olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Tenaris S.A. TEN.MI

Italia · Euronext Milan · Verticală: Companii listate din Italia

25,80EUR+3,66 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tenaris este un producător global de tuburi din oțel și servicii asociate pentru industria energetică, cu clienți din cele mai mari companii petroliere și de gaze. Compania își extinde treptat oferta spre aplicații cu emisii reduse, precum hidrogenul, captarea și stocarea carbonului și geotermia, pe fondul tranziției energetice.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tenaris S.A. (TEN.MI) costa 25,80 EUR (+3,66 % într-o zi), cu beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 16,21–27,69 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,42
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
16,2127,69

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,1
neutru
Bollinger (20, 2)
24,83 – 27,39
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 9,8 %
SMA 50 / 200
25,16 / 24,50
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,25 / 0,40
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,0 %−0,6 %+2,6 pp—
3 luni+12,3 %−4,2 %+16,5 pp—
6 luni+4,2 %+4,3 %−0,1 pp—
De la început de an+56,3 %+7,5 %+48,8 pp—
1 an+47,2 %+9,9 %+37,3 pp−6,1 %
3 ani+54,4 %+49,8 %+4,6 pp+7,7 %
5 ani+142,9 %+42,8 %+100,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,2 %
03 iun. 2026 → 21 aug. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,0 %
04 apr. 2024 → 28 aug. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+19,4 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri11,8 mld14,9 mld12,5 mld
Venituri an/anindisponibil+26,4 %−15,8 %
Profit net2,6 mld3,9 mld2,0 mld
Profit net an/anindisponibil+53,5 %−48,0 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %21,7 %26,4 %16,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
675,3 mil USD
Datorie financiară
11,4 mil USD
Datorie netă
-663,9 mil USD
Capitaluri proprii
16,8 mld USD
Active totale
20,5 mld USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
3,50x
ROE
12,0 %
ROA
9,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2022
11,8 mld
2023
14,9 mld
2024
12,5 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
7,1 mld
2023
8,7 mld
2024
8,1 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit brut
2022
4,7 mld
2023
6,2 mld
2024
4,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
3,0 mld
2023
4,3 mld
2024
2,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
45,9 mil
2023
106,9 mil
2024
61,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
3,2 mld
2023
4,6 mld
2024
2,6 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
617,2 mil
2023
675,0 mil
2024
479,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
2,6 mld
2023
3,9 mld
2024
2,0 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2022
1,1 mld
2023
1,6 mld
2024
675,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
—
2023
3,9 mld
2024
3,7 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Active curente
2022
—
2023
10,5 mld
2024
9,2 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
—
2023
6,1 mld
2024
6,1 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
—
2023
21,1 mld
2024
20,5 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
—
2023
1,1 mld
2024
880,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
—
2023
48,3 mil
2024
11,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
—
2023
2,9 mld
2024
2,6 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii totale
2022
—
2023
4,1 mld
2024
3,6 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
14,0 mld
2023
17,0 mld
2024
16,8 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2022
1,2 mld
2023
4,4 mld
2024
2,9 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-163,6 mil
2023
-2,7 mld
2024
-1,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-178,3 mil
2023
-1,1 mld
2024
-2,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2022
0
2023
213,7 mil
2024
1,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-15,8 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-44,0 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-48,0 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
35,0 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
19,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
16,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
12,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
9,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
12,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
13,6 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-663,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
39,5x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,9 mld USD
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
171 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
45 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

25,80 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
12,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
16,3 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-15,8 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 61

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate12,4 %79 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate16,3 %77 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie39,5x100 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,5x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate78/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TENARIS S.A. (TEN.MI). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,5 mld USD în 2024; creștere an/an -15,8 %; marjă netă 16,3 %; ROE 12,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 12,4 %
  • Marja netă: 16,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 39,5x
  • Lichiditatea curentă: 3,5x

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
12,2 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+43,3 %)
Marja netă
16,3 %
mediana verticalei 6,2 %
peste mediană (+161,7 %)
Marja EBIT
19,3 %
mediana verticalei 9,5 %
peste mediană (+103,7 %)
Venituri an/an
-15,8 %
mediana verticalei 0,4 %
sub mediană (−3.795,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,8 mld21,515,4 %8,4 %+8,7 %+24 % / +60 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +73 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,39,2 %13,0 %+0,8 %+31 % / −7 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.2,9 mld39,516,1 %11,7 %+8,7 %+3 % / +10 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,7 mld29,98,5 %3,8 %−0,6 %−9 % / −58 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,020,6 %18,9 %+6,7 %+11 % / +108 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld18,612,8 %7,1 %−23,0 %+8 % / +64 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,48,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −62 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.969,2 mil10,423,5 %41,0 %+1,8 %−5 % / −23 %
AVIO.MIAvio S.p.a.883,6 mil86,82,1 %1,8 %+21,5 %+18 % / +291 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite783,3 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+4 % / +72 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.646,3 mil18,04,2 %17,5 %+13,4 %−8 % / +33 %
AC5.MIAcinque S.p.a.412,6 mil19,64,1 %3,6 %+0,2 %−6 % / +8 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.324,7 mil13,111,1 %13,7 %+9,2 %−2 % / +12 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.289,2 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +28 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.129,6 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,0 mil276,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,3 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −48 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.35,1 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−9 % / +106 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
AEF.MIAeffe S.p.a.10,1 mil0,521,9 %7,7 %−21,3 %−59 % / −86 %
BC.MIBrunello Cucinelli S.p.a.6,2 mil0,026,5 %75.526,1 %0,0 %−5 % / +15 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TEN.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Tenaris este un producător global de tuburi din oțel și servicii asociate pentru industria energetică, cu clienți din cele mai mari companii petroliere și de gaze. Compania își extinde treptat oferta spre aplicații cu emisii reduse, precum hidrogenul, captarea și stocarea carbonului și geotermia, pe fondul tranziției energetice.

SWOT

Puncte tari

  • Rețea globală de producție, cercetare și servicii, cu capacitate de a oferi o gamă completă de produse, susținută de servicii locale în regiunile importante de petrol și gaze 1.
  • Costuri operaționale reduse, datorate facilităților moderne, amplasate strategic, și accesului favorabil la materii prime, energie și forță de muncă.
  • Relații istorice cu marile companii petroliere internaționale și o bază de clienți diversificată.

Puncte slabe

  • Dependența semnificativă de industria petrolieră și de gaze, unde cererea este volatilă și legată de activitatea de foraj.
  • Structura de acționariat concentrată, cu un acționar majoritar care controlează voturile, ceea ce poate limita influența altor investitori.
  • Tranzacții semnificative cu părți afiliate din grupul San Faustin, care necesită monitorizare atentă a condițiilor comerciale.

Oportunități

  • Dezvoltarea produselor pentru hidrogen, captarea și stocarea carbonului și geotermie, segmente care ar putea crește odată cu tranziția energetică.
  • Extinderea serviciilor Rig Direct și a serviciilor digitale, pentru consolidarea relațiilor cu clienții pe termen lung.
  • Achiziții și investiții strategice care ar putea extinde gama de produse și prezența geografică.

Amenințări

  • Scăderea cererii de petrol și gaze pe fondul tranziției energetice, care ar putea reduce volumele pentru tuburile OCTG.
  • Concurența din partea producătorilor globali și regionali, care poate presa prețurile și marjele.
  • Riscurile geopolitice și comerciale, inclusiv tarifele și restricțiile de export, care pot afecta accesul la piețe.

Riscuri

  • Dependența de ciclul petrolierridicat

    Activitatea de foraj și cererea pentru tuburi pot scădea brusc dacă investițiile clienților din petrol și gaze se reduc.

  • Tranziția energeticămediu

    Dacă cererea pentru aplicații tradiționale scade mai repede decât cea pentru produsele cu emisii reduse, veniturile ar putea fi afectate.

  • Controlul acționarului majoritarmediu

    Acționarul majoritar deține o mare parte din drepturile de vot, ceea ce poate influența deciziile strategice și limita rolul investitorilor minoritari.

  • Tranzacții cu părți afiliatescăzut

    Volumul tranzacțiilor cu companii din grupul San Faustin necesită supraveghere, pentru a garanta condiții comparabile cu cele de piață.

  • Dificultăți de executare a hotărârilorscăzut

    Investitorii din afara Luxemburgului pot întâmpina dificultăți în a obține sau executa hotărâri judecătorești împotriva companiei, a directorilor sau a funcționarilor săi.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru produsele cu emisii reduse crește rapid, Tenaris ar putea valorifica experiența sa în tuburi din oțel pentru hidrogen și CCS.
  • Rețeaua globală de producție și serviciile integrate ar putea susține poziția competitivă și relațiile pe termen lung cu clienții.
  • Costurile operaționale reduse și bilanțul solid ar putea oferi flexibilitate în perioadele de volatilitate a pieței.

Ce ar strica teza

  • Dacă investițiile în petrol și gaze scad mai mult decât se anticipează, volumele pentru tuburile OCTG ar putea reveni la niveluri mai scăzute.
  • Produsele pentru energie cu emisii reduse ar putea rămâne o parte mică a veniturilor, dacă dezvoltarea lor întârzie.
  • Structura de control concentrată și tranzacțiile cu părți afiliate ar putea atrage atenția investitorilor asupra guvernanței.

De urmărit

  • Evoluția cererii pentru tuburi OCTG și a numărului de sonde de foraj2026
  • Progresele în produsele pentru hidrogen, CCS și geotermieNext 10-K
  • Tranzacțiile cu părți afiliate din grupul San FaustinNext annual report
  • Ghidajul companiei privind marjele și costurile materiilor primeQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Tenaris operează o rețea integrată de fabricare, cercetare, finisare și servicii de tuburi din oțel, cu facilități în Americi, Europa, Orientul Mijlociu, Asia și Africa. Principalele produse sunt tuburile de tip casing și tubing (OCTG), țeava de linie, conexiunile premium și tuburile mecanice și structurale. Compania are un personal de aproximativ 26.000 de persoane în întreaga lume 1.

Strategia Tenaris urmărește consolidarea poziției de lider global în soluții integrate de produse și servicii pentru energie și alte industrii, prin investiții strategice, achiziții și alianțe. Compania își adaptează portofoliul la tranziția energetică prin produse pentru hidrogen, CCS și geotermie, dar și prin servicii digitale și de integrare a lanțului de aprovizionare, cum ar fi Rig Direct.

Tenaris are o structură de proprietate concentrată: San Faustin deține majoritatea capitalului, iar compania este organizată ca societate anonimă în Marele Ducat al Luxemburgului. Compania deține și interese strategice în Ternium și Usiminas, precum și o participație de 50% în Exiros, companie de achiziții 1.

Segmente

Tubes

Segmentul Tubes include producția și vânzarea de tuburi din oțel și servicii asociate, în principal pentru industria petrolieră și de gaze, dar și pentru aplicații de transport și industriale. Cererea depinde de numărul de sonde și puțuri forate, care este istoric volatil, iar tranziția energetică ar putea crește cererea pentru aplicații cu emisii reduse.

Others

Segmentul Others acoperă activitățile de servicii de exploatare petrolieră și fracturare hidraulică, producția de tije de pompare, tuburi flexibile (coiled tubing), tuburi pentru instalații și construcții și vânzarea de energie și materii prime care depășesc nevoile interne.

Piața în context

Piața principală a Tenaris este industria petrolieră și de gaze, cu clienți din cele mai mari companii din domeniu. Cererea pentru tuburile OCTG este legată de activitatea de foraj și de cheltuielile de capital ale clienților, care sunt influențate de prețul petrolului și al gazelor.

Piețele de aplicații cu emisii reduse, precum geotermia, hidrogenul și captarea carbonului, sunt în creștere, dar rămân mai mici decât cererea tradițională de petrol și gaze. Ritmul în care acestea se dezvoltă ar putea influența direcția viitoare a cererii pentru produsele Tenaris.

Tendințe

  • Tranziția energeticămixt

    Companiile petroliere își redirecționează investițiile spre energiile regenerabile, iar Tenaris dezvoltă produse pentru hidrogen, CCS și geotermie. Dacă aceste segmente cresc rapid, ele ar putea compensa o eventuală scădere a cererii pentru petrol și gaze.

  • Volatilitatea activității de forajvânt din față

    Cererea pentru tuburile OCTG depinde de numărul de sonde și de puțuri forate sau reparate, care poate varia puternic de la un an la altul, în funcție de condițiile pieței de energie.

  • Servicii digitale și integrare în lanțul de aprovizionarevânt din spate

    Extinderea serviciilor Rig Direct și a serviciilor digitale întărește legăturile cu clienții prin contracte pe termen lung și reducerea costurilor operaționale.

  • Costurile materiilor prime și energieimixt

    Accesul la materii prime și energie la costuri competitive este esențial pentru menținerea marjelor, iar fluctuațiile acestor costuri pot afecta profitabilitatea producției.

Poziția concurențială

Tenaris concurează pe piața tuburilor OCTG și a conexiunilor premium cu alți producători globali de tuburi din oțel. Avantajele sale includ rețeaua globală de producție și servicii, proximitatea față de clienți și costurile operaționale reduse în facilitățile sale.

Concurența depinde de prețul, de disponibilitatea produselor și de capacitatea de a oferi soluții tehnice și servicii integrate. Diferențierea prin servicii și tehnologie poate contribui la menținerea cotei de piață în fața concurenților.

  • Vallourec

    Producător francez de tuburi din oțel pentru industria petrolieră, concurent direct în segmentul OCTG și al conexiunilor premium.

  • TMK Group

    Producător rus de tuburi din oțel cu activitate în segmentul petrolier și de gaze, prezent pe piețe internaționale.

  • Nippon Steel

    Producător japonez de oțel cu divizie de tuburi, activ în aplicații energetice și industriale.

  • Jindal Saw

    Producător indian de tuburi din oțel, cu produse pentru industria energetică și infrastructură.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-05-06 (ESEF) · SEC / Tenaris S.A. · 06 mai 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.