olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
SANLORENZO S.P.A. IN SIGLA SL S.P.A. SL.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0003549422 · Verticală: Companii listate din Italia
Sanlorenzo este un producător italian de iahturi de lux, activ în divizii pentru iahturi, superyachturi și bărci Bluegame, cu o cerere susținută reflectată într-un portofoliu de comenzi record. Compania și-a crescut veniturile de la 740.679 mii EUR în 2022, iar ghidajul pentru 2023 prevede o nouă creștere la două cifre, în condițiile în care cererea rămâne sensibilă la ciclul economic global.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea SANLORENZO S.P.A. IN SIGLA SL S.P.A. (SL.MI) costa 36,12 EUR (−2,01 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld EUR, P/E 24,6 pe un EPS diluat de 1,47 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,82 %, beta 0,85, interval pe 52 de săptămâni 28,55–39,88 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 34,02 – 36,81
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 7,9 %
- SMA 50 / 200
- 36,42 / 35,49
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,24
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,1 % | −0,6 % | +0,7 pp | — |
| 3 luni | −5,7 % | −4,2 % | −1,6 pp | — |
| 6 luni | +6,2 % | +4,3 % | +1,8 pp | — |
| De la început de an | +19,2 % | +7,5 % | +11,7 pp | — |
| 1 an | +10,0 % | +9,9 % | +0,0 pp | −6,1 % |
| 3 ani | −2,0 % | +49,8 % | −51,8 pp | +7,7 % |
| 5 ani | −3,9 % | +42,8 % | −46,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 16,5, mediană 21,1, max 25,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 591,3 mil | 668,0 mil | 751,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +13,0 % | +12,4 % |
| Profit net | 51,0 mil | 51,4 mil | 74,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +0,7 % | +44,4 % |
| EPS diluat | 1,00 | 1,47 | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +47,0 % | indisponibil |
| netă % | 8,6 % | 7,7 % | 9,9 % |
| Flux de numerar liber | 23,0 mil | 59,8 mil | 108,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 146,3 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 290,1 mil EUR
- Active totale
- 743,8 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,29x
- ROE
- 28,6 %
- ROA
- 11,1 %
- Marja FCF
- 14,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 591,3 mil | 668,0 mil | 751,1 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Profit operațional | 72,2 mil | 72,2 mil | 102,7 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,4 mil | 1,4 mil | 826,0 mii | esef· 30 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 71,0 mil | 71,0 mil | 102,3 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 19,7 mil | 19,7 mil | 27,5 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Profit net | 51,0 mil | 51,4 mil | 74,2 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| EPS diluat | 1,00 | 1,47 | — | esef· 30 mai 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,30 | — | esef· 30 mai 2023derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 94,4 mil | 141,3 mil | 146,3 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Stocuri | 82,2 mil | 68,3 mil | 53,4 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Active curente | 337,8 mil | 399,7 mil | 506,0 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 112,5 mil | 135,0 mil | 158,7 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 8,7 mil | 8,7 mil | 10,8 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 36,4 mil | 45,3 mil | 51,4 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Active totale | 502,4 mil | 595,0 mil | 743,8 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Datorii comerciale | 137,2 mil | 120,1 mil | 156,0 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 252,0 mil | 294,3 mil | 393,4 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Datorii totale | 317,0 mil | 365,9 mil | 453,7 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 185,4 mil | 229,1 mil | 290,1 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 51,0 mil | 34,7 mil | — | esef· 30 mai 2023derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 46,0 mil | 97,8 mil | 145,1 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Investiții (capex) | 23,0 mil | 38,1 mil | 36,7 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Flux de numerar liber | 23,0 mil ≈ | 59,8 mil ≈ | 108,4 mil ≈ | esef· 30 mai 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -31,1 mil | -49,6 mil | -69,2 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 19,2 mil | -1,3 mil | -70,9 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Dividende plătite | 0 | 10,3 mil | 20,6 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 899,0 mii | 0 | 2,1 mil | esef· 30 mai 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,3 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,44 – 48,84 EUR.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E13,44 – 48,84 (Mijloc 28,33)20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9xAC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului4,05 – 5,52 (Mijloc 4,67)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 9,9 % | 67 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 146,2 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 124,4x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 41 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,9x | 50 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 8,7 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,8 % | 26 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 19,0 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie76/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate83/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente56/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare72/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SANLORENZO S.P.A. IN SIGLA SL S.P.A. (SL.MI). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 751,1 mil EUR în 2022; creștere an/an 12,4 %; marjă netă 9,9 %; ROE 28,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 13,44–48,84 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,33 EUR, prețul de 36,12 EUR lasă un potențial de -21,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -27,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 146,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 124,4x
- Randament FCF: 8,7 %
- Rata de distribuire (FCF): 19,0 %
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,8 mld | 21,5 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +24 % / +60 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,6 mld | 9,6 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −4 % / +73 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,3 mld | 28,3 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +31 % / −7 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 2,9 mld | 39,5 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +3 % / +10 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,7 mld | 29,9 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −9 % / −58 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,0 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +11 % / +108 % |
| SL.MISanlorenzo S.p.a. In Sigla Sl S.p.a. | 1,3 mld | 16,9 | 28,7 % | 9,9 % | +12,4 % | +19 % / −9 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 18,6 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +8 % / +64 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,4 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −22 % / −62 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 969,2 mil | 10,4 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −5 % / −23 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 883,6 mil | 86,8 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +18 % / +291 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 783,3 mil | 6,0 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +4 % / +72 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 646,3 mil | 18,0 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −8 % / +33 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 412,6 mil | 19,6 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −6 % / +8 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 348,0 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −30 % / +5 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 324,7 mil | 13,1 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −2 % / +12 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 289,2 mil | 6,4 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −22 % / +28 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 129,6 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −1 % / −52 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 118,7 mil | 11,7 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −26 % / −32 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,0 mil | 276,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,3 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −48 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,7 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 35,1 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −9 % / +106 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,6 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 10,1 mil | 0,5 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −59 % / −86 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SL.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 23,05 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 40,61 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 60,98 Randament total 70 % · Pe an 70 % |
| 3 ani | 26,09 Randament total -25 % · Pe an -9 % | 51,34 Randament total 47 % · Pe an 14 % | 84,10 Randament total 139 % · Pe an 34 % |
| 5 ani | 29,52 Randament total -12 % · Pe an -3 % | 64,91 Randament total 88 % · Pe an 13 % | 115,98 Randament total 233 % · Pe an 27 % |
- P/E la ieșire± 12,84
- Marja netă± 8,98
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,85
- Diluare anuală± 0,75
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Sanlorenzo este un producător italian de iahturi de lux, activ în divizii pentru iahturi, superyachturi și bărci Bluegame, cu o cerere susținută reflectată într-un portofoliu de comenzi record. Compania și-a crescut veniturile de la 740.679 mii EUR în 2022, iar ghidajul pentru 2023 prevede o nouă creștere la două cifre, în condițiile în care cererea rămâne sensibilă la ciclul economic global.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de comenzi la nivel record și vizibilitate ridicată asupra veniturilor viitoare.
- Marje în creștere și generare de numerar operațional bazată pe plata anticipată a clienților.
- Poziție de cash netă pozitivă și capacitate de finanțare cu linii bancare neutilizate.
Puncte slabe
- Dependență de un număr relativ mic de brand representative pentru distribuție.
- Concentrarea producției în câteva șantiere situate în aceeași zonă, cu risc de întrerupere comună.
- Sezonalitate a fluxurilor de numerar, cu nevoi de finanțare pe termen scurt în primul trimestru.
Oportunități
- Creșterea cererii în Americhe și în zona APAC, unde vânzările au crescut în 2022.
- Dezvoltarea noilor modele și a segmentului Bluegame, cu produse eco-sustenabile.
- Extinderea capacității productive și integrarea verticală în lanțurile de aprovizionare cheie.
Amenințări
- Deteriorarea economiei globale ar putea reduce cererea și determina anularea comenzilor.
- Creșterea costurilor materiilor prime, energiei și forței de muncă ar putea comprima marjele.
- Schimbările de reglementare fiscală, vamală și de mediu ar putea afecta vânzările și navigația.
Riscuri
- Cerere sensibilă la ciclul economicridicat
Clienții pot pierde propensiunea de a cumpăra sau pot renunța la un iaht deja comandat, iar compania ar trebui să găsească un nou cumpărător.
- Valoarea iahturilor folosite primite în schimbmediu
Dacă piața se deteriorează, vânzarea și valoarea de realizare a navelor second-hand ar putea scădea, cu impact asupra veniturilor și stocurilor.
- Întârzieri și defecte la furnizori și subcontractorimediu
Furnizorii ar putea livra cu întârziere sau cu componente defecte, ceea ce ar putea genera penalități, cereri de despăgubire și pierderi de reputație.
- Întreruperi ale producțieimediu
Șantierele din zona de coastă sunt expuse dezastrelor naturale, iar un eveniment într-un șantier ar putea afecta și celelalte, cu costuri suplimentare.
- Modificări de reglementare și fiscalescăzut
Schimbări ale TVA, taxelor de lux, taxelor vamale sau normelor de navigație și emisii ar putea afecta operațiunile și prețurile.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă portofoliul de comenzi se transformă în livrări la timp, compania ar putea confirma creșterea veniturilor și marjelor anunțată pentru 2023 și 2025.
- Plata anticipată a clienților și poziția de cash netă pozitivă ar putea susține investițiile în noi modele fără a crește excesiv îndatorarea.
- Expansiunea în Americhe și APAC și succesul diviziei Bluegame ar putea diversifica sursele de venit față de Europa.
Ce ar strica teza
- O recesiune globală ar putea reduce cererea pentru iahturi de lux, iar anularea comenzilor ar putea afecta rapid veniturile.
- Creșterea costurilor și concurența din segmentul superyachturilor ar putea comprima marjele și încetini creșterea diviziei respective.
- Concentrarea producției și a distribuției în câțiva parteneri ar putea amplifica impactul oricărei întreruperi sau pierderi de contract.
De urmărit
- Realizarea ghidajului pentru Ricavi Netti Nuovo și EBITDA rettificato 20232023
- Evoluția portofoliului de comenzi și a comenzilor noi pe fiecare divizieQ1 2024
- Evoluția marjei EBITDA către obiectivul de cel puțin 19,5% în 2025next 10-K
- Cursul investițiilor și capacitatea de producție în raport cu planul de 150 milioane EUR2025
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Sanlorenzo proiectează și construiește iahturi de lux, cu producție concentrată în șantierele din Ameglia, Viareggio și Massa, în Italia. Gama include iahturi (divizia Yacht), superyachturi din oțel (divizia Superyacht) și bărci cu mai multe corpuri (divizia Bluegame). Veniturile provin în principal din vânzarea de nave noi, la care se adaugă vânzări de iahturi second-hand primite în schimb și servicii de întreținere.
Modelul de afaceri se bazează pe comenzi cu plată anticipată, ceea ce face ca fluxurile de numerar să depindă de portofoliul de comenzi și de termenele de livrare. Distribuția se face prin câteva brand representative, iar Sanlorenzo își menține un flux de numerar operațional puternic, cu o poziție de cash netă pozitivă.
Între 2022 și 2025, compania își propune să țină creșterea veniturilor la un nivel mediu anual ridicat, cu o marjă EBITDA care să crească treptat, sprijinită de investiții în dezvoltarea de noi modele și în capacitatea de producție.
Segmente
Divizia Yacht
Principala divizie, care a generat 62,7% din Ricavi Netti Nuovo în 2022, cu creșteri pe toate gamele, în special modelele asimetrice SL și SD și noua linie SP.
Divizia Superyacht
Contribuție de 27,0% din venituri în 2022, susținută de linia Steel și de noul X-Space, cu o creștere mai moderată față de celelalte divizii.
Divizia Bluegame
Divizia cea mai dinamică în 2022 (10,3% din venituri), sprijinită de liniile BG și de primele vânzări ale modelului BGM75, lansat ca multi-scafo.
Piața în context
Europa rămâne piața de referință, cu 56,3% din venituri în 2022, urmată de Americhe cu 23,2% și APAC cu 14,8%. Piața iahturilor de lux este descrisă ca fiind influențată de condițiile macroeconomice și de gusturile clientelei, iar cererea depinde de disponibilitatea patrimonială a clienților finali.
Compania menționează o cerere solidă, cu portofoliu de comenzi peste anul 2023 la nivel record, dar subliniază că o deteriorare a economiei ar putea reduce cererea și valoarea de revânzare a iahturilor folosite primite în schimb.
Poziția concurențială
Sanlorenzo activează pe piața iahturilor de lux, unde concurența se bazează pe design, inovație tehnologică, reputația mărcii și capacitatea de livrare. Compania subliniază că nu poate exclude faptul că noile produse să fie lansate mai târziu decât ale concurenților.
Strategia de creștere depinde de extinderea șantierelor existente sau de achiziția de noi capacități, precum și de extinderea rețelei comerciale în piețe unde compania nu este încă prezentă.
- Concurenți de iahturi de lux din Italia și din alte țări europene
Producători de iahturi și superyachturi cu același segment de clientelă; sursa nu identifică concurenții nominal.
- Producători de superyachturi din oțel
Concurență directă în segmentul superyachturilor, unde divizia Superyacht a crescut mai lent decât celelalte.
- Producători de bărci multi-scafo
Concurență în zona bărcilor Bluegame, un segment în creștere rapidă pentru companie.
- Producători de iahturi din America de Nord
Concurență pe piața din Americhe, o zonă strategică pentru creștere, unde sursa nu identifică firme specifice.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202230 mai 2023
- Raportul anual 202130 mai 2023
- Raportul anual 202130 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / SANLORENZO S.P.A. IN SIGLA SL S.P.A. · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.