olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Affirm Holdings, Inc. AFRM

Personal Credit Institutions · SIC 6141 · Verticală: Personal Credit Institutions (SIC 6141)

75,59USD+5,03 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Affirm Holdings construiește o rețea de plată în care consumatorii plătesc în rate, fără dobândă compusă sau penalități de întârziere, iar comercianții cresc vânzările la finalul comenzii. Compania a facilitat achiziții de 50.2 miliarde USD GMV în anul fiscal 2026, un volum care face din modelul său de plată în rate un subiect de interes pentru piețele de consum.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Affirm Holdings, Inc. (AFRM) costa 75,59 USD (+5,03 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mld USD, P/E 13,7 pe un EPS diluat de 5,53 USD în ultimele 12 luni, beta 2,52, interval pe 52 de săptămâni 42,53–85,78 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 1,2 mld USD (+33,0 % an/an), profit net de 1,6 mld USD (+2.234,7 % an/an), EPS diluat 4,62 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,5 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2020
P/E (TTM)
13,7
EPS diluat TTM 5,53 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
7,32 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,52
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
42,5385,78

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,7
neutru
Bollinger (20, 2)
68,52 – 79,72
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,63 · lățimea benzii 15,1 %
SMA 50 / 200
72,87 / 66,54
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,10 / 0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+1,1 %−2,0 %+3,1 pp—
3 luni−3,7 %−2,2 %−1,5 pp—
6 luni+15,3 %+4,3 %+11,0 pp—
De la început de an+1,6 %+10,6 %−9,0 pp—
1 an+5,9 %+10,5 %−4,6 pp+6,1 %
3 ani+237,0 %+73,7 %+163,3 pp+121,7 %
5 ani−54,0 %+61,7 %−115,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−48,8 %
07 ian. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,5 %
08 nov. 2021 → 27 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−14,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,2 mld USD
+33,0 % an/an
Profit net
1,6 mld USD
+2.234,7 % an/an
EPS diluat
4,62
+2.568,9 % an/an
netă / operațională
138,7 % / 12,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri698,5 mil866,4 mil783,1 mil876,4 mil933,3 mil1,1 mld1,0 mld1,2 mld
Profit operațional-132,6 mil-4,3 mil-8,4 mil58,1 mil63,7 mil117,6 mil88,4 mil147,3 mil
Amortizare și depreciere46,7 mil54,9 mil ≈59,5 mil ≈64,0 mil65,3 mil75,6 mil ≈75,1 mil ≈87,3 mil
Cheltuieli cu dobânzile104,1 mil107,8 mil107,6 mil105,9 mil110,0 mil111,7 mil113,8 mil118,5 mil
Profit înainte de impozit-98,3 mil82,9 mil5,3 mil71,6 mil83,0 mil133,2 mil107,4 mil169,1 mil
Impozit pe profit1,9 mil2,5 mil2,5 mil2,3 mil2,3 mil3,7 mil4,5 mil-1,4 mld
Profit net-100,2 mil80,4 mil2,8 mil69,2 mil80,7 mil129,6 mil102,9 mil1,6 mld
EPS diluat-0,310,230,010,17 ≈0,230,370,304,62 ≈
Flux de numerar operațional196,9 mil312,0 mil ≈210,4 mil ≈74,6 mil374,6 mil173,7 mil ≈386,5 mil ≈296,2 mil
Investiții (capex)44,2 mil43,9 mil ≈53,0 mil ≈51,1 mil54,4 mil55,7 mil ≈61,4 mil ≈66,9 mil
Răscumpărări de acțiuni——0 ≈0——0 ≈0

