olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Scanfil Oyj SCANFL.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

12,28EUR−1,76 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Scanfil este un producător de servicii de fabricație electronică (EMS) din Finlanda, cu fabrici în mai multe țări și clienți majoritar nordici. În 2025 cifra de afaceri a fost de aproape 797,1 milioane EUR, iar achiziția MB Elettronica extinde compania în aerospațial și apărare, pe piețele din Italia și Europa de Sud.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Scanfil Oyj (SCANFL.HE) costa 12,28 EUR (−1,76 % într-o zi), cu capitalizare 797,1 mil EUR, P/E 19,8 pe un EPS diluat de 0,62 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,95 %, beta 0,21, interval pe 52 de săptămâni 9,74–13,52 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
797,1 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
19,8
EPS diluat TTM 0,62 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,05 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,95 %
DPS 12 luni 0,24
Beta (2 ani)
0,21
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
9,7413,52

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,5
neutru
Bollinger (20, 2)
11,58 – 13,44
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 14,9 %
SMA 50 / 200
12,40 / 12,11
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,10 / -0,07
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−6,0 %+0,4 %−6,4 pp—
3 luni+8,7 %−3,3 %+11,9 pp—
6 luni−4,1 %+4,0 %−8,0 pp—
De la început de an+23,0 %+8,1 %+14,9 pp—
1 an+15,0 %+10,7 %+4,3 pp−1,2 %
3 ani+58,7 %+50,1 %+8,6 pp+6,8 %
5 ani+56,2 %+43,6 %+12,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,3 %
10 iun. 2026 → 30 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−39,2 %
11 iul. 2023 → 05 aug. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 10,6, mediană 14,0, max 16,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri901,6 mil779,9 mil797,1 mil
Venituri an/anindisponibil−13,5 %+2,2 %
Profit net48,2 mil38,6 mil40,9 mil
Profit net an/anindisponibil−19,9 %+5,9 %
EPS diluat0,740,590,62
EPS diluat an/anindisponibil−20,3 %+5,1 %
netă %5,3 %5,0 %5,1 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
74,7 mil EUR
Datorie financiară
54,5 mil EUR
Datorie netă
-20,2 mil EUR
Capitaluri proprii
314,5 mil EUR
Active totale
594,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,17x
Lichiditate curentă
1,96x
ROE
13,5 %
ROA
7,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
901,6 mil
2024
779,9 mil
2025
797,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
61,3 mil
2024
52,6 mil
2025
54,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,7 mil
2024
2,7 mil
2025
4,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
61,6 mil
2024
51,1 mil
2025
51,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
13,4 mil
2024
12,5 mil
2025
10,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
48,2 mil
2024
38,6 mil
2025
40,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,74
2024
0,59
2025
0,62

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,21
2024
0,24
2025
0,24

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
21,2 mil
2024
48,5 mil
2025
74,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
173,5 mil
2024
165,4 mil
2025
175,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
209,0 mil
2024
173,2 mil
2025
176,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
406,4 mil
2024
392,0 mil
2025
432,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
62,7 mil
2024
68,4 mil
2025
67,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
7,7 mil
2024
29,1 mil
2025
36,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
10,4 mil
2024
20,0 mil
2025
20,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
518,0 mil
2024
544,2 mil
2025
594,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
166,8 mil
2024
158,9 mil
2025
174,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
50,4 mil
2024
22,7 mil
2025
32,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
20,0 mil
2025
22,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
226,6 mil
2024
189,5 mil
2025
220,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
252,0 mil
2024
253,2 mil
2025
280,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
266,0 mil
2024
291,0 mil
2025
314,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
65,2 mil
2024
65,4 mil
2025
64,9 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
68,9 mil
2024
92,1 mil
2025
64,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-21,9 mil
2024
-37,6 mil
2025
-27,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-46,4 mil
2024
-27,6 mil
2025
-9,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
13,6 mil
2024
15,0 mil
2025
15,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
3,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
5,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
13,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
7,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
15,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
14,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
38,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-20,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
12,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
64,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
78 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
797,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
776,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
19,5x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
19,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
14,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

