olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Amplifon S.p.A. AMP.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0004056880 · Verticală: Companii listate din Italia

11,76EUR+0,17 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Amplifon este un grup italian specializat în soluții auditive, cu o rețea proprie de centre în Europa, America și Asia-Pacific. În exercițiul 2025 veniturile au rămas aproape stabile, în timp ce marja EBITDA a scăzut sub presiunea diluării operaționale și a programului de optimizare a rețelei Fit4Growth.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Amplifon S.p.A. (AMP.MI) costa 11,76 EUR (+0,17 % într-o zi), cu capitalizare 2,6 mld EUR, P/E 29,1 pe un EPS diluat de 0,40 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,50 %, beta 0,67, interval pe 52 de săptămâni 8,03–14,64 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,6 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
29,1
EPS diluat TTM 0,40 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
3,43 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,50 %
DPS 12 luni 0,29
Beta (2 ani)
0,67
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
8,0314,64

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
11,36 – 13,52
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 17,3 %
SMA 50 / 200
12,03 / 11,26
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / 0,11
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,7 %+0,4 %−3,1 pp—
3 luni−2,0 %−3,3 %+1,2 pp—
6 luni+4,8 %+4,0 %+0,9 pp—
De la început de an−14,5 %+8,1 %−22,6 pp—
1 an−19,3 %+10,7 %−30,0 pp−5,6 %
3 ani−57,6 %+50,1 %−107,7 pp+9,9 %
5 ani−74,3 %+43,6 %−117,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−45,1 %
05 nov. 2025 → 19 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−83,1 %
30 dec. 2021 → 19 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−23,8 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 34,1, mediană 38,7, max 45,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri2,3 mld2,4 mld2,4 mld
Venituri an/anindisponibil+6,6 %−0,6 %
Profit net155,1 mil145,4 mil91,3 mil
Profit net an/anindisponibil−6,3 %−37,2 %
EPS diluat0,690,640,40
EPS diluat an/anindisponibil−6,7 %−37,2 %
netă %6,9 %6,0 %3,8 %
Flux de numerar liber338,2 mil366,2 mil358,4 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
308,9 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
998,5 mil EUR
Active totale
3,9 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,61x
ROE
8,5 %
ROA
2,3 %
Marja FCF
15,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,4 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
259,2 mil
2024
256,8 mil
2025
196,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
209,7 mil
2024
196,8 mil
2025
131,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
54,7 mil
2024
51,2 mil
2025
40,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
155,1 mil
2024
145,4 mil
2025
91,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,69
2024
0,64
2025
0,40

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,29
2024
0,29
2025
0,29

esef· 07 apr. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
193,1 mil
2024
288,8 mil
2025
308,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
88,3 mil
2024
93,2 mil
2025
82,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
621,2 mil
2024
725,2 mil
2025
763,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
221,5 mil
2024
253,9 mil
2025
237,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,8 mld
2024
1,9 mld
2025
1,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
416,6 mil
2024
428,4 mil
2025
380,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
3,7 mld
2024
4,0 mld
2025
3,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
998,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
223,9 mil
2024
225,8 mil
2025
222,5 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
413,5 mil
2024
451,2 mil
2025
414,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
75,3 mil
2024
85,0 mil
2025
56,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
338,2 mil ≈
2024
366,2 mil ≈
2025
358,4 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-261,5 mil
2024
-335,1 mil
2025
-187,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-135,1 mil
2024
-18,8 mil
2025
-202,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
65,4 mil
2024
65,6 mil
2025
65,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
25,4 mil
2025
108,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-23,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-37,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-37,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-2,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
8,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
15,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
8,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
7,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
72,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
18,2 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
414,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
56,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
358,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
392,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,6 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
28,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
29,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
3,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
7,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
13,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
2,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

11,76 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,6 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,6 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
29,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,5 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 71derivat 6

