olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Waga Energy WAGA.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0012532810 · Verticală: Companii listate din Franța

21,75EUR−0,91 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Waga Energy este o companie franceză care produce biometan din gazul emis de siturile de depozitare a deșeurilor, prin tehnologia sa WAGABOX®, și îl injectează în rețelele de gaz ca alternativă regenerabilă la gazul natural fossil. Compania operează ca dezvoltator, investitor și exploatator, iar activitatea sa este relevantă pe fondul nevoii de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Waga Energy (WAGA.PA) costa 21,75 EUR (−0,91 % într-o zi), cu capitalizare 488,5 mil EUR, beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 21,55–24,50 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
488,5 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,35 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-6,21 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,49
Volatilitate (1 an) 21 %
Interval 52 săpt.
21,5524,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
21,27 – 23,08
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 8,1 %
SMA 50 / 200
22,65 / 22,95
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,20 / -0,15
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−3,5 %−0,6 %−2,9 pp—
3 luni−6,3 %−4,2 %−2,1 pp—
6 luni−3,8 %+4,3 %−8,1 pp—
De la început de an−11,2 %+7,5 %−18,7 pp—
1 an−3,1 %+9,9 %−13,0 pp−6,8 %
3 ani−6,7 %+49,8 %−56,5 pp−15,9 %
5 ani−27,0 %+42,8 %−69,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−11,8 %
31 dec. 2025 → 09 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−77,4 %
08 apr. 2022 → 07 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−6,1 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri34,0 mil56,2 mil60,1 mil
Venituri an/anindisponibil+65,0 %+6,9 %
Profit net-16,0 mil-17,6 mil-30,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,78-0,74-1,35
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-47,0 %-31,3 %-50,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
60,3 mil EUR
Datorie financiară
208,6 mil EUR
Datorie netă
148,3 mil EUR
Capitaluri proprii
112,1 mil EUR
Active totale
403,9 mil EUR
Datorie / capitaluri
1,86x
Lichiditate curentă
1,81x
ROE
-24,6 %
ROA
-8,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
34,0 mil
2024
56,2 mil
2025
60,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
-14,1 mil
2024
-13,1 mil
2025
-18,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-15,2 mil
2024
-16,0 mil
2025
-28,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2023
-16,0 mil
2024
-17,6 mil
2025
-30,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,78
2024
-0,74
2025
-1,35

esef· 12 mai 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
38,7 mil
2024
68,3 mil
2025
60,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Stocuri
2023
11,5 mil
2024
15,3 mil
2025
23,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2023
70,2 mil
2024
110,9 mil
2025
112,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,1 mil
2024
4,7 mil
2025
7,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2023
194,6 mil
2024
295,0 mil
2025
403,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
52,3 mil
2024
103,9 mil
2025
208,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
35,8 mil
2024
43,7 mil
2025
62,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
97,9 mil
2024
134,1 mil
2025
112,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
20,5 mil
2024
23,8 mil
2025
22,5 mil

esef· 12 mai 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
-12,9 mil
2024
-9,8 mil
2025
3,5 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-45,0 mil
2024
-56,5 mil
2025
-111,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
5,0 mil
2024
95,9 mil
2025
100,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-31,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-50,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-25,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-8,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-7,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-5,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
148,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
3,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
488,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
636,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-6,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
8,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
10,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

21,75 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 488,5 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
488,5 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
4,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-25,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-50,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 12 mai 2026
verificat 56derivat 3

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-7,4 %10 (față de colegi)50 %
Marja netă · Calitate-50,5 %21 (față de colegi)30 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x84 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial84/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate14/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

WAGA ENERGY (WAGA.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 60,1 mil EUR în 2025; creștere an/an 6,9 %; marjă netă -50,5 %; ROE -25,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,8x

Ce o infirmă

  • ROIC: -7,4 %
  • Marja netă: -50,5 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,3x
P/S
8,1x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+1.489,1 %)
P/B
4,4x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+319,4 %)
ROE
-25,1 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−704,2 %)
Marja netă
-50,5 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−4.579,7 %)
Marja EBIT
-31,5 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−1.091,6 %)
Venituri an/an
6,9 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+1.079,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude109,3 mld33,212,9 %12,2 %−2,0 %+26 % / +32 %
AC.PAAccor13,8 mld30,79,6 %8,0 %+0,6 %+6 % / +56 %
ADP.PAAeroports De Paris11,7 mld34,17,8 %5,6 %+12,1 %−7 % / +4 %
AKE.PAArkema7,1 mld115,40,9 %0,7 %−5,0 %+12 % / −37 %
ALO.PAAlstom5,8 mld18,33,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −4 %
AF.PAAir France - Klm4,3 mld13,6—1,0 %+4,8 %+20 % / +9 %
ATE.PAAlten3,1 mld29,54,8 %2,6 %−1,1 %+33 % / −29 %
BB.PASociete Bic2,7 mld31,35,0 %4,1 %−4,8 %+32 % / +5 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,4 mld13,021,9 %36,6 %−8,1 %−24 % / −35 %
74SW.PA74software792,7 mil20,98,9 %8,5 %+44,8 %−13 % / +41 %
AUB.PAAubay667,4 mil17,813,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +45 %
ASY.PAAssystem507,1 mil69,92,5 %1,1 %+7,4 %−19 % / −18 %
WAGA.PAWaga Energy488,5 mil—-25,1 %-50,5 %+6,9 %−2 % / −3 %
ATO.PAAtos Se483,0 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−45 % / −94 %
ARAMI.PAAramis Group298,8 mil15,010,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −16 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest189,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services145,0 mil28,49,3 %1,9 %+5,8 %+39 % / +107 %
ALCGM.PACegedim144,6 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−26 % / −49 %
ATEME.PAAteme144,0 mil151,32,8 %1,0 %+2,2 %+82 % / +77 %
ALHEX.PAHexaom144,0 mil6,79,9 %2,2 %+13,1 %−32 % / +7 %
ALBON.PACompagnie Lebon111,7 mil16,54,2 %8,8 %−17,9 %+6 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe75,8 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ALFER.PASergeferrari Group61,5 mil11,55,1 %1,5 %+7,4 %−33 % / −27 %
ABEO.PAAbeo60,8 mil7,36,9 %3,0 %+12,6 %−13 % / −54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WAGA.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Waga Energy este o companie franceză care produce biometan din gazul emis de siturile de depozitare a deșeurilor, prin tehnologia sa WAGABOX®, și îl injectează în rețelele de gaz ca alternativă regenerabilă la gazul natural fossil 1. Compania operează ca dezvoltator, investitor și exploatator, iar activitatea sa este relevantă pe fondul nevoii de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Model integrat care acoperă dezvoltarea, finanțarea, construcția și exploatarea unităților, cu venituri din vânzarea biometanului sau din serviciul de epurare 1.
    • Tehnologie proprie WAGABOX® aplicată direct pe siturile de deșeuri, cu un proces tehnic documentat 1.
    • Ghidare prin indicatori non-financiari clari, precum volumul injectat, emisiile evitate și energia regenerabilă produsă 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de accesul la gazul siturilor, care poate fi încetinit de reglementări sau de concurență 1.
    • Sensibilitatea unităților la temperaturile ridicate, care poate duce la opriri și uzură prematură 1.
    • Dependența de câțiva membri cheie ai echipei de conducere, inclusiv fondatori, pentru expertiza sectorială 1.

    Oportunități

    • Cererea de substituenți regenerabili pentru gazul natural fossil ar putea sustine extinderea în noi țări 1.
    • Mecanismele publice de sprijin pentru biogaz ar putea facilita finanțarea și rentabilitatea de noi proiecte 1.
    • Captarea mai eficientă a metanului din deșeuri ar putea crește volumele de biometan injectat 1.

    Amenințări

    • Modificări ale reglementărilor privind codurile de construcție sau exploatare pot impune costuri de conformitate suplimentare 1.
    • Procedurile contencioase ale riveranilor sau ale asociațiilor de mediu ar putea întârzia sau anula proiecte 1.
    • Riscurile de corupție în țările de dezvoltare internațională pot expune compania la sancțiuni 1.

    Riscuri

    • Accesul la gazul siturilorridicat

      Accesul la gazul siturilor de deșeuri ar putea fi complicat de măsuri reglementare sau de acțiunea concurenților, ceea ce ar încetini proiectele 1.

    • Conformitate și autorizațiiridicat

      Modificarea reglementărilor sau suspendarea autorizațiilor pot opri exploatarea în anumite jurisdicții, cu costuri de conformitate suplimentare 1.

    • Căldură extremămediu

      Temperaturile ridicate pot duce la opriri ale unităților și la uzura prematură a componentelor, cu efecte asupra producției 1.

    • Corupție și eticămediu

      Expansiunea internațională poate expune compania la riscuri de corupție, cu posibile sancțiuni penale și civile 1.

    • Dependența de personal cheiescăzut

      Plecarea sau pierderea membrilor cheie ai echipei de conducere ar putea afecta dezvoltarea companiei 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă sprijinul public pentru biogaz rămâne stabil, modelul integrat ar putea extinde rapid numărul de unități injectate în rețea 1.
    • Tehnologia WAGABOX® aplicată direct pe situri de deșeuri ar putea oferi un avantaj de cost și de acces față de alți operatori 1.
    • Cererea de gaz regenerabil ar putea crește pe măsură ce țările își reduc emisiile, sprijinind volumele vândute 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă reglementările privind accesul la situri se înăspresc, proiectele ar putea întârzia sau ar putea fi anulate 1.
    • Încălzirea climatică ar putea crește opririle și costurile de întreținere ale unităților exploatate 1.
    • Instabilitatea politicilor locale de sprijin ar putea reduce rentabilitatea proiectelor din anumite țări 1.

    De urmărit

    • Evoluția contractelor de acces la gazul siturilor și a conflictelor cu concurenții2027
    • Modificările reglementărilor privind codurile de construcție și autorizațiile unităților2027
    • Performanța unităților în perioadele de caniculă și rata de opririnext 10-K
    • Rezultatele financiare și ghidajul din raportul anual următor2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Waga Energy, cu sediul în Eybens (Franța), își desfășoară activitatea în jurul tehnologiei WAGABOX®, care valorifică metanul emis spontan de deșeuri sub formă de biometan injectat în rețele 1. Modelul său este integrat: compania se ocupă de dezvoltarea și finanțarea proiectelor, de construcția, instalarea și exploatarea unităților, și își generează veniturile din vânzarea biometanului sau din facturarea unui serviciu de epurare către gestionarul sitului 1. Compania a fost constituită în 2015 și își măsoară impactul prin volumul de biometan injectat, emisiile de carbon evitate și producția de energie regenerabilă 1.

    Biometanul este obținut prin purificarea biogazului produs prin metanizarea materiei organice, iar compoziția sa chimică este apropiată de cea a gazului natural fossil 1. Pentru a deveni injectabil, biogazul trebuie epurat până la o concentrație de metan de aproximativ 97 %, procedeul variind în funcție de sursă, fie metanizare, nămoluri de stație de epurare sau deșeuri municipale 1. Compania aplică această tehnologie direct pe siturile de depozitare a deșeurilor.

    Riscurile raportate includ accesul la gazul siturilor de deșeuri, care poate fi îngreunat de reglementări sau de concurenți, precum și sensibilitatea unităților la caniculă, pentru care noile instalații sunt concepute să funcționeze până la 45 °C 1. Compania notează și riscuri de reglementare, de autorizare și de conformitate, care pot influența calendarul proiectelor 1.

    Segmente

    Unități WAGABOX® pe situri de deșeuri

    Segmentul principal este dezvoltarea, construcția și exploatarea unităților WAGABOX® instalate pe siturile de stocare a deșeurilor, care produc biometan injectat în rețea 1. Veniturile provin din vânzarea biometanului sau din serviciul de epurare facturat gestionarului sitului 1.

    Vânzarea biometanului și servicii de epurare

    Al doilea mecanism de venit este fie comercializarea biometanului, fie facturarea unui serviciu de epurare către operatorul sitului, în funcție de structura contractuală a fiecărui proiect 1. Compania notează că depinde de contracte de vânzare și de accesul la rețelele de gaz 1.

    Piața în context

    Piața vizată este cea a gazelor regenerabile produse din deșeuri și biomasă, în care biometanul concurează cu gazul natural fossil și beneficiază de mecanisme de sprijin în mai multe țări 1. Compania operează în Franța, Spania, Canada și Statele Unite, potrivit referințelor din raport 1. Dimensiunea exactă a pieței nu este cuantificată în sursa analizată.

    Cererea depinde de politicile publice privind energiile regenerabile și de gestionarea deșeurilor, care pot stimula sau limita accesul la gazul siturilor 1. Sprijinul mecanismelor de tip obligație de cumpărare sau certificate de biogaz poate influența rentabilitatea proiectelor 1.

    Tendințe

    • Reglementare de sprijin pentru biometanmixt

      Politicile de sprijin pentru gazele regenerabile, inclusiv obligațiile de cumpărare și certificatele de biogaz, pot susține veniturile proiectelor, dar pot fi și instabile de la o jurisdicție la alta 1.

    • Încălzirea climaticăvânt din față

      Creșterea temperaturilor ambientale poate determina uzura prematură a componentelor și opriri ale unităților, ceea ce ar necesita investiții în răcire mai puternică 1.

    • Politici de reducere a deșeurilorvânt din față

      Guvernele care limitează producția de deșeuri sau favorizează alte tratamente ar putea reduce accesul la gazul siturilor de depozitare 1.

    • Cerere de energie regenerabilăvânt din spate

      Nevoia de substituenți regenerabili pentru gazul natural fossil ar putea sprijini extinderea producției de biometan injectat 1.

    Poziția concurențială

    Raportul nu identifică în mod explicit concurenți cotați sau un tablou detaliat al competiției, dar menționează prezența unor acteri concurenți care pot complica accesul la gazul siturilor 1. Compania se diferențiază prin modelul său integrat de dezvoltator, investitor și exploatator 1.

    Pe plan intern, compania se bazează pe tehnologia proprie WAGABOX® și pe parteneriate cu furnizori industriali, inclusiv un partener pe termen lung menționat în raport 1. Poziția competitivă depinde de capacitatea de a obține acces la situri și de a menține performanța tehnică a unităților 1.

    • Acteri concurenți din producția de biometan pe situri de deșeuri

      Raportul menționează existența unor concurenți pe accesul la gazul siturilor, fără a-i numi în fragmentul analizat 1.

    • Operatori de epurare a biogazului

      Concurența vine din operatori care epurează biogazul din alte surse, cum sunt stațiile de epurare sau digestoarele agricole 1.

    • Furnizori de gaz natural fossil

      Gazul natural fossil este substitutul pe care biometanul îl înlocuiește, iar prețul său influențează competitivitatea 1.

    • Dezvoltatori de proiecte de biogaz

      Alți dezvoltatori pot concura pentru aceleași contracte de acces la situri și de sprijin public 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Waga Energy · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.