12,28 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 797,1 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
797,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
19,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 87derivat 4

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
4,18
EUR pe acțiune
Mijloc
5,32
EUR pe acțiune
Sus
7,96
EUR pe acțiune
Preț: 12,28 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -56,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -130,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,26 – 11,47 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E5,11 – 11,47 (Mijloc 6,88)
    23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 18,5x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE
  • Dividende actualizate (DDM)3,26 – 4,45 (Mijloc 3,77)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate15,0 %72 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate5,1 %56 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie12,2x100 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x97 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluare19,8x36 (față de colegi)24 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,0 %28 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie99/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate66/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial28/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial36/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Scanfil Oyj (SCANFL.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 797,1 mil EUR în 2025; creștere an/an 2,2 %; marjă netă 5,1 %; ROE 13,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 4,18–7,96 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,32 EUR, prețul de 12,28 EUR lasă un potențial de -56,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -130,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 15,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 12,2x
  • Lichiditatea curentă: 2,0x

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 2,0 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
19,8x
mediana verticalei 15,5x
peste mediană (+27,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
1,0x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+107,6 %)
P/B
2,5x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+77,3 %)
ROE
13,5 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+79,8 %)
Marja netă
5,1 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+75,4 %)
Marja EBIT
6,8 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+37,8 %)
Venituri an/an
2,2 %
mediana verticalei 1,2 %
peste mediană (+81,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
2,0 %
mediana verticalei 4,0 %
sub mediană (−50,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,8 mld27,28,7 %15,3 %−14,0 %+32 % / +81 %
ELISA.HEElisa Oyj5,6 mld16,327,0 %15,2 %+3,0 %−8 % / −15 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,724,1 %9,4 %+1,2 %+0 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+163 % / +74 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld55,817,5 %17,9 %+40,1 %+73 % / +603 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,2 mld21,223,0 %16,9 %+4,6 %+9 % / +57 %
FIA1S.HEFinnair Oyj927,4 mil50,42,9 %0,6 %+1,9 %+54 % / +22 %
SCANFL.HEScanfil Oyj797,1 mil19,813,5 %5,1 %+2,2 %+24 % / +53 %
GRK.HEGRK Infra Oyj788,5 mil18,327,8 %4,9 %+19,7 %+52 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj768,7 mil29,321,0 %13,3 %+13,5 %−1 % / +64 %
ATRAV.HEAtria Oyj451,7 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj317,6 mil57,81,4 %0,8 %−4,9 %+26 % / +11 %
CAPMAN.HECapMan Oyj300,2 mil23,16,8 %20,9 %+9,4 %−8 % / −20 %
ICP1V.HEIncap Oyj261,0 mil18,710,4 %6,5 %−6,7 %−3 % / +37 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj243,7 mil10,943,4 %15,3 %−0,4 %−17 % / −23 %
ASPO.HEAspo Oyj219,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+2 % / +9 %
ETTE.HEEtteplan Oyj173,7 mil16,48,8 %2,9 %+0,1 %−27 % / −51 %
DIGIA.HEDigia Oyj131,6 mil10,514,5 %5,9 %+5,5 %−16 % / −12 %
ILKKA.HEIlkka Oyj93,8 mil8,16,2 %30,8 %+22,6 %+0 % / +21 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,4 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj75,6 mil8,48,2 %5,4 %+3,1 %−14 % / −3 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj74,9 mil74,73,1 %0,4 %−27,7 %+12 % / +9 %
CTH1V.HEComponenta Oyj66,1 mil324,00,8 %0,2 %−4,6 %+49 % / +182 %
KAMUX.HEKamux Oyj47,4 mil10,34,2 %0,5 %+0,8 %−40 % / −77 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SCANFL.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
7,21
Randament total -40 % · Pe an -40 %
12,75
Randament total 6 % · Pe an 6 %
19,23
Randament total 59 % · Pe an 59 %
3 ani
6,67
Randament total -41 % · Pe an -16 %
13,32
Randament total 15 % · Pe an 5 %
22,10
Randament total 88 % · Pe an 23 %
5 ani
6,18
Randament total -43 % · Pe an -10 %
13,92
Randament total 24 % · Pe an 4 %
25,40
Randament total 121 % · Pe an 17 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,33
  • Marja netă± 2,33
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,96
  • Diluare anuală± 0,20

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Scanfil este un producător de servicii de fabricație electronică (EMS) din Finlanda, cu fabrici în mai multe țări și clienți majoritar nordici. În 2025 cifra de afaceri a fost de aproape 797,1 milioane EUR, iar achiziția MB Elettronica extinde compania în aerospațial și apărare, pe piețele din Italia și Europa de Sud 1.

SWOT

Puncte tari

  • Rețea globală de fabrici și clienți fideli din industriile nordice lider.
  • Structură financiară solidă, cu un nivel moderat de îndatorare și rating de credit bun.
  • Istoric de creștere prin achiziții bine integrate în grup.

Puncte slabe

  • Dependență de câțiva clienți mari, care concentrează o parte semnificativă din cifra de afaceri.
  • Marje operaționale modeste, specifice modelului de fabricație contractuală.
  • Dependență de materiale și componente achiziționate de la furnizori externi.

Oportunități

  • Creșterea în aerospațial și apărare prin integrarea MB Elettronica.
  • Extinderea prezenței în Statele Unite prin ADCO Circuits.
  • Realizarea obiectivelor de creștere pe termen lung, dacă cererea clienților se stabilizează.

Amenințări

  • Încetinirea economiei globale și destocarea clienților ar putea reduce comenzile.
  • Tensiuni geopolitice și restricții comerciale care ar putea afecta operațiunile.
  • Riscuri cibernetice și de disponibilitate a energiei pe termen lung.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți mari reprezintă o parte importantă a cifrei de afaceri, iar pierderea unui client major ar putea afecta rezultatele.

  • Cerere economicăridicat

    Scăderea investițiilor clienților ar putea reduce volumul comenzilor din fabricația contractuală.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Integrarea MB Elettronica și ADCO Circuits ar putea întâmpina dificultăți operaționale sau de cost.

  • Riscuri valutaremediu

    Activitatea internațională expune grupul la riscuri de curs de schimb, în special pentru investițiile în filialele străine, care nu sunt acoperite.

  • Riscuri ciberneticescăzut

    Amenințările cibernetice sunt tot mai frecvente, iar un incident ar putea perturba producția și datele.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Achizițiile recente deschid segmente cu marje mai ridicate, precum aerospațialul și apărarea, iar rezultatele MB Elettronica în 2025 indică o creștere solidă.
  • Clienții nordici lideri și o bază largă de peste 160 de clienți reduc dependența de un singur sector.
  • Dacă cererea din industrie se stabilizează, obiectivele de creștere și de marjă ar putea fi atinse, susținute și de un bilanț moderat îndatorat.

Ce ar strica teza

  • Marjele operaționale rămân modeste, iar extinderea prin achiziții aduce riscuri de integrare.
  • Concentrarea clienților și incertitudinile economice ar putea încetini comenzile și presa asupra veniturilor.
  • Riscurile geopolitice și valutare ar putea afecta rezultatele dacă condițiile externe se înrăutățesc.

De urmărit

  • Rezultatele trimestriale și ritmul de integrare a MB ElettronicaQ1 2026
  • Realizarea prognozei pentru cifra de afaceri și EBITA comparabil în 20262026
  • Evoluția concentrării clienților și a comenzilor din industrie2026
  • Plata dividendului propus și evoluția politicii de dividend2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Scanfil Oyj, cu sediul în Finlanda, oferă servicii de fabricație contractuală de componente și ansambluri electronice pentru clienți din industria industrială, medicală și de echipamente. Cifra de afaceri a fost de 797,1 milioane EUR în exercițiul 2025, cu o creștere de 2,2% față de anul precedent 1. Grupul are aproximativ 160 de clienți activi, iar cei mai mari sunt companii nordice lider în industriile lor 1.

În ianuarie 2026, Scanfil a finalizat achiziția MB Elettronica, o companie italiană de fabricație electronică cu o cifră de afaceri de 120,0 milioane EUR în 2025, al cărei segment aerospațial și apărare a generat 40% din vânzări 1. Prin ADCO Circuits LLC, achiziționată în decembrie 2025, compania și-a extins prezența în Statele Unite 1.

Segmente

Industrial și medical

Clienții din industrial și medical/științele vieții reprezintă o parte importantă a portofoliului, iar MB Elettronica consolidează poziția Scanfil pe aceste segmente în Italia și Europa de Sud 1.

Aerospațial și apărare

Achiziția MB Elettronica accelerează creșterea Scanfil în aerospațial și apărare, un segment care a generat 40% din cifra de afaceri a MB în 2025 1.

Piața în context

Scanfil activează pe piața serviciilor de fabricație electronică contractuală, unde cererea depinde de investițiile clienților și de ciclul economic global. Conducerea menționează că un declin al economiei globale și al cererii de bunuri de investiții ar putea afecta piața de fabricație contractuală 1. Compania operează fabrici în mai multe țări, inclusiv în Statele Unite și Italia, ceea ce îi permite să deservească clienții local 1.

Prognoza pentru 2026 este asociată cu incertitudine legată de destocarea clienților și de cererea finală, iar veniturile ar putea fi influențate dacă aceste condiții se înrăutățesc 1.

Tendințe

  • Încetinirea economiei globalevânt din față

    Un declin al economiei globale și al cererii pentru bunuri de investiții ar putea reduce comenzile clienților Scanfil 1.

  • Tensiuni geopolitice și comercialemixt

    Conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu, precum și măsurile comerciale, ar putea afecta mediul de afaceri, deși conducerea consideră efectele limitate pentru perioada raportată 1.

  • Consolidare prin achizițiivânt din spate

    Achiziția MB Elettronica și a ADCO Circuits extinde capacitățile și pozițiile pe piețe cu cerere ridicată, precum aerospațialul și apărarea 1.

  • Presiuni de cost și energievânt din față

    Costurile cu inflația și riscurile pe termen lung privind disponibilitatea energiei ar putea afecta structura de costuri, deși impactul pe termen scurt este considerat mic 1.

Poziția concurențială

Scanfil concurează în piața serviciilor de fabricație electronică contractuală, unde clienții aleg furnizori după capacitate, fiabilitate a livrărilor și preț. Compania își propune să influențeze prețurile și livrările furnizorilor prin puterea de cumpărare și prin rețeaua globală de fabrici 1.

Avantajul competitiv al grupului se bazează pe rețeaua globală de fabrici, pe relațiile cu clienți nordici lideri în industriile lor și pe capacitatea de a integra achiziții în segmente de înaltă tehnologie 1.

  • JabilJBL

    Furnizor global de servicii de fabricație electronică, unul dintre concurenții de mare scară ai sectorului.

  • PlexusPLXS

    Producător contractual cu accent pe industrial, medical și aerospațial, activ în mai multe regiuni.

  • SanminaSANM

    Furnizor de servicii de fabricație electronică cu clienți în industriile de înaltă fiabilitate.

  • Kimball ElectronicsKE

    Producător contractual cu fabrici în Statele Unite și Europa, concurent în industrial și medical.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Scanfil Oyj · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.