olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
QVC Group, Inc. QVCG
Retail-Catalog & Mail-Order Houses · SIC 5961 · Verticală: Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961)
QVC Group, Inc. este un comerciant de vânzare directă prin televiziune și comerț social, care vinde produse prin programe live și platforme digitale în SUA, Japonia, Germania, Regatul Unit și Italia. Compania intră în procedura Chapter 11 în aprilie 2026, iar acest lucru face ca viitorul ei financiar să fie esențial de urmărit. Comerțul electronic reprezintă o parte majoritară din venituri.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea QVC Group, Inc. (QVCG) costa 8,29 USD (+3,88 % într-o zi), cu capitalizare 8 USD, randament al dividendului 10.603.136.308,81 %, interval pe 52 de săptămâni 6,90–19,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,8 mld USD (−11,0 % an/an), profit net de -31,0 mil USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 33,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 5,56 – 12,71
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 78,2 %
- SMA 50 / 200
- 13,00 / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- -1,62 / -1,77
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −41,1 % | −2,0 % | −39,1 pp | — |
| 3 luni | indisponibil | −2,2 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,3 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +10,6 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +10,5 % | indisponibil | +0,6 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | +14,1 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mld | 2,7 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,4 mld | 1,8 mld | 1,8 mld |
| Costul vânzărilor | 1,4 mld | 1,8 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Profit brut | 726,0 mil | 868,0 mil | 634,0 mil | 703,0 mil | 665,0 mil | 786,0 mil | 589,0 mil | 601,0 mil |
| Profit operațional | 164,0 mil | -1,3 mld | 29,0 mil | -2,3 mld | 91,0 mil | 135,0 mil | 56,0 mil | 62,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 87,0 mil | 84,0 mil | 95,0 mil | 98,0 mil | 97,0 mil | 79,0 mil | 74,0 mil | 71,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 64,0 mil | 66,0 mil | — | — | 76,0 mil | 15,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 89,0 mil | -1,3 mld | -35,0 mil | -2,3 mld | 26,0 mil | 73,0 mil | -8,0 mil | -3,0 mil |
| Impozit pe profit | 27,0 mil | -87,0 mil | -2,0 mil | -190,0 mil | 15,0 mil | 24,0 mil | 8,0 mil | 18,0 mil |
| Profit net | 51,0 mil | -1,2 mld | -42,0 mil | -2,2 mld | 2,0 mil | 37,0 mil | -25,0 mil | -31,0 mil |
| Flux de numerar operațional | 98,0 mil ≈ | 189,0 mil | 46,0 mil | 52,0 mil ≈ | 76,0 mil ≈ | 245,0 mil | -98,0 mil | 154,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,3 mld | 11,0 mld | 11,5 mld | 11,4 mld | 9,9 mld | 9,4 mld | 9,0 mld | 8,3 mld |
| Venituri an/an | +28,6 % | −2,6 % | +4,4 % | −1,0 % | −12,9 % | −4,4 % | −4,8 % | −7,8 % |
| Profit net | 882,0 mil | 767,0 mil | 844,0 mil | 787,0 mil | -1,9 mld | 159,0 mil | -1,1 mld | -2,2 mld |
| Profit net an/an | −2,1 % | −13,0 % | +10,0 % | −6,8 % | −337,2 % | indisponibil | −772,3 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 7,8 % | 7,0 % | 7,4 % | 6,9 % | -18,9 % | 1,7 % | -11,9 % | -26,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 1,0 mld | 2,0 mld | 959,0 mil | 193,0 mil | 912,0 mil | 362,0 mil | 287,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,5 mld USD
- Datorie financiară
- 5,0 mld USD
- Datorie netă
- 3,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,3 mld USD
- Active totale
- 8,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 3,96x
- Lichiditate curentă
- 0,55x
- ROE
- -93,5 %
- ROA
- -23,6 %
- Marja FCF
- 3,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,5 mld | 11,4 mld | 9,9 mld | 9,4 mld | 9,0 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 7,4 mld | 7,4 mld | 6,8 mld | 6,3 mld | 5,9 mld | 5,5 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 4,1 mld ≈ | 4,0 mld ≈ | 3,1 mld | 3,2 mld | 3,1 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,6 mld | 1,5 mld | -1,4 mld | 645,0 mil | -770,0 mil | -2,0 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 453,0 mil | 429,0 mil | 401,0 mil | 372,0 mil | 351,0 mil | 369,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 2,0 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | -998,0 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | -419,0 mil ≈ | -1,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | 247,0 mil | 267,0 mil | 286,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,2 mld | 1,3 mld | -1,6 mld | 416,0 mil | -1,0 mld | -2,3 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 345,0 mil | 408,0 mil | 220,0 mil | 205,0 mil | 3,0 mil | -153,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit net | 844,0 mil | 787,0 mil | -1,9 mld | 159,0 mil | -1,1 mld | -2,2 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 682,0 mil | 510,0 mil | 357,0 mil | 307,0 mil | 297,0 mil | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,0 mld | 860,0 mil | 901,0 mil | 832,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 3,7 mld | 3,7 mld | 2,9 mld | 2,6 mld | 2,5 mld | 3,6 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,2 mld | 919,0 mil | 472,0 mil | 427,0 mil | 410,0 mil | 316,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 6,0 mld | 6,0 mld | 3,5 mld | 3,2 mld | 2,2 mld | 800,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 3,5 mld | 3,4 mld | 3,2 mld | 3,1 mld | 385,0 mil | 315,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 16,6 mld | 16,1 mld | 12,4 mld | 11,7 mld | 9,9 mld | 8,5 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 410,0 mil | 20,0 mil | 216,0 mil | 424,0 mil | 585,0 mil | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,5 mld | 5,0 mld | 4,7 mld | 3,9 mld | 3,3 mld | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,8 mld | 2,5 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 6,5 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 8,4 mld | 8,4 mld | 7,8 mld | 7,4 mld | 6,5 mld | 7,2 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 8,1 mld | 7,7 mld | 4,6 mld | 4,3 mld | 3,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
- 2023
- 3,1 mld
- 2024
- 385,0 mil
- 2025
- 315,0 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,2 mld | 1,2 mld | 409,0 mil | 1,1 mld | 535,0 mil | 419,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 218,0 mil | 210,0 mil | 216,0 mil | 182,0 mil | 173,0 mil | 132,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,0 mld ≈ | 959,0 mil ≈ | 193,0 mil ≈ | 912,0 mil ≈ | 362,0 mil ≈ | 287,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -279,0 mil | -255,0 mil | 638,0 mil | -47,0 mil | -206,0 mil | -221,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,9 mld | -1,1 mld | -1,2 mld | -1,1 mld | -321,0 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -47,0 mil
- 2024
- -206,0 mil
- 2025
- -221,0 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8 USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
54 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9.197.079.211,25 – 37.832.978.967,78 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)11.261.882.689,14 – 37.832.978.967,78 (Mijloc 16.708.846.273,07)WACC 5,0 % · FCFF de pornire 452,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 88 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA9.197.079.211,25 – 11.863.117.545,99 (Mijloc 10.698.223.213,07)4 firme folosite · multiplul median 13,8x · quartile 11,6x – 15,6xAMZN, BZUN, CDW, NSIT
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)11.550.961.538,46 – 15.534.051.724,14 (Mijloc 13.249.632.352,94)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -0,2 % | 54 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -5,7 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -2,3x | 100 (față de colegi) | 19 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,4x | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,2x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | -2,3x | 100 (față de colegi) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | 2.955.367.913,1 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie70/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial54/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare100/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
QVC Group, Inc. (QVCG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,3 mld USD în 2025; creștere an/an -7,8 %; marjă netă -0,2 %; ROE -6,3 %; datorie netă/EBITDA -2,3x.
Intervalul de valoare estimat este 11 261 882 689,14–15 534 051 724,14 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 13 249 632 352,94 USD, prețul de 8,29 USD lasă un potențial de 159 826 686 907,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 100,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Datorie netă / EBITDA: -2,3x
- Lichiditatea curentă: 3,2x
- EV/EBITDA: -2,3x
- Randament FCF: 2 955 367 913,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -5,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 28 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMZNAmazon.com, Inc. | 2.710,7 mld | 20,3 | 27,4 % | 16,9 % | +12,4 % | +7 % / +72 % |
| CDWCdw Corp | 18,7 mld | 18,0 | 44,0 % | 4,6 % | +6,8 % | +4 % / −29 % |
| NSITInsight Enterprises, Inc. | 5,2 mld | 25,7 | 13,1 % | 2,5 % | −5,2 % | +103 % / +16 % |
| JMIAJumia Technologies AG | 1,3 mld | — | -108,9 % | -32,6 % | +12,8 % | −57 % / +60 % |
| BZUNBaozun Inc. | 597,0 mil | — | -6,6 % | -2,4 % | +10,2 % | +21 % / +16 % |
| LITBLightInTheBox Holding Co., Ltd. | 590,4 mil | 68,0 | — | 3,7 % | −12,1 % | +42 % / −63 % |
| GCTGigacloud Technology Inc | 539,8 mil | 13,7 | 32,3 % | 10,6 % | +11,1 % | +56 % / +495 % |
| HNSTThe Honest Company, Inc. | 476,3 mil | — | -6,9 % | -3,6 % | −1,9 % | +65 % / +86 % |
| TDUPThredUp Inc. | 287,5 mil | — | -36,8 % | -6,6 % | +19,5 % | −71 % / +12 % |
| DIBS1stdibs.com, Inc. | 186,9 mil | — | -9,2 % | -8,5 % | +1,5 % | −3 % / +30 % |
| NXHNeighborhood Intelligence, Inc. | 163,0 mil | — | -47,0 % | -7,1 % | −25,1 % | −72 % / −91 % |
| AKAa.k.a. Brands Holding Corp. | 115,3 mil | — | -25,5 % | -4,4 % | +4,4 % | −26 % / +9 % |
| SFIXStitch Fix, Inc. | 79,5 mil | — | -6,3 % | -0,9 % | +6,4 % | −31 % / −21 % |
| HOURHour Loop, Inc. | 53,9 mil | 37,0 | 21,8 % | 1,1 % | +3,0 % | −28 % / +3 % |
| GROVGrove Collaborative Holdings, Inc. | 47,4 mil | — | — | -4,1 % | −14,6 % | −19 % / −44 % |
| LVLULulu’s Fashion Lounge Holdings, Inc. | 31,0 mil | — | -602,9 % | -3,2 % | −10,6 % | +107 % / −74 % |
| UZXLinkage Global Inc | 21,7 mil | — | -63,1 % | -144,5 % | −50,5 % | −98 % / indisponibil |
| GIFTGiftify, Inc. | 21,1 mil | — | -36,2 % | -8,8 % | −6,5 % | −47 % / −85 % |
| CHWYChewy, Inc. | 2,3 mii | 35,3 | 72,0 % | 2,1 % | +6,2 % | −33 % / +34 % |
| QVCGQVC Group, Inc. | 8 | — | -6,3 % | -0,2 % | −7,8 % | indisponibil / indisponibil |
| HEPSD-MARKET Electronic Services & Trading | — | — | -39,7 % | -2,8 % | +11,1 % | +19 % / +100 % |
| VIPSVipshop Holdings Limited | — | 1,4 | 18,3 % | 6,8 % | +2,0 % | −30 % / −14 % |
| RVLVRevolve Group, Inc. | — | 21,8 | 12,6 % | 4,8 % | +8,5 % | −17 % / +50 % |
| PTRNPattern Group Inc. | — | — | 6,6 % | 0,9 % | +39,3 % | +22 % / indisponibil |
| LUXELuxExperience B.V. | — | — | 63,3 % | 45,2 % | +50,1 % | +7 % / +224 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru QVCG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
QVC Group, Inc. este un comerciant de vânzare directă prin televiziune și comerț social, care vinde produse prin programe live și platforme digitale în SUA, Japonia, Germania, Regatul Unit și Italia. Compania intră în procedura Chapter 11 în aprilie 2026, iar acest lucru face ca viitorul ei financiar să fie esențial de urmărit. Comerțul electronic reprezintă o parte majoritară din venituri 12.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază largă de clienți fideli, la care revine majoritatea vânzărilor, și o prezență globală prin televiziune și platforme digitale 1. Relațiile cu marii distribuitori de televiziune oferă poziționare favorabilă a canalelor 1.
- Experiența de comerț video și o echipă de achiziții care selectează produse exclusive și de marcă sunt elemente diferențiatoare 1. Compania susține că prezența celebrităților și a designerilor sprijină încrederea clienților 1.
- Infrastructura de distribuție, cu nouă centre în lume, și capacitatea de a gestiona volume mari de comenzi sunt active operaționale importante 1.
