olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Perrigo Company plc PRGO

Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

15,71USD−0,76 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Perrigo este o companie care se concentrează pe produse de autoîngrijire fără prescripție, în special marcă proprie pentru retail în America de Nord și branduri în Europa. În 2026 compania își simplifică portofoliul prin vânzarea Dermacosmetics, care a adus în total aproximativ 362,9 milioane dolari, și prin reducerea datoriei, într-un context de scădere a vânzărilor de bază.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Perrigo Company plc (PRGO) costa 15,71 USD (−0,76 % într-o zi), cu capitalizare 2,2 mld USD, randament al dividendului 7,38 %, beta 0,81, interval pe 52 de săptămâni 9,25–16,63 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 988,6 mil USD (−5,2 % an/an), profit net de -27,5 mil USD (−466,7 % an/an), EPS diluat -0,20 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,2 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -12,84 · TTM până la 26 sept. 2026
E/P (TTM)
-81,75 %
TTM până la 26 sept. 2026
Randament dividend
7,38 %
DPS 12 luni 1,16
Beta (2 ani)
0,81
Volatilitate (1 an) 57 %
Interval 52 săpt.
9,2516,63

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,7
neutru
Bollinger (20, 2)
15,18 – 16,61
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 9,0 %
SMA 50 / 200
14,93 / 12,46
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,28 / 0,38
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+12,2 %−5,9 %+18,2 pp—
3 luni+25,3 %−4,6 %+29,9 pp—
6 luni+34,0 %+0,2 %+33,8 pp—
De la început de an+12,9 %+7,4 %+5,4 pp—
1 an+4,0 %+8,2 %−4,2 pp+13,7 %
3 ani−44,8 %+68,4 %−113,3 pp+15,7 %
5 ani−66,1 %+56,5 %−122,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−39,0 %
15 ian. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−80,7 %
08 nov. 2021 → 20 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−19,5 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 26 sept. 2026

Venituri
988,6 mil USD
−5,2 % an/an
Profit net
-27,5 mil USD
−466,7 % an/an
EPS diluat
-0,20
−500,0 % an/an
netă / operațională
-2,8 % / 2,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,1 mld1,0 mld1,1 mld1,0 mld1,1 mld969,2 mil1,0 mld988,6 mil
Costul vânzărilor752,4 mil651,6 mil693,4 mil666,2 mil747,4 mil643,7 mil708,9 mil667,8 mil
Profit brut385,9 mil392,3 mil362,9 mil377,1 mil362,2 mil325,5 mil313,9 mil320,8 mil
Cercetare și dezvoltare27,8 mil26,7 mil22,0 mil24,9 mil21,8 mil24,6 mil23,7 mil21,9 mil
Profit operațional114,2 mil46,9 mil45,4 mil72,6 mil-1,3 mld-372,3 mil23,5 mil23,1 mil
Amortizare și depreciere80,3 mil79,9 mil86,3 mil85,4 mil85,9 mil83,3 mil95,8 mil ≈81,8 mil ≈
Profit înainte de impozit70,0 mil8,3 mil3,2 mil22,4 mil-1,3 mld-408,5 mil105,4 mil-18,1 mil
Impozit pe profit111,5 mil8,2 mil3,7 mil9,7 mil82,9 mil-18,7 mil16,9 mil-3,8 mil
Profit net-44,5 mil-6,4 mil-8,4 mil7,5 mil-1,4 mld-398,6 mil74,5 mil-27,5 mil
EPS diluat-0,32 ≈-0,05-0,060,05-10,30 ≈-2,870,53-0,20
Flux de numerar operațional312,6 mil-64,5 mil75,9 mil ≈51,7 mil ≈175,4 mil-113,6 mil82,6 mil ≈96,2 mil ≈
Investiții (capex)37,7 mil25,5 mil19,2 mil ≈21,9 mil ≈26,8 mil13,8 mil14,3 mil ≈17,5 mil ≈
Dividende plătite39,6 mil40,6 mil38,9 mil ≈39,9 mil ≈39,9 mil39,9 mil40,2 mil ≈40,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri4,7 mld3,9 mld4,1 mld4,1 mld4,5 mld4,7 mld4,4 mld4,3 mld
Venituri an/an−4,3 %−18,2 %+5,6 %+1,2 %+7,6 %+4,6 %−6,1 %−2,8 %
Profit net131,0 mil146,1 mil-162,6 mil-68,9 mil-140,6 mil-12,7 mil-171,8 mil-1,4 mld
Profit net an/an+9,5 %+11,5 %−211,3 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,951,07-1,19-0,52-1,04-0,09-1,25-10,29
EPS diluat an/an+13,1 %+12,6 %−211,2 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %2,8 %3,8 %-4,0 %-1,7 %-3,2 %-0,3 %-3,9 %-33,5 %
Flux de numerar liber490,4 mil250,1 mil465,8 mil4,2 mil210,9 mil303,8 mil244,6 mil145,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
531,6 mil USD
Datorie financiară
3,6 mld USD
Datorie netă
3,1 mld USD
Capitaluri proprii
2,9 mld USD
Active totale
8,5 mld USD
Datorie / capitaluri
1,24x
Lichiditate curentă
2,76x
ROE
-39,3 %
ROA
-15,7 %
Marja FCF
3,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,7 mld
2024
4,4 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,0 mld
2024
2,8 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,7 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
122,5 mil
2024
112,2 mil
2025
95,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
151,9 mil
2024
112,9 mil
2025
-1,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
359,5 mil
2024
325,9 mil
2025
337,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
511,4 mil ≈
2024
438,8 mil ≈
2025
-784,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-8,3 mil
2024
-80,7 mil
2025
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-3,9 mil
2024
80,0 mil
2025
104,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-12,7 mil
2024
-171,8 mil
2025
-1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,09
2024
-1,25
2025
-10,29

