olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Toll Brothers, Inc. TOL
Operative Builders · SIC 1531 · Verticală: Operative Builders (SIC 1531)
Toll Brothers este cel mai mare constructor american de locuințe de lux, activ în zeci de piețe din Statele Unite, cu venituri anuale de peste 10 miliarde de dolari. Compania traversează o perioadă de cerere mai slabă și marje mai mici, însă rămâne în centrul atenției prin strategia sa de creștere a numărului de comunități și prin retragerea din dezvoltarea multifamiliară, cu venituri de 10,97 miliarde USD în exercițiul fiscal 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Toll Brothers, Inc. (TOL) costa 155,60 USD (−1,82 % într-o zi), cu capitalizare 14,3 mld USD, P/E 12,5 pe un EPS diluat de 12,46 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,66 %, beta 0,99, interval pe 52 de săptămâni 124,14–166,12 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,7 mld USD (−9,7 % an/an), profit net de 280,1 mil USD (−24,2 % an/an), EPS diluat 2,97 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 123,90 – 156,88
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 23,5 %
- SMA 50 / 200
- 138,36 / 144,24
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 4,55 / 2,33
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +12,8 % | −1,1 % | +13,9 pp | — |
| 3 luni | +2,8 % | −0,5 % | +3,3 pp | — |
| 6 luni | +13,5 % | +4,4 % | +9,1 pp | — |
| De la început de an | +15,1 % | +12,3 % | +2,8 pp | — |
| 1 an | +16,4 % | +13,5 % | +2,9 pp | −13,7 % |
| 3 ani | +94,3 % | +76,4 % | +17,9 pp | +3,6 % |
| 5 ani | +150,9 % | +63,7 % | +87,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 31 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,3 mld | 1,9 mld | 2,7 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | 2,1 mld | 2,5 mld | 2,7 mld |
| Costul vânzărilor | 2,5 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,6 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,0 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 269,7 mil | 240,4 mil | 255,8 mil | 253,7 mil | 283,8 mil | 257,9 mil | 258,3 mil | 266,1 mil |
| Profit operațional | 611,1 mil | 219,1 mil | 449,7 mil | 487,7 mil | 564,1 mil | 219,1 mil | 346,6 mil | 359,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 25,8 mil | 17,2 mil | 20,8 mil ≈ | 22,3 mil ≈ | 21,8 mil | 16,2 mil | 17,3 mil ≈ | 20,9 mil ≈ |
| Impozit pe profit | 145,7 mil | 43,7 mil | 125,1 mil | 129,9 mil | 146,3 mil | 62,6 mil | 89,8 mil | 94,6 mil |
| Profit net | 475,4 mil | 177,7 mil | 352,4 mil | 369,6 mil | 446,7 mil | 210,9 mil | 260,6 mil | 280,1 mil |
| EPS diluat | 4,63 | 1,75 | 3,50 | 3,73 | 4,58 | 2,19 | 2,72 | 2,97 |
| Flux de numerar operațional | 682,5 mil | -420,8 mil | 362,8 mil ≈ | 370,3 mil ≈ | 800,0 mil | 7,3 mil | 134,5 mil ≈ | 250,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 18,2 mil | 17,3 mil | 15,6 mil ≈ | 25,4 mil ≈ | 27,8 mil | 18,9 mil | 24,5 mil ≈ | 30,7 mil ≈ |
| Dividende plătite | 23,1 mil | 24,4 mil | 24,6 mil ≈ | 24,3 mil ≈ | 23,8 mil | 25,0 mil | 24,4 mil ≈ | 24,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 203,5 mil | 23,7 mil | 181,2 mil ≈ | 199,4 mil ≈ | 246,7 mil | 50,4 mil | 179,6 mil ≈ | 204,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 40 trimestre (min 3,9, mediană 9,5, max 14,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,1 mld | 7,2 mld | 7,1 mld | 8,8 mld | 10,3 mld | 10,0 mld | 10,8 mld | 11,0 mld |
| Venituri an/an | +22,8 % | +1,1 % | −2,0 % | +24,2 % | +16,9 % | −2,7 % | +8,5 % | +1,1 % |
| Profit net | 748,2 mil | 590,0 mil | 446,6 mil | 833,6 mil | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,3 mld |
| Profit net an/an | +39,7 % | −21,1 % | −24,3 % | +86,7 % | +54,3 % | +6,7 % | +14,5 % | −14,3 % |
| EPS diluat | 4,85 | 4,03 | 3,40 | 6,63 | 10,90 | 12,36 | 15,01 | 13,49 |
| EPS diluat an/an | +53,0 % | −16,9 % | −15,6 % | +95,0 % | +64,4 % | +13,4 % | +21,4 % | −10,1 % |
| netă % | 10,5 % | 8,2 % | 6,3 % | 9,5 % | 12,5 % | 13,7 % | 14,5 % | 12,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 350,7 mil | 898,6 mil | 1,2 mld | 915,1 mil | 1,2 mld | 936,5 mil | 1,0 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 oct. 2025