Puncte slabe
- Compania a intrat în procedura Chapter 11 și recunoaște dubii substanțiale privind continuitatea activității 2. Datoria a devenit exigibilă ca urmare a acestei proceduri 12.
- Dependența de televiziune și de distribuitorii tradiționali poate limita adaptarea la schimbările de consum 1. Urmărirea de audiențe pe platforme multiple necesită resurse pe care compania le-a redus în ultimii ani 1.
- Încălcarea covenantului de îndatorare și obligațiile de plată accelerată limitează flexibilitatea financiară a companiei 1. Obligațiunile au fost excluse de la tranzacționare pe bursa din New York 2.
Oportunități
- Strategia WIN ar putea extinde audiența pe rețelele sociale și pe streaming, dacă conținutul se adaptează eficient fiecărei platforme 1. Creșterea comerțului social ar putea aduce clienți noi 1.
- Dacă procedura de reorganizare reușește, compania ar putea reduce datoria și ar putea relua investițiile în conținut și tehnologie 2. Vânzarea proprietăților din St. Petersburg ar putea aduce resurse suplimentare 1.
- Extinderea pe piețe internaționale cu structuri de asociere, ca în Japonia, ar putea sprijini creșterea veniturilor 1.
Amenințări
- Procedura Chapter 11 și incertitudinea privind intrarea în vigoare a planului ar putea afecta relațiile cu clienții, furnizorii și angajații 2. Întârzierile ar putea crește costurile de procedură 1.
- Schimbările în distribuția televizată și în obiceiurile de vizionare online ar putea reduce audiența programelor 1. Concurența din partea platformelor digitale rămâne intensă 1.
- Riscurile cibernetice, tarifele comerciale și reglementările privind datele personale ar putea genera costuri suplimentare și daune de reputație 1.
Riscuri
- Dependența de distribuitorii de televiziunemediu
Pierderea sau înrăutățirea acordurilor cu distribuitorii ar putea reduce accesul la clienți și veniturile 1.
- Schimbări de comportament al consumatorilormediu
Preferințele consumatorilor și trecerea la platforme digitale pot reduce eficiența formatului televizat 1.
- Riscuri cibernetice și de datemediu
Incidentele de securitate și reglementările privind datele personale pot genera sancțiuni și litigii 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Baza de clienți fideli și ponderea mare a comerțului electronic ar putea susține o revenire dacă reorganizarea reușește 12.
- Dacă planul de reorganizare intră în vigoare, compania ar putea reduce presiunea datoriei și ar putea concentra resursele pe strategia WIN 2.
- Relațiile lungi cu distribuitorii de televiziune și prezența globală ar putea oferi avantaje dacă se adaptează conținutul la platforme noi 1.
Ce ar strica teza
- Intrarea în Chapter 11 și dubiile privind continuitatea activității ar putea afecta încrederea clienților și furnizorilor 2.
- Datoria accelerată și covenantul încălcat ar putea limita grav capacitatea de finanțare și de investiții 12.
- Dacă migrarea spre streaming și comerțul social nu compensează declinul televiziunii tradiționale, veniturile ar putea scădea 1.
De urmărit
- Intrarea în vigoare a planului de reorganizare și îndeplinirea condițiilor rămase2026
- Evoluția veniturilor din comerțul electronic și a strategiei WINnext 10-K
- Acordul privind datoria și eventuala restructurare a obligațiunilor2026
- Evoluția relațiilor cu distribuitorii de televiziune și a poziționării canalelornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
QVC Group, Inc. (prin filiala QVC, Inc.) își definește activitatea ca un comerț live social, care curatoriază și vinde o gamă largă de produse prin videoconferințe pe orice ecran. Programele sunt difuzate prin rețele de televiziune și prin site-uri, rețele sociale precum TikTok și Instagram, și platforme de streaming 1. Compania spune că ajunge zilnic la peste 200 de milioane de gospodării din lume și că se consideră lider global în video retail și comerț social 1. Comerțul electronic reprezintă 63% din veniturile consolidate ale QVC 12.
Produsele sunt grupate în șase categorii: casă, îmbrăcăminte, frumusețe, accesorii, electronice și bijuterii, iar o parte din ele sunt exclusiviste sau proprietare 1. Strategia WIN, anunțată în noiembrie 2024, urmărește creșterea veniturilor prin trei priorități: prezența pe platforme diverse, conținut atractiv și modalități noi de lucru 1. În 2025, compania a consolidat operațiunile QVC și HSN la West Chester, PA, și a închis campusul din St. Petersburg, FL 1.
