olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Simulations Plus, Inc. SLP
Services-Computer Integrated Systems Design · SIC 7373 · Verticală: Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373)
Simulations Plus dezvoltă software de modelare și simulare și servicii de consultanță pentru dezvoltarea medicamentelor, cu software reprezentând 58% din venituri în exercițiul fiscal 2025. Compania se află în prezent în curs de a fi preluată de afiliați ai Altaris, LLC, tranzacție anunțată după trimestrul al treilea din exercițiul fiscal 2026.
La închiderea din 07 oct. 2026, acțiunea Simulations Plus, Inc. (SLP) costa 18,50 USD, cu P/E 46,7 pe un EPS diluat de 0,40 USD în ultimele 12 luni, interval pe 52 de săptămâni 18,50–18,50 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 21,9 mil USD (+7,5 % an/an), profit net de 3,6 mil USD, EPS diluat 0,18 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- indisponibil
- Bollinger (20, 2)
- indisponibil – indisponibil
- SMA 50 / 200
- indisponibil / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- indisponibil / indisponibil
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | −2,0 % | indisponibil | — |
| 3 luni | indisponibil | −2,2 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,3 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +10,6 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +10,5 % | indisponibil | −34,7 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | −21,8 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 31 mai 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,7 mil | 18,9 mil | 22,4 mil | 20,4 mil | 17,5 mil | 18,4 mil | 24,3 mil | 21,9 mil |
| Costul vânzărilor | 11,8 mil | 8,7 mil | 9,3 mil | 7,3 mil | 7,6 mil | 7,5 mil | 8,1 mil | 6,8 mil |
| Profit brut | 6,8 mil | 10,2 mil | 13,1 mil | 13,0 mil | 9,8 mil | 10,9 mil | 16,1 mil | 15,1 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 1,9 mil | 1,8 mil | 2,1 mil | 1,2 mil | 1,7 mil | 3,0 mil | 3,5 mil | 3,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 3,5 mil | 5,4 mil | 4,6 mil | 6,1 mil | 4,9 mil | 4,0 mil | 4,1 mil | 4,7 mil |
| Profit operațional | -1,2 mil | 126,0 mii | 2,7 mil | -74,2 mil | 659,0 mii | 713,0 mii | 5,6 mil | 4,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,2 mil | 2,3 mil | 2,3 mil ≈ | 2,3 mil ≈ | 1,4 mil | 1,3 mil | 1,5 mil ≈ | 1,4 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 863,0 mii | 270,0 mii | 3,5 mil | -74,0 mil | 889,0 mii | 970,0 mii | 5,9 mil | 4,8 mil |
| Impozit pe profit | 20,0 mii | 64,0 mii | 434,0 mii | -6,7 mil | 1,6 mil | 294,0 mii | 1,4 mil | 1,2 mil |
| Profit net | 843,0 mii | 206,0 mii | 3,1 mil | -67,3 mil | -681,0 mii | 676,0 mii | 4,5 mil | 3,6 mil |
| EPS diluat | 0,04 ≈ | 0,01 | 0,15 | -3,35 | -0,03 ≈ | 0,03 | 0,22 | 0,18 |
| Flux de numerar operațional | 1,7 mil | -1,3 mil | 5,7 mil ≈ | 8,1 mil ≈ | 5,6 mil | 4,2 mil | 6,4 mil ≈ | 8,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 16,0 mii | 86,0 mii | 66,0 mii ≈ | 297,0 mii ≈ | 264,0 mii | 0 | 46,0 mii ≈ | 93,0 mii ≈ |
| Dividende plătite | 1,2 mil | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — | — | — |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 29,7 mil | 34,0 mil | 41,6 mil | 46,5 mil | 53,9 mil | 59,6 mil | 70,0 mil | 79,2 mil |
| Venituri an/an | +22,9 % | +14,5 % | +22,4 % | +11,7 % | +16,0 % | +10,5 % | +17,5 % | +13,1 % |
| Profit net | 8,9 mil | 8,6 mil | 9,3 mil | 9,8 mil | 12,5 mil | 10,0 mil | 10,0 mil | -64,7 mil |
| Profit net an/an | +54,4 % | −3,9 % | +8,7 % | +4,8 % | +27,6 % | −20,2 % | −0,1 % | −750,2 % |