- Numerar
- 1,3 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 8,3 mld USD
- Active totale
- 14,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 16,9 %
- ROA
- 9,7 %
- Marja FCF
- 9,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,1 mld | 8,8 mld | 10,3 mld | 10,0 mld | 10,8 mld | 11,0 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 5,7 mld | 6,8 mld | 7,8 mld | 7,4 mld | 7,8 mld | 8,2 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Profit brut | 1,4 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 867,4 mil | 922,0 mil | 977,8 mil | 909,4 mil | 982,3 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Profit operațional | 550,3 mil | 1,0 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 68,9 mil | 76,3 mil | 76,8 mil | 76,5 mil | 81,2 mil | 82,1 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| EBITDA | 619,1 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,4 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 19 dec. 2022verificat |
| Impozit pe profit | 140,3 mil | 266,7 mil | 417,2 mil | 470,3 mil | 514,4 mil | 444,9 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Profit net | 446,6 mil | 833,6 mil | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | 3,40 | 6,63 | 10,90 | 12,36 | 15,01 | 13,49 | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 131,2 mil | 125,8 mil | 118,0 mil | 111,0 mil | 104,7 mil | 99,8 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,44 | 0,62 | 0,77 | 0,83 | 0,90 | 0,98 | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 909,4 mil
- 2024
- 982,3 mil
- 2025
- 1,0 mld
SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat
- 2023
- 111,0 mil
- 2024
- 104,7 mil
- 2025
- 99,8 mil
SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 316,1 mil | 310,5 mil | 287,8 mil | 324,0 mil | 453,0 mil | 273,4 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Active totale | 11,1 mld | 11,5 mld | 12,3 mld | 12,5 mld | 13,4 mld | 14,5 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | 6,1 mld | 6,2 mld | 6,3 mld | 5,7 mld | 5,7 mld | 6,2 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | 4,9 mld | 5,3 mld | 6,0 mld | 6,8 mld | 7,7 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,0 mld | 1,3 mld | 986,8 mil | 1,3 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 109,6 mil | 66,9 mil | 71,7 mil | 73,0 mil | 73,6 mil | 86,2 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 898,6 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 915,1 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 936,5 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -177,8 mil | -4,2 mil | -153,2 mil | -150,6 mil | -167,6 mil | -310,0 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -753,3 mil | -1,0 mld | -1,1 mld | -1,2 mld | -816,5 mil | -833,9 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Dividende plătite | 56,6 mil | 76,6 mil | 88,9 mil | 91,1 mil | 93,4 mil | 97,1 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 634,1 mil | 378,3 mil | 542,7 mil | 561,6 mil | 627,1 mil | 651,0 mil | SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -150,6 mil
- 2024
- -167,6 mil
- 2025
- -310,0 mil
SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat
- 2023
- -1,2 mld
- 2024
- -816,5 mil
- 2025
- -833,9 mil
SEC (XBRL)· 19 dec. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 14,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 181,12 – 191,88 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E181,12 – 191,88 (Mijloc 184,13)10 firme folosite · multiplul median 14,8x · quartile 14,5x – 15,4xCCS, DFH, DHI, ECG, KBH, LGIH, MHO, MTH, NVR, PHM