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 5 trimestre (min 14,8, mediană 95,0, max 670,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri264,4 mil509,5 mil870,5 mil1,3 mld1,6 mld2,3 mld3,2 mld4,3 mld
Venituri an/anindisponibil+92,7 %+70,8 %+55,0 %+17,7 %+46,3 %+38,8 %+32,2 %
Profit net-120,5 mil-112,6 mil-441,0 mil-707,4 mil-985,3 mil-517,8 mil52,2 mil1,9 mld
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+3.597,9 %
EPS diluat-2,84-2,63-2,94-2,51-3,34-1,670,155,53
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+3.586,7 %
netă %-45,6 %-22,1 %-50,7 %-52,4 %-62,1 %-22,3 %1,6 %45,3 %
Flux de numerar liber-107,1 mil-92,3 mil-213,4 mil-248,5 mil-108,6 mil290,8 mil601,7 mil992,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
1,6 mld USD
Datorie financiară
9,8 mld USD
Datorie netă
8,2 mld USD
Capitaluri proprii
5,5 mld USD
Active totale
15,8 mld USD
Datorie / capitaluri
1,79x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
45,1 %
ROA
14,3 %
Marja FCF
23,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
2,3 mld
2025
3,2 mld
2026
4,3 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Profit operațional
2024
-615,8 mil
2025
-87,3 mil
2026
417,0 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
169,0 mil
2025
225,1 mil
2026
303,3 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

EBITDA
2024
-446,8 mil ≈
2025
137,8 mil ≈
2026
720,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
344,3 mil
2025
425,5 mil
2026
454,0 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-515,5 mil
2025
61,5 mil
2026
492,7 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
2,2 mil
2025
9,3 mil
2026
-1,4 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Profit net
2024
-517,8 mil
2025
52,2 mil
2026
1,9 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

EPS diluat
2024
-1,67
2025
0,15
2026
5,53

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
309,9 mil
2025
341,0 mil
2026
348,8 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
1,0 mld
2025
1,4 mld
2026
1,6 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
427,7 mil
2025
572,6 mil
2026
685,8 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Fond comercial
2024
533,4 mil
2025
534,2 mil
2026
524,5 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
13,5 mil
2025
12,9 mil
2026
26,4 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Active totale
2024
9,5 mld
2025
11,2 mld
2026
15,8 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
1,8 mld
2025
7,6 mld
2026
9,8 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Datorii totale
2024
6,8 mld
2025
8,1 mld
2026
10,3 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Capital propriu
2024
2,7 mld †
2025
3,1 mld †
2026
5,5 mld †

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
450,1 mil
2025
793,9 mil
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
159,3 mil
2025
192,2 mil
2026
238,3 mil

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
290,8 mil ≈
2025
601,7 mil ≈
2026
992,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-1,3 mld
2025
-1,1 mld
2026
-2,6 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
913,1 mil
2025
751,4 mil
2026
2,0 mld

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
0
2025
250,0 mil
2026
0

SEC (XBRL)· 27 aug. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
32,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
39,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
37,4 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
3.597,9 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
3.586,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
65,0 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
16,9 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
9,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
45,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
23,3 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
45,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
14,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
3,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
11,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
0,9x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,2 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
238,3 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
992,6 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
51,4 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
170,9 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
12,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
2,3x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
13,7x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
7,3 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,1x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
17,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
30,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
3,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
4,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
22,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 35 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

75,59 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
13,7x
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
17,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
45,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
45,3 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
32,2 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 aug. 2026
verificat 781derivat 84

Scorul pe grupe

  • Evaluare42
  • Randamente0
  • Calitate39
  • Bilanț și datorie0
  • Creștere100

Interval de valoare estimat

Jos
253,28
USD pe acțiune
Mijloc
372,57
USD pe acțiune
Sus
627,32
USD pe acțiune
Preț: 75,59 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 392,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 79,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 50,10 – 1.168,84 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)456,47 – 1.168,84 (Mijloc 675,13)
    WACC 6,4 % · FCFF de pornire 1,4 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 84 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E50,10 – 85,80 (Mijloc 70,01)
    8 firme folosite · multiplul median 12,7x · quartile 9,1x – 15,5x
    ATLC, BFH, CACC, ENVA, HAPN, NNI, RM, WRLD
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Personal Credit Institutions (SIC 6141)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 35/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate3,0 %8 (pe interval fix)13 %
Marja netă · Calitate45,3 %100 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate51,4 %31 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere39,0 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie11,3x0 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,9x0 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare13,7x38 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare17,6x0 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluare22,2 %100 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate39/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare42/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Affirm Holdings, Inc. (AFRM). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,3 mld USD în 2026; creștere an/an 32,2 %; marjă netă 45,3 %; ROE 45,1 %; datorie netă/EBITDA 11,3x.

