olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Stepan Company SCL
Soap, Detergents, Cleang Preparations, Perfumes, Cosmetics · SIC 2840 · Verticală: Soap, Detergents, Cleang Preparations, Perfumes, Cosmetics (SIC 2840)
Stepan Company (NYSE: SCL) produce surfactanți, polioli poliuretanici și alte substanțe chimice intermediare, vândute altor producători care le folosesc în detergenți, produse de îngrijire personală, izolații și acoperiri. Pentru companie, anul 2026 este marcat de programul Project Catalyst, cu reduceri de costuri și închideri de fabrici, care a produs cheltuieli mari de restructurare în primul semestru. Vânzările din fiscal 2025 au fost de 2332.1 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 rezultatele operaționale au crescut vizibil.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Stepan Company (SCL) costa 70,65 USD (+2,90 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld USD, P/E 374,7 pe un EPS diluat de 0,19 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,24 %, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 42,38–70,65 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 692,2 mil USD (+17,3 % an/an), profit net de 17,8 mil USD (+64,3 % an/an), EPS diluat 0,78 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,0
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 58,05 – 71,57
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 20,9 %
- SMA 50 / 200
- 63,43 / 57,16
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,00 / 1,30
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +12,6 % | −1,1 % | +13,7 pp | — |
| 3 luni | +9,9 % | −0,5 % | +10,4 pp | — |
| 6 luni | +33,6 % | +4,4 % | +29,2 pp | — |
| De la început de an | +49,2 % | +12,3 % | +36,9 pp | — |
| 1 an | +67,0 % | +13,5 % | +53,4 pp | +5,5 % |
| 3 ani | −9,1 % | +76,4 % | −85,5 pp | +15,9 % |
| 5 ani | −45,0 % | +63,7 % | −108,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 525,6 mil | 593,3 mil | 594,7 mil | 590,3 mil | 553,9 mil | 604,5 mil | 684,1 mil | 692,2 mil |
| Costul vânzărilor | 468,9 mil | 517,8 mil | 522,8 mil | 519,3 mil | 502,4 mil | 539,7 mil | 584,1 mil | 604,6 mil |
| Profit brut | 56,7 mil | 75,5 mil | 71,9 mil | 71,0 mil | 51,5 mil | 64,9 mil | 100,0 mil | 87,6 mil |
| Profit operațional | 7,7 mil | 28,3 mil | 18,0 mil | 21,8 mil | 10,5 mil | -49,6 mil | 37,2 mil | 26,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 28,5 mil | 29,3 mil | 31,3 mil | 32,7 mil | 32,7 mil | 32,9 mil | 30,9 mil | 31,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 2,5 mil | 24,7 mil | 13,8 mil | 16,5 mil | 4,9 mil | -54,5 mil | 32,5 mil | 19,8 mil |
| Impozit pe profit | -894,0 mii | 5,0 mil | 2,4 mil | 5,7 mil | -65,0 mii | -13,1 mil | 9,6 mil | 2,0 mil |
| Profit net | 3,4 mil | 19,7 mil | 11,3 mil | 10,8 mil | 5,0 mil | -41,4 mil | 22,9 mil | 17,8 mil |
| EPS diluat | 0,15 ≈ | 0,86 | 0,50 | 0,47 | 0,22 ≈ | -1,81 | 1,00 | 0,78 |
| Flux de numerar operațional | 68,3 mil | 6,9 mil | 11,2 mil ≈ | 69,8 mil ≈ | 60,0 mil | 16,9 mil | 8,4 mil ≈ | 29,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 36,2 mil | 32,7 mil | 25,6 mil ≈ | 29,6 mil ≈ | 34,6 mil | 30,9 mil | 23,4 mil ≈ | 21,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | 8,7 mil | 8,7 mil | 8,7 mil ≈ | 8,7 mil ≈ | 8,9 mil | 9,0 mil | 9,0 mil ≈ | 9,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 38 trimestre (min 14,1, mediană 21,3, max 330,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,3 mld | 2,8 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,3 mld |
| Venituri an/an | +3,6 % | −6,8 % | +0,6 % | +25,5 % | +18,2 % | −16,1 % | −6,3 % | +7,0 % |
| Profit net | 111,1 mil | 103,1 mil | 126,8 mil | 137,8 mil | 147,2 mil | 40,2 mil | 50,4 mil | 46,9 mil |
| Profit net an/an | +10,3 % | −7,2 % | +22,9 % | +8,7 % | +6,8 % | −72,7 % | +25,3 % | −6,9 % |
| EPS diluat | 4,76 | 4,42 | 5,45 | 5,92 | 6,38 | 1,75 | 2,20 | 2,05 |
| EPS diluat an/an | +10,4 % | −7,1 % | +23,3 % | +8,6 % | +7,8 % | −72,6 % | +25,7 % | −6,8 % |
| netă % | 5,6 % | 5,5 % | 6,8 % | 5,9 % | 5,3 % | 1,7 % | 2,3 % | 2,0 % |
| Flux de numerar liber | 84,5 mil | 112,9 mil | 109,4 mil | -122,3 mil | -140,8 mil | -85,5 mil | 39,3 mil | 25,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 132,7 mil USD
- Datorie financiară
- 626,7 mil USD
- Datorie netă
- 494,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 2,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,50x
- Lichiditate curentă
- 1,29x
- ROE
- 3,9 %
- ROA
- 2,0 %
- Marja FCF
- 1,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 2,3 mld | 2,8 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,5 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 383,6 mil | 395,8 mil | 427,1 mil | 277,6 mil | 272,2 mil | 269,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 36,0 mil | 38,8 mil | 40,9 mil | 35,7 mil | 33,5 mil | 34,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 171,5 mil | 170,8 mil | 207,3 mil | 58,6 mil | 70,5 mil | 78,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 81,9 mil | 90,9 mil | 94,7 mil | 105,3 mil | 112,2 mil | 126,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 253,4 mil ≈ | 261,7 mil ≈ | 302,0 mil ≈ | 164,0 mil ≈ | 182,7 mil ≈ | 204,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,9 mil | 10,1 mil | 17,9 mil | 29,4 mil | 33,0 mil | 30,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 171,1 mil | 172,5 mil | 188,7 mil | 48,4 mil | 60,4 mil | 59,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 43,4 mil | 34,6 mil | 41,6 mil | 8,2 mil | 10,1 mil | 13,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 126,8 mil | 137,8 mil | 147,2 mil | 40,2 mil | 50,4 mil | 46,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,45 | 5,92 | 6,38 | 1,75 | 2,20 | 2,05 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 23,3 mil | 23,3 mil | 23,1 mil | 22,9 mil | 22,9 mil | 22,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,13 | 1,25 | 1,37 | 1,47 | 1,51 | 1,55 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 22,9 mil
- 2024
- 22,9 mil
- 2025
- 22,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 349,9 mil | 159,2 mil | 173,8 mil | 129,8 mil | 99,7 mil | 132,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 218,8 mil | 305,5 mil | 402,5 mil | 265,6 mil | 288,7 mil | 298,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 905,7 mil | 913,4 mil | 1,0 mld | 851,9 mil | 810,4 mil | 859,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 682,7 mil | 850,6 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 28,0 mil | 97,2 mil | 95,9 mil | 97,4 mil | 91,4 mil | 92,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 24,1 mil | 60,8 mil | 58,0 mil | 52,6 mil | 42,7 mil | 39,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 236,8 mil | 323,4 mil | 375,7 mil | 233,0 mil | 258,8 mil | 261,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 37,9 mil | 40,7 mil | 132,1 mil | 252,9 mil | 292,8 mil | 285,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 160,8 mil | 322,9 mil | 455,0 mil | 401,2 mil | 332,6 mil | 341,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 416,6 mil | 500,5 mil | 670,6 mil | 607,9 mil | 669,0 mil | 666,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 988,4 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 52,6 mil
- 2024
- 42,7 mil
- 2025
- 39,5 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 235,2 mil | 72,1 mil | 160,8 mil | 174,9 mil | 162,1 mil | 147,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 125,8 mil | 194,5 mil | 301,6 mil | 260,3 mil | 122,8 mil | 122,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 109,4 mil ≈ | -122,3 mil ≈ | -140,8 mil ≈ | -85,5 mil ≈ | 39,3 mil ≈ | 25,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -139,0 mil | -376,8 mil | -308,1 mil | -258,7 mil | -116,9 mil | -89,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -64,9 mil | 117,3 mil | 166,2 mil | 33,3 mil | -64,5 mil | -35,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 25,4 mil | 28,1 mil | 30,6 mil | 32,9 mil | 34,0 mil | 35,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 15,3 mil | 17,0 mil | 24,9 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 feb. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -258,7 mil
- 2024
- -116,9 mil
- 2025
- -89,0 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 33,3 mil
- 2024
- -64,5 mil
- 2025
- -35,4 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 15 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare4
- Bilanț și datorie15
- Calitate36
- Creștere0
- Randamente19
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,63 – 27,39 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/E5,63 – 7,29 (Mijloc 6,50)3 firme folosite · multiplul median 34,5x · quartile 29,8x – 38,7xCHD, ECL, PG
- Dividende actualizate (DDM)20,37 – 27,39 (Mijloc 23,36)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 15/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,1 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 0,2 % | 33 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 105,6 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -5,6 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -31,5 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,5x | 13 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 44 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 374,7x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 14,1x | 8 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 0,3 % | 4 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,2 % | 32 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 785,8 % | 0 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie15/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate36/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente19/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare4/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
STEPAN COMPANY (SCL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,3 mld USD în 2025; creștere an/an 7,0 %; marjă netă 0,2 %; ROE 0,4 %; datorie netă/EBITDA 3,5x.
Intervalul de valoare estimat este 13,00–17,34 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,93 USD, prețul de 70,65 USD lasă un potențial de -78,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -373,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 15/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 105,6 %
Ce o infirmă
- ROIC: 1,1 %
- CAGR venituri 3 ani: -5,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -31,5 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,5x
- Acoperirea dobânzilor: 0,8x
- P/E (TTM): 374,7x
- EV/EBITDA: 14,1x
- Randament FCF: 0,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 785,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Soap, Detergents, Cleang Preparations, Perfumes, Cosmetics (SIC 2840) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PGPROCTER & GAMBLE Co | 387,8 mld | 25,2 | 29,4 % | 18,2 % | +3,3 % | +13 % / +9 % |
| ECLEcolab Inc. | 88,4 mld | 42,9 | 20,7 % | 12,0 % | +2,2 % | +14 % / +64 % |
| CHDChurch & Dwight Co., Inc. | 26,4 mld | 34,5 | 17,8 % | 12,4 % | +1,6 % | +32 % / +16 % |
| SCLStepan Company | 1,6 mld | 374,7 | 0,4 % | 0,2 % | +7,0 % | +67 % / −9 % |
| BYAHPark Ha Biological Technology Co., Ltd. | 56,5 mil | — | -885,8 % | -965,0 % | +6,0 % | −98 % / indisponibil |
| WNWMeiwu Technology Company Limited | 30,8 mil | — | -34,2 % | -262,5 % | +4.368,0 % | −98 % / −100 % |
| ULUnilever PLC | — | — | 53,3 % | 18,7 % | −3,8 % | −2 % / +25 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SCL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 38,08 Randament total -46 % · Pe an -46 % | 67,67 Randament total -4 % · Pe an -4 % | 102,40 Randament total 45 % · Pe an 45 % |
| 3 ani | 30,24 Randament total -57 % · Pe an -24 % | 61,07 Randament total -13 % · Pe an -4 % | 102,40 Randament total 46 % · Pe an 13 % |
| 5 ani | 24,01 Randament total -65 % · Pe an -19 % | 55,12 Randament total -21 % · Pe an -5 % | 102,40 Randament total 46 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 15,27
- Marja netă± 10,69
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,65
- Diluare anuală± 0,90
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Stepan Company (NYSE: SCL) produce surfactanți, polioli poliuretanici și alte substanțe chimice intermediare, vândute altor producători care le folosesc în detergenți, produse de îngrijire personală, izolații și acoperiri. Pentru companie, anul 2026 este marcat de programul Project Catalyst, cu reduceri de costuri și închideri de fabrici, care a produs cheltuieli mari de restructurare în primul semestru. Vânzările din fiscal 2025 au fost de 2332.1 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 rezultatele operaționale au crescut vizibil.
SWOT
Puncte tari
- Compania se află printre cei mai mari producători comerciali de surfactanți din lume și are o bază de clienți diversificată în multe industrii 1.
- Concurența se bazează pe performanța produsului și pe asistența tehnică, nu doar pe preț, ceea ce poate reduce presiunea prețurilor 1.
- Creșterea vânzărilor în trimestrul al doilea din 2026 și revenirea marjelor arată capacitatea companiei de a transfera costurile și de a-și crește volumele 3.
Puncte slabe
- Restructurarea din 2026 a generat cheltuieli mari și afectează rezultatul net raportat, în special în primul semestru 23.
