841,4 milioane USD la 31 decembrie 2025, iar depozitele de bază reprezentau 57,4% din total 1. Banca online Andi, divizie a Fidelity Bank, extinde oferta digitală pentru clienții persoane fizice și companii 1.

    Piața în context

    Zona de piață cuprinde sudul Louisianei, în special zonele metropolitane New Orleans-Metairie-Hammond, Baton Rouge și Lafayette, cu economii bazate pe comerț, turism, guvernare, sănătate și industria petrochimică 1. Un procent de 65,3% din credite fusese acordat în zona metropolitană New Orleans la finalul anului 2025 1, ceea ce face compania sensibilă la condițiile economice locale și la riscul de uragane 1. Cererea de credite din partea companiilor a fost, potrivit sursei, mai slabă decât înainte de pandemie, în condițiile unor dobânzi mai ridicate 1.

    Marja netă a dobânzii s-a redus la 4,34% în primele șase luni din 2026, față de 4,63% în aceeași perioadă din 2025, iar raportul de eficiență s-a deteriorat la 92,08% 3. Presiunile de cost, inclusiv de personal pentru noua sucursală din Lafayette deschisă în august 2025, explică o parte din creșterea cheltuielilor 3.

    Tendințe

    • Presiunea asupra marjei dobânziivânt din față

      Marja dobânzii a scăzut în 2026 pe fondul costurilor mai ridicate ale depozitelor, ceea ce ar putea limita veniturile nete dacă tendința persistă 3.

    • Reorganizarea după vânzarea NOLAvânt din spate

      Ieșirea din creditarea ipotecară ar putea reduce pierderile din operațiuni întrerupte, iar conducerea se așteaptă ca acestea să fie mult mai mici în a doua parte a anului 2026 3.

    • Cerere mai slabă de creditevânt din față

      Cererea de credite din partea companiilor a fost mai slabă în a doua jumătate a anului 2025, ceea ce a redus soldul net al creditelor 1.

    • Răscumpărări de acțiuni și capital ridicatmixt

      Capitalul ridicat și programele de răscumpărare, inclusiv un al treilea program aprobat în iunie 2026, ar putea sprijini valoarea contabilă pe acțiune, dar reduc baza de capital disponibilă pentru creditare 3.

    Poziția concurențială

    Concurența este intensă atât pentru credite, cât și pentru depozite, venind de la bănci mari și regionale, bănci comunitare, uniuni de credit, companii de creditare ipotecară și firme fintech 1. Băncile mari precum Capital One, Hancock Whitney Bank și JP Morgan Chase Bank au o prezență semnificativă în zonă 1. Compania se așteaptă ca presiunea concurențială să rămână ridicată pe fondul schimbărilor tehnologice și al consolidării sectorului 1.

    Pentru depozite concurează și fondurile de piață monetară, firmele de brokeraj, fondurile mutuale și companiile de asigurări 1. Pentru credite, concurența vine și din partea companiilor non-bancare care activează pe piața ipotecară, cum sunt firmele fintech și companiile de finanțare specializată 1.

    • Capital One, N.A.COF

      Bancă mare cu prezență semnificativă în zona de piață a Fidelity Bank, menționată în sursă 1.

    • Hancock Whitney BankHWC

      Bancă regională cu prezență în piața din sudul Louisianei, menționată ca concurent de credite și depozite 1.

    • JP Morgan Chase Bank, N.A.JPM

      Bancă de mari dimensiuni cu prezență semnificativă în zona de piață, menționată în raportul anual 1.

    • Uniuni de credit și companii fintech

      Concurenți non-bancari atât pentru credite, cât și pentru depozite, menționați generic în sursă 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / FB Bancorp, Inc. · 26 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / FB Bancorp, Inc. · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / FB Bancorp, Inc. · 28 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.