Intervalul de valoare estimat este 253,28–627,32 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 372,57 USD, prețul de 75,59 USD lasă un potențial de 392,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 79,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 35/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 45,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: 39,0 %
  • Randament FCF: 22,2 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: 3,0 %
  • Datorie netă / EBITDA: 11,3x
  • Acoperirea dobânzilor: 0,9x
  • EV/EBITDA: 17,6x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Lichiditatea curentă, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Personal Credit Institutions (SIC 6141) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,7x
mediana verticalei 12,7x
peste mediană (+8,0 %)
EV/EBITDA
17,6x
mediana verticalei —
P/S
1,1x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−13,4 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 2,1x
sub mediană (−60,6 %)
ROE
45,1 %
mediana verticalei 14,8 %
peste mediană (+204,0 %)
Marja netă
45,3 %
mediana verticalei 7,0 %
peste mediană (+550,9 %)
Marja EBIT
9,8 %
mediana verticalei —
Venituri an/an
32,2 %
mediana verticalei 7,2 %
peste mediană (+349,1 %)
Datorie netă/EBITDA
11,3x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CACCCredit Acceptance Corp5,1 mld16,322,7 %14,4 %+7,2 %+8 % / +9 %
AFRMAffirm Holdings, Inc.4,5 mld13,745,1 %45,3 %+32,2 %+6 % / +237 %
ENVAEnova International, Inc.4,4 mld12,526,8 %10,5 %+18,6 %+38 % / +340 %
BFHBread Financial Holdings, Inc.4,0 mld8,315,9 %—−19,0 %+55 % / +273 %
HAPNHappen, Inc.1,9 mld9,313,8 %—−58,5 %−8 % / +165 %
ATLCAtlanticus Holdings Corp1,5 mld12,824,3 %5,8 %+50,1 %+69 % / +223 %
WRLDWorld Acceptance Corp751,2 mil19,49,9 %6,6 %+3,7 %+4 % / +45 %
RMRegional Management Corp.353,4 mil8,012,6 %7,0 %+9,7 %+4 % / +79 %
NNINelnet, Inc.—15,38,2 %—indisponibil−1 % / +52 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AFRM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
290,98
Randament total 285 % · Pe an 285 %
512,08
Randament total 577 % · Pe an 577 %
768,12
Randament total 916 % · Pe an 916 %
3 ani
345,15
Randament total 357 % · Pe an 66 %
677,23
Randament total 796 % · Pe an 108 %
1.106,09
Randament total 1.363 % · Pe an 145 %
5 ani
409,40
Randament total 442 % · Pe an 40 %
895,63
Randament total 1.085 % · Pe an 64 %
1.592,77
Randament total 2.007 % · Pe an 84 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 169,31
  • Marja netă± 118,51
  • Creșterea anuală a veniturilor± 88,39
  • Diluare anuală± 9,96

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Affirm Holdings construiește o rețea de plată în care consumatorii plătesc în rate, fără dobândă compusă sau penalități de întârziere, iar comercianții cresc vânzările la finalul comenzii. Compania a facilitat achiziții de 50.2 miliarde USD GMV în anul fiscal 2026 1, un volum care face din modelul său de plată în rate un subiect de interes pentru piețele de consum.

SWOT

Puncte tari

  • Modelul de risc bazat pe date la nivel de tranzacție și volumul mare de credite folosite pentru antrenare sunt un avantaj declarat de companie 1.
  • Rețeaua de consumatori și comercianți se consolidează, iar utilizarea repetată este ridicată 1.
  • Diversificarea surselor de finanțare, inclusiv securitizări și vânzări de credite, sprijină un model cu capital eficient 1.

