olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Valeo FR.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013176526 · Verticală: Companii listate din Franța

10,94EUR−0,36 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Valeo este un furnizor global de componente pentru autovehicule, organizat în divizii POWER, BRAIN și LIGHT, plus activitatea de service Valeo Service. În noiembrie 2025 a prezentat planul strategic « Elevate 2028 », care vizează profitabilitatea și generarea de numerar într-un sector aflat în plină tranziție către electrificare și tehnologii de asistență la condus.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Valeo (FR.PA) costa 10,94 EUR (−0,36 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mld EUR, P/E 13,5 pe un EPS diluat de 0,81 EUR în ultimele 12 luni, beta 1,44, interval pe 52 de săptămâni 9,74–16,64 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,7 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,5
EPS diluat TTM 0,81 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
7,41 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,44
Volatilitate (1 an) 50 %
Interval 52 săpt.
9,7416,64

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
29,8
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
10,08 – 14,73
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 37,5 %
SMA 50 / 200
13,65 / 12,86
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,85 / -0,72
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−27,8 %−0,6 %−27,1 pp—
3 luni−24,7 %−4,2 %−20,6 pp—
6 luni−4,7 %+4,3 %−9,1 pp—
De la început de an−6,0 %+7,5 %−13,5 pp—
1 an−8,9 %+9,9 %−18,8 pp−6,8 %
3 ani−19,7 %+49,8 %−69,5 pp−15,9 %
5 ani−58,8 %+42,8 %−101,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,4 %
03 iun. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−76,9 %
17 nov. 2021 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−16,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 14,1, mediană 14,4, max 15,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri22,0 mld21,5 mld20,9 mld
Venituri an/anindisponibil−2,5 %−2,7 %
Profit net221,0 mil162,0 mil200,0 mil
Profit net an/anindisponibil−26,7 %+23,5 %
EPS diluat0,900,660,81
EPS diluat an/anindisponibil−26,7 %+22,7 %
netă %1,0 %0,8 %1,0 %
Flux de numerar liber1,5 mld1,5 mld1,5 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,5 mld EUR
Datorie financiară
5,9 mld EUR
Datorie netă
3,4 mld EUR
Capitaluri proprii
4,1 mld EUR
Active totale
20,3 mld EUR
Datorie / capitaluri
1,45x
Lichiditate curentă
0,86x
ROE
4,7 %
ROA
1,0 %
Marja FCF
7,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
22,0 mld
2024
21,5 mld
2025
20,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
18,1 mld
2024
17,4 mld
2025
16,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
4,0 mld ≈
2024
4,1 mld ≈
2025
4,2 mld ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
2,0 mld
2024
2,1 mld
2025
2,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
454,0 mil
2024
333,0 mil
2025
460,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
154,0 mil
2024
99,0 mil
2025
205,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
221,0 mil
2024
162,0 mil
2025
200,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,90
2024
0,66
2025
0,81

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
3,0 mld
2024
3,2 mld
2025
2,5 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
2,4 mld
2024
2,1 mld
2025
1,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
9,4 mld
2024
8,9 mld
2025
8,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
3,1 mld
2024
3,1 mld
2025
3,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,1 mld
2024
3,3 mld
2025
3,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
21,8 mld
2024
21,7 mld
2025
20,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
957,0 mil
2024
1,3 mld
2025
484,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,1 mld
2024
4,9 mld
2025
5,4 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
10,8 mld
2024
11,0 mld
2025
9,5 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,4 mld
2024
4,5 mld
2025
4,1 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
242,9 mil
2024
241,8 mil
2025
243,9 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
2,5 mld
2024
2,7 mld
2025
2,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
964,0 mil
2024
1,1 mld
2025
790,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,5 mld ≈
2024
1,5 mld ≈
2025
1,5 mld ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,9 mld
2024
-2,0 mld
2025
-1,6 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-788,0 mil
2024
-524,0 mil
2025
-1,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
23,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
22,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-3,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
20,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
7,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
5,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,3 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
790,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
1,5 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
749,5 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
43 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
6,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
13,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
13,5x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
1,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
56,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,94 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,7 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,5x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 73derivat 3

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
8,98
EUR pe acțiune
Mijloc
13,88
EUR pe acțiune
Sus
24,14
EUR pe acțiune
Preț: 10,94 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 26,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 21,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,98 – 24,14 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E8,98 – 24,14 (Mijloc 13,88)
    20 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,1x – 29,8x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1,0 %44 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitate749,5 %100 (pe interval fix)18 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x5 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluare13,5x70 (față de colegi)29 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare56,2 %100 (pe interval fix)24 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate72/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare83/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

VALEO (FR.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 20,9 mld EUR în 2025; creștere an/an -2,7 %; marjă netă 1,0 %; ROE 5,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 8,98–24,14 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 13,88 EUR, prețul de 10,94 EUR lasă un potențial de 26,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 21,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 749,5 %
  • Randament FCF: 56,2 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,5x
mediana verticalei 18,3x
sub mediană (−26,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−75,1 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−23,9 %)
ROE
5,7 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+36,8 %)
Marja netă
1,0 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−15,1 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 3,2 %
Venituri an/an
-2,7 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−565,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
FR.PAValeo2,7 mld13,55,7 %1,0 %−2,7 %+0 % / −18 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FR.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
6,07
Randament total -45 % · Pe an -45 %
10,77
Randament total -2 % · Pe an -2 %
16,27
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
5,06
Randament total -54 % · Pe an -23 %
10,18
Randament total -7 % · Pe an -2 %
17,02
Randament total 56 % · Pe an 16 %
5 ani
4,22
Randament total -61 % · Pe an -17 %
9,63
Randament total -12 % · Pe an -3 %
17,79
Randament total 63 % · Pe an 10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,55
  • Marja netă± 1,78
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,57
  • Diluare anuală± 0,15

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Valeo este un furnizor global de componente pentru autovehicule, organizat în divizii POWER, BRAIN și LIGHT, plus activitatea de service Valeo Service. În noiembrie 2025 a prezentat planul strategic « Elevate 2028 », care vizează profitabilitatea și generarea de numerar într-un sector aflat în plină tranziție către electrificare și tehnologii de asistență la condus.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu larg de tehnologii pentru electrificare, asistență la condus și iluminare, organizat în trei divizii complementare.
  • Relații consolidate cu constructorii auto și cu rețelele de distribuție, prin Valeo Service.
  • Program strategic clar, « Elevate 2028 », prezentat investitorilor cu obiective de profitabilitate.

Puncte slabe

  • Dependența de volumele constructorilor auto face ca veniturile să fie sensibile la ciclurile industriei.
  • Investițiile mari în cercetare și dezvoltare pot presa profitabilitatea pe termen scurt.
  • Necesitatea îmbunătățirii generării de trezorerie, obiectiv explicit al planului strategic.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru electrificare și pentru soluții de asistență la condus ar putea deschide noi contracte.
  • Dezvoltarea activității de service și a pieselor de schimb ar putea stabiliza veniturile.
  • Cerințele de reducere a emisiilor ar putea favoriza produsele care evită emisiile.

Amenințări

  • Presiunea constructorilor pentru prețuri mai mici ar putea reduce marjele.
  • Concurența globală din partea furnizorilor de componente auto ar putea limita cota de piață.
  • Schimbările de reglementare sau un ritm mai lent al electrificării ar putea afecta planurile de creștere.

Riscuri

  • Dependența de constructorii autoridicat

    Veniturile depind de comenzile câtorva mari constructori, iar reducerea lor ar putea afecta rapid volumele.

  • Ritmul electrificăriiridicat

    Dacă adoptarea vehiculelor electrice încetinește, investițiile în divizia POWER ar putea avea randament mai mic decât se preconizează.

  • Presiunea asupra marjelormediu

    Cererea de prețuri mai mici din partea clienților ar putea comprima profitabilitatea grupului.

  • Lanțul de aprovizionaremediu

    Întreruperile în aprovizionare sau dependența de furnizori de rang superior ar putea perturba producția.

  • Reglementări și conformitatescăzut

    Schimbările din cadrul de reglementare privind protecția datelor, emisiile și drepturile omului ar putea genera costuri suplimentare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă planul « Elevate 2028 » își atinge obiectivele de profitabilitate, grupul ar putea îmbunătăți semnificativ generarea de numerar.
  • Poziționarea în electrificare și în asistența la condus ar putea permite Valeo să beneficieze de creșterea acestor segmente.
  • Activitatea Valeo Service ar putea oferi venituri mai stabile decât producția pentru constructori.

Ce ar strica teza

  • Dacă constructorii presează constant prețurile, marjele grupului ar putea rămâne sub presiune pe termen lung.
  • Dacă electrificarea încetinește, investițiile mari ar putea avea randament insuficient.
  • Dependența de un număr redus de clienți majori ar putea face veniturile vulnerabile la scăderi ale comenzilor.

De urmărit

  • Progresul planului « Elevate 2028 » și al obiectivelor de profitabilitate2026
  • Reînnoirea componenței consiliului și alegerea noului președinte la adunarea generalămai 2026
  • Evoluția generării de trezorerie din cele trei diviziinext 10-K
  • Ritmul adoptării vehiculelor electrice în Europa și efectul asupra diviziei POWER2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Valeo proiectează și fabrică sisteme și componente pentru autovehicule, având ca parteneri principali constructorii auto, căruia îi livrează direct, și rețelele de distribuție prin Valeo Service. Activitatea se întinde de la cercetare și dezvoltare, prin producție și fabricație la fursizori de rang inferior, până la comercializare și utilizarea finală. Grupul își declară angajamentul față de o mobilitate mai curată, mai sigură și mai diversificată 1.

Structura pe care o prezintă Valeo în documentul de înregistrare universal se bazează pe trei divizii de produs, POWER, BRAIN și LIGHT, la care se adaugă activitatea Valeo Service. Planul « Elevate 2028 » detaliază traiectoria strategică și financiară, precum și acțiunile menite să îmbunătățească profitabilitatea și generarea de trezorerie pentru fiecare divizie 1.

Guvernanța grupului este formată dintr-un consiliu de administrație cu 14 membri la 31 decembrie 2025, inclusiv administratori reprezentând salariații, iar componența este supusă reînnoirii la adunarea generală din mai 2026 1.

Segmente

POWER

Divizia POWER reunește soluțiile de propulsie și electrificare, un domeniu despre care Valeo afirmă că se află în centrul tranziției către noile tipuri de mobilitate. Documentul nu oferă cifre de vânzări pe divizie în extrasul disponibil.

BRAIN

Divizia BRAIN se concentrează pe electronica și software-ul de asistență la conducere și de condus automatizat. Planul strategic arată perspective de creștere, însă sursa disponibilă nu detaliază cifrele divizionare.

LIGHT

Divizia LIGHT acoperă sistemele de iluminare pentru autovehicule. Ca și în cazul celorlalte divizii, documentul precizează doar că are perspective de creștere definite în planul « Elevate 2028 ».

Piața în context

Valeo își încadrează activitatea în sectorul fabricării de piese și accesorii pentru vehicule, care reprezintă, potrivit clasificării ESRS, sectorul său principal. Piața este influențată de reglementările UE și de cerințele de decarbonizare ale constructorilor.

Clienții principali sunt constructorii auto, iar cererea depinde de ritmul electrificării și de noile forme de mobilitate. Grupul urmărește tendințele de piață prin studii și participări la saloane și organisme profesionale.

Tendințe

  • Electrificarea vehiculelormixt

    Cererea pentru soluții de electrificare pentru autoturisme este un motor important al strategiei Valeo, reflectat și în divizia POWER. Dacă ritmul adoptării scade, volumele ar putea fi mai mici decât se așteaptă grupul.

  • Reglementările privind emisiilevânt din spate

    Cadrul de reglementare din Uniunea Europeană impune reducerea emisiilor și influențează deciziile clienților, ceea ce poate favoriza produsele care reduc emisiile evitate.

  • Conducerea asistată și automatizatămixt

    Dezvoltarea sistemelor de asistență la condus, susținută de divizia BRAIN, răspunde unei cereri crescânde a constructorilor, dar necesită investiții mari în cercetare și dezvoltare.

  • Presiunea asupra costurilor din industrievânt din față

    Constructorii caută prețuri mai mici și continuitatea aprovizionării, ceea ce comprimă marjele furnizorilor de rang 1 dacă nu pot fi transferate costurile.

Poziția concurențială

Valeo operează într-un sector în care concurența vine de la alți furnizori globali de componente auto. Documentul disponibil nu prezintă o analiză detaliată a concurenților sau a cotelor de piață.

Diferențierea grupului se bazează pe cercetare, inovație și gama de produse pentru electrificare și asistență la condus, precum și pe relațiile cu constructorii și cu rețelele de distribuție.

  • Furnizori globali de componente auto

    Concurență directă pe piesele de propulsie, electronică și iluminare; sursa nu nominalizează companii specifice.

  • Furnizori de electronică și software pentru conducere asistată

    Concurență pe sistemele de asistență la condus din divizia BRAIN; sursa nu nominalizează companii.

  • Producători de sisteme de iluminare

    Concurență pe iluminarea auto, domeniul diviziei LIGHT; sursa nu nominalizează companii.

  • Furnizori de service și piese de schimb

    Concurență pe segmentul de distribuție și service, unde activează Valeo Service.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Valeo · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.