Pe 16 aprilie 2026, QVC Group și mai multe filiale au intrat în procedura Chapter 11 la Tribunalul de Faliment din Texas, de Sud, iar planul de reorganizare a fost confirmat în iulie 2026 2. Procesul rămâne însă supus condițiilor de intrare în vigoare, iar compania menționează dubii substanțiale privind continuitatea activității 2.
Segmente
QxH (QVC-U.S. și HSN)
Segmentul QxH include QVC-U.S. și HSN, Inc., cu programe difuzate pe canalele QVC, QVC2, QVC3, HSN și HSN2 la nivel național 12. Aceste programe sunt disponibile și pe site-urile QVC.com și HSN.com și pe platforme de streaming 1.
Piața în context
Compania descrie piața ca fiind dominată de comerțul video și comerțul electronic, unde clienții fideli și campaniile live au un rol important 1. Procentul de vânzări provenite din clienți reveniți, de 97%, arată o bază de clienți stabilă 1. Creșterea comerțului digital este un factor central al strategiei, fiind și parte din reorientarea spre platforme sociale 1.
Relațiile cu distribuitorii de televiziune prin cablu, satelit și telecomunicații, precum Comcast, Charter, DIRECTV și Verizon, sunt descrise ca un avantaj competitiv important 1. Totuși, schimbările în distribuția programelor și în obiceiurile de vizionare online pot modifica această poziționare 1.
Tendințe
- Migrarea spre streaming și rețele socialemixt
Creșterea platformelor de streaming și a rețelelor sociale ca canale de vânzare ar putea deschide noi audiențe pentru QVC, dacă strategia WIN reușește să adapteze conținutul pe fiecare platformă 1. Compania notează însă că schimbările de distribuție ar putea afecta impactul programelor 1.
- Comerț social și influencerimixt
Utilizarea influencerilor și a rețelelor sociale poate aduce vizibilitate și clienți noi, dar poate afecta și reputația companiei sau poate atrage amenzi 1. Compania recunoaște că depinde tot mai mult de aceste platforme 1.
- Costurile de finanțare și datoriavânt din față
Creșterea dobânzilor de pe piață ar putea crește costurile operaționale și ar putea reduce cererea consumatorilor, conform descrierii riscurilor 1. Datoria existentă și declanșarea acceleratei plăți a obligațiilor reprezintă o presiune majoră 2.
- Eficiența operaționalăvânt din spate
Programul WIN și consolidarea operațiunilor la West Chester, precum și reorganizarea echipelor, urmăresc creșterea veniturilor cu menținerea marjei de profitabilitate ajustate 1. Dacă aceste măsuri reușesc, ar putea reduce costurile pe termen mediu 1.
Poziția concurențială
Compania spune că operează într-un mediu de retail foarte competitiv și că răspunsurile concurenților la produsele sale sunt un risc permanent 1. Avantajele invocate includ poziția pe canalele tradiționale, relațiile cu distribuitorii și capacitatea de a păstra clienții 1.
Concurența vine atât din comerțul tradițional cu magazine fizice, cât și din comerțul electronic tranzacțional, pe care compania le diferențiază prin conținut video și povești despre produse 1. Sursele nu identifică însă concurenți cotați la bursa din SUA cu un nume explicit.
- Magazine fizice (retail tradițional)
Compania se diferențiază explicit de comerțul cu magazine fizice, pe care îl consideră mai puțin captivant pentru clienți 1.
- Comerț electronic tranzacțional
Compania se distanțează de site-urile de tranzacții simple, afirmând că experiența sa combină media, retailul și rețelele sociale 1.
- Platforme de streaming și rețele sociale
Aceste platforme sunt atât canale de distribuție, cât și potențiali rivali pentru atenția și bugetul clienților 1.
- Alți comercianți de vânzare directă prin televiziune
Sursele nu numesc alți comercianți direcți, dar compania afirmă că deține un avantaj de acces și de poziționare pe canalele de televiziune 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent30 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent07 aug. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Item 3.03 · Item 5.01 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iul. 2026Item 1.03 · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / QVC Group, Inc. · 15 apr. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / QVC Group, Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.