olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
El.en. - S.p.a. ELN.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005453250 · Verticală: Companii listate din Italia
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea El.en. - S.p.a. (ELN.MI) costa 16,05 EUR (−3,55 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld EUR, P/E 30,3 pe un EPS diluat de 0,53 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,45 %, beta 0,88, interval pe 52 de săptămâni 10,87–17,48 EUR.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 15,15 – 16,62
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,61 · lățimea benzii 9,3 %
- SMA 50 / 200
- 15,84 / 14,93
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,11 / 0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,8 % | +0,4 % | −3,2 pp | — |
| 3 luni | +0,8 % | −3,3 % | +4,0 pp | — |
| 6 luni | +17,7 % | +4,0 % | +13,7 pp | — |
| De la început de an | +15,3 % | +8,1 % | +7,2 pp | — |
| 1 an | +46,3 % | +10,7 % | +35,6 pp | −6,1 % |
| 3 ani | +71,8 % | +50,1 % | +21,8 pp | +7,7 % |
| 5 ani | −5,7 % | +43,6 % | −49,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 16,5, mediană 18,5, max 26,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 580,8 mil | 572,7 mil | 596,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −1,4 % | +4,2 % |
| Profit net | 48,2 mil | 51,6 mil | 43,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +7,0 % | −15,9 % |
| EPS diluat | 0,59 | 0,63 | 0,53 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +6,8 % | −15,9 % |
| netă % | 8,3 % | 9,0 % | 7,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 174,4 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 427,5 mil EUR
- Active totale
- 627,9 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 10,4 %
- ROA
- 6,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 580,8 mil | 572,7 mil | 596,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 78,2 mil | 78,3 mil | 77,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,5 mil | 2,2 mil | 1,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 77,8 mil | 84,1 mil | 74,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 22,6 mil | 21,2 mil | 23,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 48,2 mil | 51,6 mil | 43,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,59 | 0,63 | 0,53 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,24 | 0,21 | 0,23 | esef· 07 apr. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 131,0 mil | 147,5 mil | 174,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 210,3 mil | 172,4 mil | 157,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 112,2 mil | 77,6 mil | 83,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 719,2 mil | 740,7 mil | 627,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 375,5 mil | 410,8 mil | 427,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 80,4 mil | 80,6 mil | 80,4 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
- 2023
- 80,4 mil
- 2024
- 80,6 mil
- 2025
- 80,4 mil
esef· 07 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 12,2 mil | 83,1 mil | 70,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -17,0 mil | 68,7 mii | -13,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -24,8 mil | -48,0 mil | -30,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 18,9 mil | 17,1 mil | 18,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,3 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
29 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,17 – 12,11 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E3,33 – 12,11 (Mijloc 7,03)20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9xAC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
- Dividende actualizate (DDM)3,17 – 4,32 (Mijloc 3,65)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 7,3 % | 56 (față de colegi) | 21 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 47,6x | 100 (pe interval fix) | 21 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 30,3x | 14 (față de colegi) | 36 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,5 % | 21 (pe interval fix) | 21 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial56/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial21/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EL.EN. - S.P.A. (ELN.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 596,9 mil EUR în 2025; creștere an/an 4,2 %; marjă netă 7,3 %; ROE 10,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,25–8,22 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,34 EUR, prețul de 16,05 EUR lasă un potențial de -66,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -200,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 47,6x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 30,3x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,8 mld | 21,5 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +24 % / +60 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,6 mld | 9,6 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −4 % / +73 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,3 mld | 28,3 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +31 % / −7 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 2,9 mld | 39,5 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +3 % / +10 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,7 mld | 29,9 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −9 % / −58 % |
| ELN.MIEl.en. - S.p.a. | 1,3 mld | 30,3 | 10,9 % | 7,3 % | +4,2 % | +26 % / +73 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,0 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +11 % / +108 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 18,6 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +8 % / +64 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,4 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −22 % / −62 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 969,2 mil | 10,4 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −5 % / −23 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 883,6 mil | 86,8 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +18 % / +291 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 783,3 mil | 6,0 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +4 % / +72 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 646,3 mil | 18,0 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −8 % / +33 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 412,6 mil | 19,6 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −6 % / +8 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 348,0 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −30 % / +5 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 324,7 mil | 13,1 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −2 % / +12 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 289,2 mil | 6,4 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −22 % / +28 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 129,6 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −1 % / −52 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 118,7 mil | 11,7 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −26 % / −32 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,0 mil | 276,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,3 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −48 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,7 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 35,1 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −9 % / +106 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,6 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 10,1 mil | 0,5 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −59 % / −86 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ELN.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 9,64 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 17,04 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 25,68 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 9,31 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 18,52 Randament total 20 % · Pe an 6 % | 30,64 Randament total 97 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 8,98 Randament total -38 % · Pe an -9 % | 20,12 Randament total 34 % · Pe an 6 % | 36,55 Randament total 139 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 4,63
- Marja netă± 3,24
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,67
- Diluare anuală± 0,27
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.