olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Lottomatica Group S.p.A. LTMC.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005541336 · Verticală: Companii listate din Italia

27,49EUR+2,38 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Lottomatica Group este lider italian în jocurile pe bani publici, cu operațiuni de concesiune, retail și online. Pentru 2026 grupul vizează ricavi între 2.390 și 2.460 milioane EUR, într-un context în care acțiunile de reglementare și de consolidare a pieței influențează direcția sectorului.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Lottomatica Group S.p.A. (LTMC.MI) costa 27,49 EUR (+2,38 % într-o zi), cu P/E 39,3 pe un EPS diluat de 0,70 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 19,20–27,83 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
39,3
EPS diluat TTM 0,70 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
2,55 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,59
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
19,2027,83

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
72,1
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
22,95 – 27,26
peste banda superioară · %B 1,05 · lățimea benzii 17,1 %
SMA 50 / 200
25,62 / 24,80
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,43 / 0,09
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+10,2 %−0,6 %+10,9 pp—
3 luni+14,5 %−4,2 %+18,7 pp—
6 luni−0,7 %+4,3 %−5,0 pp—
De la început de an+22,7 %+7,5 %+15,2 pp—
1 an+30,5 %+9,9 %+20,6 pp−6,1 %
3 ani+203,7 %+49,8 %+153,8 pp+7,7 %
5 aniindisponibil+42,8 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−17,6 %
17 apr. 2026 → 02 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−23,8 %
17 iul. 2025 → 07 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 32,0, mediană 32,5, max 32,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220242025
Venituriindisponibil2,0 mld2,3 mld
Venituri an/anindisponibilindisponibil+12,0 %
Profit netindisponibil98,6 mil174,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+76,8 %
EPS diluat0,390,390,70
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+79,5 %
netă %indisponibil4,9 %7,7 %
Flux de numerar liberindisponibil460,6 mil572,1 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
143,9 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
377,5 mil EUR
Active totale
3,5 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,49x
ROE
37,0 %
ROA
5,0 %
Marja FCF
25,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
—
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

esef· 24 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
—
2024
215,4 mil
2025
193,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2022
—
2024
180,9 mil
2025
275,8 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2022
—
2024
77,1 mil
2025
95,9 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit net
2022
—
2024
98,6 mil
2025
174,3 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

EPS diluat
2022
0,39
2024
0,39
2025
0,70

esef· 24 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
—
2024
164,2 mil
2025
143,9 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Stocuri
2022
—
2024
1,5 mil
2025
1,6 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Active curente
2022
—
2024
437,6 mil
2025
408,6 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2022
—
2024
148,5 mil
2025
160,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Fond comercial
2022
—
2024
2,0 mld
2025
2,1 mld

esef· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
—
2024
698,0 mil
2025
745,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Active totale
2022
—
2024
3,4 mld
2025
3,5 mld

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorii curente
2022
—
2024
584,3 mil
2025
826,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Capital propriu
2022
—
2024
565,5 mil
2025
377,5 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
—
2024
524,3 mil
2025
635,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2022
—
2024
63,7 mil
2025
62,9 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2022
—
2024
460,6 mil ≈
2025
572,1 mil ≈

esef· 24 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2022
—
2024
-341,3 mil
2025
-295,8 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
—
2024
-313,5 mil
2025
-359,5 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2022
—
2024
67,1 mil
2025
78,2 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
76,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
79,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
21,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
24,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
7,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
25,3 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
41,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
13,7 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
635,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
62,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
572,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
328,2 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
39,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
2,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

27,49 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
39,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
41,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
7,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 24 mar. 2026
verificat 45

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
4,40
EUR pe acțiune
Mijloc
9,28
EUR pe acțiune
Sus
16,00
EUR pe acțiune
Preț: 27,49 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -66,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -196,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,40 – 16,00 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E4,40 – 16,00 (Mijloc 9,28)
    20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9x
    AC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate7,7 %56 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitate328,2 %100 (pe interval fix)16 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere21,5 %100 (pe interval fix)21 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluare39,3x14 (față de colegi)26 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente13,7 %100 (pe interval fix)11 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate78/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

LOTTOMATICA GROUP S.P.A. (LTMC.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,3 mld EUR în 2025; creștere an/an 12,0 %; marjă netă 7,7 %; ROE 41,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 4,40–16,00 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,28 EUR, prețul de 27,49 EUR lasă un potențial de -66,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -196,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 328,2 %
  • CAGR EPS 3 ani: 21,5 %
  • Rata de distribuire (FCF): 13,7 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,5x
  • P/E (TTM): 39,3x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
39,3x
mediana verticalei 15,7x
peste mediană (+149,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
41,3 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+386,3 %)
Marja netă
7,7 %
mediana verticalei 6,2 %
peste mediană (+24,0 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 9,5 %
Venituri an/an
12,0 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+2.711,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,8 mld21,515,4 %8,4 %+8,7 %+24 % / +60 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +73 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,39,2 %13,0 %+0,8 %+31 % / −7 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.2,9 mld39,516,1 %11,7 %+8,7 %+3 % / +10 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,7 mld29,98,5 %3,8 %−0,6 %−9 % / −58 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,020,6 %18,9 %+6,7 %+11 % / +108 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld18,612,8 %7,1 %−23,0 %+8 % / +64 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,48,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −62 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.969,2 mil10,423,5 %41,0 %+1,8 %−5 % / −23 %
AVIO.MIAvio S.p.a.883,6 mil86,82,1 %1,8 %+21,5 %+18 % / +291 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite783,3 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+4 % / +72 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.646,3 mil18,04,2 %17,5 %+13,4 %−8 % / +33 %
AC5.MIAcinque S.p.a.412,6 mil19,64,1 %3,6 %+0,2 %−6 % / +8 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.324,7 mil13,111,1 %13,7 %+9,2 %−2 % / +12 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.289,2 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +28 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.129,6 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,0 mil276,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,3 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −48 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.35,1 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−9 % / +106 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
AEF.MIAeffe S.p.a.10,1 mil0,521,9 %7,7 %−21,3 %−59 % / −86 %
BC.MIBrunello Cucinelli S.p.a.6,2 mil0,026,5 %75.526,1 %0,0 %−5 % / +15 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LTMC.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Lottomatica Group este lider italian în jocurile pe bani publici, cu operațiuni de concesiune, retail și online. Pentru 2026 grupul vizează ricavi între 2.390 și 2.460 milioane EUR 1, într-un context în care acțiunile de reglementare și de consolidare a pieței influențează direcția sectorului.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider pe piața italiană a jocurilor publice, cu o rețea de concesiuni și puncte de vânzare consolidată 1.
  • Gestionarea riscurilor prin modelul ERM digital, certificat conform standardului anti-mită ISO 37001 1.
  • Ghidaj financiar explicit pentru anul 2026, care oferă repere clare pentru investitori 1.

Puncte slabe

  • Dependența de un singur cadru de reglementare și de concesiuni face grupul vulnerabil la schimbări legislative 1.
  • Rezultatele depind de ipoteze de payout normalizat, care pot diferi de realitate 1.
  • Complexitatea operațională a rețelei fizice și online crește costurile de conformitate și de control 1.

Oportunități

  • Creșterea canalului online poate deschide noi segmente de clienți, dacă ritmul de digitalizare continuă 1.
  • Utilizarea instrumentelor digitale de monitorizare a riscurilor poate reduce costurile de conformitate în timp 1.
  • Programul de răscumpărare a acțiunilor propriu poate sprijini remunerarea acționarilor sau operațiuni strategice, dacă este utilizat 1.

Amenințări

  • Modificări ale reglementării jocurilor publice sau ale condițiilor de concesiune ar putea afecta veniturile 1.
  • Concurența din online și din sportsbetting ar putea reduce cota de piață 1.
  • Presiunea pentru jocul responsabil și protecția minorilor poate limita volumele de joc 1.

Riscuri

  • Risc de reglementareridicat

    Schimbările legislative privind jocurile publice pot modifica condițiile de operare și veniturile, dacă autoritățile impun noi limite 1.

  • Risc de payoutridicat

    Ghidajul depinde de ipoteze de payout normalizat, iar diferențele față de rezultatele reale pot afecta marja 1.

  • Risc de concurențămediu

    Competitorii online și din retail ar putea erodă cota de piață, dacă își îmbunătățesc oferta 1.

  • Risc de conformitate și integritatemediu

    Încălcări ale normelor anticorupție sau ale protecției datelor ar putea avea consecințe financiare și reputaționale 1.

  • Risc climaticscăzut

    Evenimentele climatice extreme pot genera costuri de mentenanță, deși grupul consideră expunerea limitată 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă grupul își realizează ghidajul pentru 2026, poziția de lider și rețeaua de concesiuni ar putea susține fluxurile de numerar și remunerarea acționarilor 1.
  • Digitalizarea și instrumentele ERM avansate pot reduce riscurile operaționale și pot face creșterea mai previzibilă 1.
  • Programul de răscumpărare a acțiunilor propriu oferă flexibilitate pentru acționari și pentru operațiuni strategice 1.

Ce ar strica teza

  • Dependența de reglementare și de concesiuni ar putea transforma orice schimbare legislativă într-un impact important asupra veniturilor 1.
  • Ipotezele de payout normalizat din ghidaj ar putea să nu se materializeze, ceea ce ar afecta marja EBITDA 1.
  • Concurența crescută în online și în sportsbetting ar putea limita creșterea și presiona prețurile de piață 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de ricavi și Adjusted EBITDA 20262026
  • Evoluția payout-ului efectiv față de ipotezele normalizateQ1 2027
  • Modificările cadrului de reglementare și ale condițiilor de concesiune2027
  • Utilizarea programului de răscumpărare a acțiunilor propriunext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Lottomatica Group S.p.A. este societatea-mamă a unui grup care operează în gamingul public și în sportsbetting, având concesiuni și rețele proprii în Italia 1. Raportul anual 2025 descrie un grup care integrează strategia de sustenabilitate, guvernanța și gestionarea riscurilor ERM în modelul de business 1. Conducerea operativă este organizată în jurul Consiliului de Administrație și al unui Amministratore Delegato 1.

Segmente

Gaming retail (rețea fizică)

Activitatea retail include rețeaua de puncte de vânzare și terminale, inclusiv prin societăți concesionare precum Lottomatica Videolot Rete și Gamenet 1. Pentru ghidajul 2026 grupul presupune un payout normalizat de 80,5% pentru pariurile retail 1.

Gaming online și sportsbetting

Segmentul online este activ prin societăți precum Betflag și operațiuni de pariuri online, cu un payout normalizat ipotetic de 85,5% în ghidajul 2026 1. Investițiile în concesiuni sunt estimate separat de cele recurente 1.

Piața în context

Piața italiană a jocurilor publice este reglementată strict, iar veniturile depind de concesiuni, de payout și de volumele de joc 1. Ghidajul 2026 se bazează pe ipoteze de payout normalizat, ceea ce face rezultatele sensibile la schimbările de comportament al jucătorilor și la reglementare 1.

Grupul funcționează într-un cadru de concesiuni cu termene și obligații de investiții, care delimitează accesul pe piață și structura costurilor 1. Sustenabilitatea și protecția minorilor sunt tratate ca priorități de reglementare și de reputație 1.

Tendințe

  • Reglementare și concesiunimixt

    Cadrul normativ al jocurilor publice și regimul concesiunilor pot modifica condițiile de operare și investițiile necesare, dacă autoritățile schimbă regulile 1.

  • Digitalizarea joculuivânt din spate

    Migrarea către canale online poate extinde baza de clienți și marja, dacă se menține ritmul de adoptare, dar crește și presiunea de conformitate 1.

  • Presiune reglementară asupra publicității și protecției jucătorilorvânt din față

    Creșterea cerințelor de joc responsabil poate limita creșterea volumelor, mai ales în segmentul online 1.

  • Sustenabilitate și raportare CSRDmixt

    Adoptarea standardelor ESRS și a planului de tranziție climatică pot genera costuri de raportare, dar întăresc credibilitatea față de investitori 1.

Poziția concurențială

Concurența include operatori de jocuri publice și operatori online cu licențe în Italia, precum și jucători internaționali de pariuri sportive 1. Poziția grupului depinde de rețeaua fizică și de concesiunile deținute 1.

  • Flutter EntertainmentFLUT

    Operator internațional de pariuri și gaming cu prezență în mai multe piețe, relevant ca concurent pe segmentul online.

  • Entain

    Grup internațional de gaming și pariuri sportive, activ pe piețe europene, concurent pe zona de sportsbetting.

  • Sisal

    Operator italian de jocuri publice cu rețea fizică și online, concurent direct pe piața domestică.

  • Snai

    Operator italian de pariuri și jocuri cu rețea de puncte de vânzare, concurent pe segmentul retail.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Lottomatica Group S.p.A. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.