olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Soiltech ASA STECH.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010713571 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Soiltech ASA este o companie norvegiană care tratează, reciclează și gestionează pe șantier ape contaminate și deșeuri industriale solide, în principal pentru clienți din industria petrolului și gazelor. Compania a încheiat anul 2025 cu venituri de 400,8 milioane NOK, iar interesul pentru tehnologiile sale eficiente energetic crește pe fondul reglementărilor de mediu mai stricte.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Soiltech ASA (STECH.OL) costa 86,80 NOK (−2,47 % într-o zi), cu capitalizare 7,0 mil NOK, P/E 0,2 pe un EPS diluat de 380,00 NOK în ultimele 12 luni, beta 0,20, interval pe 52 de săptămâni 66,00–92,00 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 81,33 – 90,43
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 10,6 %
- SMA 50 / 200
- 84,47 / 84,39
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,31 / 1,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,7 % | −0,6 % | +8,3 pp | — |
| 3 luni | −2,9 % | −4,2 % | +1,3 pp | — |
| 6 luni | +6,1 % | +4,3 % | +1,8 pp | — |
| De la început de an | +12,7 % | +7,5 % | +5,2 pp | — |
| 1 an | +20,2 % | +9,9 % | +10,3 pp | −4,7 % |
| 3 ani | indisponibil | +49,8 % | indisponibil | +12,7 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 0,2, mediană 0,3, max 0,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 229,1 mil | 273,9 mil | 400,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +19,5 % | +46,4 % |
| Profit net | 27,4 mil | 7,5 mil | 32,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −72,7 % | +327,6 % |
| EPS diluat | 344,00 | 95,00 | 380,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −72,4 % | +300,0 % |
| netă % | 12,0 % | 2,7 % | 8,0 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 57,5 mil NOK
- Datorie financiară
- 125,7 mil NOK
- Datorie netă
- 68,1 mil NOK
- Capitaluri proprii
- 246,3 mil NOK
- Active totale
- 591,2 mil NOK
- Datorie / capitaluri
- 0,51x
- Lichiditate curentă
- 1,52x
- ROE
- 14,2 %
- ROA
- 6,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 229,1 mil | 273,9 mil | 400,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 40,2 mil | 23,8 mil | 59,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 17,9 mil | 22,7 mil | 32,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 58,1 mil ≈ | 46,5 mil ≈ | 91,8 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,4 mil | 14,4 mil | 17,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 32,3 mil | 11,0 mil | 41,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 4,9 mil | 3,5 mil | 9,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 27,4 mil | 7,5 mil | 32,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 344,00 | 95,00 | 380,00 | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 26,8 mil | 34,7 mil | 57,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 159,0 mii | 0 | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Active curente | 85,4 mil | 110,0 mil | 145,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 181,1 mil | 201,9 mil | 279,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 350,7 mil | 434,2 mil | 591,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 68,9 mil | 86,6 mil | 125,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 68,7 mil | 69,6 mil | 95,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 180,1 mil | 229,7 mil | 344,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 170,6 mil | 204,5 mil | 246,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 74,1 mii | 74,9 mii | 81,1 mii | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 74,1 mii
- 2024
- 74,9 mii
- 2025
- 81,1 mii
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · NOK
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 7,0 mil NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 16,2 % | 77 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 8,0 % | 63 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,7x | 60 (față de colegi) | 18 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,4x | 30 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 60 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,2x | 95 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 0,8x | 86 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie51/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate72/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare90/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SOILTECH AS (STECH.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 400,8 mil NOK în 2025; creștere an/an 46,4 %; marjă netă 8,0 %; ROE 14,2 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.
Intervalul de valoare estimat este 5 897,42–11 272,13 NOK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8 406,68 NOK, prețul de 86,80 NOK lasă un potențial de 9 585,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 16,2 %
- P/E (TTM): 0,2x
- EV/EBITDA: 0,8x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 3,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| STECH.OLSoiltech As | 7,0 mil | 0,2 | 14,2 % | 8,0 % | +46,4 % | +25 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STECH.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 58,96 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 103,76 Randament total 20 % · Pe an 20 % | 155,64 Randament total 79 % · Pe an 79 % |
| 3 ani | 69,94 Randament total -19 % · Pe an -7 % | 137,22 Randament total 58 % · Pe an 16 % | 224,12 Randament total 158 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 82,95 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 181,48 Randament total 109 % · Pe an 16 % | 322,74 Randament total 272 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 34,31
- Marja netă± 24,01
- Creșterea anuală a veniturilor± 17,91
- Diluare anuală± 2,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Soiltech ASA este o companie norvegiană care tratează, reciclează și gestionează pe șantier ape contaminate și deșeuri industriale solide, în principal pentru clienți din industria petrolului și gazelor. Compania a încheiat anul 2025 cu venituri de 400,8 milioane NOK, iar interesul pentru tehnologiile sale eficiente energetic crește pe fondul reglementărilor de mediu mai stricte 1.
SWOT
Puncte tari
- Tehnologii proprii de tratare pe șantier și certificări ISO recunoscute.
- Bilanț considerat solid de conducere, fără pierderi comerciale raportate în anul 2025.
- Creștere puternică a veniturilor și a serviciului de gestionare a deșeurilor solide în 2025.
Puncte slabe
- Dependență de clienți din industria petrolului și gazelor, un sector ciclic.
- Concentrarea veniturilor la câțiva clienți mari, ceea ce crește expunerea la pierderea unui contract.
- Compania nu plătește dividend și își reinvestește fluxul de numerar, ceea ce o face mai dependentă de finanțare externă.
Oportunități
- Reglementările de mediu mai stricte pot extinde cererea pentru tehnologiile companiei.
- Posibila trecere de pe Euronext Expand pe lista principală Euronext Oslo Børs ar putea îmbunătăți vizibilitatea și lichiditatea.
- Creșterea activității în a doua parte a anului 2026, conform estimărilor conducerii, ar putea sprijini veniturile.
Amenințări
- Un declin al investițiilor din industria petrolieră ar putea reduce rapid cererea pentru servicii.
- Clienții pot rezilia contractele fără motiv, pe un preaviz scurt.
- Presiunea competitivă pe prețuri ar putea reduce marjele dacă apar noi furnizori.
Riscuri
- Ciclicitatea industriei cliențilorridicat
Clienții din petrol, gaze și foraj sunt expuși ciclurilor de investiții, iar o scădere a activității lor ar putea afecta direct volumele contractate cu Soiltech 1.
- Concentrarea cliențilorridicat
Un procent important din venituri provine de la câțiva clienți mari, astfel încât pierderea unui singur contract ar putea avea un efect vizibil asupra rezultatelor 1.
- Îndatorare și costul finanțăriimediu
Împrumuturile și obligațiile de leasing au crescut în 2025, iar cheltuielile financiare au rămas semnificative; o creștere a dobânzilor sau o încetinire a activității ar putea presiona fluxul de numerar 1.
- Riscul de contracte reziliabilemediu
Faptul că clienții pot rezilia contractele fără motiv, pe termen scurt, face ca veniturile viitoare să fie mai greu de prevăzut 1.
- Riscul de climă și reglementarescăzut
Compania evaluează riscul climatic direct ca fiind scăzut, dar schimbările de reglementare și preferințele clienților ar putea afecta indirect operațiunile și creșterea pe termen lung 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă reglementările de mediu se înăspresc și cererea pentru tehnologii eficiente crește, compania ar putea beneficia de o poziție bună, cu un bilanț considerat solid și o creștere a veniturilor din tratarea deșeurilor solide 1.
- Dacă activitatea clienților revine la un nivel mai ridicat din a doua parte a anului 2026, cum anticipează conducerea, veniturile ar putea continua să crească 1.
- O eventuală trecere pe lista principală a bursei de la Oslo ar putea îmbunătăți lichiditatea acțiunilor și vizibilitatea companiei pentru investitori 1.
Ce ar strica teza
- Dacă investițiile din industria petrolieră scad, cererea pentru serviciile companiei ar putea încetini rapid, iar veniturile ar putea fi afectate 1.
- Dependența de câțiva clienți mari și posibilitatea rezilierii contractelor pe termen scurt ar putea face rezultatele mai volatile 1.
- Dacă datoriile și costurile de finanțare continuă să crească, marja de profit ar putea fi presată, mai ales dacă activitatea nu se îmbunătățește 1.
De urmărit
- Evoluția activității față de estimarea conducerii pentru T1 și T2 2026T2 2026
- Evoluția concentrării veniturilor pe clienți majori2026
- Eventuala decizie privind trecerea pe Euronext Oslo Børs2026
- Nivelul datoriilor și al cheltuielilor financiare față de fluxul de numerar operaționalurmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Soiltech ASA, cu sediul la Sandnes, Norvegia, este o companie tehnologică inovatoare specializată în tratarea, reciclarea și gestionarea sustenabilă a apelor contaminate și a fluxurilor de deșeuri industriale solide direct pe șantier 1. Veniturile provin în principal din vânzarea de servicii legate de tratarea fluidelor, gestionarea deșeurilor solide, servicii de curățare și servicii asociate, pentru clienți din industria petrolului și gazelor. Esențialul serviciului este instalarea și operarea echipamentelor de tratare pe amplasamentul clientului, iar contractele se plătesc de regulă pe bază de tarife zilnice pentru echipamente și personal 1. Compania a fost listată pe Euronext Expand în septembrie 2024 sub simbolul STECH 1.
Modelul de venituri se bazează pe tarife zilnice agreate pentru echipamente și personal, plus recuperarea costurilor cu o marjă, iar tarifele diferă după cum echipamentul este în utilizare activă sau în stand-by 1. Contractele pot fi însă reziliate de client fără motiv, cu un preaviz scurt, ceea ce face ca veniturile să depindă de nivelul activității clienților 1. Clienții sunt, potrivit companiei, companii solide și solvabile din sectorul petrolului, gazelor și al forajului 1.
La finalul anului 2025, compania avea 146 de angajați, față de 126 în 2024, iar pe piață își declară prezența în principal în Norvegia și Europa, plus o expunere mai mică în restul lumii 1. Compania este certificată ISO 9001, ISO 14001 și ISO 45001 1.
Segmente
Tratarea fluidelor
Tratarea fluidelor este cel mai mare segment, cu venituri de 214,7 milioane NOK în 2025, față de 193,9 milioane NOK în 2024 1.
Gestionarea deșeurilor solide
Gestionarea deșeurilor solide a crescut semnificativ, de la 80,1 milioane NOK în 2024 la 186,2 milioane NOK în 2025, devenind aproape jumătate din veniturile totale 1.
Piața în context
Compania își concentrează activitatea pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, unde raportul spune că vizibilitatea pieței rămâne bună, sprijinită de ambiția clienților de a menține sau crește nivelul de activitate 1. Veniturile din Norvegia au fost de 310,3 milioane NOK în 2025, iar cele din Europa, excluzând Norvegia, de 89,9 milioane NOK 1.
Piața este ciclică, deoarece clienții sunt din industria petrolului și a forajului, însă compania susține că baza de clienți este solidă și că nu a avut pierderi comerciale în 2025 1. Veniturile sunt concentrate: clienții majori au generat 300,6 milioane NOK în 2025 1.
Tendințe
- Reglementări de mediu mai strictevânt din spate
Reglementările tot mai stricte privind emisiile și evacuările pot crește rolul tehnologiilor de reducere a deșeurilor și de reutilizare, pe care compania le consideră eficiente energetic; dacă aceste reglementări se extind, cererea ar putea sprijini creșterea companiei 1.
- Cerere crescută pentru eficiență de mediuvânt din spate
Conducerea afirmă că cererea pentru servicii crește, pe fondul îmbunătățirilor tehnologice care sporesc eficiența și performanța de mediu, iar activitatea din T2 2026 ar putea fi mai ridicată decât în T1 1.
- Schimbări în investițiile din industrievânt din față
Schimbările potențiale în modelele de investiții ale industriei petrolifere și gazelor ar putea afecta indirect activitatea și perspectivele de creștere, deoarece compania depinde de clienții din acest sector 1.
- Costuri de capital și datoriimixt
Creșterea investițiilor și a împrumuturilor pentru echipamente și contracte, plus obligațiile de leasing, ar putea face ca nivelul costului finanțării să afecteze mai mult profitabilitatea dacă activitatea încetinește 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică concurenții prin nume, astfel că lista de mai jos se bazează pe sectorul de servicii de tratare a deșeurilor și fluidelor pentru industria petrolului și gazelor, fără date din surse externe. Compania se diferențiază prin tehnologiile sale de tratare pe șantier și prin certificările de calitate și mediu 1.
Concurența se dă în special pe prețul zilnic al echipamentelor și personalului, pe disponibilitatea echipamentelor și pe reputația în materie de siguranță, unde compania raportează patru incidente aproape ratate și două cazuri de prim ajutor în 2025 1.
- Furnizori de servicii de tratare a apelor de foraj
Companii care oferă tratarea fluidelor pentru operatorii de foraj, un segment apropiat de cel principal al Soiltech; nu sunt identificate nominal în sursă.
- Firme de gestionare a deșeurilor industriale
Operatori care colectează și tratează deșeuri solide industriale pentru clienți din energie, în concurență cu serviciul de gestionare a deșeurilor solide.
- Companii de curățare și servicii pentru șantiere
Prestatori de servicii de curățare și operare pe amplasamente petroliere, care pot ocupa aceleași contracte cu clienții din sector.
- Furnizori de tehnologii de reciclare și reutilizare
Firme cu tehnologii comparabile de reciclare și reutilizare a apei și deșeurilor, care ar putea deveni concurenți dacă cererea pentru astfel de soluții crește.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Soiltech ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.