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
3,28
EUR pe acțiune
Mijloc
4,98
EUR pe acțiune
Sus
7,34
EUR pe acțiune
Preț: 11,76 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -57,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -135,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,56 – 9,24 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E2,56 – 9,24 (Mijloc 5,36)
    20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9x
    AC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI, ELN.MI
  • Dividende actualizate (DDM)3,99 – 5,44 (Mijloc 4,61)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate3,8 %38 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitate392,4 %100 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluare29,1x18 (față de colegi)23 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare13,7 %100 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,6 %95 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente18,2 %100 (pe interval fix)9 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate69/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente97/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare55/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AMPLIFON S.P.A. (AMP.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mld EUR în 2025; creștere an/an -0,6 %; marjă netă 3,8 %; ROE 8,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 3,28–7,34 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,98 EUR, prețul de 11,76 EUR lasă un potențial de -57,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -135,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 392,4 %
  • Randament FCF: 13,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,6 %
  • Rata de distribuire (FCF): 18,2 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,6x
  • P/E (TTM): 29,1x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
29,1x
mediana verticalei 15,8x
peste mediană (+84,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,4x
P/S
1,1x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−9,7 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+144,6 %)
ROE
8,5 %
mediana verticalei 8,6 %
la mediană
Marja netă
3,8 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−46,6 %)
Marja EBIT
8,2 %
mediana verticalei 9,9 %
sub mediană (−17,0 %)
Venituri an/an
-0,6 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−169,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
2,5 %
mediana verticalei 3,7 %
sub mediană (−32,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,7 mld21,315,4 %8,4 %+8,7 %+22 % / +58 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +72 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,4 mld28,89,2 %13,0 %+0,8 %+33 % / −5 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.3,0 mld40,916,1 %11,7 %+8,7 %+7 % / +14 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,6 mld29,18,5 %3,8 %−0,6 %−11 % / −59 %
ELN.MIEl.en. - S.p.a.1,3 mld31,410,9 %7,3 %+4,2 %+31 % / +79 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,920,6 %18,9 %+6,7 %+15 % / +114 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld19,112,8 %7,1 %−23,0 %+11 % / +68 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,78,6 %9,4 %+1,4 %−21 % / −61 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.986,3 mil10,623,5 %41,0 %+1,8 %−3 % / −22 %
AVIO.MIAvio S.p.a.909,3 mil89,42,1 %1,8 %+21,5 %+22 % / +302 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite799,2 mil6,117,1 %7,3 %+1,6 %+6 % / +75 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.639,9 mil17,94,2 %17,5 %+13,4 %−9 % / +31 %
AC5.MIAcinque S.p.a.408,7 mil19,44,1 %3,6 %+0,2 %−7 % / +7 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.345,1 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−31 % / +4 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.319,0 mil12,811,1 %13,7 %+9,2 %−3 % / +10 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.290,6 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +29 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.130,1 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.119,8 mil11,818,5 %10,2 %−1,3 %−25 % / −31 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,3 mil277,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,0 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −49 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.34,4 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−11 % / +102 %
AEF.MIAeffe S.p.a.11,7 mil0,621,9 %7,7 %−21,3 %−52 % / −84 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMP.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
6,71
Randament total -41 % · Pe an -41 %
11,89
Randament total 4 % · Pe an 4 %
17,96
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
5,87
Randament total -45 % · Pe an -18 %
11,76
Randament total 8 % · Pe an 2 %
19,59
Randament total 76 % · Pe an 21 %
5 ani
5,13
Randament total -48 % · Pe an -12 %
11,63
Randament total 11 % · Pe an 2 %
21,36
Randament total 98 % · Pe an 15 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,94
  • Marja netă± 2,06
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,78
  • Diluare anuală± 0,17

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Amplifon este un grup italian specializat în soluții auditive, cu o rețea proprie de centre în Europa, America și Asia-Pacific. În exercițiul 2025 veniturile au rămas aproape stabile, în timp ce marja EBITDA a scăzut sub presiunea diluării operaționale și a programului de optimizare a rețelei Fit4Growth.

SWOT

Puncte tari

  • Rețeaua proprie de centre și distribuția directă oferă control asupra experienței clienților și a vânzărilor.
  • Diversificarea geografică pe trei regiuni reduce dependența de o singură piață.
  • Veniturile din EMEA au crescut în 2025, sprijinite de achiziții și de integrarea lor.

Puncte slabe

  • Rentabilitatea a scăzut în 2025, iar marja EBITDA a fost afectată de costuri și de efectul redus al levierului operațional.
  • Veniturile din America și Asia și Oceania au scăzut, parțial din cauza efectelor valutare.
  • Creșterea organică a veniturilor a fost negativă în 2025, ceea ce indică o presiune asupra vânzărilor comparabile.

Oportunități

  • Optimizarea rețelei prin programul Fit4Growth ar putea îmbunătăți randamentul centrelor.
  • Extinderea rețelei directe în Statele Unite ar putea crește cota de piață în America.
  • Achizițiile locale ar putea adăuga capacitate și clienți în piețele existente.

Amenințări

  • Fluctuațiile valutare pot reduce veniturile raportate în euro din regiunile non-euro.
  • Presiunea concurențială și prețurile pot limita capacitatea de a menține marjele.
  • Condițiile economice și inflația din Argentina pot afecta rezultatele raportate.

Riscuri

  • Risc valutarridicat

    Deprecierea monedelor din America și Asia și Oceania a redus veniturile raportate. Dacă aceste tendințe continuă, rezultatele consolidate ar putea rămâne sub presiune.

  • Presiunea asupra marjelorridicat

    Scăderea EBITDA în 2025 arată sensibilitatea rentabilității la costuri și la levierul operațional. Dacă costurile cresc mai rapid decât veniturile, marjele ar putea scădea.

  • Iperinflația din Argentinamediu

    Contabilizarea conform IAS 29 a efectelor iperinflației din Argentina influențează veniturile raportate. Dacă inflația persistă, impactul asupra rezultatelor ar putea continua.

  • Costurile de restructuraremediu

    Programul Fit4Growth a generat elemente inusuale care au afectat rezultatul. Dacă restructurarea continuă, costurile asociate ar putea rămâne ridicate.

  • Integrarea achizițiilorscăzut

    Integrarea achizițiilor, inclusiv a filialei din Polonia, comportă riscuri operaționale. Dacă integrarea întârzie, sinergiile așteptate ar putea fi mai mici.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Diversificarea geografică și rețeaua proprie pot susține creșterea pe termen lung dacă veniturile organice își revin.
  • Optimizarea rețelei prin Fit4Growth ar putea ridica marja EBITDA după perioada de restructurare.
  • Creșterea în EMEA și achizițiile locale pot oferi o bază stabilă de venituri.

Ce ar strica teza

  • Creșterea organică negativă și scăderea EBITDA arată că rentabilitatea ar putea rămâne sub presiune.
  • Efectele valutare pot continua să reducă veniturile raportate din regiunile non-euro.
  • Costurile de marketing și restructurare ar putea limita îmbunătățirea marjelor în perioada următoare.

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Amplifon S.p.A. este un grup internațional din domeniul audiologiei care proiectează, distribuie și adaptează aparate auditive prin propria rețea de centre și prin canale indirecte. Conform raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, veniturile consolidate au fost de 2.395.705 mii de euro 1. Grupul operează în trei regiuni geografice: EMEA, America și Asia și Oceania.

Structura geografică este dominată de EMEA, care a generat 64,9% din veniturile anului 2025 1. Restul vânzărilor provine din America, cu 20,7%, și din Asia și Oceania, cu 14,4% 1. Compania a integrat în 2025 achiziții locale, inclusiv consolidarea unei filiale din Polonia la începutul lunii martie.

Rentabilitatea a fost sub presiune în 2025: EBITDA a fost de 511.645 mii de euro, iar EBITDA Adjusted de 540.435 mii de euro 1. Raportul atribuie scăderea efectului redus al levierului operațional, dar și investițiilor mai mari în marketing și creșterii rețelei directe Miracle-Ear din Statele Unite.

Segmente

EMEA

Segmentul EMEA reprezintă cea mai mare parte a activității, cu 64,9% din veniturile anului 2025 1. Veniturile au crescut cu 1,5% pe an, în principal datorită achizițiilor și efectelor de perimetru 1.

America

Segmentul America a scăzut în 2025, iar veniturile au fost afectate de deprecierea dolarului american, a pesosului argentinian și a dolarului canadian 1. Creșterea organică a rămas pozitivă, dar a fost depășită de efectele valutare.

Asia și Oceania

Segmentul Asia și Oceania a înregistrat cea mai mare scădere a veniturilor din grup în 2025, de aproximativ 6,8% 1. Raportul leagă scăderea de devalorizarea monedelor australiană și neozeelandeză, precum și de închiderea unor centre cu performanțe slabe 1.

Piața în context

Sursa furnizată nu descrie dimensiunea pieței globale a aparatelor auditive; pe baza documentului, compania operează într-un sector în care cotele regionale variază. Veniturile consolidate de 2.395.705 mii de euro în 2025 1 oferă un reper pentru dimensiunea activității Amplifon.

În 2025 creșterea organică a veniturilor a fost negativă, cu -0,6% 1, iar efectele valutare au influențat în mod semnificativ rezultatele. Raportul nu oferă estimări privind evoluția viitoare a pieței.

Poziția concurențială

Sursa furnizată nu identifică concurenții direcți ai Amplifon. Compania își menține poziția prin rețeaua proprie de centre și prin canale indirecte, iar diversificarea geografică reduce dependența de o singură regiune.

Structura de distribuție proprie a Amplifon, combinată cu achizițiile locale, îi conferă un avantaj în acoperirea piețelor. Presiunea competitivă rămâne însă un factor de risc, deoarece documentul nu oferă date despre cota de piață față de alți jucători.

  • Concurenți nespecificați în sursă

    Sursa furnizată nu numește concurenți; analiza concurenței rămâne limitată la informațiile din raportul anual.

  • Rețele de distribuție indirecte

    Canalele indirecte sunt menționate în raport, în special în Asia, dar nu sunt identificați parteneri specifici.

  • Operatori regionali de aparate auditive

    Raportul menționează piețe locale competitive, dar nu le individualizează.

  • Furnizori de tehnologie auditivă

    Sursa nu descrie furnizori externi sau concurenți tehnologici.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Amplifon S.p.A. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.