olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Hovnanian Enterprises, Inc. HOV
Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)
Hovnanian Enterprises este unul dintre marii constructori rezidențiali din Statele Unite, activ în principal în Northeast, Southeast și West, cu o componentă de servicii financiare ipotecare și de titluri. În perioada actuală, compania se confruntă cu cerere sub presiunea ratelor ipotecare ridicate, având marje sub nivelul anterior și o strategie care privilegiază ritmul vânzărilor în detrimentul prețului, în timp ce a redus semnificativ numărul de loturi controlate. Cifra de afaceri anuală din exercițiul fiscal 2025 a fost de 2978.6 milioane USD, iar veniturile trimestriale au continuat să scadă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Hovnanian Enterprises, Inc. (HOV) costa 104,83 USD (−5,17 % într-o zi), cu capitalizare 75,5 mil USD, P/E 77,0 pe un EPS diluat de 1,36 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 14,17 %, beta 1,40, interval pe 52 de săptămâni 90,75–147,55 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 705,7 mil USD (−11,8 % an/an), profit net de -1,8 mil USD (−110,8 % an/an), EPS diluat -0,70 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 91,45 – 109,94
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 18,4 %
- SMA 50 / 200
- 110,31 / 117,25
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -1,58 / -3,15
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,5 % | −1,1 % | −7,4 pp | — |
| 3 luni | −22,1 % | −0,5 % | −21,7 pp | — |
| 6 luni | −3,2 % | +4,4 % | −7,6 pp | — |
| De la început de an | +7,5 % | +12,3 % | −4,8 pp | — |
| 1 an | −14,8 % | +13,5 % | −28,4 pp | −11,0 % |
| 3 ani | +31,5 % | +76,4 % | −44,9 pp | +3,6 % |
| 5 ani | +17,7 % | +63,7 % | −46,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 31 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 979,6 mil | 673,6 mil | 686,5 mil | 800,6 mil | 817,9 mil | 632,0 mil | 667,6 mil | 705,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,1 mil | 2,3 mil | 3,0 mil ≈ | 3,2 mil ≈ | 5,4 mil | 3,3 mil | 3,5 mil ≈ | 3,7 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 117,9 mil | 39,9 mil | 26,5 mil | 23,8 mil | -4,1 mil | 28,7 mil | 339,0 mii | -2,8 mil |
| Impozit pe profit | 23,5 mil | 11,7 mil | 6,8 mil | 7,2 mil | -3,4 mil | 7,8 mil | 934,0 mii | -560,0 mii |
| Profit net | 94,3 mil | 28,2 mil | 19,7 mil | 16,6 mil | -667,0 mii | 20,9 mil | -284,0 mii | -1,8 mil |
| EPS diluat | 13,70 ≈ | 3,58 | 2,43 | 1,99 | -0,10 ≈ | 2,62 | -0,46 | -0,70 |
| Flux de numerar operațional | 115,8 mil | -55,9 mil | 22,3 mil ≈ | 52,8 mil ≈ | 169,1 mil | 140,9 mil | -67,1 mil ≈ | -24,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 4,4 mil | 3,7 mil | 6,3 mil ≈ | 7,0 mil ≈ | 5,1 mil | 8,8 mil | 3,4 mil ≈ | 3,8 mil ≈ |
| Dividende plătite | 2,7 mil | — | 2,7 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | — | — | — |
| Răscumpărări de acțiuni | -11,0 mii | 18,1 mil | 12,3 mil ≈ | -94,0 mii ≈ | -58,0 mii | 9,0 mil | 9,5 mil ≈ | -78,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 87 din propriul istoric de 31 trimestre (min 1,0, mediană 4,6, max 740,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 3,0 mld |
| Venituri an/an | −18,8 % | +1,3 % | +16,2 % | +18,7 % | +5,0 % | −5,7 % | +9,0 % | −0,9 % |
| Profit net | 4,5 mil | -42,1 mil | 50,9 mil | 607,8 mil | 225,5 mil | 205,9 mil | 242,0 mil | 63,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −1.031,8 % | indisponibil | +1.093,5 % | −62,9 % | −8,7 % | +17,5 % | −73,6 % |
| EPS diluat | 0,72 | -7,06 | 7,03 | 85,86 | 29,00 | 26,88 | 31,79 | 7,43 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −1.080,6 % | indisponibil | +1.121,3 % | −66,2 % | −7,3 % | +18,3 % | −76,6 % |
| netă % | 0,2 % | -2,1 % | 2,2 % | 21,8 % | 7,7 % | 7,5 % | 8,1 % | 2,1 % |
| Flux de numerar liber | -72,0 mil | -253,1 mil | 289,4 mil | 204,3 mil | 76,9 mil | 416,5 mil | 5,8 mil | 166,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 oct. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- 900,7 mil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 830,9 mil USD
- Active totale
- 2,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,08x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 7,8 %
- ROA
- 2,4 %
- Marja FCF
- 5,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 5,3 mil | 5,3 mil | 5,5 mil | 8,8 mil | 7,7 mil | 13,9 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 178,1 mil | 161,8 mil | 132,4 mil | 134,9 mil | 120,7 mil | — | SEC (XBRL)· 18 dec. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 55,4 mil | 189,9 mil | 319,8 mil | 256,0 mil | 317,1 mil | 86,1 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 4,5 mil | -418,0 mil | 94,3 mil | 50,1 mil | 75,1 mil | 22,2 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Profit net | 50,9 mil | 607,8 mil | 225,5 mil | 205,9 mil | 242,0 mil | 63,9 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | 7,03 | 85,86 | 29,00 | 26,88 | 31,79 | 7,43 | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 6,6 mil | 6,4 mil | 6,7 mil | 6,7 mil | 7,0 mil | 6,9 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
- 2023
- 6,7 mil
- 2024
- 7,0 mil
- 2025
- 6,9 mil
SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Imobilizări corporale nete | 18,2 mil | 18,7 mil | 25,8 mil | 33,9 mil | 43,4 mil | 50,5 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Active totale | 1,8 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 896,2 mil | 900,7 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | -436,1 mil | 175,4 mil | 383,1 mil | 581,8 mil | 800,3 mil | 830,9 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 292,8 mil | 210,2 mil | 89,5 mil | 435,3 mil | 23,6 mil | 188,3 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 3,4 mil | 5,9 mil | 12,6 mil | 18,8 mil | 17,9 mil | 22,1 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 289,4 mil ≈ | 204,3 mil ≈ | 76,9 mil ≈ | 416,5 mil ≈ | 5,8 mil ≈ | 166,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 2,1 mil | 9,0 mil | -2,2 mil | -78,2 mil | -46,5 mil | -66,0 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -167,8 mil | -217,3 mil | -16,5 mil | -261,7 mil | -187,9 mil | -70,4 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 10,7 mil | 10,7 mil | 10,7 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 12,2 mil | 4,8 mil | 26,5 mil | 30,2 mil | SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -78,2 mil
- 2024
- -46,5 mil
- 2025
- -66,0 mil
SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat
- 2023
- -261,7 mil
- 2024
- -187,9 mil
- 2025
- -70,4 mil
SEC (XBRL)· 22 dec. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 75,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,67 – 21,06 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E17,67 – 21,06 (Mijloc 19,91)13 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 13,0x – 15,5xCCS, DFH, DHI, ECG, GRBK, KBH, LGIH, MHO, MTH, NVR, PHM, SDHC, TOL
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 0,6 % | 13 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 1.092,3 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,6 % | 5 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -36,5 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 77,0x | 0 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 261,9 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 38,5 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 5,4 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere3/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate57/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
HOVNANIAN ENTERPRISES INC (HOV). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,0 mld USD în 2025; creștere an/an -0,9 %; marjă netă 0,6 %; ROE 2,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 17,67–21,06 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 19,91 USD, prețul de 104,83 USD lasă un potențial de -81,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -426,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 1 092,3 %
- Randament FCF: 261,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 38,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 5,4 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 0,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 0,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -36,5 %
- P/E (TTM): 77,0x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHID.R. Horton, Inc. | 43,9 mld | 14,9 | 12,8 % | 9,2 % | −6,9 % | −1 % / +23 % |
| PHMPultegroup, Inc. | 25,0 mld | 14,5 | 13,9 % | 11,2 % | −3,5 % | +7 % / +54 % |
| NVRNVR, Inc. | 16,9 mld | 17,6 | 28,3 % | 11,2 % | −1,9 % | −15 % / +4 % |
| TOLToll Brothers, Inc. | 14,3 mld | 12,5 | 14,4 % | 11,1 % | +1,1 % | +11 % / +81 % |
| MTHMeritage Homes Corporation | 4,6 mld | 16,0 | 5,8 % | — | indisponibil | −3 % / +1 % |
| ECGEverus Construction Group, Inc. | 3,7 mld | 14,6 | 39,5 % | 6,0 % | +31,5 % | −21 % / indisponibil |
| MHOM/i Homes, Inc. | 3,4 mld | 12,8 | 8,7 % | 6,6 % | −1,9 % | −2 % / +27 % |
| KBHKb Home | 3,2 mld | 14,6 | 5,9 % | 4,4 % | −10,0 % | −19 % / −0 % |
| GRBKGreen Brick Partners, Inc. | 2,8 mld | 10,6 | 14,3 % | 14,2 % | −1,0 % | −3 % / +39 % |
| CCSCentury Communities, Inc. | 1,6 mld | 15,2 | 4,2 % | 2,9 % | −6,4 % | −13 % / −21 % |
| LGIHLgi Homes, Inc. | 1,1 mld | 15,5 | 3,4 % | 4,2 % | −22,6 % | −9 % / −60 % |
| BZHBeazer Homes USA Inc | 893,2 mil | — | -0,7 % | -0,4 % | +1,8 % | +49 % / +38 % |
| HOVHovnanian Enterprises Inc | 75,5 mil | 77,0 | 2,2 % | 0,6 % | −0,9 % | −15 % / +32 % |
| LRELead Real Estate Co., Ltd | — | — | 12,2 % | 3,5 % | −3,5 % | −15 % / −84 % |
| LGPSLogprostyle Inc. | — | — | 19,7 % | 3,4 % | +7,6 % | −48 % / indisponibil |
| DFHDream Finders Homes, Inc. | — | 13,0 | 7,6 % | 2,6 % | −2,9 % | −37 % / −49 % |
| SDHCSmith Douglas Homes Corp. | — | 19,1 | 6,0 % | 0,5 % | −0,4 % | −47 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HOV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1.099,78 Randament total 949 % · Pe an 949 % | 1.948,09 Randament total 1.758 % · Pe an 1.758 % | 2.939,51 Randament total 2.704 % · Pe an 2.704 % |
| 3 ani | 986,12 Randament total 841 % · Pe an 111 % | 1.973,05 Randament total 1.782 % · Pe an 166 % | 3.280,35 Randament total 3.029 % · Pe an 215 % |
| 5 ani | 884,21 Randament total 743 % · Pe an 53 % | 1.998,34 Randament total 1.806 % · Pe an 80 % | 3.660,72 Randament total 3.392 % · Pe an 104 % |
- P/E la ieșire± 493,26
- Marja netă± 345,28
- Creșterea anuală a veniturilor± 294,32
- Diluare anuală± 29,01
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Hovnanian Enterprises este unul dintre marii constructori rezidențiali din Statele Unite, activ în principal în Northeast, Southeast și West, cu o componentă de servicii financiare ipotecare și de titluri. În perioada actuală, compania se confruntă cu cerere sub presiunea ratelor ipotecare ridicate, având marje sub nivelul anterior și o strategie care privilegiază ritmul vânzărilor în detrimentul prețului, în timp ce a redus semnificativ numărul de loturi controlate. Cifra de afaceri anuală din exercițiul fiscal 2025 a fost de 2978.6 milioane USD 1, iar veniturile trimestriale au continuat să scadă 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o prezență largă în mai multe state și un portofoliu diversificat de produse, de la case unifamiliale la townhouse-uri și condominii.
- Strategia de terenuri ușoare și ponderea ridicată a loturilor sub opțiune oferă flexibilitate în fața schimbărilor de cerere.
- Lichiditatea și refinanțarea datoriilor au consolidat structura de capital, iar compania raportează un randament ridicat al capitalului investit în comparație cu alți constructori.
Puncte slabe
- Marjele brute s-au redus sensibil din cauza stimulentelor și a buydown-urilor ratei ipotecare, ceea ce a comprimat profitabilitatea.
- Numărul de livrări și veniturile din vânzarea de case au scăzut în ultimele trimestre, iar profitul ajustat înainte de impozite a fost sub ghidajul anunțat.
- Dependența de finanțarea ipotecară face ca compania să fie vulnerabilă la schimbările de rate și la restricțiile de creditare.
Oportunități
- Dacă ratele ipotecare se stabilizează, cererea reținută ar putea reveni și ar putea sprijini creșterea livrărilor.
- Extinderea în Arabia Saudită prin HOV Global ar putea diversifica sursele de venit, deși efectul asupra rezultatelor este încă incert.
- Creșterea ponderii loturilor sub opțiune ar putea permite reluarea achizițiilor atunci când condițiile de piață se îmbunătățesc.
Amenințări
- O nouă creștere a ratelor ipotecare sau o recesiune economică ar putea reduce cererea și mai mult.
- Tarifele vamale și costurile forței de muncă ar putea crește costurile de construcție și ar putea afecta marjele.
- Evenimente climatice extreme și reglementări noi privind construcțiile ar putea întârzia proiectele și crește costurile.
Riscuri
- Sensibilitate la ratele dobânziiridicat
Creșterea ratelor ipotecare ar putea reduce numărul cumpărătorilor care obțin finanțare și ar putea anula contracte prin clauze de finanțare.
- Comprimarea marjelorridicat
Stimulentele și buydown-urile folosite pentru a sprijini vânzările au redus marjele brute, iar o persistență a acestei situații ar putea afecta profitabilitatea.
- Costuri de construcțiemediu
Tarifele vamale, lipsa forței de muncă și întârzierile în aprovizionare ar putea crește costurile și întârzia livrările.
- Riscuri climatice și de mediumediu
Uraganele, incendiile și alte evenimente extreme ar putea întârzia construcțiile și ar putea reduce cererea în zonele afectate.
- Reglementări și datoriiscăzut
Schimbările de reglementare și costurile datoriilor ar putea afecta rezultatele dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă ratele ipotecare scad, cererea reținută ar putea reveni rapid, iar compania ar putea beneficia de volumul de livrări din portofoliul actual de comunități.
- Strategia de terenuri ușoare și lichiditatea declarată ar putea permite companiei să reziste mai bine într-o perioadă dificilă.
- Randamentul ridicat al capitalului investit comparativ cu alți constructori ar putea sprijini valoarea pe termen lung dacă execuția operațională se îmbunătățește.
Ce ar strica teza
- Dacă ratele ipotecare rămân ridicate, cererea ar putea continua să scadă, iar marjele ar putea rămâne sub nivelul anterior.
- Profitul ajustat înainte de impozite a fost sub ghidajul anunțat în trimestrul trei, ceea ce ar putea indica probleme de execuție.
- Riscul de întârzieri și de creștere a costurilor ar putea afecta în continuare livrările și rezultatele financiare.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului patru din exercițiul 2026 față de ghidajul anunțatQ4 2026
- Evoluția contractelor nete și a valorii backlog-ului domesticQ4 2026
- Evoluția marjei brute și a stimulentelor acordate cumpărătorilornext 10-K
- Rezultatele activității din Arabia Saudită prin HOV Global2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Hovnanian Enterprises, Inc. proiectează, construiește, comercializează și vinde case unifamiliale, townhouse-uri, condominii și locuințe pentru stil de viață activ, în cadrul unor dezvoltări rezidențiale planificate, activitatea fiind împărțită între operațiuni de construcții și servicii financiare 1. Compania a livrat peste 382000 de locuințe împreună cu joint venture-urile sale nekonsolidate, inclusiv 6431 de locuințe în exercițiul fiscal 2025 1. La 31 octombrie 2025 oferea spre vânzare case în 140 de comunități din 27 de piețe din 13 state 1.
Serviciile financiare, prin filiala de creditare ipotecară K. Hovnanian Mortgage și prin operațiunile de servicii de titluri, sprijină clienții în procesul de achiziție, iar compania folosește buydown-uri ale ratei ipotecare și locuințe gata de livrare pentru a face casele mai accesibile 1. Strategia include achiziții de terenuri cu risc redus, prin opțiuni, și joint venture-uri pentru controlul lotizărilor și reducerea expunerii de capital 1. Începând cu 1 ianuarie 2026, compania a achiziționat un interes majoritar într-un joint venture din Arabia Saudită, operat sub numele HOV Global 2.
Compania și-a redus expunerea de capital prin renunțarea la loturi cu marje mai mici și prin rambursări de datorii, obiectivul declarat fiind acela de a simplifica structura capitalului și de a-și consolida poziția financiară 1. În trimestrul trei al exercițiului fiscal 2026 au fost cumpărate sau puse sub opțiune loturi în 38 de comunități domestice consolidate 3.
Segmente
Northeast
Segmentul Northeast cuprinde operațiuni în Delaware, Maryland, New Jersey, Ohio, Pennsylvania, Virginia și West Virginia și reprezintă o parte importantă din activitatea de construcții a companiei 1.
Southeast
Segmentul Southeast acoperă Florida, Georgia și Carolina de Sud, zone cu cerere legată de migrația populației, iar compania a fost prezentă în aceste piețe încă din perioada expansiunii sale istorice 1.
West
Segmentul West include Arizona, California și Texas, Texasul fiind cel mai mare stat al companiei în termeni de livrări, potrivit raportului anual 1.
Piața în context
Cererea pentru case noi depinde de creșterea locurilor de muncă și a salariilor, de formarea gospodăriilor, de încrederea consumatorilor, de finanțarea ipotecară și de accesibilitatea locuințelor 2. Ratele ipotecare au crescut mult între 2022 și 2023 și au rămas ridicate în exercițiul fiscal 2025 și în primele nouă luni ale exercițiului 2026, ceea ce a limitat accesibilitatea pentru cumpărători 12.
În trimestrul trei al exercițiului 2026 compania a ridicat prețul sau a redus stimulentele în aproximativ 31% din comunitățile domestice, ceea ce arată că presiunea asupra prețurilor rămâne inegală între piețe 2. Incertitudinile legate de inflație, tarife și riscul unei recesiuni economice rămân ridicate 2.
Tendințe
- Ratele ipotecare ridicatevânt din față
Costul creditului ipotecar limitează numărul cumpărătorilor care pot obține finanțare, iar o eventuală creștere suplimentară a ratelor ar putea reduce cererea 12.
- Cererea sub presiune și ritm de vânzarevânt din față
Numărul de contracte nete a scăzut în exercițiul 2025 și a continuat să scadă în trimestrul trei al exercițiului 2026, iar compania a dat prioritate ritmului vânzărilor în fața prețului 12.
- Strategia de terenuri ușoaremixt
Pe fondul renunțării la loturi cu marje reduse, ponderea loturilor sub opțiune a crescut, ceea ce ar putea reduce riscul de capital imobilizat dacă piața rămâne dificilă 23.
- Costuri de construcție și lanțuri de aprovizionaremixt
Tarifele vamale și costurile forței de muncă pot crește costul construcției, deși ciclurile de construcție s-au îmbunătățit, ceea ce poate sprijini marjele dacă presiunile se atenuează 12.
Poziția concurențială
Compania operează într-o industrie fragmentată de constructori rezidențiali, în care concurența se dă pe prețuri, stimulente, localizare și calitatea produsului. Raportul 10-K menționează că președintele și directorii concurenților se confruntă cu aceleași condiții de piață, iar compania se compară cu alți constructori publici de dimensiune medie 13.
Avantajul declarat al companiei constă într-un randament ridicat al capitalului investit în comparație cu mai mulți constructori publici de dimensiune medie, precum și în modelul de achiziție de terenuri cu risc redus 31.
- Constructori publici de dimensiune medie
Raportul companiei o compară cu opt constructori publici de dimensiune medie, fără a le numi în sursa dată.
- Constructori rezidențiali din Southeast
Concurență directă în Florida, Georgia și Carolina de Sud, unde compania operează în segmentul Southeast.
- Constructori rezidențiali din West
Concurență directă în Arizona, California și Texas, unde compania este prezentă prin segmentul West.
- Constructori rezidențiali din Northeast
Concurență în zona de nord-est a Statelor Unite, unde compania are cea mai mare parte a comunităților sale.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- VIRGINIA RETIREMENT SYSTEMS ET Al Makes New $1 . 23 Million Investment in Hovnanian Enterprises Inc $HOVSurge — GDELT DOC · 13 sept. 2026 · RO
- Hovnanian’s (HOV) Turnaround Bet Meets A Choppier Housing MarketYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 aug. 2026
- Raport curent20 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial02 iun. 2026
- Raport curent21 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 apr. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial02 mar. 2026
- Raport curent25 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)09 feb. 2026
- Raport anual22 dec. 2025
- Raport curent04 dec. 2025Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-10-31 · SEC / Hovnanian Enterprises, Inc. · 22 dec. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-31 · SEC / Hovnanian Enterprises, Inc. · 28 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Hovnanian Enterprises, Inc. · 20 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.