olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
SpareBank 1 Østlandet SPOL.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010751910 · Verticală: Companii listate din Norvegia
SpareBank 1 Østlandet este o bancă norvegiană de tip sparebank, selveiet, cu egenkapitalbeviser tranzacționate la Oslo Børs sub simbolul SPOL. Structura sa de guvernanță, cu representantskap, styre și valgkomiteer, o diferențiază de băncile listate clasice, iar fuziunea din 1 noiembrie 2024 cu Totens Sparebank a schimbat amploarea activității sale.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea SpareBank 1 Østlandet (SPOL.OL) costa 205,90 NOK (−0,79 % într-o zi), cu beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 175,50–214,50 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,7
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 194,00 – 206,84
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 6,4 %
- SMA 50 / 200
- 201,81 / 198,50
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,96 / 0,21
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,0 % | −0,6 % | +5,7 pp | — |
| 3 luni | +7,3 % | −4,2 % | +11,5 pp | — |
| 6 luni | +7,8 % | +4,3 % | +3,5 pp | — |
| De la început de an | +0,0 % | +7,5 % | −7,5 pp | — |
| 1 an | +16,9 % | +9,9 % | +7,0 pp | −4,7 % |
| 3 ani | +61,9 % | +49,8 % | +12,0 pp | +12,7 % |
| 5 ani | +46,4 % | +42,8 % | +3,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 5,3 mld | 6,9 mld | 7,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +30,0 % | +10,2 % |
| Profit net | 2,1 mld | 3,2 mld | 3,4 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +49,2 % | +5,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 40,2 % | 46,2 % | 44,1 % |
| Flux de numerar liber | 5,1 mld | 6,9 mld | 6,5 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 788,0 mil NOK
- Datorie financiară
- indisponibil NOK
- Datorie netă
- indisponibil NOK
- Capitaluri proprii
- 27,8 mld NOK
- Active totale
- 214,7 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 12,5 %
- ROA
- 1,6 %
- Marja FCF
- 85,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,3 mld | 6,9 mld | 7,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,2 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 131,0 mil | 154,0 mil | 166,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 2,4 mld ≈ | 3,5 mld ≈ | 3,7 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 2,8 mld | 4,1 mld | 4,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 623,0 mil | 696,0 mil | 730,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 2,1 mld | 3,2 mld | 3,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mld | 1,5 mld | 788,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 610,0 mil | 688,0 mil | 630,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 176,3 mld | 210,6 mld | 214,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 155,7 mld | 184,4 mld | 186,9 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 20,7 mld | 26,2 mld | 27,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 5,2 mld | 7,2 mld | 6,6 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 101,0 mil | 232,0 mil | 108,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 5,1 mld ≈ | 6,9 mld ≈ | 6,5 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -324,0 mil | -834,0 mil | 596,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -5,6 mld | -6,2 mld | -7,9 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 44,1 % | 97 (față de colegi) | 50 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 193,2 % | 100 (pe interval fix) | 50 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate99/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SPAREBANK 1 ØSTLANDET (SPOL.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,7 mld NOK în 2025; creștere an/an 10,2 %; marjă netă 44,1 %; ROE 12,5 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 44,1 %
- Conversia profitului în FCF: 193,2 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SPOL.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
SpareBank 1 Østlandet este o bancă norvegiană de tip sparebank, selveiet, cu egenkapitalbeviser tranzacționate la Oslo Børs sub simbolul SPOL. Structura sa de guvernanță, cu representantskap, styre și valgkomiteer, o diferențiază de băncile listate clasice, iar fuziunea din 1 noiembrie 2024 cu Totens Sparebank a schimbat amploarea activității sale 1.
SWOT
Puncte tari
- Structura de sparebank oferă o bază stabilă de membri și deponenți, cu reprezentare largă în organul suprem și legătură directă cu comunitatea locală 1.
- Guvernanța este organizată pe comitete specializate, cu un sistem de risc și control intern raportat regulat către consiliu 1.
- Egenkapitalbeviserne sunt liber transferabile la Oslo Børs, ceea ce oferă lichiditate și transparență pentru investitori 1.
Puncte slabe
- Integrarea după fuziunea din noiembrie 2024 cu Totens Sparebank implică provocări de armonizare a proceselor și a sistemelor 1.
- Structura de guvernanță cu multiple categorii de reprezentanți poate face procesul decizional mai lent decât la băncile cu structură simplă 1.
- Concentrarea geografică pe regiunea estică a Norvegiei expune banca la evoluția economică locală.
Oportunități
- Consolidarea regională ar putea aduce economii de scară și extinderea bazei de clienți în urma fuziunii 1.
- Rolul local și modelul cooperativ pot susține fidelizarea clienților care caută servicii bancare de proximitate.
- Digitalizarea serviciilor ar putea reduce costurile operaționale și extinde accesul la clienți din afara regiunii.
Amenințări
- Presiunea competitivă din partea băncilor mari și a furnizorilor digitali ar putea limita marjele și cota de piață.
- Cerințele de reglementare în creștere pentru guvernanță și risc pot crește costurile de conformitate 1.
- Un ciclu economic regional slab ar putea afecta calitatea portofoliului de credite.
Riscuri
- Risc de integrare post-fuziunemediu
Integrarea operațiunilor și a sistemelor după fuziunea cu Totens Sparebank ar putea genera costuri neprevăzute sau întârzieri în realizarea sinergiilor 1.
- Risc de credit regionalmediu
Concentrarea activității în regiunea estică a Norvegiei expune banca la deteriorarea economiei locale, ceea ce ar putea crește pierderile din credite.
- Risc de reglementare și conformitatemediu
Cerințele legale privind guvernanța, diversitatea și controlul intern pot evolua, iar neconformarea ar putea atrage sancțiuni sau costuri suplimentare 1.
- Risc de lichiditate și finanțarescăzut
Dependența de depozite și de piețele de finanțare pentru datorie ar putea deveni mai costisitoare dacă condițiile de piață se înrăutățesc.
- Risc de guvernanță și succesiunescăzut
Schimbările în componența styret sau a conducerii executive ar putea afecta continuitatea strategiei, mai ales în perioada post-fuziune 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea cu Totens Sparebank se finalizează fără probleme, banca ar putea beneficia de economii de scară și de o bază de clienți mai largă 1.
- Modelul de sparebank, cu reprezentare largă și legătură cu comunitatea, ar putea susține fidelizarea clienților și stabilitatea depozitelor.
- Egenkapitalbeviserne liber transferabile la Oslo Børs pot oferi lichiditate și o cale de acces pentru investitori interesați de model.
Ce ar strica teza
- Integrarea post-fuziune ar putea consuma resurse și întârzia beneficiile așteptate, dacă sistemele și procesele nu se aliniază rapid 1.
- Concentrarea geografică ar putea amplifica impactul unei încetiniri economice regionale asupra calității creditelor.
- Presiunea competitivă din partea băncilor mari și digitale ar putea limita creșterea și marjele băncii.
De urmărit
- Progresul integrării cu Totens Sparebank și sinergiile raportate2026
- Evoluția calității portofoliului de credite în regiunea esticăUrmătorul raport anual
- Componența styret și a comitetelor după alegerile din 20262026
- Eventuale modificări ale cerințelor de reglementare privind guvernanța și riscul2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Banca funcționează ca sparebank, o instituție în principal deținută de membri, iar cea mai înaltă autoritate este representantskapet, format din reprezentanți ai deținătorilor de egenkapitalbevis, ai deponenților, ai angajaților și ai autorităților publice 1. Egenkapitalbeviseierne au 12 membri în representantskap, iar deponenții 14, angajații 10 și reprezentanții publici 4 1. Styret este responsabil pentru strategie, buget și numirea directorului executiv, iar directorul executiv nu este membru al styret 1.
Guvernanța bancii este structurată pe comitete: revizuire, risc, remunerare, precum și un departament de gestionare a riscurilor și conformitate, raportând trimestrial către styret 1. Auditul intern este externalizat, iar raportarea financiară este gestionată de o divizie condusă de directorul financiar, organizată independent de liniile de business 1.
Banca își propune un profil de risc moderat și o calitate ridicată a monitorizării riscurilor, astfel încât niciun eveniment izolat să nu afecteze grav poziția financiară 1. Egenkapitalbeviserne sunt liber transferabile la Oslo Børs, fără restricții de transfer în statut 1.
Segmente
Egenkapitalbeviser și structura de proprietate
Egenkapitalbeviserne reprezintă capitalul cu drept de vot al băncii, fiecare certificat dând dreptul la un vot în alegerea reprezentanților, și sunt înregistrate în VPS 1. Regulile legale prevăd ca cel puțin o cincime și cel mult două cincimi din membrii representantskap să fie aleși de deținătorii acestor certificate 1.
Risc și control intern
Divizia de risc și conformitate, comitetul de risc și auditul intern formează linia a doua și a treia de apărare, cu raportări periodice către styret 1. Banca își fixează toleranța la risc prin ținte și limite pe categorii de risc, inclusiv rating, rentabilitatea capitalului și capitalul de bază de rang I 1.
Piața în context
Activitatea băncii este concentrată pe regiunea estică a Norvegiei, unde își desfășoară relația cu clienții și cu comunitățile locale, iar rolul său de sparebank îi conferă o legătură directă cu mediul local 1. Sursele furnizate nu detaliază cota de piață sau dimensiunea pieței în cifre, astfel încât analiza rămâne calitativă.
Structura cooperativă și fuziunea din 2024 cu Totens Sparebank au extins baza de membri și de clienți a băncii, cu un fost membru al consiliului Totens Sparebank păstrat în styret pentru o perioadă de doi ani 1. Efectele acestei integrări asupra cotei de piață ar putea deveni mai clare în rapoartele viitoare.
Tendințe
- Consolidarea sectorului bancar regionalmixt
Fuziunea din 1 noiembrie 2024 dintre bănci regionale arată o tendință de consolidare, care ar putea aduce economii de scară și o bază de clienți mai largă, dar și complexitate în integrare 1.
- Cerințe de guvernanță și diversitatemixt
Regulile privind echilibrul de gen în styret și criteriile de adecvare a membrilor impun o selecție atentă a conducerii, ceea ce poate crește costurile administrative, dar întărește încrederea acționarilor 1.
- Accent pe gestionarea risculuivânt din față
Banca raportează trimestrial către styret asupra evoluției riscurilor și a expunerii, iar cerințele de control intern cresc dacă mediul de reglementare se strânge, ceea ce ar putea încetini expansiunea 1.
- Implicare comunitară și rol localvânt din spate
Statutul de sparebank, cu reprezentare a autorităților publice și a clienților în organul suprem, susține legătura cu comunitatea locală și poate sprijini cererea pentru servicii bancare de proximitate 1.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică explicit concurenții băncii și nu includ date comparative despre cota de piață. Concurența se conturează, din structura de guvernanță și din profilul regional, în principal față de alte bănci regionale norvegiene de tip sparebank.
Diferențierea băncii față de competitori ar putea veni din modelul cooperativ, din legătura cu comunitatea locală și din calitatea gestionării riscului, aspecte descrise în raportul anual, fără a fi cuantificate în sursele furnizate 1.
- Alte sparebank-uri norvegiene
Bănci regionale de același tip, cu structură cooperativă similară, comparabile ca model de guvernanță; sursele nu le identifică nominal.
- Bănci comerciale norvegiene mari
Instituții de dimensiune națională care concurează pentru aceiași clienți corporativi și de retail din regiune; nu sunt identificate în sursele furnizate.
- Bănci digitale și fintech
Furnizori de servicii bancare online care pot atrage clienți prin oferte digitale; nu sunt menționați în sursele furnizate.
- Bănci nordice cu operațiuni în Norvegia
Grupuri financiare din alte țări nordice prezente pe piața norvegiană, cu capacitate de finanțare ridicată; nu sunt detaliate în sursele furnizate.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / SpareBank 1 Østlandet · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.