olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Synchrony Financial SYF

Finance Services · SIC 6199 · Verticală: Finance Services (SIC 6199)

75,18USD−2,13 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Synchrony Financial este o companie de servicii financiare de consum care oferă carduri de credit private label, carduri co-branded și împrumuturi în rate, prin parteneri din retail, digital și sănătate. În al treilea trimestru din 2026 compania a raportat o creștere a volumului de achiziții la 49,7 miliarde USD, într-un context în care rezultatele nete au scăzut la 892 milioane USD, iar soldul creditelor a ajuns la 103,3 miliarde USD.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Synchrony Financial (SYF) costa 75,18 USD (−2,13 % într-o zi), cu capitalizare 23,4 mld USD, P/E 7,8 pe un EPS diluat de 9,64 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,65 %, beta 1,53, interval pe 52 de săptămâni 63,78–88,47 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 892,0 mil USD (−17,2 % an/an), EPS diluat 2,68 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
23,4 mld USD
acțiuni la 16 oct. 2026
P/E (TTM)
7,8
EPS diluat TTM 9,64 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
12,82 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,65 %
DPS 12 luni 1,24
Beta (2 ani)
1,53
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
63,7888,47

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,3
neutru
Bollinger (20, 2)
71,59 – 76,91
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,67 · lățimea benzii 7,2 %
SMA 50 / 200
74,87 / 73,58
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,51 / 0,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,8 %−2,0 %+6,7 pp—
3 luni−4,9 %−2,2 %−2,8 pp—
6 luni+1,9 %+4,3 %−2,4 pp—
De la început de an−9,9 %+10,6 %−20,5 pp—
1 an+1,6 %+10,5 %−8,9 pp−52,3 %
3 ani+149,4 %+73,7 %+75,7 pp−66,7 %
5 ani+56,7 %+61,7 %−5,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−27,9 %
06 ian. 2026 → 13 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,7 %
12 nov. 2021 → 04 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
892,0 mil USD
−17,2 % an/an
EPS diluat
2,68
−6,3 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Amortizare și depreciere120,0 mil125,0 mil122,0 mil ≈128,0 mil ≈139,0 mil143,0 mil145,0 mil ≈150,0 mil ≈
Profit înainte de impozit973,0 mil984,0 mil1,3 mld1,4 mld952,0 mil1,0 mld1,2 mld1,2 mld
Impozit pe profit199,0 mil227,0 mil289,0 mil352,0 mil201,0 mil242,0 mil301,0 mil289,0 mil
Profit net774,0 mil757,0 mil967,0 mil1,1 mld751,0 mil805,0 mil885,0 mil892,0 mil
EPS diluat1,96 ≈1,892,502,862,10 ≈2,272,592,68
Flux de numerar operațional2,4 mld2,2 mld2,6 mld ≈2,6 mld ≈2,5 mld2,2 mld2,4 mld ≈2,5 mld ≈
Dividende plătite97,0 mil97,0 mil114,0 mil ≈110,0 mil ≈106,0 mil104,0 mil100,0 mil ≈110,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni101,0 mil605,0 mil504,0 mil ≈870,0 mil ≈962,0 mil900,0 mil878,0 mil ≈1,1 mld ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 59 din propriul istoric de 44 trimestre (min 3,6, mediană 7,3, max 16,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net2,8 mld3,7 mld1,4 mld4,2 mld3,0 mld2,2 mld3,5 mld3,6 mld
Profit net an/an+44,2 %+34,3 %−63,0 %+204,8 %−28,5 %−25,8 %+56,3 %+1,5 %
EPS diluat3,745,562,277,346,155,198,559,28
EPS diluat an/an+54,5 %+48,7 %−59,2 %+223,3 %−16,2 %−15,6 %+64,7 %+8,5 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
15,0 mld USD
Datorie financiară
15,2 mld USD
Datorie netă
209,0 mil USD
Capitaluri proprii
16,8 mld USD
Active totale
119,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,91x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
21,3 %
ROA
3,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Amortizare și depreciere
2023
458,0 mil
2024
481,0 mil
2025
514,0 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,7 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 08 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,9 mld
2024
4,6 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
666,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Profit net
2023
2,2 mld
2024
3,5 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
5,19
2024
8,55
2025
9,28

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
423,5 mil
2024
400,6 mil
2025
373,9 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,96
2024
1,00
2025
1,15

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
14,3 mld
2024
14,7 mld
2025
15,0 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,0 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
815,0 mil
2024
854,0 mil
2025
104,0 mil

SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat

Active totale
2023
117,5 mld
2024
119,5 mld
2025
119,1 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
16,0 mld
2024
15,5 mld
2025
15,2 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
103,6 mld
2024
102,9 mld
2025
102,3 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
13,9 mld †
2024
16,6 mld †
2025
16,8 mld †

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
8,6 mld
2024
9,8 mld
2025
9,9 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-14,2 mld
2024
-8,9 mld
2025
-4,9 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
9,6 mld
2024
-611,0 mil
2025
-4,7 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
406,0 mil
2024
398,0 mil
2025
427,0 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,1 mld
2024
1,0 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
1,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
5,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
20,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
8,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
14,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
32,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
19,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
12,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
9,6 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
23,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
24,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
7,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
7,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
12,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
18,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

75,18 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 23,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
23,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
7,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
19,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 16 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 22 oct. 2026
verificat 1828derivat 119

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
38,71
USD pe acțiune
Mijloc
123,87
USD pe acțiune
Sus
211,82
USD pe acțiune
Preț: 75,18 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 64,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 39,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 38,71 – 211,82 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E38,71 – 211,82 (Mijloc 123,87)
    10 firme folosite · multiplul median 12,8x · quartile 4,0x – 22,0x
    AXP, DEFT, HKD, JFU, LX, SOFI, VIP, WD, XYF, YRD
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului15,11 – 20,32 (Mijloc 17,33)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Finance Services (SIC 6199)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere14,7 %98 (pe interval fix)33 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare7,8x60 (față de colegi)42 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente18,2 %100 (pe interval fix)25 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial98/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial60/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SYNCHRONY FINANCIAL (SYF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 19,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 38,71–211,82 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 123,87 USD, prețul de 75,18 USD lasă un potențial de 64,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 39,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR EPS 3 ani: 14,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 18,2 %

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Finance Services (SIC 6199) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,8x
mediana verticalei 12,8x
sub mediană (−39,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 3,3x
P/B
1,4x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+33,3 %)
ROE
19,8 %
mediana verticalei -14,1 %
peste mediană
Marja netă
—
mediana verticalei -81,1 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei -148,1 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 11,1 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,4x
Randament dividend
1,6 %
mediana verticalei 1,8 %
sub mediană (−7,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AXPAmerican Express Co218,3 mld18,335,9 %27,9 %+6,4 %−11 % / +91 %
COINCoinbase Global, Inc.38,5 mld—-4,7 %-12,5 %+9,4 %−47 % / +17 %
SYFSynchrony Financial23,4 mld7,819,8 %—indisponibil+2 % / +149 %
SOFISoFi Technologies, Inc.21,7 mld35,07,1 %104,3 %+23,1 %−44 % / +130 %
KLARKlarna Group plc5,2 mld—-11,9 %-7,8 %+24,8 %−56 % / indisponibil
GPGIGPGI, Inc.3,7 mld—-20,6 %—−85,8 %−36 % / +208 %
BLSHBullish3,5 mld—-27,3 %-0,3 %−2,2 %−47 % / indisponibil
CIFRCipher Digital Inc.3,0 mld—-156,8 %-742,3 %+48,0 %−68 % / +135 %
MARAMara Holdings, Inc.2,7 mld—-107,2 %-430,2 %+38,2 %−42 % / −43 %
WDWalker & Dunlop, Inc.1,3 mld34,42,2 %3,0 %+9,0 %−41 % / −54 %
KEELKeel Infrastructure Corp.1,3 mld—-87,6 %-230,6 %+72,0 %−40 % / +47 %
XYFX Financial1,2 mld5,920,2 %19,2 %+35,8 %−28 % / +15 %
CDChaince Digital Holdings Inc.741,4 mil—-12,3 %-182,5 %+277,9 %−30 % / +622 %
GDOTGreen Dot Corp727,1 mil—-2,8 %-1,1 %+20,7 %+2 % / +59 %
JFU9F Inc.536,7 mil23,24,7 %125,2 %+12,2 %−52 % / −43 %
CANGCango Inc.272,7 mil—-130,8 %-90,4 %+524,3 %−92 % / −76 %
BKKTBakkt, Inc.215,0 mil—-15,9 %-1,3 %−32,1 %−70 % / −87 %
ZSQRZ Squared Inc.192,4 mil—-25,9 %-642,0 %indisponibil−81 % / −84 %
DEFTDefi Technologies Inc.152,4 mil2,374,0 %62,9 %+215,5 %−74 % / indisponibil
HSDTSolana Company127,0 mil—-183,2 %-1.302,8 %+1.057,1 %−49 % / −100 %
GHIGreystone Housing Impact Investors LP111,0 mil——-5,1 %−6,4 %−33 % / −72 %
AGPUAxe Compute Inc86,2 mil—-1.565,2 %-7.769,8 %+47,7 %+24 % / −85 %
YRDYiren Digital Ltd.68,9 mil8,80,6 %1,0 %−85,9 %−91 % / −86 %
BTCSBTCS Inc.54,6 mil—-354,8 %-746,3 %+304,8 %−67 % / +6 %
ZSTKZeroStack Corp.47,4 mil—-1.993,6 %-444,2 %−0,5 %−67 % / −94 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SYF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Synchrony Financial este o companie de servicii financiare de consum care oferă carduri de credit private label, carduri co-branded și împrumuturi în rate, prin parteneri din retail, digital și sănătate. În al treilea trimestru din 2026 compania a raportat o creștere a volumului de achiziții la 49,7 miliarde USD 2, într-un context în care rezultatele nete au scăzut la 892 milioane USD 2, iar soldul creditelor a ajuns la 103,3 miliarde USD 1.

SWOT

Puncte tari

  • Baza de depozite stabilă și ieftină susține finanțarea creditelor, iar parteneriatele diversificate reduc dependența de un singur retailer 1.
  • Platforma integrată pe cinci canale de vânzare oferă o acoperire largă a categoriilor de consum, de la locuință și auto până la sănătate 1.
  • Compania a returnat capital semnificativ acționarilor în trimestrul trei, ceea ce reflectă capacitatea de generare a numerarului 2.

Puncte slabe

  • Marja netă a dobânzii a scăzut și rentabilitatea capitalului s-a redus față de anul precedent 2.
  • Cheltuielile operaționale au crescut, mai ales din cauza pierderilor operaționale, investițiilor tehnologice și marketingului 2.
  • Profitul net a scăzut în trimestrul trei față de anul precedent, ceea ce arată sensibilitatea câștigurilor la costuri și provizioane 2.

Oportunități

  • Integrarea cu platforme de plată și agenți AI ar putea deschide noi căi de cumpărare și noi clienți 2.
  • Parteneriatele noi și reînnoite, inclusiv în categorii precum mobilă și animale de companie, ar putea extinde volumul de achiziții 2.
  • Costurile de credit mai mici ar putea elibera provizioane și sprijini câștigurile dacă tendința se menține 1.

Amenințări

  • Scăderea ratei dobânzii nete sau creșterea costurilor de finanțare ar putea afecta negativ profitabilitatea 2.
  • Concurența din partea furnizorilor de plată în rate și a băncilor cu carduri ar putea reduce cotele de piață 1.
  • Pierderea unui partener mare de retail ar putea reduce volumul de achiziții și soldul creditelor 1.

Riscuri

  • Riscul de creditridicat

    Deteriorarea calității portofoliului de carduri ar putea crește pierderile și provizioanele, mai ales dacă consumatorii își reduc plățile.

  • Riscul de dobândă și de finanțaremediu

    Modificările mediului de dobânzi ar putea reduce marja netă a dobânzii și ar putea crește costul depozitelor.

  • Dependența de partenerimediu

    Încheierea sau nereînnoirea unor programe de parteneriat ar putea reduce activitatea în anumite platforme.

  • Riscul operațional și tehnologicmediu

    Pierderile operaționale și investițiile tehnologice în creștere ar putea afecta rezultatele dacă nu aduc randament.

  • Riscul de capitalscăzut

    Un nivel mai scăzut al indicatorului CET1 ar putea limita capacitatea de a returna capital acționarilor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Volumul de achiziții a crescut în trimestrul trei, iar cheltuielile din afara parteneriatelor au avansat cu cifre duble, ceea ce sugerează un avantaj de utilizare.
  • Calitatea portofoliului s-a îmbunătățit, cu pierderi nete și întârzieri în scădere, ceea ce ar putea susține câștigurile dacă tendința continuă.
  • Baza de depozite și integrarea cu platforme de plată noi ar putea crea un model mai rezistent și mai scalabil.

