olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Glaston Oyj Abp GLA1V.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
Glaston Oyj Abp este un furnizor finlandez de echipamente și servicii pentru procesarea sticlei, folosite în special în arhitectură, auto și afișaje. În anul fiscal 2025 cererea a fost slabă, cu comenzi în scădere, iar compania a lansat un program de reducere a costurilor, ceea ce face din evoluția pieței de construcții și din serviciile post-vânzare factorii de urmărit. Cifra de afaceri a ajuns la 208,8 milioane EUR, iar comenzile la 177,4 milioane EUR.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Glaston Oyj Abp (GLA1V.HE) costa 0,99 EUR (−1,98 % într-o zi), cu capitalizare 42,1 mil EUR, P/E 35,4 pe un EPS diluat de 0,03 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 0,97–1,32 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,96 – 1,01
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 4,8 %
- SMA 50 / 200
- 1,01 / 1,07
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,1 % | −0,6 % | +2,7 pp | — |
| 3 luni | −9,2 % | −4,2 % | −5,0 pp | — |
| 6 luni | −10,0 % | +4,3 % | −14,3 pp | — |
| De la început de an | −12,2 % | +7,5 % | −19,7 pp | — |
| 1 an | −12,0 % | +9,9 % | −21,9 pp | −1,2 % |
| 3 ani | −33,1 % | +49,8 % | −83,0 pp | +6,8 % |
| 5 ani | −59,6 % | +42,8 % | −102,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 26,5, mediană 33,4, max 40,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 217,9 mil | 208,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −4,2 % |
| Profit net | 2,5 mil | 1,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −51,9 % |
| EPS diluat | 0,06 | 0,03 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −52,5 % |
| netă % | 1,1 % | 0,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 8,9 mil EUR
- Datorie financiară
- 31,8 mil EUR
- Datorie netă
- 22,9 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 63,8 mil EUR
- Active totale
- 172,4 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,50x
- Lichiditate curentă
- 1,03x
- ROE
- 1,8 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 217,9 mil | 208,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 5,8 mil | 4,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,4 mil | 3,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,8 mil | 1,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,3 mil | 712,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 2,5 mil | 1,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,06 | 0,03 | esef· 07 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 12,3 mil | 8,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 19,3 mil | 19,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 37,0 mil | 28,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 77,7 mil | 70,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 23,1 mil | 21,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 58,5 mil | 57,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 17,1 mil | 14,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 186,5 mil | 172,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 70,2 mil | 55,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,0 mil | 2,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 22,9 mil | 28,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 81,8 mil | 68,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 119,7 mil | 108,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 66,8 mil | 63,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 42,0 mil | 42,5 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 42,1 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,23 – 0,49 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E0,23 – 0,49 (Mijloc 0,31)23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 17,4xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE, KEMIRA.HE
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,3 % | 21 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 0,6 % | 33 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,4x | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 19 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 35,4x | 18 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie8/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Glaston Oyj Abp (GLA1V.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 208,8 mil EUR în 2025; creștere an/an -4,2 %; marjă netă 0,6 %; ROE 1,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,23–0,49 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,31 EUR, prețul de 0,99 EUR lasă un potențial de -68,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -218,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: 3,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,4x
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- P/E (TTM): 35,4x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KEMIRA.HEKemira Oyj | 2,5 mld | 13,6 | 10,5 % | 6,6 % | −6,6 % | −17 % / +4 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GLA1V.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,53 Randament total -46 % · Pe an -46 % | 0,95 Randament total -4 % · Pe an -4 % | 1,43 Randament total 45 % · Pe an 45 % |
| 3 ani | 0,43 Randament total -56 % · Pe an -24 % | 0,87 Randament total -12 % · Pe an -4 % | 1,46 Randament total 47 % · Pe an 14 % |
| 5 ani | 0,35 Randament total -65 % · Pe an -19 % | 0,80 Randament total -19 % · Pe an -4 % | 1,48 Randament total 50 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 0,22
- Marja netă± 0,15
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,14
- Diluare anuală± 0,01
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Glaston Oyj Abp este un furnizor finlandez de echipamente și servicii pentru procesarea sticlei, folosite în special în arhitectură, auto și afișaje. În anul fiscal 2025 cererea a fost slabă, cu comenzi în scădere, iar compania a lansat un program de reducere a costurilor, ceea ce face din evoluția pieței de construcții și din serviciile post-vânzare factorii de urmărit. Cifra de afaceri a ajuns la 208,8 milioane EUR, iar comenzile la 177,4 milioane EUR 1.
SWOT
Puncte tari
- Baza instalată largă și portofoliul de servicii oferă venituri recurente și relații durabile cu clienții din industrie.
- Prezență globală în Europa, America și Asia-Pacific, care reduce dependența de o singură piață.
- Gamă tehnologică diversificată, de la sticla de arhitectură la afișaje și energie solară.
Puncte slabe
- Dependența de investițiile din construcții face veniturile sensibile la ciclurile economice.
- Comenzile au scăzut în 2025 și profitabilitatea comparabilă s-a diminuat față de anii anteriori.
- Schimbarea conducerii și reorganizarea pot încetini executarea strategiei pe termen scurt.
Oportunități
- Dacă cererea din construcții își revine, comenzile de echipamente ar putea crește rapid.
- Creșterea serviciilor și a actualizărilor pentru instalațiile existente poate reduce volatilitatea veniturilor.
- Electrificarea auto și soluțiile energetice pentru clădiri deschid segmente noi de cerere.
Amenințări
- Tarifele comerciale și incertitudinea politicii comerciale pot amâna investițiile clienților.
- Concurenții cu costuri mai mici, mai ales din China, pot presa prețurile pe anumite piețe.
- Cererea lentă în Asia-Pacific și în segmentul de afișaje poate persista mai mult decât se aștepta.
Riscuri
- Cerere slabă în construcțiiridicat
Dacă investițiile din arhitectură rămân reduse, comenzile și veniturile ar putea continua să scadă.
- Eficiența programului de reducere a costurilormediu
Dacă economiile nu se materializează integral, marja operațională ar putea rămâne sub presiune.
- Tarife și politică comercialămediu
Schimbările tarifare pot amâna investițiile clienților și pot crește costurile de lanț de aprovizionare.
- Tranziția conduceriiscăzut
Noul director general și reorganizarea structurii pot încetini execuția strategică.
- Concurența pe prețmediu
Furnizorii cu costuri mai mici pot erodă cota de piață în anumite regiuni.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din construcții revine, baza largă instalată și portofoliul de servicii pot susține o recuperare rapidă a comenzilor.
- Programul de reducere a costurilor ar putea îmbunătăți marjele dacă volumele rămân stabile.
- Extinderea în noi segmente, precum produsul Uniglass, ar putea reduce dependența de piața rezidențială.
Ce ar strica teza
- Dacă piețele de construcții și afișaje rămân slabe, scăderea comenzilor ar putea continua și în anul următor.
- Tarifele și incertitudinea comercială pot amâna investițiile clienților pentru perioade mai lungi.
- Presiunea concurenților cu costuri mai mici ar putea limita creșterea prețurilor și a marjelor.
De urmărit
- Evoluția comenzilor pe segmentul de arhitectură și al serviciilorQ1 2026
- Efectele programului de reducere a costurilor asupra profitabilității2026
- Evoluția cererii din China pentru echipamente de mobilitate și afișaje2026
- Ghidajul conducerii pentru 2026 și strategia actualizatănext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Glaston proiectează, produce și vinde linii de călire, laminare și izolare a sticlei, precum și tehnologii de prelucrare pentru sticla de arhitectură, auto, pentru afișaje și pentru energie solară 1. Compania activează la nivel global, cu operațiuni în Europa, America și Asia-Pacific. În 2025 și-a reorganizat structura în trei funcții de business: piețe regionale, Solutions & Operations și Services 1.
Pe lângă vânzarea de echipamente noi, Glaston oferă servicii de piese de schimb, intervenții în teren și upgrade-uri pentru instalațiile existente. Această componentă de servicii este importantă pentru stabilitatea veniturilor, deoarece depinde mai puțin de ciclul investițiilor noi. Conducerea a subliniat îmbunătățirea experienței clienților în segmentul de servicii ca prioritate 1.
Anul 2025 a fost marcat de schimbarea directorului general, de actualizarea strategiei și de programul de reducere a costurilor anunțat în august, menit să adapteze structura la cererea mai slabă decât se aștepta 1. Compania a lansat și produsul Uniglass pentru a extinde piața adresabilă 1.
Piața în context
Piața sticlei de arhitectură a rămas tăcută pe parcursul anului 2025, din cauza încetinirii investițiilor rezidențiale și comerciale și a incertitudinii economice 1. Cererea pentru echipamentele de călire a fost în mare parte condiționată de capacitate, iar cererea pentru servicii a fost slabă în majoritatea regiunilor 1.
În zona de mobilitate și afișaje, cererea din China a rămas relativ activă datorită electrificării auto, însă tarifele și exporturile incerte au făcut piața mai imprevizibilă 1.
Tendințe
- Încetinirea construcțiilorvânt din față
Investițiile în construcții comerciale și rezidențiale au scăzut, ceea ce a afectat direct comenzile de echipamente pentru arhitectură 1.
- Electrificarea automobilelormixt
Creșterea vehiculelor electrice sprijină cererea pentru sticla auto cu proprietăți speciale de curbare, deși dezvoltarea pieței depinde de exporturile din China 1.
- Tarife și incertitudine comercialăvânt din față
Măsurile tarifare, mai ales din SUA, au creat volatilitate și au amânat decizii de investiții ale clienților 1.
- Stimulente de investiții în Europavânt din spate
Programele de stimulare anticipate în Europa, în special în Germania, ar putea relansa cererea pentru echipamente de sticlă, dacă se concretizează 1.
Poziția concurențială
Glaston concurează cu producători specializați de echipamente de călire și laminare a sticlei, precum și cu furnizori locali din China, care își pot aduce produsele pe piață la costuri mai scăzute 1. Avantajul companiei constă în baza instalată și în serviciile post-vânzare.
Pe segmentul de servicii, concurența vine și din partea intervenției independente de întreținere, iar prețul și disponibilitatea pieselor de schimb sunt factori decisivi pentru clienți 1.
- Bystronic
Furnizor european de tehnologie pentru prelucrarea metalului și sticlei, activ pe segmente similare de echipamente industriale.
- Lisec
Producător austriac de linii de prelucrare a sticlei plate și izolante, concurent direct în echipamente de procesare.
- Bottero
Producător italian de echipamente pentru sticlă plată și procesarea sticlei pentru construcții.
- Furnizori chinezi de echipamente de sticlă
Producători locali din China, care concurează pe preț și care pot fi o alternativă pentru clienții din piața asiatică.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202507 apr. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Glaston Oyj Abp · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.