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
135,3 mil
2024
137,4 mil
2025
138,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,09
2024
1,10
2025
1,16

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
751,3 mil
2024
558,8 mil
2025
531,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
739,6 mil
2024
642,3 mil
2025
612,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,8 mld
2024
2,5 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
916,4 mil
2024
917,8 mil
2025
898,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
3,5 mld
2024
3,3 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
5,0 mld
2024
4,5 mld
2025
4,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
10,8 mld
2024
9,6 mld
2025
8,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
477,7 mil
2024
495,2 mil
2025
474,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
440,6 mil
2024
36,4 mil
2025
36,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,6 mld
2024
3,6 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,6 mld
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,0 mld
2024
5,3 mld
2025
5,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,8 mld
2024
4,3 mld †
2025
2,9 mld †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
405,5 mil
2024
362,9 mil
2025
238,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
101,7 mil
2024
118,3 mil
2025
93,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
303,8 mil ≈
2024
244,6 mil ≈
2025
145,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-77,5 mil
2024
78,8 mil
2025
-75,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-187,2 mil
2024
-611,0 mil
2025
-220,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
149,7 mil
2024
152,5 mil
2025
159,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-1,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
0,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-1.094,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-40,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
32,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBITDA
-31,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBIT
-39,4 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja netă
-43,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja FCF
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Randamente

ROE
-51,4 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROA
-20,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROIC
-20,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROCE
-24,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
95,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
1,3x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
240,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Investiții (capex)
72,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
168,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
59 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
148 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
57 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
150 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
5,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-81,7 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/S
0,5x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
1,2x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
P/FCF
13,0x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randament FCF
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randamentul dividendului
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

15,71 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-51,4 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Marja netă
-43,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 26 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 26 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 2409derivat 157

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
15,24
USD pe acțiune
Mijloc
17,49
USD pe acțiune
Sus
20,50
USD pe acțiune
Preț: 15,71 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 11,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 10,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,24 – 20,50 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)15,24 – 20,50 (Mijloc 17,49)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-20,9 %25 (față de colegi)22 %
Marja netă · Calitate-43,3 %26 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-1,5 %0 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,4x100 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare7,7 %96 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,3 %100 (pe interval fix)13 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente95,2 %35 (pe interval fix)9 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate25/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente74/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial96/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Perrigo Company plc (PRGO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-26.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,3 mld USD în 2025; creștere an/an -2,8 %; marjă netă -43,3 %; ROE -51,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 15,24–20,50 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 17,49 USD, prețul de 15,71 USD lasă un potențial de 11,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 10,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,4x
  • Randament FCF: 7,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,3 %

Ce o infirmă

  • ROIC: -20,9 %
  • Marja netă: -43,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: -1,5 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 38,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 25,2x
P/S
0,5x
mediana verticalei 5,9x
sub mediană (−91,0 %)
P/B
0,9x
mediana verticalei 3,9x
sub mediană (−76,8 %)
ROE
-51,4 %
mediana verticalei -4,8 %
sub mediană
Marja netă
-43,3 %
mediana verticalei 3,6 %
sub mediană (−1.288,4 %)
Marja EBIT
-39,4 %
mediana verticalei -2,2 %
sub mediană
Venituri an/an
-2,8 %
mediana verticalei 5,1 %
sub mediană (−154,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
7,4 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+255,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LLYEli Lilly And Company1.283,9 mld44,386,1 %31,9 %+44,7 %+27 % / +131 %
JNJJohnson & Johnson655,6 mld41,320,0 %16,2 %+6,0 %+32 % / +76 %
ONCBeone Medicines Ltd.575,0 mld640,918,4 %13,9 %+40,2 %+14 % / +107 %
ABBVAbbVie Inc.509,5 mld49,6—15,7 %+8,6 %+27 % / +102 %
MRKMerck & Co., Inc.362,2 mld151,25,1 %3,6 %+1,3 %+40 % / +43 %
ABTAbbott Laboratories196,7 mld42,39,2 %9,7 %+5,7 %−12 % / +9 %
PFEPfizer Inc170,3 mld42,64,4 %6,3 %−1,6 %+16 % / −2 %
VRTXVertex Pharmaceuticals Inc137,5 mld34,920,8 %30,7 %+8,9 %+25 % / +53 %
BMYBristol-Myers Squibb Company129,0 mld14,044,1 %18,5 %−0,2 %+28 % / +28 %
TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited48,8 mld97,36,6 %3,6 %+4,3 %+55 % / +325 %
ZTSZoetis Inc.33,4 mld13,857,6 %26,4 %+2,3 %−36 % / −54 %
ROIVRoivant Sciences Ltd.26,5 mld—-6,2 %-3.535,0 %−71,6 %+76 % / +283 %
RPRXRoyalty Pharma plc26,2 mld47,76,9 %25,7 %+5,1 %+69 % / +150 %
UTHRUnited Therapeutics Corporation24,1 mld21,319,1 %38,6 %+10,6 %+16 % / +136 %
INSMInsmed Inc23,9 mld—-72,5 %-39,9 %+66,7 %−48 % / +335 %
VTRSViatris Inc.21,7 mld—-24,3 %-23,9 %−3,0 %+77 % / +107 %
ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc.21,0 mld7,9126,6 %52,8 %+65,2 %−65 % / −7 %
BBIOBridgeBio Pharma, Inc.14,5 mld——-61,3 %+126,3 %+3 % / +159 %
MDGLMadrigal Pharmaceuticals, Inc.9,3 mld—-24,8 %-10,9 %+432,1 %−33 % / +97 %
OGNOrganon & Co.3,6 mld18,020,3 %3,5 %−2,9 %+79 % / +22 %
PRGOPerrigo Company plc2,2 mld—-51,4 %-43,3 %−2,8 %+4 % / −45 %
ZLABZai Lab Limited2,0 mld—-30,0 %-44,9 %+15,3 %+11 % / −17 %
SLSSELLAS Life Sciences Group, Inc.1,6 mld—-39,6 %—−100,0 %+386 % / +658 %
OMEROmeros Corp1,2 mld9,9——−34,0 %+76 % / +679 %
IRWDIronwood Pharmaceuticals Inc667,2 mil4,5—37,4 %−15,7 %+15 % / −59 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRGO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

    Pe scurt

    Perrigo este o companie care se concentrează pe produse de autoîngrijire fără prescripție, în special marcă proprie pentru retail în America de Nord și branduri în Europa. În 2026 compania își simplifică portofoliul prin vânzarea Dermacosmetics, care a adus în total aproximativ 362,9 milioane dolari, și prin reducerea datoriei, într-un context de scădere a vânzărilor de bază.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu diversificat, fără un singur produs care să depășească o pondere mică din venituri, și o poziție de lider în marca proprie pentru retail în America de Nord 1.
    • Capacitate de inovare și de lansare rapidă a produselor noi, susținută de cercetare internă și de relații cu clienții mari 1.
    • Reducerea datoriei după vânzarea Dermacosmetics arată disciplină financiară și flexibilitate pentru planul Three-S 23.

    Puncte slabe

    • Dependența de câțiva clienți mari din retail face compania vulnerabilă la schimbările din relația cu aceștia 1.
    • Marjele s-au redus în 2026 din cauza volumelor mai mici, a sub-absorbției și a mixului de produse mai puțin favorabil 3.
    • Schimbarea conducerii executive și trecerea la un interimar pot încetini deciziile strategice 2.

    Oportunități

    • Vânzarea unor divizii și evaluarea strategică a formulelor pentru sugari și a îngrijirii orale ar putea simplifica afacerea și elibera capital 3.
    • Creșterea cotei de piață în marca proprie și în brandurile europene ar putea sprijini revenirea veniturilor în a doua jumătate a anului 3.
    • Expansiunea categoriei de sănătate a femeii, precum Opill și ellaOne, este o direcție de creștere menționată de conducere 3.

    Amenințări

    • Tarifele vamale și incertitudinea comercială pot crește costurile și complica lanțurile de aprovizionare 1.
    • Concurența din partea producătorilor de marcă și a celor de marcă proprie poate reduce prețurile și marjele 1.
    • Schimbările de reglementare și scăderea consumului pot afecta vânzările dacă condițiile economice se înrăutățesc 13.

    Riscuri

    • Dependența de un client mareridicat

      O parte importantă a vânzărilor vine de la câțiva retaileri mari, iar o deteriorare a relației cu aceștia ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.

    • Costuri tarifaremediu

      Noile tarife asupra importurilor ar putea crește costul mărfurilor vândute, iar efectul final depinde de măsurile de compensare 1.

    • Consum slabridicat

      Dacă cererea din SUA și Europa rămâne slabă, rezultatele de bază ar putea continua să scadă, așa cum s-a văzut în al doilea trimestru 3.

    • Îndatoraremediu

      Datoria rămâne ridicată, iar costurile de dobândă și nevoia de refinanțare ar putea limita investițiile 13.

    • Tranziție de conducere și strategiemediu

      Schimbările din conducere și revizuirea strategică a unor divizii pot genera incertitudine operațională și reputațională 2.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă consumul revine și cota de piață continuă să crească, ar putea exista o îmbunătățire a marjelor în a doua jumătate a anului, conform prognozei reafirmate 3.
    • Simplificarea portofoliului și reducerea datoriei ar putea crește flexibilitatea financiară și capacitatea de a investi în branduri cu marje mai bune 23.
    • Poziția de lider în marca proprie pentru retail și portofoliul diversificat ar putea susține stabilitatea veniturilor pe termen lung 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă tarifele și presiunile de cost persistă, marjele ar putea rămâne sub nivelurile istorice, mai ales pentru segmentul de bază 13.
    • Scăderea vânzărilor Core și pierderea de volume ar putea continua dacă retailerii reduc stocurile, așa cum s-a întâmplat în Europa 3.
    • Datoria și dependența de câțiva clienți mari ar putea limita flexibilitatea companiei dacă rezultatele nu se îmbunătățesc 13.

    De urmărit

    • Evoluția vânzărilor Core și a cotei de piață în SUA și EuropaQ3 2026
    • Confirmarea prognozei pentru 2026 și efectul sub-absorbției în a doua jumătateQ3 2026
    • Rezultatul revizuirii strategice a formulelor pentru sugari și a îngrijirii orale2026
    • Numirea unui CEO permanent și direcția strategică a noii conducerinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

    Afacerea

    Perrigo Company plc se prezintă ca o companie pur orientată spre autoîngrijire, cu o istorie de peste un secol în domeniul sănătății și wellness-ului. Strategia urmărește creșterea durabilă prin branduri preferate de consumatori, creșterea categoriilor împreună cu clienții, un lanț de aprovizionare de calitate și un model operațional unic la nivel global 1. Planul « Three-S » vizează stabilizarea afacerilor de marcă proprie din SUA și a formulelor pentru sugari, eficientizarea portofoliului internațional și consolidarea brandurilor care funcționează bine 1.

    Compania și-a schimbat structura de raportare: în primul trimestru al anului 2026 a început trecerea de la segmentarea geografică la o viziune pe categorii de produse, iar în rezultatele din august 2026 apar raportările « All In » și « Core », acesta din urmă excluzând formulele pentru sugari și divestiturile anunțate 13. Conducerea a fost schimbată în iunie 2026, un director executiv interimar fiind numit din rândul membrilor consiliului 2.

    Sunt vizate categorii precum afecțiuni respiratorii superioare, digestie, durere și somn, îngrijire orală, stil de viață sănătos, îngrijirea pielii și sănătatea femeii, precum și formule pentru sugari, iar brandurile principale includ Opill, Mederma, Compeed, ellaOne și Solpadeine 1. Compania are și fabrici în SUA, Marea Britanie, Belgia, Franța, Germania și China 1.

    Segmente

    Consumer Self-Care Americas

    Segmentul acoperă SUA și Canada și produce în principal marcă proprie pentru lanțuri de farmacii, supermarketuri și comercianți en-gros, alături de câteva branduri proprii 1. Pe categorii, segmentul include respirator, nutriție, digestie și oral, iar în 2026 cifra de afaceri din Self Care a scăzut în trimestrul al doilea, cu 3,7% față de anul precedent, din cauza slăbirii consumului 3.

    Consumer Self-Care International

    Segmentul operează în Europa și Australia, cu branduri precum Solpadeine, Coldrex, Physiomer, Jungle Formula, NiQuitin, Compeed și ellaOne, vândute prin rețele de farmacii și retaileri în peste 30 de țări 1. Divizarea Dermacosmetics, care includea brandurile ACO, Biodermal și Iwostin, a fost finalizată pe 30 aprilie 2026 2.

    Piața în context

    Piața de autoîngrijire este foarte competitivă, iar în Europa este mai fragmentată decât în America de Nord 1. Cererea din SUA și Europa a fost slabă în al doilea trimestru al anului 2026, iar vânzările Core au scăzut cu 3,1%, deși compania susține că și-a crescut cota de piață 3. Presiunile tarifare și incertitudinea macroeconomică rămân factori importanți pentru costuri 1.

    Pentru anul fiscal 2026, conducerea a reafirmat prognoza, cu un al doilea semestru mai puternic, dar a precizat că rezultatele depind de condițiile economice, iar dacă consumul rămâne slab, rezultatele ar putea fi mai slabe decât se așteaptă 3.

    Tendințe

    • Presiunea tarifelorvânt din față

      Tarifele asupra produselor importate ar putea crește costurile de producție, iar compania a estimat o creștere brută a costului mărfurilor vândute, care ar putea fi atenuată prin prețuri și producție în SUA 1.

    • Recuperarea consumului în SUAvânt din spate

      Consumul a îmbunătățit tendința pe parcursul trimestrului al doilea, iar compania a câștigat cotă de piață, ceea ce ar putea susține o revenire dacă condițiile se mențin 3.

    • Efectul sub-absorbțieimixt

      Volumele mai mici din anul precedent produc costuri fixe nealocate, care au redus marja de profit în 2026, dar conducerea se așteaptă ca efectul să se atenueze în a doua jumătate a anului 3.

    • Reglementarea formulelor pentru sugarimixt

      Cerințele FDA și inițiativa Operation Stork Speed pot crește costurile de conformitate, dar și pot intensifica concurența prin importul personal al formulelor 1.

    Poziția concurențială

    Concurenții includ producători precum Dr. Reddy's Labs, Aurobindo și Sun Pharmaceuticals, precum și companii de marcă din domeniul consumului și farmaceuticelor, cum ar fi Haleon, Kenvue, Procter & Gamble și Reckitt Benckiser 1. Concurența se bazează pe preț, calitate, sortiment, servicii pentru clienți și aprobarea produselor noi 1.

    În categoriile unde compania are cota cea mai mare, poziția depinde de inovare și de relația cu marii retaileri, iar concurenții cu volume mai mari în unele categorii pot exercita presiuni asupra prețurilor 1.

    • KenvueKVUE

      Companie de consum din sectorul sănătății, care concurează în categorii de produse de tip OTC 1.

    • Procter & GamblePG

      Gigant al produselor de larg consum care activează în mai multe categorii de sănătate și îngrijire 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Perrigo Company plc · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-27 · SEC / Perrigo Company plc · 05 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Perrigo Company plc · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.