olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Sea1 Offshore Inc. SEA1.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · Verticală: Companii listate din Norvegia

24,55NOK−6,65 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Sea1 Offshore Inc. este un furnizor de nave de suport offshore, care deservește clienți din industria petrolului și gazelor și din energia eoliană offshore, cu operațiuni în Marea Nordului, Brazilia, Australia și Africa de Vest. După vânzarea a nouă nave către fostul acționar major Siem și o refinanțare în 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 340,8 milioane USD, iar compania rămâne sub atenția investitorilor prin intermediul backlogului său de contracte și al noilor nave comandate pentru 2027.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Sea1 Offshore Inc. (SEA1.OL) costa 24,55 NOK (−6,65 % într-o zi), cu beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 20,55–36,00 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,40
Volatilitate (1 an) 38 %
Interval 52 săpt.
20,5536,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
30,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
24,85 – 29,31
sub banda inferioară · %B -0,07 · lățimea benzii 16,5 %
SMA 50 / 200
28,14 / 27,65
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,74 / -0,58
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−11,5 %−0,6 %−10,9 pp—
3 luni−10,2 %−4,2 %−6,1 pp—
6 luni−9,7 %+4,3 %−14,1 pp—
De la început de an+7,7 %+7,5 %+0,2 pp—
1 an+18,3 %+9,9 %+8,4 pp−4,7 %
3 ani−0,6 %+49,8 %−50,5 pp+12,7 %
5 ani+747,1 %+42,8 %+704,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,3 %
30 mar. 2026 → 01 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−56,5 %
12 apr. 2024 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+53,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20232024
Venituri336,0 mil340,8 mil
Venituri an/anindisponibil+1,4 %
Profit net174,5 mil172,8 mil
Profit net an/anindisponibil−1,0 %
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %51,9 %50,7 %
Flux de numerar liber104,1 mil78,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
68,3 mil USD
Datorie financiară
273,3 mil USD
Datorie netă
205,0 mil USD
Capitaluri proprii
406,0 mil USD
Active totale
818,5 mil USD
Datorie / capitaluri
0,67x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
36,9 %
ROA
18,1 %
Marja FCF
22,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
336,0 mil
2024
340,8 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
171,5 mil
2024
175,1 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit brut
2023
164,5 mil
2024
165,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit operațional
2023
163,3 mil
2024
241,4 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
68,0 mil
2024
57,8 mil

esef· 08 mai 2025verificat

EBITDA
2023
231,3 mil ≈
2024
299,2 mil ≈

esef· 08 mai 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
29,7 mil
2024
28,1 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
154,1 mil
2024
204,3 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Impozit pe profit
2023
-19,0 mil
2024
1,4 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit net
2023
174,5 mil
2024
172,8 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
97,3 mil
2024
68,3 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Creanțe
2023
41,6 mil
2024
40,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Stocuri
2023
5,3 mil
2024
5,3 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
818,5 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii comerciale
2023
17,0 mil
2024
4,4 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
249,9 mil
2024
273,3 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii curente
2023
256,4 mil
2024
100,4 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii totale
2023
557,8 mil
2024
412,5 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Capital propriu
2023
529,2 mil
2024
406,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
137,6 mil
2024
131,1 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Investiții (capex)
2023
33,5 mil
2024
52,9 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
104,1 mil ≈
2024
78,2 mil ≈

esef· 08 mai 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-24,9 mil
2024
62,4 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-110,9 mil
2024
-222,3 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
-72,8 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,4 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
47,9 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-1,0 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-24,9 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
48,6 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
87,8 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBIT
70,8 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
50,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
22,9 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
36,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
18,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
37,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
33,6 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
93,1 %
calculat olivLawFY 2024

Bilanț și datorie

Datoria netă
205,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
0,7x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
8,6x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
131,1 mil USD
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
52,9 mil USD
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
78,2 mil USD
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
45,3 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
43,8 %
calculat olivLawFY 2024

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
44 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de stoc (DIO)
11 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
22 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Ciclul de conversie a numerarului
33 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

24,55 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
36,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
50,7 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,4 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 08 mai 2025
verificat 52

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate37,1 %91 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate50,7 %97 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitate45,3 %22 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,7x60 (față de colegi)24 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie8,6x100 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente93,1 %38 (pe interval fix)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie75/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate74/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial38/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Sea1 Offshore Inc. (SEA1.OL). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 340,8 mil USD în 2024; creștere an/an 1,4 %; marjă netă 50,7 %; ROE 36,7 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 37,1 %
  • Marja netă: 50,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: 8,6x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 45,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,0x
P/S
—
mediana verticalei 1,3x
P/B
—
mediana verticalei 1,8x
ROE
36,7 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+1.150,1 %)
Marja netă
50,7 %
mediana verticalei 3,1 %
peste mediană (+1.546,7 %)
Marja EBIT
70,8 %
mediana verticalei 5,5 %
peste mediană (+1.182,3 %)
Venituri an/an
1,4 %
mediana verticalei 6,0 %
sub mediană (−76,2 %)
Datorie netă/EBITDA
0,7x
mediana verticalei 1,5x
sub mediană (−53,4 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 5,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−40 % / −41 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SEA1.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Sea1 Offshore Inc. este un furnizor de nave de suport offshore, care deservește clienți din industria petrolului și gazelor și din energia eoliană offshore, cu operațiuni în Marea Nordului, Brazilia, Australia și Africa de Vest. După vânzarea a nouă nave către fostul acționar major Siem și o refinanțare în 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 340,8 milioane USD 1, iar compania rămâne sub atenția investitorilor prin intermediul backlogului său de contracte și al noilor nave comandate pentru 2027 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania a raportat o marjă EBITDA ridicată și un bilanț întărit după refinanțare, iar contractele pe termen lung oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 1.
  • Flota de nave Subsea și AHTS a avut utilizare ridicată în 2024, ceea ce sugerează că activele sunt bine plasate pe piață 1.
  • Compania are o experiență îndelungată în construcția și operarea de nave, ceea ce îi permite să ofere servicii în mai multe regiuni geografice 1.

Puncte slabe

  • Datoria netă purtătoare de dobândă rămâne semnificativă, iar o parte importantă este cu dobândă variabilă, ceea ce expune compania la creșteri ale ratelor de dobândă 1.
  • Venitul net în 2024 a fost influențat de reluările de deprecieri, care nu se repetă neapărat în fiecare an, astfel încât profitul de bază poate fi mai mic 1.
  • Compania a raportat o reducere a capitalurilor proprii și a flotei deținute după vânzarea navelor către Siem, ceea ce reduce scara operațiunilor directe 1.

Oportunități

  • Creșterea activității în Brazilia și Africa de Vest ar putea genera cerere suplimentară pentru navele companiei 1.
  • Proiectele FPSO și eolianul offshore ar putea sprijini segmentul AHTS, deși întârzierile sunt posibile 1.
  • Contractele opționale din backlog ar putea converti venituri suplimentare în venituri efective, dacă clienții le exercită 1.

Amenințări

  • Volatilitatea tarifelor pe piața spot din Marea Nordului ar putea reduce veniturile pe termen scurt 1.
  • Reactivarea navelor din lay-up ar putea presa tarifele pe anumite segmente 1.
  • Tensiunile geopolitice și sancțiunile ar putea afecta concurența și capacitatea de a primi și trimite plăți 1.

Riscuri

  • Expunerea la dobânzi variabileridicat

    O mare parte a datoriei este cu dobândă variabilă în USD, legată de SOFR, iar creșterea ratelor ar putea afecta rezultatele financiare 1.

  • Riscul de lichiditatemediu

    Dacă compania nu reușește să ramburseze sau să refinanțeze facilitățile de credit, ar putea fi necesară finanțare suplimentară prin capitaluri proprii 1.

  • Riscul valutarmediu

    Veniturile și costurile sunt exprimate în mai multe monede, iar valoarea contabilă a unor active ar putea fi afectată de fluctuațiile valutare 1.

  • Riscul de inflație a costurilormediu

    Veniturile ar putea să nu crească suficient pentru a compensa creșterea costurilor operaționale, în special a pieselor de schimb și a personalului 1.

  • Riscul climatic și de reglementarescăzut

    Compania identifică posibilitatea unor taxe pe emisiile de CO2 ale flotei, precum și riscuri reputaționale legate de operațiunile în industria petrolului și gazelor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă activitatea offshore crește așa cum se așteaptă compania, backlogul de contracte și opțiunile existente ar putea sprijini venituri mai stabile 1.
  • Refinanțarea din 2024 a eliminat restricțiile impuse prin restructurarea din 2021, ceea ce ar putea permite companiei să investească și să distribuie dividende mai flexibil 1.
  • Comanda de noi nave OSCV de la Cosco ar putea extinde capacitatea companiei după 2027, dacă ratele rămân favorabile 1.

Ce ar strica teza

  • Datoria cu dobândă variabilă ar putea deveni mai costisitoare dacă ratele de dobândă cresc, reducând marja de profit 1.
  • Profitul din 2024 a beneficiat de reluări de deprecieri, iar fără acestea rezultatul net ar putea fi considerabil mai mic 1.
  • Tarifele din segmentul AHTS sunt volatile, iar revenirea navelor din lay-up ar putea limita creșterea veniturilor 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei EBITDA și a utilizării flotei Subsea și AHTSQ1 2027
  • Execuția contractului multi-well din Australia, care începe în 20252025
  • Livrarea celor două OSCV comandate de la Cosco2027
  • Nivelul datoriei nete și al costului mediu al datoriei comparativ cu anul 2024next 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania are sediul în Kristiansand, Norvegia, este înregistrată în Insulele Cayman și este listată la Bursa de Valori Oslo sub simbolul SEA1 1. Activitatea principală este deținerea și operarea navelor de suport offshore (OSV) pentru industria serviciilor energetice offshore, atât petrol și gaze, cât și eolian. La sfârșitul anului 2024, flota deținută număra 17 nave, inclusiv una în stare de lay-up, iar compania administra suplimentar nave pentru terți 1. Compania a schimbat numele din Siem Offshore Inc. în Sea1 Offshore Inc. după tranzacția cu Siem din iulie 2024 1.

Modelul de afaceri include patru segmente: managementul navelor la sol, operarea navelor pe mare, construcția de nave noi și finanțarea 1. Compania spune că strategia sa este să crească în piața navelor de suport offshore și să ofere soluții eficiente din punct de vedere al costurilor, în strânsă cooperare cu clienții 1. Compania nu avea în 2024 nave noi în construcție activă, cu excepția celor două OSCV comandate de la Cosco, cu livrare în 2027 1.

Structura financiară s-a schimbat semnificativ în 2024: capitalurile proprii au scăzut la 406 milioane USD față de 529 milioane USD în 2023, iar compania a raportat o reluare netă a deprecierilor de 159,1 milioane USD 1. Compania a plătit și un dividend de 5 NOK pe acțiune în septembrie 2024, după ce consiliul l-a autorizat în august 1.

Segmente

Operațiuni Subsea

Segmentul Subsea a generat venituri de 139,1 milioane USD în 2024, cu o utilizare de 96% a flotei, la un nivel comparabil cu anul anterior 1. Flota Subsea includea două OSCV, două WIV și o navă științifică de foraj la sfârșitul anului 1.

Operațiuni AHTS

Segmentul AHTS a raportat venituri de 97,2 milioane USD în 2024, cu o utilizare de 84%, față de 57,1 milioane USD în 2023 1. Marja operațională înainte de cheltuielile administrative a crescut la 52% din venituri, de la 40% anul anterior 1.

Piața în context

Raportul anual descrie piața OSV drept în continuă îmbunătățire în 2024 pentru toate segmentele, cu segmentele Offshore Construction și Subsea strânse pe tot parcursul anului 1. Compania se așteaptă ca activitatea globală să crească semnificativ, Brazilia și Africa de Vest fiind principalii motori ai acestei creșteri, în timp ce Canada și Australia ar putea avea un 2025 mai lent 1. Piața spot din Marea Nordului a fost volatilă, iar sfârșitul anului a fost de regulă slab 1.

În paralel, aproximativ 70 de nave OSV au fost reactivate din stare de lay-up în lume în 2024, majoritatea în segmentele AHTS mai mici, iar flota rămasă în stare de conservare este învechită și puțin probabil să fie reactivată în număr semnificativ 1. Compania notează și incertitudinea crescândă legată de tarife și de situația geopolitică 1.

Tendințe

  • Creșterea activității în Brazilia și Africa de Vestvânt din spate

    Compania se așteaptă ca Brazilia și Africa de Vest să conducă o creștere semnificativă a activității offshore în anii următori 1. Dacă aceste previziuni se confirmă, cererea pentru nave de suport ar putea crește 1.

  • Creșterea ratelor în segmentul AHTSvânt din spate

    Ratele medii din segmentul AHTS din Marea Nordului au crescut în 2024, iar pe plan global ratele pentru lucrările pe termen lung au crescut în mai multe regiuni 1. Compania se așteaptă la vârfuri mai prelungite în AHTS, pe măsură ce intră pe piață mai multe proiecte 1.

  • Volatilitatea pieței AHTS și incertitudinea geopoliticăvânt din față

    Compania notează că piața AHTS va rămâne volatilă, iar tarifele și situația geopolitică ar putea influența piața offshore globală 1. Războiul din Ucraina ar putea afecta echilibrul pieței și ar putea crește prețurile pieselor de schimb și ale personalului 1.

  • Schimbările de flotă și de model de afacerimixt

    Vânzarea navelor către Siem și trecerea managementului unor nave către noi operatori modifică profilul de venituri, iar contractele pe termen lung și opțiunile din backlog influențează vizibilitatea veniturilor viitoare 1. Efectul asupra veniturilor pe termen lung depinde de modul în care se vor materializa aceste opțiuni 1.

Poziția concurențială

Sursele furnizate nu identifică în mod explicit concurenții direcți ai companiei. Raportul anual se referă la clienți, furnizori și bănci, dar nu enumeră competitori pe nume 1. Compania descrie însă piața OSV ca fiind strânsă în segmentele Subsea și Construcții offshore, ceea ce sugerează că disponibilitatea navelor de calitate ridicată este un factor competitiv important 1.

Pe piața AHTS și PSV, reactivarea navelor din lay-up ar putea să aducă ofertă suplimentară, iar tarifele ar putea fi presate dacă un număr mare de nave revine pe piață 1. Compania remarcă însă că flota rămasă în lay-up este învechită și puțin probabil să revină în număr mare 1.

  • Operatori de nave OSV din Norvegia și din alte regiuni

    Sursele nu numesc concurenți specifici; raportul anual menționează doar, în general, operatorii de nave OSV care reactivează nave din lay-up pe piață 1.

  • Constructori de nave și operatori asiatici

    Compania a semnat contracte de construcție cu Cosco Shipping, ceea ce arată că șantierele asiatice sunt parte a ecosistemului, dar sursele nu le prezintă ca rivale directe 1.

  • Alți furnizori de servicii Subsea

    Raportul menționează segmentul Subsea ca fiind strâns, fără a numi firme concurente 1.

  • Flote de nave de intervenție pe sonde

    Compania menționează intervenția pe sonde ca serviciu, dar sursele nu identifică operatorii care oferă aceleași servicii 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Sea1 Offshore Inc. · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.