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului12,88 – 17,32 (Mijloc 14,77)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 11,1 % | 80 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 91,0 % | 87 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,2 % | 18 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 7,4 % | 49 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,5x | 92 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,6 % | 95 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,4 % | 78 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 8,9 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere34/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate84/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente87/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare94/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Toll Brothers, Inc. (TOL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,0 mld USD în 2025; creștere an/an 1,1 %; marjă netă 11,1 %; ROE 14,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 181,12–191,88 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 184,13 USD, prețul de 155,60 USD lasă un potențial de 18,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 15,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 11,1 %
- Conversia profitului în FCF: 91,0 %
- P/E (TTM): 12,5x
- Randament FCF: 7,6 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,4 %
- Rata de distribuire (FCF): 8,9 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 2,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Operative Builders (SIC 1531) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHID.R. Horton, Inc. | 43,9 mld | 14,9 | 12,8 % | 9,2 % | −6,9 % | −1 % / +23 % |
| PHMPultegroup, Inc. | 25,0 mld | 14,5 | 13,9 % | 11,2 % | −3,5 % | +7 % / +54 % |
| NVRNVR, Inc. | 16,9 mld | 17,6 | 28,3 % | 11,2 % | −1,9 % | −15 % / +4 % |
| TOLToll Brothers, Inc. | 14,3 mld | 12,5 | 14,4 % | 11,1 % | +1,1 % | +16 % / +94 % |
| MTHMeritage Homes Corporation | 4,6 mld | 16,0 | 5,8 % | — | indisponibil | −3 % / +1 % |
| ECGEverus Construction Group, Inc. | 3,7 mld | 14,6 | 39,5 % | 6,0 % | +31,5 % | −21 % / indisponibil |
| MHOM/i Homes, Inc. | 3,4 mld | 12,8 | 8,7 % | 6,6 % | −1,9 % | −2 % / +27 % |
| KBHKb Home | 3,2 mld | 14,6 | 5,9 % | 4,4 % | −10,0 % | −19 % / −0 % |
| GRBKGreen Brick Partners, Inc. | 2,8 mld | 10,6 | 14,3 % | 14,2 % | −1,0 % | −3 % / +39 % |
| CCSCentury Communities, Inc. | 1,6 mld | 15,2 | 4,2 % | 2,9 % | −6,4 % | −13 % / −21 % |
| LGIHLgi Homes, Inc. | 1,1 mld | 15,5 | 3,4 % | 4,2 % | −22,6 % | −9 % / −60 % |
| BZHBeazer Homes USA Inc | 893,2 mil | — | -0,7 % | -0,4 % | +1,8 % | +49 % / +38 % |
| HOVHovnanian Enterprises Inc | 75,5 mil | 77,0 | 2,2 % | 0,6 % | −0,9 % | −20 % / +16 % |
| LRELead Real Estate Co., Ltd | — | — | 12,2 % | 3,5 % | −3,5 % | −15 % / −84 % |
| LGPSLogprostyle Inc. | — | — | 19,7 % | 3,4 % | +7,6 % | −48 % / indisponibil |
| DFHDream Finders Homes, Inc. | — | 13,0 | 7,6 % | 2,6 % | −2,9 % | −37 % / −49 % |
| SDHCSmith Douglas Homes Corp. | — | 19,1 | 6,0 % | 0,5 % | −0,4 % | −47 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TOL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 93,77 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 165,97 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 250,26 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 86,84 Randament total -43 % · Pe an -17 % | 173,33 Randament total 14 % · Pe an 4 % | 287,56 Randament total 88 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 80,42 Randament total -46 % · Pe an -12 % | 181,02 Randament total 20 % · Pe an 4 % | 330,41 Randament total 117 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 43,33
- Marja netă± 30,33
- Creșterea anuală a veniturilor± 25,46
- Diluare anuală± 2,55
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Toll Brothers este cel mai mare constructor american de locuințe de lux, activ în zeci de piețe din Statele Unite, cu venituri anuale de peste 10 miliarde de dolari. Compania traversează o perioadă de cerere mai slabă și marje mai mici, însă rămâne în centrul atenției prin strategia sa de creștere a numărului de comunități și prin retragerea din dezvoltarea multifamiliară, cu venituri de 10,97 miliarde USD în exercițiul fiscal 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Brandul de lux și reputația companiei sunt recunoscute pe piață, iar clientela afluentă rezistă mai bine la presiunile economice 12.