| EPS diluat | 0,50 | 0,48 | 0,50 | 0,47 | 0,60 | 0,49 | 0,49 | -3,22 |
| EPS diluat an/an | +51,5 % | −4,0 % | +4,2 % | −6,0 % | +27,7 % | −18,3 % | 0,0 % | −757,1 % |
| netă % | 30,1 % | 25,3 % | 22,4 % | 21,1 % | 23,2 % | 16,7 % | 14,2 % | -81,7 % |
| Flux de numerar liber | 9,1 mil | 11,5 mil | 10,7 mil | 17,6 mil | 17,1 mil | 21,4 mil | 12,8 mil | 17,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 aug. 2025
- Numerar
- 30,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 124,8 mil USD
- Active totale
- 131,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 7,67x
- ROE
- -42,1 %
- ROA
- -39,4 %
- Marja FCF
- 22,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 41,6 mil | 46,5 mil | 53,9 mil | 59,6 mil | 70,0 mil | 79,2 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 10,6 mil | 10,6 mil | 10,8 mil | 11,6 mil | 26,9 mil | 33,0 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Profit brut | 30,9 mil | 35,9 mil | 43,1 mil | 47,9 mil | 43,2 mil | 46,2 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 3,0 mil | 4,0 mil | 3,2 mil | 4,5 mil | 5,8 mil | 6,9 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 16,4 mil | 20,6 mil | 20,1 mil | 27,7 mil | 22,4 mil | 20,9 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Profit operațional | 11,6 mil | 11,3 mil | 14,9 mil | 8,7 mil | 6,1 mil | -70,7 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,0 mil | 3,6 mil | 3,6 mil | 3,8 mil | 5,7 mil | 8,2 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| EBITDA | 14,6 mil ≈ | 14,8 mil ≈ | 18,5 mil ≈ | 12,6 mil ≈ | 11,8 mil ≈ | -62,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | 22,0 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 oct. 2021verificat |
| Profit înainte de impozit | 11,4 mil | 11,1 mil | 15,1 mil | 11,7 mil | 12,4 mil | -69,4 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 2,1 mil | 1,3 mil | 2,6 mil | 1,7 mil | 2,5 mil | -4,7 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Profit net | 9,3 mil | 9,8 mil | 12,5 mil | 10,0 mil | 10,0 mil | -64,7 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,50 | 0,47 | 0,60 | 0,49 | 0,49 | -3,22 | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 18,5 mil | 20,7 mil | 20,7 mil | 20,5 mil | 20,3 mil | 20,1 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | — | SEC (XBRL)· 30 oct. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 27,7 mil
- 2024
- 22,4 mil
- 2025
- 20,9 mil
SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat
- 2023
- 20,5 mil
- 2024
- 20,3 mil
- 2025
- 20,1 mil
SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 49,2 mil | 37,0 mil | 51,6 mil | 57,5 mil | 10,3 mil | 30,9 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Creanțe | 7,4 mil | 9,9 mil | 13,8 mil | 10,2 mil | 9,1 mil | 9,7 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Active curente | 129,1 mil | 139,3 mil | 146,8 mil | 130,4 mil | 39,3 mil | 51,5 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 438,0 mii | 1,8 mil | 632,0 mii | 671,0 mii | 812,0 mii | 880,0 mii | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Fond comercial | 12,9 mil | 12,9 mil | 12,9 mil | 19,1 mil | 96,1 mil | 43,7 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 11,9 mil | 10,5 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 oct. 2021verificat |
| Active totale | 168,4 mil | 180,0 mil | 188,4 mil | 186,1 mil | 196,6 mil | 131,9 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 351,0 mii | 387,0 mii | 225,0 mii | 144,0 mii | 602,0 mii | 470,0 mii | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Datorii curente | 5,5 mil | 11,6 mil | 7,7 mil | 12,0 mil | 12,1 mil | 6,7 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | 12,4 mil | 14,2 mil | 10,1 mil | 16,1 mil | 14,2 mil | 7,1 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | 156,0 mil † | 165,8 mil † | 178,2 mil † | 170,0 mil † | 182,4 mil † | 124,8 mil † | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 10,9 mil | 19,2 mil | 17,9 mil | 21,9 mil | 13,3 mil | 18,1 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 231,0 mii | 1,6 mil | 819,0 mii | 453,0 mii | 566,0 mii | 713,0 mii | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 10,7 mil ≈ | 17,6 mil ≈ | 17,1 mil ≈ | 21,4 mil ≈ | 12,8 mil ≈ | 17,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -75,5 mil | -26,7 mil | 4,3 mil | 7,4 mil | -54,0 mil | 3,6 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 102,4 mil | -4,7 mil | -7,6 mil | -23,3 mil | -6,6 mil | -1,1 mil | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Dividende plătite | 4,3 mil | 4,8 mil | 4,8 mil | 4,8 mil | 4,8 mil | 0 | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 | 20,0 mil | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 01 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
07 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul este mai vechi decât pragul de prospețime; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
60 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 63,4 % | 58 (pe interval fix) | 18 % |
| Marja EBIT · Calitate | 14,0 % | 76 (față de colegi) | 14 % |
| Marja FCF · Calitate | 29,9 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 13,7 % | 55 (pe interval fix) | 29 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 13,1 % | 68 (față de colegi) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,5x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere59/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate77/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Simulations Plus, Inc. (SLP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-05-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 79,2 mil USD în 2025; creștere an/an 13,1 %; marjă netă 9,9 %; ROE 6,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 59,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja EBIT: 14,0 %
- Marja FCF: 29,9 %
- Lichiditatea curentă: 5,5x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Integrated Systems Design (SIC 7373) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LDOSLeidos Holdings, Inc. | 16,4 mld | 12,1 | 28,2 % | 8,0 % | +3,1 % | −30 % / +26 % |
| GDDYGoDaddy Inc. | 14,3 mld | 16,2 | — | 18,6 % | +8,3 % | −7 % / +18 % |
| CACICACI International Inc | 14,0 mld | 25,9 | 12,5 % | 5,5 % | +10,9 % | +2 % / +97 % |
| JKHYJack Henry & Associates, Inc. | 12,6 mld | 25,7 | 24,0 % | 19,8 % | +7,1 % | +3 % / +13 % |
| IONQIonQ, Inc. | 11,3 mld | — | -60,8 % | -553,3 % | +201,9 % | −40 % / +142 % |
| OTEXOpen Text Corp | 6,4 mld | 10,3 | 16,2 % | 12,3 % | +1,5 % | −21 % / −34 % |
| SAICScience Applications International Corporation | 6,3 mld | 17,6 | 25,7 % | 5,1 % | −2,9 % | +75 % / +28 % |
| WAYWaystar Holding Corp. | 5,7 mld | 42,9 | 3,7 % | 10,7 % | +16,5 % | −20 % / indisponibil |
| PSNParsons Corporation | 5,5 mld | 38,2 | 5,7 % | 2,3 % | −5,7 % | −38 % / −16 % |
| KDKyndryl Holdings, Inc. | 3,7 mld | 46,2 | 7,6 % | 0,6 % | +0,2 % | −35 % / −7 % |
| AGYSAgilysys, Inc. | 3,5 mld | 78,5 | 13,6 % | 12,9 % | +15,9 % | −0 % / +42 % |
| NTCTNetscout Systems Inc | 2,8 mld | 23,3 | 7,5 % | 13,7 % | +4,5 % | +42 % / +90 % |
| AURAurora Innovation, Inc. | 2,6 mld | — | -45,7 % | -13.328,6 % | indisponibil | −3 % / +86 % |
| PONYPony AI Inc. | 2,1 mld | — | -10,3 % | -148,9 % | +20,0 % | −65 % / indisponibil |
| OSPNOneSpan Inc. | 872,9 mil | 13,2 | 26,8 % | 27,5 % | +0,0 % | +94 % / +136 % |
| TLSTelos Corporation | 378,2 mil | — | -14,9 % | -8,1 % | +52,2 % | −12 % / +23 % |
| SLPSimulations Plus, Inc. | 374,2 mil | 46,7 | 6,2 % | 9,9 % | +13,1 % | indisponibil / indisponibil |
| SMRTSmartrent, Inc. | 310,4 mil | — | -8,4 % | -13,0 % | −12,9 % | −6 % / −48 % |
| ASURAsure Software, Inc. | 293,6 mil | — | -1,9 % | — | +24,3 % | +22 % / +22 % |
| VEEAVeea Inc. | 281,2 mil | — | — | -2.491,9 % | +56,6 % | −55 % / −98 % |
| RBBNRibbon Communications Inc. | 275,9 mil | 22,5 | 5,0 % | 2,3 % | +1,3 % | −46 % / −28 % |
| KDKKodiak AI, Inc. | 220,7 mil | — | — | -4.259,6 % | −74,6 % | −82 % / indisponibil |
| UISUnisys Corp | 171,4 mil | — | — | -21,7 % | −2,9 % | −12 % / −51 % |
| AIOSAIOS Tech Inc. | 138,9 mil | — | -208,9 % | -4.359,1 % | −98,5 % | −87 % / −86 % |
| MRLNMerlin, Inc. | 91,5 mil | — | — | — | indisponibil | −92 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SLP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Simulations Plus dezvoltă software de modelare și simulare și servicii de consultanță pentru dezvoltarea medicamentelor, cu software reprezentând 58% din venituri în exercițiul fiscal 2025 1. Compania se află în prezent în curs de a fi preluată de afiliați ai Altaris, LLC, tranzacție anunțată după trimestrul al treilea din exercițiul fiscal 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție declarată de lider în modelarea pentru biofarma, cu software folosit de autorități de reglementare și de industrie 1.
- Combinarea software-ului cu consultanța de servicii oferă clienților o ofertă integrată pe tot ciclul de dezvoltare 1.
- Trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 a arătat marje brute în creștere și profit net, iar marja software a crescut semnificativ 32.
Puncte slabe
- Exercițiul fiscal 2025 s-a încheiat cu o pierdere netă mare, generată în principal de deprecieri de active 1.
- Veniturile software au stagnat în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026, ceea ce arată o dependență de contracte care pot fi amânate 31.
- Achiziția Pro-ficiency nu a îndeplinit așteptările, iar compania a redus costurile cu personalul în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2025 12.
Oportunități
- Extinderea modelării AI și a soluțiilor generative ar putea deschide noi categorii de clienți în descoperirea de molecule 1.
- Creșterea serviciilor de dezvoltare, care au crescut în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026, ar putea susține veniturile 3.
- Dacă autoritățile extind ghidurile pentru modelarea mecanicistă, cererea pentru soluțiile companiei ar putea crește 1.
Amenințări
- Presiunile asupra prețurilor medicamentelor pot reduce bugetele de cercetare ale clienților 21.
- Concurenții mai mari sau clienții care își dezvoltă instrumentele proprii ar putea reduce cota de piață a companiei 1.
- Incertitudinea legată de tranzacția de preluare ar putea afecta clienții și personalul în perioada până la închidere 3.
Riscuri
- Depreciere de activeridicat
Companiei i s-a impus în exercițiul fiscal 2025 o depreciere mare a goodwill-ului și a altor active, iar noi declanșatoare ar putea duce la sume suplimentare 1.
- Dependența de cheltuielile de cercetare ale cliențilorridicat
Veniturile depind de bugetele de cercetare ale industriei farmaceutice, care pot scădea dacă prețurile sau reglementările se schimbă 12.
- Concurență intensămediu
Concurenții cu resurse mai mari sau clienții care dezvoltă instrumente proprii ar putea reduce cererea 1.
- Contracte cu preț fixmediu
Multe contracte sunt cu preț fix, iar subestimarea costurilor sau anularea proiectelor pot duce la pierderi 1.
- Tranzacția de preluaremediu
Închiderea preluării depinde de aprobarea acționarilor și de autorizările de reglementare, iar întârzierile ar putea perturba planurile companiei 3.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Serviciile au crescut cu ritm sustenabil în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026, iar marja brută a companiei s-a îmbunătățit 32.
- Ghidurile de reglementare care încurajează modelarea ar putea continua să sprijine cererea pentru software-ul și consultanța companiei 1.
- Dacă tranzacția de preluare se finalizează, noul acționar ar putea accelera investițiile în AI și în platformele cloud 3.
Ce ar strica teza
- Veniturile software au stagnat în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026, iar creșterea totală a depins de servicii 3.
- Pierderea netă mare din exercițiul fiscal 2025 și deprecierile repetate ar putea indica probleme de randament ale achizițiilor 1.
- Presiunile asupra prețurilor medicamentelor și progresele AI la concurenți ar putea reduce cererea sau marjele pe termen lung 21.
De urmărit
- Finalizarea fuziunii cu Altaris și condițiile de închidereQ4 2026
- Evoluția veniturilor software după stagnarea din trimestrul al treileaQ4 2026
- Eventuale noi depreciere de goodwill sau de active legate de Pro-ficiencynext 10-K
- Cheltuielile de cercetare-dezvoltare ale clienților farmaceutici în contextul presiunilor privind prețurile2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Simulations Plus, Inc. a fost constituită în California în 1996 și este prezentată de companie drept un furnizor important în sectorul biofarma, oferind software avansat și servicii de consultanță care sprijină descoperirea, dezvoltarea și comercializarea medicamentelor 1. Sediul din SUA se află în Research Triangle Park, Carolina de Nord, iar biroul european la Paris, iar acțiunile se tranzacționează pe Nasdaq sub simbolul SLP 1. Compania își structurează activitatea pe trei tipuri de soluții: MIDD (modelare și simulare informată pentru dezvoltarea medicamentelor), operațiuni clinice și comercializare 1.
În exercițiul fiscal 2025 veniturile au crescut cu 13% până la 79,2 milioane USD, creștere atribuită în mare parte includerii pe un an întreg a achiziției Pro-ficiency 1. Compania a înregistrat însă depreciere de active, iar pierderea netă a ajuns la 64,7 milioane USD, după un profit de 10,0 milioane USD în exercițiul precedent 1. În primul trimestru al exercițiului fiscal 2026 veniturile au crescut cu 7%, cu servicii în creștere de 20% și software stabil 23.
Schimbările organizatorice din trimestrul al patrulea al exercițiului fiscal 2025 au mutat compania de la o structură pe unități de business la una pe funcțiuni, iar modelul de vânzare a trecut la soluții axate pe conturile clienților 1. Această reorganizare a precedat anunțul din iulie 2026 privind fuziunea, astfel încât profilul companiei se schimbă în perioada următoare 3.
Segmente
Software
Software-ul include instrumente precum ADMET Predictor, GastroPlus, DILIsym, Thales și MonolixSuite, folosite în descoperirea și dezvoltarea medicamentelor 1. Acesta a reprezentat 58% din venituri în exercițiul fiscal 2025 1. În trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 veniturile din software au rămas practic constante, iar marja brută a ajuns la 88% 23.
Servicii
Serviciile includ consultanță PBPK, QSP, PKPD, formare clinică bazată pe simulare și consultanță în comunicare medicală 1. Ele reprezentau 42% din venituri în exercițiul fiscal 2025 1. În trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 veniturile din servicii au crescut cu 20%, principalul motor fiind creșterea organică din soluțiile de dezvoltare 32.
Pro-ficiency
Pro-ficiency este o platformă de formare adaptivă, achiziționată recent, a cărei performanță a fost sub așteptări 1. Conducerea a înregistrat depreciere pentru tehnologia dezvoltată și goodwill legate de acest segment în exercițiul fiscal 2025 1. Amortizarea redusă a acestei tehnologii explică în parte scăderea costurilor software din trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 2.
Piața în context
Piața modelării și simulării pentru industria farmaceutică este descrisă de companie ca fiind intens competitivă, cu concurenți din software științific, companii tehnologice mai mari, dezvoltare internă la clienți și comunitatea open-source 1. Cererea depinde de cheltuielile de cercetare-dezvoltare ale clienților farmaceutici și biotehnologici, care pot fi reduse din cauza presiunilor privind prețurile medicamentelor 21. Costul mediu de dezvoltare a unui medicament, de aproximativ 2,2 miliarde USD, susține argumentul companiei privind eficiența simulării 1.
Reglementatorii, precum FDA și EMA, au publicat ghiduri care încurajează modelarea mecanicistă, ceea ce a crescut cererea pentru serviciile companiei 1. Un regres al acceptării acestor metode de către autorități ar putea reduce cererea pentru produsele și serviciile ei 1.
Tendințe
- Ghiduri de reglementare privind modelareavânt din spate
Autoritățile de reglementare din SUA, Europa și Asia au publicat ghiduri care încurajează modelarea și simularea, ceea ce sprijină cererea pentru soluțiile companiei 1.
- Presiuni privind prețurile medicamentelorvânt din față
Atenția globală asupra prețurilor medicamentelor a dus la o reducere temporară a cheltuielilor de cercetare-dezvoltare ale companiilor farmaceutice și biotehnologice, ceea ce ar putea încetini contractele noi 2.
- Inteligența artificialămixt
Companiile investesc în modele AI și ML, iar compania le integrează în software-ul său; totuși, progresele AI ar putea permite și concurenților să automatizeze modelarea dacă compania nu inovează suficient de repede 1.
- Reorganizare și fuziunemixt
Reorganizarea internă și acordul de fuziune din iunie 2026 pot modifica strategia și ritmul investițiilor companiei în perioada următoare 13.
Poziția concurențială
Compania spune că se confruntă cu concurență din partea altor furnizori de software științific, a unor companii tehnologice și soluționistice mai mari, a dezvoltării interne a clienților și a instituțiilor academice și guvernamentale 1. Unii concurenți au istorie operațională mai lungă și resurse financiare, tehnice și de cercetare mai mari 1. Compania notează și că platformele de gestionare a datelor din marile companii tehnologice ar putea deveni concurenți 1.
Concurența se manifestă și prin presiuni asupra prețurilor, iar compania spune că ar putea modifica practicile de prețuire dacă cererea scade 1. Avantajul declarat constă în combinarea software-ului validat cu consultanța științifică și modelele bazate pe AI 1.
- Furnizori de software științific specializați
Companii care oferă software de modelare pentru descoperirea și dezvoltarea medicamentelor, menționate generic în categoria concurenților direcți 1.
- Companii mari de tehnologie și soluții
Furnizori mai mari de software de gestionare a datelor și de soluții generale, care ar putea intra pe piața informaticii științifice 1.
- Dezvoltarea internă a clienților
Clienții farmaceutici care își construiesc propriile instrumente software, o alternativă care reduce cererea externă 1.
- Comunitatea open-source
Proiecte software gratuite distribuite prin internet, care concurează cu produsele comerciale ale companiei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent06 oct. 2026Achiziție sau vânzare de active · Notificare de delistare · Item 3.03 · Item 5.01 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 aug. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial09 iul. 2026
- Raport curent09 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Acord material · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 apr. 2026
- Raport curent09 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 feb. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-08-31 · SEC / Simulations Plus, Inc. · 01 dec. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-05-31 · SEC / Simulations Plus, Inc. · 09 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Simulations Plus, Inc. · 09 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.