- Compania depinde în mare măsură de materii prime petroliere sau de origine vegetală, ale căror prețuri pot fi volatile 1.
- Activitatea de la fabrici depinde de funcționarea continuă a unităților de producție, iar opririle pot avea efecte semnificative 1.
Oportunități
- Dacă programul Project Catalyst atinge economiile preconizate, compania ar putea își îmbunătăți structura de costuri și eficiența operațiunilor 12.
- Creșterea în segmente strategice precum agricultura, câmpurile petroliere și poliolii pentru izolații ar putea sprijini vânzările pe termen mediu 23.
- Compania a investit în modificarea proceselor pentru a reduce conținutul de 1,4 dioxan, ceea ce ar putea permite păstrarea clienților existenți și deschiderea de noi piețe 1.
Amenințări
- Reglementările de mediu și de siguranță chimică, precum REACH sau TSCA, ar putea crește costurile de conformitate și restricționa unele produse 1.
- Tensiunile geopolitice și perturbările transportului pot crește costurile de transport și întârzia livrările 12.
- Modificările de reformulare a produselor clienților sau apariția unor tehnologii noi ar putea reduce cererea pentru produsele existente 1.
Riscuri
- Restructurare și costuri de implementareridicat
Restructurarea legată de Project Catalyst ar putea genera cheltuieli mai mari decât cele așteptate sau economii sub așteptări, ceea ce ar afecta rezultatele financiare 13.
- Volatilitatea costurilor cu materiile prime și energiaridicat
Dacă compania nu poate transfera costurile crescute către clienți, marjele ar putea fi afectate negativ 1.
- Întreruperi la fabricimediu
Accidentele, opririle neplanificate și inundațiile ar putea întrerupe producția și ar putea duce la pierderi semnificative 1.
- Perturbări ale transportuluimediu
Dependența de transportul feroviar, maritim și rutier ar putea duce la costuri mai mari și întârzieri în livrări 1.
- Reglementări de mediu și de siguranțămediu
Compania este supusă unor legi extinse privind substanțele periculoase, iar schimbările de reglementare ar putea crește costurile de conformitate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea volumelor observată în trimestrul al doilea din 2026 se menține și Project Catalyst aduce economiile așteptate, compania ar putea obține o creștere a rezultatului ajustat și o generare mai bună de numerar 3.
- Poziția de lider în surfactanți și relațiile cu clienții din multe industrii ar putea sprijini cererea chiar și în perioade de incertitudine economică 1.
- Eforturile de optimizare a activelor, inclusiv vânzarea unor fabrici, ar putea concentra compania pe segmentele cu cele mai bune perspective de creștere 12.
Ce ar strica teza
- Dacă restructurarea continuă să genereze cheltuieli mari, rezultatul net ar putea rămâne sub presiune, mai ales în a doua jumătate a anului 23.
- Dacă prețurile materiilor prime și ale energiei cresc din nou fără posibilitatea de transfer către clienți, marjele ar putea scădea 1.
- Creșterea din trimestrul al doilea ar putea fi parțial rezultatul achizițiilor anticipate ale clienților, ceea ce ar putea însemna o cerere mai slabă ulterior 3.
De urmărit
- Realizarea economiilor din Project Catalyst și a cheltuielilor de restructurare pe întregul an2026
- Evoluția volumelor organice la surfactanți și polimeriQ3 2026
- Fluxul de numerar liber și nivelul datoriei, conform obiectivului de reducere a îndatorării2026
- Impactul închiderilor de fabrici asupra costurilor fixe și a capacității de livrarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Stepan Company, înregistrată în Delaware, produce chimicale specializate și intermediare vândute altor producători, folosite în numeroase produse finale. Compania are trei segmente raportabile: Surfactanți, Polimeri și Produse Speciale 1. Surfactanții sunt agenții de curățare de bază din detergenți, șampoane și produse cosmetice, iar polimerii includ polioli poliuretanici, rășini poliesterice și anhidridă ftalică, folosiți în izolații, acoperiri, adezivi și sigilanți 1. Produsele speciale sunt folosite în alimente, arome, suplimente nutritive și farmaceutice 1.
Compania nu vinde direct pe piața de retail, ci către un număr mare de producători din multe industrii, iar concurența se bazează pe performanța produsului, preț, asistență tehnică și capacitate disponibilă 1. Stepan se descrie ca unul dintre cei mai importanți producători comerciali de surfactanți din lume 1. Compania avea 2328 de angajați la 31 decembrie 2025 1.
Un element important al situației actuale este Project Catalyst, anunțat în februarie 2026, prin care Stepan urmărește optimizarea activelor și a structurii de costuri 12. În cadrul acestui program, compania a aprobat închiderea sitului din Fieldsboro, New Jersey, și dezafectarea unor active din Elwood (Millsdale) și Stalybridge (Regatul Unit) 2. Compania a anunțat și reducerea forței de muncă salariate cu aproximativ 100 de poziții 3.
Segmente
Surfactanți
Surfactanții reprezintă 73 la sută din vânzările consolidate pe primele șase luni din 2026 și erau 71 la sută în 2025 12. Sunt ingredientele principale din detergenți, produse de curățare industrială și dezinfectanți, precum și din șampoane și geluri de duș 1. În al doilea trimestru din 2026, vânzările segmentului au crescut cu 18 la sută, la 483.9 milioane USD 3.
Polimeri
Polimerii, care includ poliolii poliuretanici, rășinile poliesterice și anhidrida ftalică, reprezentau 24 la sută din vânzări în primele șase luni din 2026 2. Poliolii sunt folosiți pentru spuma rigidă de izolație termică din construcții și ca materie primă pentru acoperiri, adezivi, sigilanți și elastomeri 1. În al doilea trimestru din 2026, vânzările segmentului au crescut cu nouă la sută, la 178.0 milioane USD 3.
Produse Speciale
Produsele speciale sunt aromele, emulgatorii și solubilizanții folosiți în alimente, suplimente nutritive și farmaceutice, fabricate în principal la Maywood, New Jersey 1. Au reprezentat patru la sută din vânzările consolidate în 2025 1, iar vânzările din trimestrul al doilea din 2026 au crescut cu opt la sută 3.
Piața în context
Piața în care operează Stepan este formată din producători de chimicale intermediare care furnizează industria detergenților, a produselor de îngrijire, a construcțiilor și a agriculturii 13. Compania descrie piața surfactanților ca fiind foarte competitivă, cu concurență din partea unor producători globali și regionali mari și a diviziilor interne ale clienților mari 1. Cererea din segmentele strategice ar putea fi influențată de condițiile economice globale și de lanțurile de aprovizionare 23.
Stepan indică faptul că, în trimestrul al doilea din 2026, o parte din creștere ar putea fi legată de achiziții anticipate de clienți din cauza situației geopolitice 3. Pe termen lung, schimbările de reformulare a produselor clienților sau apariția unor tehnologii noi ar putea reduce cererea pentru unele produse existente 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu mai mulți producători globali și regionali de surfactanți, cu divizii chimice ale unor companii mari și cu alți producători mici specializați 1. Avantajul declarat constă în performanța produselor, asistența tehnică și capacitatea de a răspunde nevoilor specifice ale clienților, nu doar în preț 1.
În polimeri, Stepan concurează cu diviziile chimice ale unor companii mari și cu producători specializați mai mici, iar în produse speciale cu mai multe firme mari și numeroase companii mici 1. Competitorii concreți nu sunt numiți în sursele furnizate.
- Divizii chimice ale unor companii mari
Concurează în polimeri, conform descrierii din raportul anual; firmele nu sunt numite în sursă.
- Divizii interne ale clienților mari
Pot produce surfactanți intern, un factor de concurență menționat în raport.
- Producători globali și regionali de surfactanți
Grupul principal de concurenți în segmentul surfactanților, fără nume în sursă.
- Producători specializați mai mici
Concurează în polimeri și produse speciale, mai ales prin nișe de produse.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- 🇺🇦 ⚡ On October 15, 1959, Stepan Andreyevich Bandera—leader and founder of the u…Telegram — Intel Slava Z (pro-RU OSINT EN) · 15 oct. 2026 · EN
- Ukraine’s SBU accuses Russian Volunteer Corps deputy commander Stepan Kaplunov of working for the FSB and plotting an Independence Day assassination. He says he was tortured into confessing.Meduza English (independent RU/exile) · 03 sept. 2026 · EN
- Ucraina anunță că a dejucat un complot terorist al FSB pentru uciderea unui lider al opoziției ruse. Cine este Stepan KaplunovAntena 3 CNN · 02 sept. 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 15 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Costuri de restructurare · Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent30 apr. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent28 apr. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)25 mar. 2026
- Raport anual26 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Stepan Company · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Stepan Company · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Stepan Company · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.