- Bilanțul este solid, cu lichiditate ridicată și un raport datorie-capital care rămâne moderat, conform ultimelor raportări 3.
- Integrarea verticală prin subsidiare proprii de terenuri, ipoteci și construcții oferă control asupra costurilor și calității 1.
Puncte slabe
- Cererea a scăzut în exercițiul fiscal 2025, iar contractele nete au fost mai slabe, mai ales pe unități 1.
- Marjele brute ale locuințelor au scăzut în ultimele trimestre din cauza incentivelor și a unor depreciieri de inventar 23.
- Dependența de Californie, unde marjele sunt mai mari, expune compania la riscuri regionale concentrate 1.
Oportunități
- Deficitul structural de locuințe din SUA ar putea susține cererea pe termen lung dacă condițiile de finanțare se îmbunătățesc 12.
- Extinderea numărului de comunități și a portofoliului de terenuri ar putea sprijini creșterea veniturilor în anii următori 23.
- Ieșirea din dezvoltarea multifamilială ar putea elibera capital pentru programele de construcție de locuințe și pentru rambursarea datoriei 1.
Amenințări
- Ratele ipotecare ridicate și incertitudinea economică ar putea reduce în continuare cererea și prețurile 12.
- Inflația costurilor de terenuri, materiale și forță de muncă ar putea comprima marjele dacă prețurile nu urcă în paralel 1.
- Concurența constructorilor cu resurse mai mari și a locuințelor existente ar putea limita capacitatea de a menține prețurile 1.
Riscuri
- Scăderea cererii pe piața locuințelorridicat
O recesiune în piața imobiliară ar putea reduce vânzările, marjele și valoarea inventarului, cu depreciieri posibile 1.
- Presiunea marjelorridicat
Incentivele mai mari și costurile de construcție ar putea continua să reducă marja brută a locuințelor pe termen scurt 23.
- Concentrarea geografică în Californiemediu
O parte importantă a veniturilor și profitului provine din Californie, unde factorii de reglementare și economici pot afecta rezultatele 1.
- Riscuri de construcție și terenurimediu
Întârzierile în obținerea autorizațiilor sau în finalizarea lucrărilor ar putea crește costurile și reduce randamentul investițiilor în terenuri 1.
- Executarea strategiei de ieșire din multifamilialscăzut
Vânzarea activelor de închiriere și a platformei operaționale ar putea întâmpina întârzieri sau condiții mai slabe decât cele anticipate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă ratele ipotecare se stabilizează, cererea din segmentul de lux ar putea reveni, iar compania ar putea beneficia de creșterea volumului de livrări 2.
- Deficitul structural de locuințe și clientela cu venituri mari ar putea susține prețurile pe termen lung 12.
- Bilanțul solid și programul de răscumpărare de acțiuni ar putea sprijini valoarea pentru acționari dacă performanța operațională se îmbunătățește 3.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea rămâne slabă și incentivele continuă să crească, marjele ar putea scădea în continuare și profitul ar putea fi afectat 23.
- Expunerea mare la Californie și la alte piețe scumpe ar putea amplifica pierderile în cazul unei corecții regionale 1.
- Dacă concurența pentru terenuri se intensifică, costurile de achiziție ar putea crește și ar putea reduce randamentul proiectelor 1.
De urmărit
- Evoluția marjei brute ajustate a locuințelor față de ghidajul de 26,1%Q4 fiscal 2026
- Finalizarea vânzării rămase a portofoliului multifamilial către Kennedy WilsonQ2 fiscal 2026
- Ghidajul pentru exercițiul fiscal 2027 privind comunitățile și veniturile din locuințe2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Toll Brothers proiectează, construiește, comercializează și asigură finanțarea unei game de locuințe de lux unifamiliale, atașate, comunități planificate și urbane, de la clădiri joase până la turnuri înalte, adresate cumpărătorilor pentru prima locuință, celor care își mută familia într-o casă mai mare, pensionarilor active și cumpărătorilor de case secundare 1. La 31 octombrie 2025 compania activa în 24 de state și în District of Columbia, iar în cinci ani a livrat 52.203 de locuințe 1. Compania deține propriile subsidiare de arhitectură, inginerie, ipoteci, titluri, dezvoltare de terenuri, asigurări și peisagistică, ceea ce îi permite să controleze mai multe etape ale lanțului de valoare 1.
În ultimii ani compania a crescut ponderea locuințelor spec, construite fără contract prealabil, care pot fi livrate mai rapid și atrag cumpărători care au nevoie de o casă pe termen scurt; în exercițiul fiscal 2025 aproximativ 54% din livrări au fost locuințe spec 1. Portofoliul de terenuri controlat sau deținut prin opțiuni a ajuns la aproximativ 76.100 de loturi la 31 octombrie 2025 1. Până la 31 iulie 2026, numărul de loturi controlate a scăzut la 75.486, dar comunitățile în vânzare au crescut la 471 23.
Compania a anunțat în septembrie 2025 ieșirea din afacerea cu dezvoltare multifamilială, începând cu vânzarea unei părți din portofoliu și a platformei operaționale către Kennedy Wilson, iar o parte semnificativă a tranzacției a fost finalizată în decembrie 2025 1. Activitatea de închiriere rămâne astfel în afara modelului principal, care se concentrează pe vânzarea de locuințe pentru proprietari 1.
Segmente
Nord, Mid-Atlantic, Sud, Mountain și Pacific
Activitatea este organizată pe cinci regiuni geografice. La 31 octombrie 2025 regiunea Sud avea cel mai mare număr de comunități operaționale, 177, iar regiunea Pacific avea cea mai mare pondere de venituri din Californa, unde marjele sunt în general peste media companiei 1. Regiunile Pacific și Mid-Atlantic au susținut creșterea prețului mediu de livrare în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 2.
Cumpărători de lux și accesibil de lux
Compania comercializează locuințe atât segmentului de lux de vârf, cât și celui de lux accesibil, destinat în special cumpărătorilor pentru prima casă mai înstăriți 1. Clienții săi au în general venituri și avere mai mari decât media, ceea ce le-a permis să reziste mai bine la presiunea accesibilității din segmentul inferior al pieței 2.
Piața în context
Piața locuințelor noi din SUA este fragmentată, cu numeroși constructori de dimensiuni diferite, unii cu resurse financiare mai mari decât Toll Brothers, iar vânzările de locuințe existente reprezintă și ele o concurență directă 1. Cererea a slăbit în exercițiul fiscal 2025, cu contracte nete în scădere de 3% în unități, în principal din cauza presiunii accesibilității și a încrederii consumatorilor 1. Compania consideră că perspectiva pe termen lung rămâne pozitivă, susținută de demografie favorabilă și de o subofertă structurală de locuințe 12.
În trimestrul încheiat la 31 iulie 2026 compania a semnat contracte nete în creștere de 5% în unități, dar prețurile și marjele au fost sub presiune din cauza incentivelor ridicate și a ratelor ipotecare mari 23. Dacă cererea rămâne moale, incentivele ridicate și ritmul lent al vânzărilor ar putea persista pe termen scurt 2.
Tendințe
- Ratele ipotecare și accesibilitateavânt din față
Ratele ipotecare ridicate și accesibilitatea redusă, mai ales în segmentul inferior, au îngreunat achiziția de locuințe și au presat cererea 12. Cumpărătorii cu venituri mari au fost mai puțin afectați, dar presiunea rămâne vizibilă în comportamentul pieței 2.
- Deficitul structural de locuințevânt din spate
Compania subliniază că SUA suferă de o subofertă structurală de locuințe, după peste un deceniu de construcții insuficiente, iar stocul de locuințe existente îmbătrânește 12. Aceasta ar putea susține cererea pe termen lung dacă ratele se stabilizează 1.
- Incentive mai mari și marje mai micivânt din față
Pentru a echilibra prețul și ritmul vânzărilor, compania a crescut incentivele, ceea ce a redus marja brută a locuințelor de la 25,6% la 23,9% în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 23. Această tendință ar putea persista dacă cererea rămâne slabă 2.
- Creșterea numărului de comunitățimixt
Numărul de comunități în vânzare a crescut la 471, iar compania urmărește o creștere de 8% până la 10% în exercițiul fiscal 2026, ceea ce ar putea sprijini volumul viitor 23. Dacă piața rămâne dificilă, această expansiune ar putea însă înghiți marje mai mici 3.
Poziția concurențială
Industria constructorilor de locuințe este extrem de competitivă și fragmentată, iar compania concurează pe preț, locație, design, calitate, servicii și reputație 1. Concurenții includ constructori locali și naționali, unii cu resurse financiare mai mari, iar locuințele existente sunt și ele un substitut direct 1. Compania consideră că dimensiunea și stabilitatea financiară o avantajează față de mulți dintre concurenți 1.
Avantajul companiei constă în brandul de lux, în expertiza integrată în terenuri și construcții și în clientela afluentă, mai puțin sensibilă la scumpirea creditelor 12. Dacă concurenții cu marje mai mici își reduc prețurile, presiunea asupra marjelor Toll Brothers ar putea crește 1.
- Constructori locali și regionali de locuințe
Companii mai mici, cu acces diferit la capital, care concurează pe piețe locale și pot oferi prețuri mai mici pentru segmentul accesibil.
- Constructori naționali cu resurse financiare mai mari
Companii cu scară națională care pot concura agresiv pe preț și pe terenuri disponibile, conform descrierii sursei.
- Vânzările de locuințe existente
Nu este un concurent clasic, dar este o alternativă directă pentru cumpărători, mai ales când oferta de locuințe noi este limitată.
- Dezvoltatori de terenuri și parteneri de joint venture
Parteneri și în același timp concurenți pentru accesul la terenuri, care pot influența costul și disponibilitatea loturilor.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Police find missing woman alive four days after Russian bombing of Komyshuvakha underground school. Death toll rises to 43.Euromaidan Press (UA, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Zelenskyy says death toll from Russian strike on Zaporizhzhia region rises to 43Anadolu Agency (TR, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Death toll from Russian airstrike on Komyshuvakha rises to 43 – ZelenskyUkrinform (UA, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Death toll from Russian strike on aid center in southeastern Ukraine rises to 42Anadolu Agency (TR, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Russian attacks kill 9, injure 19 across Ukraine over past day, as casualty toll from Russian strikes in Kherson Oblast rises following end of ceasefireKyiv Independent (UA, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Death toll from airstrike on Komyshuvakha rises to 42, search operations continueUkrinform (UA, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Israel kills man to push Gaza truce violation death toll past 1,600Daily Sabah — Economy (TR, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Missile War Monitor: More than 200 drones attack Russia's Ryazan region as Komyshuvakha toll rises to 40bne IntelliNews (EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Death toll in Indian Himalayas avalanche rises to 4, with 4 still missingAnadolu Agency (TR, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Amid Iran conflict, ‘non-hostile’ deaths of 2 US airmen raise overseas tollDefense News (US, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Death toll in Russian attack on aid centre up to 40: ZelenskyyCNA (Channel NewsAsia) · 04 nov. 2026 · EN
- Ukraine raises death toll from Russian strike on Zaporizhia to 40 peopleAl Jazeera English · 04 nov. 2026 · EN
- When customers cross the line: Study reveals hidden toll of harassment on gig workersPhys.org · 04 nov. 2026 · EN
- Russian attacks disrupt power in Kyiv, while death toll in a stricken village rises to 40The Hindu — International · 04 nov. 2026 · EN
- Zelensky: Death toll in Komyshuvakha rises to 40, more than 30 may remain trapped under rubbleUkrinform (UA, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Ukraine says death toll in Russian attack on aid center in Zaporizhzhia region rises to 37Anadolu Agency (TR, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Death toll from Russian attack on Komyshuvakha rises to 37 as search operation enters 3rd dayKyiv Independent (UA, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Death toll in Komyshuvakha rises to 37 as search operations continueUkrinform (UA, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Death toll from Russian strike on Komyshuvakha rises to 37, search and rescue operations continueUkrainska Pravda (UA, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Latvia Seeks Emergency UN Security Council Meeting as Komyshuvakha Death Toll Hits 31Kyiv Post · 03 nov. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 aug. 2026
- Raport curent18 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 mai 2026
- Raport curent19 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 mai 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 mar. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mar. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial27 feb. 2026
- Raport curent17 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 feb. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-10-31 · SEC / Toll Brothers, Inc. · 19 dec. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-31 · SEC / Toll Brothers, Inc. · 28 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Toll Brothers, Inc. · 18 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.