Ce ar strica teza

  • Marja netă a dobânzii și rentabilitatea capitalului au scăzut, iar profitul net a fost mai mic decât în anul precedent.
  • Cheltuielile operaționale au crescut, iar costurile de tehnologie și marketing ar putea continua să apese asupra rentabilității.
  • Concurența din partea furnizorilor de plată în rate ar putea limita creșterea soldului creditelor în anii următori.

De urmărit

  • Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului depozitelorQ4 2026
  • Nivelul provizioanelor și al pierderilor nete din crediteQ4 2026
  • Integrarea cu agenți AI și noile parteneriate de plată2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Synchrony își desfășoară activitatea printr-un singur segment de business, prin banca sa subsidiară, care furnizează produse de credit și depozite asigurate de FDIC 1. Compania operează prin cinci platforme de vânzări, organizate după tipul partenerilor, iar profitabilitatea este gestionată pentru întreaga afacere, inclusiv costurile de finanțare, pierderile din credite și cheltuielile operaționale 1. Depozitele au reprezentat 83% din sursele de finanțare la 30 septembrie 2026 1, ceea ce susține o bază de finanțare stabilă și cu cost redus.

Segmente

Diversified & Value

Platforma Diversified & Value se bazează pe retaileri mari cu produse pentru nevoi zilnice și include un parteneriat exclusiv pentru cardul general și private label la Walmart 1. Volumul de achiziții al platformei a crescut în trimestrul trei, cel mai puternic dintre platforme, reflectând extinderea parteneriatelor 2.

Piața în context

Piața creditelor de consum prin retaileri și parteneri digitali este concurențială, iar Synchrony își bazează poziția pe o gamă largă de parteneri și pe volumul de achiziții, care a atins 142,5 miliarde USD în primele nouă luni ale lui 2026 1. Soldul creditelor de 103,3 miliarde USD 1 arată dimensiunea afacerii, în timp ce cardurile co-branded reprezintă 35% din portofoliu 1.

Tendințe

  • Creșterea cheltuielilor de consum cu cardulvânt din spate

    Cheltuielile din afara parteneriatelor, atât discreționare cât și nediscreționare, au crescut cu cifre duble în trimestrul trei, mai ales la electronice și benzinării, ceea ce ar putea susține volumul de achiziții dacă tendința continuă.

  • Presiunea asupra marjelor de dobândăvânt din față

    Marja netă a dobânzii a scăzut în trimestrul trei, iar rentabilitatea capitalului s-a redus, ceea ce ar putea limita câștigurile dacă presiunea continuă.

  • Investiții în plăți digitale și agenticemixt

    Compania investește în puncte de vânzare, portofele digitale și căi de cumpărare cu agenți AI, ceea ce ar putea extinde accesul la clienți, dar și crește cheltuielile operaționale.

  • Costuri de credit în scăderevânt din spate

    Pierderile nete din credite au scăzut față de anul precedent, iar indicatorii de întârziere s-au îmbunătățit, ceea ce sprijină calitatea portofoliului dacă această tendință rămâne stabilă.

Poziția concurențială

Synchrony concurează cu alți emitenți de carduri private label și co-branded, precum și cu furnizori de plată digitali care oferă finanțare la punctul de vânzare. Avantajul companiei constă în parteneriatele exclusive și în baza de depozite, care îi reduce costul de finanțare 1.

  • PayPalPYPL

    Furnizor de plăți digitale, partener al Synchrony în platforma Digital, dar și concurent pentru finanțarea la punctul de vânzare.

  • AmazonAMZN

    Marketplace online care este și partener, dar și un actor puternic în finanțarea propriilor clienți.

  • AffirmAFRM

    Furnizor de plăți în rate la punctul de vânzare, concurent direct pentru împrumuturile de consum mici.

  • Capital OneCOF

    Emitent de carduri de credit cu operațiuni bancare, care concurează pentru aceiași clienți de consum.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial22 oct. 2026
  • Raport curent20 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent20 oct. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent17 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent31 iul. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial23 iul. 2026
  • Raport curent21 iul. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent21 iul. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 iun. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Synchrony Financial · 22 oct. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Synchrony Financial · 20 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Synchrony Financial (SYF): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw