olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Westwood Holdings Group, Inc. WHG

Investment Advice · SIC 6282 · Verticală: Investment Advice (SIC 6282)

19,24USD+2,23 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Westwood Holdings Group este o firmă boutique de administrare a activelor, cu servicii de trust și wealth management, care administrează strategii active și orientate spre rezultate pentru clienți instituționali, intermediari și persoane private. La 30 iunie 2026 avea active administrate de aproximativ 17,0 miliarde USD, iar compania raportează o creștere a platformelor de ETF și capital privat, ceea ce face relevantă evoluția acestor segmente pentru investitori.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Westwood Holdings Group, Inc. (WHG) costa 19,24 USD (+2,23 % într-o zi), cu capitalizare 182,5 mil USD, P/E 21,9 pe un EPS diluat de 0,88 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,99 %, beta 0,46, interval pe 52 de săptămâni 14,76–20,34 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 25,3 mil USD (+9,6 % an/an), profit net de 1,5 mil USD (+48,1 % an/an), EPS diluat 0,17 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
182,5 mil USD
acțiuni la 27 feb. 2026
P/E (TTM)
21,9
EPS diluat TTM 0,88 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
4,57 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
2,99 %
Beta (2 ani)
0,46
Volatilitate (1 an) 34 %
Interval 52 săpt.
14,7620,34

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
18,55 – 19,24
în jumătatea de sus a benzii · %B 1,00 · lățimea benzii 3,7 %
SMA 50 / 200
18,97 / 17,88
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,02 / -0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+1,1 %−1,1 %+2,2 pp—
3 luni+0,5 %−0,5 %+0,9 pp—
6 luni+20,6 %+4,4 %+16,2 pp—
De la început de an+11,8 %+12,3 %−0,5 pp—
1 an+15,8 %+13,5 %+2,3 pp−5,9 %
3 ani+76,4 %+76,4 %−0,1 pp+21,9 %
5 ani+8,0 %+63,7 %−55,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,9 %
19 dec. 2025 → 18 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−55,2 %
13 ian. 2022 → 19 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
25,3 mil USD
+9,6 % an/an
Profit net
1,5 mil USD
+48,1 % an/an
EPS diluat
0,17
+41,7 % an/an
netă / operațională
6,0 % / 8,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri15,4 mil20,5 mil23,3 mil23,1 mil24,3 mil27,1 mil25,0 mil25,3 mil
Profit operațional-494,0 mii2,6 mil-68,0 mii868,0 mii2,0 mil2,2 mil-1,5 mil2,1 mil
Profit înainte de impozit-1,0 mil-4,3 mil592,0 mii1,5 mil4,7 mil2,9 mil828,0 mii2,3 mil
Impozit pe profit308,0 mii1,3 mil115,0 mii437,0 mii963,0 mii1,1 mil46,0 mii725,0 mii
Profit net-1,2 mil-3,1 mil477,0 mii1,0 mil3,7 mil1,9 mil782,0 mii1,5 mil
EPS diluat-0,15-0,400,050,120,410,21 ≈0,090,17
Flux de numerar operațional529,0 mii ≈8,9 mil-4,9 mil7,3 mil ≈8,5 mil ≈8,0 mil-2,6 mil5,6 mil ≈
Investiții (capex)10,0 mii ≈75,0 mii6,0 mii0 ≈76,0 mii ≈4,0 mii246,0 mii534,0 mii ≈
Dividende plătite1,2 mil ≈1,2 mil1,6 mil1,3 mil ≈1,3 mil ≈1,2 mil1,6 mil1,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni273,0 mii ≈0——0 ≈0——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 69 din propriul istoric de 32 trimestre (min 7,8, mediană 19,1, max 91,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri122,3 mil84,1 mil65,1 mil73,1 mil68,7 mil89,8 mil94,7 mil97,8 mil
Venituri an/an−8,6 %−31,3 %−22,6 %+12,2 %−6,0 %+30,7 %+5,5 %+3,2 %
Profit net26,8 mil5,9 mil-8,9 mil9,8 mil-4,6 mil10,6 mil2,2 mil7,1 mil
Profit net an/an+33,8 %−77,9 %−251,4 %indisponibil−147,4 %indisponibil−79,1 %+220,1 %
EPS diluat3,130,70-1,121,23-0,591,170,260,79
EPS diluat an/an+31,5 %−77,6 %−260,0 %indisponibil−148,0 %indisponibil−77,8 %+203,8 %
netă %21,9 %7,0 %-13,7 %13,4 %-6,7 %11,8 %2,3 %7,2 %
Flux de numerar liber30,5 mil31,6 mil-9,9 mil19,2 mil51,2 mil-1,3 mil21,0 mil18,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
26,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
126,7 mil USD
Active totale
162,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
5,7 %
ROA
4,5 %
Marja FCF
19,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
89,8 mil
2024
94,7 mil
2025
97,8 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
6,0 mil
2024
830,0 mii
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 mar. 2023verificat

EBITDA
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 mar. 2023derivat

Profit înainte de impozit
2023
13,4 mil
2024
4,0 mil
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,9 mil
2024
1,8 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2023
10,6 mil
2024
2,2 mil
2025
7,1 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,17
2024
0,26
2025
0,79

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
8,1 mil
2024
8,5 mil
2025
8,9 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
20,4 mil
2024
18,8 mil
2025
26,2 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
14,4 mil
2024
14,5 mil
2025
16,8 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Active curente
2023
72,2 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 07 mar. 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,4 mil
2024
951,0 mii
2025
536,0 mii

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
39,5 mil
2024
39,5 mil
2025
39,5 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
24,8 mil
2024
21,7 mil
2025
18,2 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2023
155,2 mil
2024
150,0 mil
2025
162,3 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
6,1 mil
2024
6,4 mil
2025
7,6 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
18,6 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 07 mar. 2024verificat

Datorii totale
2023
32,7 mil
2024
27,7 mil
2025
35,6 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
122,4 mil
2024
122,3 mil
2025
126,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-1,2 mil
2024
21,1 mil
2025
18,9 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
147,0 mii
2024
109,0 mii
2025
86,0 mii

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-1,3 mil ≈
2024
21,0 mil ≈
2025
18,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
4,1 mil
2024
-4,6 mil
2025
-3,7 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-6,4 mil
2024
-18,1 mil
2025
-7,9 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
5,5 mil
2024
5,4 mil
2025
5,4 mil

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
1,3 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
12,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
8,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
499,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
220,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
203,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-10,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
7,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
18,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
6,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
29,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
19,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
860,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
18,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
235,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
56 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
182,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
23,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
21,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
9,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
10,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

19,24 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 182,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
182,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
21,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
7,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 27 feb. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2129derivat 120

Scorul pe grupe

50 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
14,35
USD pe acțiune
Mijloc
19,76
USD pe acțiune
Sus
26,49
USD pe acțiune
Preț: 19,24 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 2,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 2,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 14,35 – 26,49 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E14,35 – 26,49 (Mijloc 19,76)
    28 firme folosite · multiplul median 22,5x · quartile 16,3x – 30,1x
    AAMI, ABX, AMG, AMP, APAM, APO, ARES, BEN, BVC, BX, CG, CNS, GCMG, GROW, HLI, HNNA, KKR, LAZ, MORN, NOAH, PAX, PJT, RILY, RPC, TROW, VALU, VCTR, VRTS
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Investment Advice (SIC 6282)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate7,8 %26 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitate235,9 %100 (pe interval fix)13 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere12,5 %100 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare21,9x56 (față de colegi)21 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare10,2 %100 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,0 %43 (pe interval fix)13 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente29,2 %100 (pe interval fix)8 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate63/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente66/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare76/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

WESTWOOD HOLDINGS GROUP, INC. (WHG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 97,8 mil USD în 2025; creștere an/an 3,2 %; marjă netă 7,8 %; ROE 6,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 14,35–26,49 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 19,76 USD, prețul de 19,24 USD lasă un potențial de 2,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 2,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 235,9 %
  • CAGR venituri 3 ani: 12,5 %
  • Randament FCF: 10,2 %
  • Rata de distribuire (FCF): 29,2 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: 7,8 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Investment Advice (SIC 6282) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
21,9x
mediana verticalei 23,0x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,6x
P/S
1,8x
mediana verticalei 2,6x
sub mediană (−29,7 %)
P/B
1,4x
mediana verticalei 2,9x
sub mediană (−50,7 %)
ROE
6,4 %
mediana verticalei 14,7 %
sub mediană (−56,6 %)
Marja netă
7,8 %
mediana verticalei 15,2 %
sub mediană (−48,7 %)
Marja EBIT
4,7 %
mediana verticalei 23,6 %
sub mediană (−80,3 %)
Venituri an/an
3,2 %
mediana verticalei 7,6 %
sub mediană (−57,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,3x
Randament dividend
3,0 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−7,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BXBlackstone Inc.94,3 mld28,140,5 %21,8 %+9,2 %−14 % / +12 %
KKRKkr & Co. Inc.91,0 mld28,910,6 %14,8 %−11,0 %−17 % / +34 %
APOApollo Global Management, Inc.72,5 mld43,89,3 %5,2 %+22,7 %−7 % / +33 %
AMPAmeriprise Financial, Inc.45,8 mld11,972,0 %20,7 %+5,5 %+16 % / +49 %
TROWPrice T Rowe Group Inc24,0 mld11,319,7 %28,4 %+3,1 %+10 % / +12 %
BENFranklin Resources Inc17,2 mld22,86,8 %8,7 %+3,5 %+50 % / +37 %
CGCarlyle Group Inc.15,2 mld44,65,2 %10,1 %−11,9 %−22 % / +25 %
ARESAres Management Corporation14,1 mld22,215,3 %12,0 %+28,9 %−13 % / +22 %
IVZInvesco Ltd.12,9 mld—-0,6 %-1,2 %+5,1 %+20 % / +106 %
AMGAffiliated Managers Group, Inc.9,4 mld17,818,9 %26,9 %+1,6 %+36 % / +169 %
MORNMorningstar, Inc.9,1 mld21,435,1 %17,0 %+7,5 %+14 % / −14 %
VCTRVictory Capital Holdings, Inc.7,4 mld20,619,0 %29,6 %+46,2 %+91 % / +274 %
MAASMAASE Inc.4,9 mld—-7,2 %-102,1 %−75,2 %+182 % / −95 %
LAZLazard, Inc.4,5 mld24,420,6 %5,5 %+1,5 %−19 % / +36 %
PJTPJT Partners Inc.3,9 mld19,783,2 %10,6 %+14,8 %−6 % / +76 %
CNSCohen & Steers, Inc.3,9 mld23,329,2 %28,2 %+7,5 %+20 % / +29 %
APAMArtisan Partners Asset Management Inc.3,3 mld9,373,1 %24,5 %+7,6 %−2 % / +7 %
AAMIAcadian Asset Management Inc.3,3 mld32,4—15,2 %+11,5 %+104 % / +425 %
NOAHNoah Holdings Ltd2,4 mld30,75,8 %21,4 %+4,8 %−31 % / −45 %
ABXAbacus Global Management, Inc.885,0 mil32,56,6 %10,5 %+110,2 %+37 % / +31 %
VRTSVirtus Investment Partners, Inc.853,6 mil7,412,6 %14,0 %−6,0 %−19 % / −34 %
GCMGGCM Grosvenor Inc.550,6 mil30,0682,1 %7,8 %+8,5 %+19 % / +61 %
VALUValue Line, Inc.416,6 mil21,018,7 %60,3 %−4,7 %+20 % / +6 %
WHGWestwood Holdings Group, Inc.182,5 mil21,96,4 %7,8 %+3,2 %+16 % / +76 %
RILYBRC Group Holdings, Inc.154,0 mil0,3—35,9 %+29,6 %−12 % / −79 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WHG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
11,67
Randament total -39 % · Pe an -39 %
20,56
Randament total 7 % · Pe an 7 %
30,87
Randament total 60 % · Pe an 60 %
3 ani
13,22
Randament total -31 % · Pe an -12 %
26,02
Randament total 35 % · Pe an 11 %
42,61
Randament total 121 % · Pe an 30 %
5 ani
14,97
Randament total -22 % · Pe an -5 %
32,92
Randament total 71 % · Pe an 11 %
58,82
Randament total 206 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,50
  • Marja netă± 4,55
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,47
  • Diluare anuală± 0,38

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Westwood Holdings Group este o firmă boutique de administrare a activelor, cu servicii de trust și wealth management, care administrează strategii active și orientate spre rezultate pentru clienți instituționali, intermediari și persoane private. La 30 iunie 2026 avea active administrate de aproximativ 17,0 miliarde USD 2, iar compania raportează o creștere a platformelor de ETF și capital privat, ceea ce face relevantă evoluția acestor segmente pentru investitori.

SWOT

Puncte tari

  • Compania menține o poziție financiară solidă, fără datorii, cu lichidități și investiții semnificative la finalul trimestrului al doilea din 2026 3. Platformele de ETF și capital privat au crescut, iar mai multe strategii au depășit benchmark-urile principale 3.
  • Westwood are o istorie lungă și o echipă de investiții cu experiență, ceea ce sprijină relațiile cu clienții instituționali și intermediarii 1. Diversificarea prin achiziții și produse noi reduce dependența de o singură strategie 1.
  • Modelul de comisioane legat de active oferă venituri recurente care urmăresc creșterea sau scăderea piețelor, iar dividendul trimestrial arată un angajament către acționari 13.

Puncte slabe

  • Compania a înregistrat ieșiri nete de capital în 2025, concentrate în strategia LargeCap Value, ceea ce a redus baza de active 1. Veniturile depind în mare măsură de câțiva clienți mari, iar pierderea lor ar avea efect semnificativ 1.
  • Acțiunile sunt tranzacționate rar, ceea ce poate crește volatilitatea prețului, iar costurile pentru dezvoltarea de produse noi pot precede veniturile 1. Dimensiunea relativ mică în comparație cu concurenții mari limitează resursele.
  • Compania menționează că unele produse noi nu au generat încă venituri semnificative, iar performanța slabă a unei strategii poate duce la pierderea clienților 1.

Oportunități

  • Dacă platformele de capital privat și Managed Investment Solutions continuă să atragă fluxuri, compania ar putea diversifica veniturile 3. Listarea ETF-ului PWRX pe Texas Stock Exchange ar putea deschide o nouă sursă de active 3.
  • Cererea pentru produse de venit și alternative, inclusiv strategii legate de energie și imobiliare, ar putea sprijini creșterea, mai ales dacă performanța rămâne în zona de top 3.
  • Extinderea către clienții internaționali sau către noi canale de distribuție ar putea adăuga active, deși aceasta aduce riscuri regulatorii suplimentare 1.

Amenințări

  • Migrarea investitorilor către fonduri pasive și cu comisioane mai mici ar putea reduce cota de piață a strategiilor active și presa asupra comisioanelor 1.
  • Modificările de reglementare și riscul de litigii ar putea crește costurile de conformitate și ar putea afecta reputația companiei 1.
  • Scăderea piețelor financiare ar putea reduce activele administrate și veniturile, iar cheltuielile fixe pot apăsa asupra profitabilității în perioade slabe 1.

Riscuri

  • Ieșiri nete de capitalridicat

    Retragerile de capital din strategii importante au redus activele în 2025, iar continuarea acestei tendințe ar putea afecta veniturile din comisioane 1.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți mari generează o parte importantă din venituri, iar pierderea unuia dintre ei ar putea avea efect semnificativ asupra rezultatelor 1.

  • Presiunea concurențială și a comisioanelormediu

    Concurenții cu comisioane mai mici și produse pasive ar putea reduce atractivitatea strategiilor active ale companiei 1.

  • Reglementare și litigiimediu

    Cerințele de reglementare în creștere și eventualele procese ar putea crește costurile și ar putea afecta reputația 1.

  • Lichiditatea acțiunilorscăzut

    Tranzacționarea redusă a acțiunilor poate amplifica mișcările de preț și poate face dificilă intrarea sau ieșirea investitorilor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Platformele de ETF și capital privat au crescut în al doilea trimestru din 2026, iar fluxurile Managed Investment Solutions au atins un nivel relevant 3. Dacă această tendință continuă, veniturile ar putea deveni mai diversificate.
  • Compania are o poziție de lichiditate solidă și nu are datorii, ceea ce îi oferă flexibilitate pentru investiții în produse noi 3.
  • Mai multe strategii au depășit benchmark-urile principale și au obținut clasamente în top, ceea ce ar putea atrage fluxuri noi dacă performanța se menține 3.

Ce ar strica teza

  • Activele administrate au scăzut ușor în 2025 din cauza ieșirilor nete, iar dacă tendința continuă, veniturile ar putea stagna 1.
  • Dependența de câțiva clienți mari și de un număr limitat de strategii poate expune compania la șocuri concentrate 1.
  • Presiunea din partea fondurilor pasive și a concurenților cu tehnologie avansată ar putea reduce marjele și cota de piață 1.

De urmărit

  • Evoluția fluxurilor nete de capital și a activelor administrateQ3 2026
  • Lansarea ETF-ului PWRX pe Texas Stock Exchange și primele fluxuri2026
  • Dinamica platformelor de capital privat și Managed Investment SolutionsQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Westwood administrează active prin filialele Westwood Management, Westwood Trust, Salient Advisors și Broadmark Asset Management, fiind înregistrată ca holding cu sediul în Delaware și cotată la New York Stock Exchange sub simbolul WHG 1. Veniturile provin în principal din comisioane calculate ca procent din activele administrate (AUM) și din activele în consultanță (AUA). La 31 decembrie 2025, activele administrate erau de aproximativ 16,5 miliarde USD, iar activele în consultanță de aproximativ 0,9 miliarde USD 1.

Modelul de afaceri se bazează pe relații cu clienții, consultanții de investiții și intermediarii, iar compania pune accent pe serviciul pentru clienți și pe o abordare de tip echipă. Din 2022 și 2023, Westwood a extins gama de produse prin achiziția Salient și controlul asupra Broadmark, iar în 2025 a lansat fonduri tranzacționate la bursă noi 1. Compania spune că cele mai mari zece relații de clienți reprezentau aproximativ 20% din veniturile din comisioane în 2025, ceea ce arată o concentrare semnificativă 1.

La 30 iunie 2026, veniturile trimestriale au fost de 25,3 milioane USD, iar profitul net de 1,5 milioane USD 3. Compania a declarat un dividend de 0,15 USD pe acțiune, plătibil în octombrie 2026 3. Conducerea spune că listarea viitoare a ETF-ului PWRX pe Texas Stock Exchange și extinderea pipeline-ului Managed Investment Solutions ar putea susține creșterea pe termen lung, dacă fluxurile de capital continuă.

Segmente

Strategii de administrare activă și orientate spre rezultate

Strategiile includ Value Equity americane, Multi-Asset, Energy and Real Assets, Tactical Absolute Return, Income Alternatives și Managed Investment Solutions, iar cinci dintre ele depășesc un miliard USD în active 1. Strategia LargeCap Value a generat cea mai mare parte a ieșirilor nete de capital din 2025 1.

Fonduri și ETF-uri

Westwood Funds și ETF-urile Westwood au avut active de aproximativ 3,9 miliarde USD, respectiv 0,2 miliarde USD la finalul lui 2025 1. În 2025 au fost lansate ETF-urile YLDW și BFRE, iar în al doilea trimestru din 2026 platforma de ETF a depășit 400 de milioane USD 13.

Capital privat și clienți instituționali

Platforma de capital privat a depășit 500 de milioane USD în al doilea trimestru din 2026, iar fluxurile din Managed Investment Solutions au atins 350 de milioane USD 3. Segmentul instituțional, care include planuri de pensii și fundații, era cel mai mare în active la finalul lui 2025 1.

Piața în context

Westwood activează în industria managementului activelor și a serviciilor de wealth management din SUA, unde concurența este intensă, iar fondurile pasive câștigă cote de piață de la gestionarii activi 1. Evoluția activelor administrate depinde de performanța piețelor de capital și de fluxurile clienților, iar activele firmei au crescut de la 16,5 miliarde USD la 31 decembrie 2025 la 17,0 miliarde USD la 30 iunie 2026 12.

Clienții internaționali reprezintă o parte mică a activelor, iar expunerea la clienți din afara SUA este relevantă doar în limitele unei fracțiuni din AUM 1. Dacă piețele financiare se îmbunătățesc sau dacă apetitul pentru produse alternative crește, segmentele de venit și capital privat ar putea beneficia.

Tendințe

  • Migrarea către produse pasive și ETF-urimixt

    Investitorii deplasează fonduri către produse pasive și cu comisioane mai mici, ceea ce a determinat retrageri din strategii active precum LargeCap Value 1. Westwood răspunde prin propriile ETF-uri, care au ajuns la peste 400 de milioane USD în active 3.

  • Inteligența artificială în industrievânt din față

    Tehnologiile bazate pe inteligență artificială se extind rapid în industrie, iar concurenții cu tehnologie mai avansată ar putea inova mai repede și ar putea reduce bariere de intrare 1. Pentru Westwood, acest lucru ar putea presa marjele dacă nu poate ține pasul.

  • Capital privat și produse alternativevânt din spate

    Cererea pentru produse alternative și de capital privat a crescut, iar platforma Private Capital a depășit 500 de milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 3. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini venituri mai diversificate.

  • Reglementare în creșterevânt din față

    Cadrul de reglementare pentru serviciile financiare a devenit mai complex, cu cerințe suplimentare de raportare și costuri de conformitate care cresc în timp 1. Această presiune se aplică și extinderii internaționale și lansării de produse noi.

Poziția concurențială

Westwood concurează cu companii de administrare a activelor mai mari, cu resurse financiare, tehnologice și de notorietate superioare, cu fonduri pasive cu comisioane mai mici și cu gestionari alternativi care pot recruta personal 1. Consolidarea industriei a mărit dimensiunea unor concurenți, iar unii oferă servicii bancare și de planificare financiară mai extinse 1.

Pentru Westwood, diferențierea se bazează pe performanța investițiilor, pe strategii de nișă și pe relațiile cu clienții instituționali și intermediarii, dar avantajul depinde de capacitatea de a atrage fluxuri noi 1. Compania spune că performanța strategiilor sale a depășit benchmark-urile principale în 2026 3.

  • Firme mari de gestiune pasivă și ETF

    Fonduri cu comisioane mai mici care au câștigat cote de piață de la gestionarii activi, un risc menționat explicit în raportările companiei.

  • Gestionari alternativi și fonduri speculative

    Concurenți care pot atrage talent de investiții și pot oferi strategii similare, mai ales în zona produselor alternative.

  • Grupuri financiare cu servicii integrate

    Companii care oferă bancă, planificare financiară și fiscală, depășind serviciile pe care Westwood le oferă în prezent.

  • Firme cu tehnologie avansată și AI

    Concurenți care pot inova mai rapid și pot concura pe calitate și preț, iar noii intrați cu AI pot reduce barierele de intrare.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Westwood Holdings Group, Inc. · 04 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Westwood Holdings Group, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Westwood Holdings Group, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.