Puncte slabe

  • Compania depinde de un număr mic de bănci partenere pentru originarea majorității creditelor 1.
  • Multe contracte cu comercianții nu sunt exclusive și nu au angajamente de volum, ceea ce poate duce la pierderea de GMV 1.
  • Compania a spus că nu poate garanta că își va menține profitabilitatea 1.

Oportunități

  • Extinderea în magazine fizice, prin Affirm Card, ar putea crește frecvența tranzacțiilor 1.
  • Dezvoltarea de produse noi pentru consumatori și comercianți, inclusiv instrumente bazate pe inteligență artificială, ar putea deschide categorii noi 1.
  • Extinderea internațională și integrarea cu noi platforme de comerț ar putea crește baza de comercianți 1.

Amenințări

  • Concurența din partea băncilor mari și a portofelelor digitale ar putea reduce prețurile și cota de piață 1.
  • Modificări ale reglementării ar putea afecta modelul bazat pe bănci partenere 1.
  • Ratele dobânzii ridicate și perioadele lungi de dobânzi mari ar putea afecta cererea și calitatea creditelor 1.

Riscuri

  • Dependența de comercianțiridicat

    Veniturile depind de relațiile cu comercianții, iar mulți dintre aceștia pot rezilia contractele cu o notificare scurtă 1.

  • Dependența de bănci partenereridicat

    Dacă acordurile cu băncile partenere se încheie și nu pot fi înlocuite, activitatea ar putea fi afectată semnificativ 1.

  • Performanța creditelorridicat

    Dacă creditele nu se achită așa cum s-a estimat, compania ar putea suporta pierderi pe creditele pe care le deține sau cumpără 1.

  • Finanțaremediu

    Dacă sursele de finanțare nu sunt reînnoite sau devin mai scumpe, capacitatea de creștere ar putea scădea 1.

  • Reglementare și litigiimediu

    Activitatea este supusă unei supravegheri extinse, iar încălcările ar putea duce la amenzi și la daune reputaționale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă utilizarea repetată și volumul de tranzacții continuă să crească, modelul ar putea genera venituri mai mari pe fiecare client 1.
  • Extinderea în magazinele fizice și produsele noi ar putea deschide surse suplimentare de venit 1.
  • Dacă modelul de risc continuă să ofere rate de aprobare mai bune, compania ar putea câștiga cote noi de piață 1.

Ce ar strica teza

  • Dependența de câteva bănci partenere și de contracte fără angajamente de volum ar putea face veniturile mai volatile 1.
  • Concurenții mai mari, cu finanțare mai ieftină, ar putea presa prețurile și marjele 1.
  • Dacă reglementarea se schimbă în defavoarea modelului bazat pe bănci partenere, costurile și riscurile ar putea crește 1.

De urmărit

  • Evoluția GMV și a numărului de tranzacții per consumator activQ1 2027
  • Pierderile pe credite și calitatea portofoliuluiQ1 2027
  • Condițiile de finanțare și vânzările de credite către investitori2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Affirm a fost fondată în 2012 și își descrie activitatea drept o rețea de plată de nouă generație, construită pe transparență: compania spune că nu percepe taxe de întârziere la plăți ratate 1. Pentru comercianți, serviciul funcționează ca un instrument de conversie la finalul comenzii, iar pentru consumatori ca o modalitate de a plăti în timp. În anul fiscal 2026, compania a facilitat achiziții de 50.2 miliarde USD GMV 1, iar la 30 iunie 2026 avea aproximativ 571 mii de comercianți activi 1.

Veniturile companiei provin în principal din comisioanele plătite de comercianți la fiecare tranzacție convertită, mai mari în cazul finanțării cu dobândă zero, și din dobânda încasată pe creditele cu dobândă, care sunt cu dobândă simplă 1. Affirm cumpără majoritatea creditelor de la băncile partenere originatoare, Celtic Bank și Lead Bank, și le vinde ulterior investitorilor sau le păstrează în bilanț 1. Compania spune că, la 30 iunie 2026, avea aproximativ 7.0 tranzacții per consumator activ 1, o cifră care susține strategia de creștere a utilizării repetate.

Compania descrie un ciclu de creștere în care fiecare consumator și comerciant adăugat face rețeaua mai valoroasă pentru ceilalți, iar costurile scad pe unitate de GMV 1. Compania susține că utilizarea repetată este importantă: în anul fiscal 2026, 96% din tranzacții au fost generate de consumatori care reveneau 1. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini marjele pe termen lung, dar rămâne dependentă de comportamentul consumatorilor și de condițiile de finanțare.

Segmente

Credite cu dobândă

Creditele lunare în rate cu dobândă simplă reprezintă cea mai mare parte din volumul facilitat, respectiv 70% din GMV în anul fiscal 2026 1. Veniturile din dobândă depind de riscul tranzacției, durata aleasă și acordul încheiat cu comerciantul 1.

Finanțare cu dobândă zero

Creditele cu dobândă zero APR și planurile Pay-in-X au reprezentat 14% și, respectiv, 16% din GMV în anul fiscal 2026 1. Comisioanele comercianților sunt în general mai mari la produsele cu dobândă zero, ceea ce face ca acestea să fie importante pentru venituri 1.

Affirm Card și piața de oferte

Affirm Card permite plata în rate sau integral și generează venituri din parte din comisionul de interschimb, împărțit cu partenerii emitenți de carduri 1. În anul fiscal 2026, 25% din tranzacții au fost inițiate prin aplicația mobilă, site sau Affirm Card 1.

Piața în context

Piața de plată în rate concurează cu cardurile bancare clasice, cu portofelele digitale și cu soluțiile proprii oferite de comercianți 1. Compania arată că volumul GMV a crescut de la an la an și că creditele deținute în bilanț au crescut cu 36% în anul fiscal 2026 1. Creșterea este alimentată de achiziții mai mari și de extinderea pe categorii noi de comercianți, ceea ce ar putea continua dacă cererea consumatorilor rămâne solidă.

Piața depinde și de accesul la finanțare: compania se bazează pe titluri securitizate, linii de credit și vânzări periodice de credite către investitori terți 1. Dacă condițiile de pe piețele de capital se înrăutățesc, costul finanțării și capacitatea de a vinde credite ar putea influența direct rezultatele.

Tendințe

  • Preferința pentru plata în ratevânt din spate

    Consumatorii folosesc tot mai mult plata în rate în comerț online și în magazin, iar Affirm vede în asta o oportunitate de extindere 1.

  • Utilizarea repetatăvânt din spate

    Un număr mare de tranzacții vine de la clienți care revin, ceea ce reduce costul de achiziție și poate îmbunătăți deciziile de creditare 1.

  • Costul finanțăriivânt din față

    Condițiile de pe piețele de capital și nivelul ratelor dobânzii influențează costul împrumuturilor și cererea investitorilor pentru credite 1.

  • Reglementare în evoluțiemixt

    Schimbările de reglementare la nivel federal, de stat și local pot modifica modelul bazat pe bănci partenere și condițiile de creditare 1.

Poziția concurențială

Concurența include cardurile bancare clasice, mai ales emitenții mari, dar și portofelele digitale și alte soluții de plată în rate 1. Multe dintre aceste companii sunt mult mai mari decât Affirm, au baze de clienți mai largi și finanțare mai ieftină, ceea ce le poate oferi avantaje la prețuri și la distribuție 1.

Comercianții își propun tot mai des soluții proprii de plată în rate, care pot fi afișate alături de cele ale Affirm la finalizarea comenzii 1. Compania spune că barierele de intrare sunt scăzute, ceea ce înseamnă că noi concurenți pot apărea rapid 1.

  • SynchronySYF

    Emitent de carduri bancare menționat ca principal concurent al metodelor clasice de plată

  • PayPalPYPL

    Portofel digital și soluție de plată în rate care concurează direct la finalizarea comenzii

  • BlockXYZ

    Companie de plăți cu soluții de plată în timp, menționată printre concurenți

  • Klarna

    Furnizor de plată în rate menționat ca concurent direct în categoria pay-over-time

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Affirm Holdings, Inc. · 27 aug. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Affirm Holdings, Inc. · 27 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Affirm Holdings, Inc. (AFRM): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw