olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Icelandair Group hf. ICEAIR.IC
Islanda · Nasdaq Iceland · ISIN IS0000013464 · Verticală: Companii listate din Islanda
Icelandair Group operează o companie aeriană internațională cu rețea de rute pornind din Keflavík, plus servicii de handling la sol, întreținere, cargo și operațiuni charter. Pentru 2025 compania a raportat venituri operaționale totale de aproximativ 1,74 miliarde USD, iar presiunile din partea costurilor cu emisiile de carbon și a sindicatelor aflate în negocieri fac ca direcția afacerii să fie în atenție.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Icelandair Group hf. (ICEAIR.IC) costa 0,68 ISK (−0,29 % într-o zi), cu beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 0,62–0,96 ISK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,64 – 0,69
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 8,1 %
- SMA 50 / 200
- 0,67 / 0,74
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / -0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,1 % | +0,4 % | +1,7 pp | — |
| 3 luni | −11,7 % | −3,3 % | −8,4 pp | — |
| 6 luni | −14,6 % | +4,0 % | −18,5 pp | — |
| De la început de an | −23,3 % | +8,1 % | −31,4 pp | — |
| 1 an | −15,0 % | +10,7 % | −25,7 pp | −7,8 % |
| 3 ani | −50,0 % | +50,1 % | −100,1 pp | +13,1 % |
| 5 ani | −60,0 % | +43,6 % | −103,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 10,7 mil | -20,6 mil | -9,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −291,7 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,00 | -0,05 | -0,02 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −16.766,7 % | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 81,3 mil | 110,7 mil | 202,2 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 195,5 mil USD
- Datorie financiară
- 177,4 mil USD
- Datorie netă
- -18,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 286,4 mil USD
- Active totale
- 1,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,62x
- Lichiditate curentă
- 0,69x
- ROE
- -3,4 %
- ROA
- -0,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 21,0 mil | -14,2 mil | -17,2 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 135,5 mil | 154,1 mil | 173,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 156,5 mil ≈ | 139,9 mil ≈ | 156,6 mil ≈ | esef· 17 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 41,0 mil | 42,8 mil | 48,4 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 7,8 mil | -24,8 mil | -20,4 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -3,4 mil | -4,6 mil | -10,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Profit net | 10,7 mil | -20,6 mil | -9,3 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,00 | -0,05 | -0,02 | esef· 17 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 199,5 mil | 150,2 mil | 195,5 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 161,9 mil | 178,7 mil | 178,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 23,8 mil | 24,5 mil | 28,1 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Active curente | 457,1 mil | 462,4 mil | 576,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 555,1 mil | 559,9 mil | 563,5 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 222,4 mil | 260,1 mil | 318,7 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 44,9 mil | 41,0 mil | 39,1 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 207,4 mil | 164,7 mil | 138,2 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 645,8 mil | 724,6 mil | 830,7 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 288,3 mil | 269,1 mil | 286,4 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 411,2 mil | 466,5 mil | esef· 17 feb. 2026derivat |
- 2023
- —
- 2024
- 411,2 mil
- 2025
- 466,5 mil
esef· 17 feb. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 215,1 mil | 221,2 mil | 305,0 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 133,8 mil | 110,5 mil | 102,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 81,3 mil ≈ | 110,7 mil ≈ | 202,2 mil ≈ | esef· 17 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -183,7 mil | -164,8 mil | -177,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -56,6 mil | -105,4 mil | -105,7 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -4,9 % | 0 (față de colegi) | 33 % |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,1x | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,4x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Icelandair Group hf. (ICEAIR.IC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -3,4 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Datorie netă / EBITDA: -0,1x
Ce o infirmă
- ROIC: -4,9 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,4x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Islanda · aceeași țară · comparată cu 11 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HAGA.ICHagar hf. | 133,6 mld | 20,5 | 18,2 % | 3,8 % | +9,3 % | +8 % / +83 % |
| FESTI.ICFesti hf. | 90,9 mld | 22,8 | 10,1 % | 2,6 % | +13,4 % | −8 % / +67 % |
| HEIMAR.ICHeimar hf. | 61,3 mld | 7,5 | 13,5 % | 55,5 % | +7,7 % | −6 % / +49 % |
| BERA.ICÖlgerðin Egill Skallagríms hf. | 37,1 mld | 17,3 | 13,7 % | 5,9 % | +7,7 % | −24 % / +0 % |
| NOVA.ICNova Klúbburinn hf | 12,0 mld | 14,8 | 8,5 % | 6,1 % | +2,8 % | −26 % / −16 % |
| ALVO.ICAlvotech | — | — | — | 9,0 % | +43,4 % | −14 % / −58 % |
| ASAR.ICSíminn hf. | — | 17,4 | — | — | +3,0 % | −19 % / +27 % |
| BRIM.ICBrim hf. | — | — | 11,9 % | 14,6 % | +5,2 % | +19 % / +13 % |
| EIK.ICEik Fasteignafélag Hf. | — | — | 10,2 % | 43,6 % | +9,5 % | +1 % / +23 % |
| EIM.ICEimskipafélag Íslands hf. | — | — | 3,2 % | 1,2 % | −4,7 % | +6 % / −35 % |
| HAMP.ICHampiðjan hf | — | — | 1,7 % | 1,2 % | +15,7 % | −26 % / −37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ICEAIR.IC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Icelandair Group operează o companie aeriană internațională cu rețea de rute pornind din Keflavík, plus servicii de handling la sol, întreținere, cargo și operațiuni charter. Pentru 2025 compania a raportat venituri operaționale totale de aproximativ 1,74 miliarde USD, iar presiunile din partea costurilor cu emisiile de carbon și a sindicatelor aflate în negocieri fac ca direcția afacerii să fie în atenție.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o rețea integrată care combină transportul de pasageri cu handling, întreținere și cargo, ceea ce diversifică sursele de venit.
- Compania a demonstrat în crize anterioare flexibilitate și reziliență în fața șocurilor de cerere pe termen scurt și mediu.
- Politica de gestionare a lichidităților și liniile de credit necesare susțin capacitatea de a face față unor perioade dificile.
Puncte slabe
- Veniturile sunt în dolari, în timp ce o parte importantă a costurilor este în coroane, ceea ce expune grupul la fluctuațiile valutare.
- Majoritatea angajaților sunt sindicalizați, iar contractele colective au ajuns la renegociere fără acorduri noi la sfârșitul anului 2025.
- Dependența de un singur hub, Keflavík, face ca grupul să fie vulnerabil la perturbări locale, precum activitatea seismică sau reducerea capacității.
Oportunități
- Dacă tehnologiile SAF și combustibilii mai curați se dezvoltă, grupul ar putea reduce costurile cu emisiile pe termen lung.
- Reducerea capacității concurenților pe Keflavík ar putea sprijini tarifele și utilizarea aeronavelor pe rutele principale.
- Diversificarea în cargo și în servicii de întreținere ar putea adăuga venituri mai stabile decât transportul de pasageri.
Amenințări
- Scăderea alocărilor gratuite ETS ar putea expune compania la costuri mai mari și mai volatile pentru certificatele de carbon.
- Concurența low-cost și reducerile agresive de tarife pot comprima marjele pe majoritatea rutelor.
- Evenimentele geopolitice, tarifele comerciale și fluctuațiile prețului petrolului pot afecta cererea și costurile.
Riscuri
- Risc macroeconomic și de concurențăridicat
O încetinire economică sau scăderea cheltuielilor de consum ar putea reduce cererea pentru zboruri. Concurența puternică limitează capacitatea de a menține tarifele, iar fără un produs competitiv țintele de venit ar putea fi ratate.
- Risc de siguranțăridicat
Pierderea sau imobilizarea unei aeronave, prin accident sau defecțiune, ar genera pierderi directe și pierderea încrederii clienților. Evenimentele externe precum conflictele sau dezastrele naturale ar putea perturba zborurile.
- Risc de reglementare și de mediuridicat
Taxele pe combustibil, obligațiile de reducere a emisiilor și eliminarea alocărilor gratuite ETS pot crește costurile operaționale. Nerespectarea reglementărilor atrage amenzi și penalități.
- Risc de forță de muncămediu
Contractele colective ale personalului navigant și ale mecanicilor sunt în renegociere, fără acorduri la sfârșitul anului 2025. Întreruperile prin grevă ar putea afecta programul zborurilor.
- Risc tehnic și de reputațiemediu
Eșecurile sistemelor IT sau perturbările din rețeaua de zboruri pot afecta operațiunile și reputația. Interesul crescut pentru durabilitate face ca percepția socială și de mediu să conteze mai mult.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Reziliența demonstrată în crize anterioare și rețeaua integrată cu handling, întreținere și cargo ar putea susține veniturile chiar și când cererea pentru pasageri scade.
- Reducerea capacității pe Keflavík după încetarea operațiunilor Play ar putea sprijini tarifele pe piața principală a grupului.
- Dacă tehnologiile de combustibili sustenabili devin mai accesibile, costurile cu emisiile ar putea scădea mai ales după 2026.
Ce ar strica teza
- Eliminarea alocărilor gratuite ETS ar putea face costurile cu carbonul mai mari și mai volatile, ceea ce ar putea apăsa asupra marjelor.
- Fluctuațiile dintre dolar și coroana islandeză ar putea comprima marjele, deoarece salariile sunt plătite în coroane.
- Renegocierea contractelor colective fără acorduri încheiate ar putea genera greve și perturbări ale programului.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul Icelandair este o companie aeriană internațională cu sediul în Islanda, care își construiește rețeaua pe hub-ul său de la Keflavík. Pe lângă transportul de pasageri, grupul desfășoară activități de handling la sol, întreținere, operațiuni cargo și charter. Moneda funcțională a grupului este dolarul american, în timp ce salariile sunt plătite în coroane islandeze, ceea ce face ca nivelul coroanei să conteze mult pentru costuri. Acțiunile sunt tranzacționate pe piața reglementată Nasdaq Islanda.
Segmente
Venituri din pasageri
Veniturile din pasageri, care includ veniturile din leasing și cele din servicii auxiliare, reprezintă cea mai mare parte a activității. Raportul anual le împarte pe categorii de pasageri, servicii auxiliare și venituri din leasing.
Alte venituri operaționale
Alte venituri operaționale includ vânzările din aeroport, veniturile din turism, serviciile de handling pentru aeronave, cargo și câștigurile din vânzarea activelor operaționale. Acestea completează veniturile din pasageri și diversifică sursele de venit.
Întreținere și operațiuni cargo
Grupul desfășoară și activități de întreținere a aeronavelor și operațiuni cargo, pe care raportul le enumeră separat de transportul de pasageri. Aceste linii sunt mai puțin vizibile în cifrele principale, dar contribuie la baza operațională.
Piața în context
Piețele pe care operează grupul sunt sensibile la condițiile macroeconomice generale, la inflație, la dobânzi și la cursurile de schimb. Raportul arată că în 2025 volatilitatea piețelor financiare, legată de schimbările tarifare anunțate de guvernul SUA, a influențat cursul EUR/USD și USD/ISK. Competiția dintre companiile aeriene este intensă, iar prețurile sunt puternic influențate de reducerile de tarife.
Sectorul este și sub presiunea reglementărilor de mediu, precum taxele pe combustibil, obligațiile SAF și sistemul european ETS, a cărui alocare gratuită se reduce treptat. Raportul precizează că 2026 ar putea fi ultimul an cu alocări gratuite, ceea ce ar putea crește costurile de achiziție a certificatelor.
Poziția concurențială
Competiția în aviație este ridicată, iar companiile cu costuri mici pot intra pe rute noi sau pot reduce tarifele. Raportul menționează și fuziunile, achizițiile și parteneriatele ca factori care modelează concurența. Dacă grupul nu oferă un produs competitiv, riscă să nu își atingă țintele de venit și profit.
- Companii low-cost din Europa
Raportul menționează intrarea operatorilor low-cost pe piață ca factor de presiune asupra tarifelor, fără a le numi.
- Operatorul Play
Încetarea operațiunilor Play la sfârșitul lui septembrie 2025 a schimbat peisajul capacității pe ruta Keflavík.
- Companii aeriene de pe rutele transatlantice
Raportul leagă concurența de ruta spre America de Nord, unde zborurile sunt supuse altor reguli CORSIA decât cele intra-UE.
- Alți operatori din Europa de Nord
Concurenții din regiune pot influența tarifele și cota de piață pe rutele care trec prin hub-urile europene.
Știri și depuneri
Din presă
- Icelandair Reveals First 2 Transatlantic Routes For Its Airbus A320neosSimple Flying · 30 oct. 2026 · EN
- Icelandair Will Fly A 160-Seat Boeing 737 MAX 8 From St. Louis To Reykjavik With Southwest Airlines ConnectionsSimple Flying · 19 oct. 2026 · EN
- Icelandair Unveils New US Nonstop Route To This Southwest Airlines City: See Map NowSimple Flying · 08 oct. 2026 · EN
- Icelandair adding St. Louis, a stronghold for partner Southwest AirlinesThe Points Guy · 07 oct. 2026 · EN
- Icelandair Cancels This 5-Hour Route To Canada: See Map NowSimple Flying · 30 sept. 2026 · EN
- Scrapped But Not Gone: Iconic Icelandair Boeing 757 Turned Into KeychainsSimple Flying · 07 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202517 feb. 2026
- Raportul anual 202404 feb. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Icelandair Group hf. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.