olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Bullish BLSH

Finance Services · SIC 6199 · Verticală: Finance Services (SIC 6199)

23,13USD+0,74 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Bullish este o platformă globală de active digitale orientată spre instituții, care combină o bursă reglementată cu servicii de informare prin brandurile CoinDesk. Compania contează acum deoarece a intrat pe NYSE în august 2025 și își extinde licențele și prezența în Statele Unite și în Uniunea Europeană, pe fondul adoptării crescânde a activelor digitale.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Bullish (BLSH) costa 23,13 USD (+0,74 % într-o zi), cu capitalizare 3,5 mld USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 2,96, interval pe 52 de săptămâni 21,79–48,42 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,5 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -5,99 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-25,90 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
2,96
Volatilitate (1 an) 76 %
Interval 52 săpt.
21,7948,42

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
30,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
22,40 – 34,47
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,06 · lățimea benzii 42,5 %
SMA 50 / 200
32,62 / 32,14
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-2,48 / -1,86
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−32,7 %−2,0 %−30,7 pp—
3 luni−3,0 %−2,2 %−0,8 pp—
6 luni−47,8 %+4,3 %−52,1 pp—
De la început de an−38,9 %+10,6 %−49,5 pp—
1 an−49,4 %+10,5 %−59,9 pp−47,5 %
3 aniindisponibil+73,7 %indisponibil−48,3 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−55,0 %
04 dec. 2025 → 31 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−70,8 %
14 aug. 2025 → 31 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri116,5 mld250,2 mld244,8 mld
Venituri an/anindisponibil+114,8 %−2,2 %
Profit net1,3 mld78,5 mil-764,7 mil
Profit net an/anindisponibil−94,0 %−1.073,8 %
EPS diluat10,630,68-5,99
EPS diluat an/anindisponibil−93,6 %−980,9 %
netă %1,1 %0,0 %-0,3 %
Flux de numerar liber-127,6 mil-30,4 mil18,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
87,9 mil USD
Datorie financiară
100,0 mil USD
Datorie netă
12,1 mil USD
Capitaluri proprii
3,3 mld USD
Active totale
4,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,03x
Lichiditate curentă
29,28x
ROE
-26,8 %
ROA
-21,8 %
Marja FCF
0,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
116,5 mld
2024
250,2 mld
2025
244,8 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
116,4 mld
2024
250,1 mld
2025
244,7 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
72,9 mil ≈
2024
96,5 mil ≈
2025
78,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,0 mil
2024
38,5 mil
2025
52,4 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,3 mld
2024
84,6 mil
2025
-786,4 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,5 mil
2024
5,0 mil
2025
-944,0 mii

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
1,3 mld
2024
78,5 mil
2025
-764,7 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
10,63
2024
0,68
2025
-5,99

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
122,2 mil
2024
115,4 mil
2025
127,7 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
0,00

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
112,9 mil
2024
31,5 mil
2025
87,9 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Active curente
2023
—
2024
2,9 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
61,5 mil
2025
63,1 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
33,3 mil
2025
31,1 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
—
2024
3,0 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
25,0 mil
2025
50,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
25,0 mil
2025
50,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
—
2024
85,0 mil
2025
129,9 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
—
2024
646,8 mil
2025
658,2 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,3 mld
2024
2,4 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
150,8 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-126,7 mil
2024
-30,0 mil
2025
28,6 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
966,0 mii
2024
391,0 mii
2025
9,9 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-127,6 mil ≈
2024
-30,4 mil ≈
2025
18,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
3,9 mil
2024
-45,1 mil
2025
2,1 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,2 mld
2024
-980,0 mii
2025
42,4 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
534,6 mil
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-1.073,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-980,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
-0,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-27,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-21,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
12,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
29,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
28,6 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
9,9 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
18,7 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-25,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
0,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
186,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
0,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

23,13 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-27,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-0,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 mar. 2026
verificat 70derivat 1

Scorul pe grupe

29 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
4,67
USD pe acțiune
Mijloc
5,64
USD pe acțiune
Sus
7,16
USD pe acțiune
Preț: 23,13 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -75,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -310,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,67 – 7,16 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)4,67 – 7,16 (Mijloc 5,64)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 62,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 72 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Finance Services (SIC 6199)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-0,3 %63 (față de colegi)21 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie29,3x100 (pe interval fix)14 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare0,5 %7 (pe interval fix)29 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)21 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente0,0 %100 (pe interval fix)14 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial63/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente40/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial7/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Bullish (BLSH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 244,8 mld USD în 2025; creștere an/an -2,2 %; marjă netă -0,3 %; ROE -27,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 4,67–7,16 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,64 USD, prețul de 23,13 USD lasă un potențial de -75,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -310,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 29,3x
  • Rata de distribuire (FCF): 0,0 %

Ce o infirmă

  • Randament FCF: 0,5 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Finance Services (SIC 6199) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 23,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,0x
mediana verticalei 4,7x
sub mediană (−99,7 %)
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−17,2 %)
ROE
-27,3 %
mediana verticalei -17,4 %
sub mediană
Marja netă
-0,3 %
mediana verticalei -99,7 %
peste mediană
Marja EBIT
—
mediana verticalei -116,6 %
Venituri an/an
-2,2 %
mediana verticalei 21,9 %
sub mediană (−109,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AXPAmerican Express Co218,3 mld18,335,9 %27,9 %+6,4 %−11 % / +91 %
ARBKArgo Blockchain PLC45,2 mld——-117,2 %−7,0 %−97 % / −99 %
COINCoinbase Global, Inc.38,5 mld—-4,7 %-12,5 %+9,4 %−47 % / +17 %
SOFISoFi Technologies, Inc.21,7 mld35,07,1 %104,3 %+23,1 %−44 % / +130 %
BLSHBullish3,5 mld—-27,3 %-0,3 %−2,2 %−49 % / indisponibil
MARAMara Holdings, Inc.2,7 mld—-107,2 %-430,2 %+38,2 %−42 % / −43 %
UPSTUpstart Holdings, Inc.2,3 mld39,98,0 %4,9 %+64,0 %−48 % / −13 %
PURRHyperliquid Strategies Inc1,9 mld3,032,6 %3.229,8 %indisponibilindisponibil / indisponibil
CLSKCleanSpark, Inc.1,7 mld—-68,6 %-130,2 %+102,2 %−55 % / +9 %
BTDRBitdeer Technologies Group1,5 mld—-196,7 %-171,3 %−5,1 %−51 % / +45 %
RHLDResolute Holdings Management, Inc.1,0 mld24,1—4,2 %+9,9 %−26 % / indisponibil
CDChaince Digital Holdings Inc.741,4 mil—-12,3 %-182,5 %+277,9 %−30 % / +622 %
GDOTGreen Dot Corp727,1 mil—-2,8 %-1,1 %+20,7 %+2 % / +59 %
TRONTron Inc.664,1 mil96,83,8 %135,6 %+10,0 %−24 % / −48 %
JFU9F Inc.536,7 mil23,24,7 %125,2 %+12,2 %−52 % / −43 %
BTBTBit Digital, Inc.300,9 mil—-56,7 %-237,2 %+5,1 %−65 % / −68 %
CANGCango Inc.272,7 mil—-130,8 %-90,4 %+524,3 %−92 % / −76 %
CNTNCanton Strategic Holdings, Inc.172,1 mil—-43,1 %—indisponibil−17 % / −83 %
USBCUsbc, Inc.166,5 mil—-414,1 %—−100,0 %−47 % / −97 %
SNFCASecurity National Financial Corporation166,1 mil6,59,0 %11,1 %+3,0 %+15 % / +37 %
TONXTon Strategy Company159,7 mil—-75,5 %-532,8 %+1.327,8 %−15 % / −93 %
BMHLBluemount Holdings Limited79,0 mil61.098,226,2 %18,8 %indisponibil−8 % / indisponibil
UPXIUpexi, Inc.62,9 mil—-1.356,3 %-984,3 %+58,1 %−73 % / −95 %
SGRXSangrix Inc.40,8 mil—-300,3 %-36.190,3 %−98,6 %−99 % / −100 %
AVXAvax One Technology Ltd.34,9 mil—-189,6 %-1.533,9 %+8.709,3 %−80 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BLSH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (13 aug. 2026), 6-K (06 aug. 2026).

    Pe scurt

    Bullish este o platformă globală de active digitale orientată spre instituții, care combină o bursă reglementată cu servicii de informare prin brandurile CoinDesk. Compania contează acum deoarece a intrat pe NYSE în august 2025 și își extinde licențele și prezența în Statele Unite și în Uniunea Europeană, pe fondul adoptării crescânde a activelor digitale.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania combină o bursă reglementată cu licențe din mai multe jurisdicții și cu brandul CoinDesk, ceea ce îi oferă o bază de distribuție largă 1.
    • Modelul integrat, cu divizii care se susțin reciproc, permite vânzări încrucișate și o structură de costuri comună 1.
    • Tehnologia proprietară de creare a pieței și carte de ordine unică sprijină lichiditatea și execuția eficientă a tranzacțiilor 1.

    Puncte slabe

    • Veniturile depind în mare măsură de volumele tranzacționate și de interesul pieței pentru active digitale, care sunt volatile 1.
    • Trezoreria companiei este expusă direct la BTC și ETH, ceea ce poate afecta situația financiară în perioade de scădere a prețurilor 1.
    • Costurile de conformitate într-un cadru multi-jurisdicțional sunt ridicate și pot încetini lansarea de produse 1.

    Oportunități

    • Extinderea în Statele Unite și în Uniunea Europeană, cu licențe deja obținute, ar putea aduce noi baze de clienți instituționali 1.
    • Tokenizarea activelor reale și serviciile de lichiditate pentru stablecoin-uri ar putea deschide noi linii de venituri 1.
    • Mandatele pentru ETF-uri de active digitale și produsele construite pe indici ar putea extinde activitatea de informare 1.

    Amenințări

    • Platformele DeFi și DEX-urile, mai puțin reglementate, ar putea atrage utilizatori dacă își îmbunătățesc viteza și lichiditatea 1.
    • Schimbările de reglementare sau criticile privind conflictele de interes ar putea afecta reputația și accesul la piețe 1.
    • Atacurile cibernetice sau defecțiunile tehnologice ar putea avea efecte în cascadă asupra tuturor diviziilor 1.

    Riscuri

    • Concurența platformelor nereglementateridicat

      Platformele descentralizate și DAO-urile pot inova mai rapid și pot oferi produse pe care compania nu le poate oferi, reducând cota de piață dacă utilizatorii migrează 1.

    • Conflicte de interes între diviziiridicat

      Proprietatea asupra bursei și a CoinDesk ar putea genera percepția că știrile sunt influențate, cu consecințe asupra reputației și a investitorilor 1.

    • Expunerea trezoreriei la active digitalemediu

      Trezoreria este expusă direct la volatilitatea BTC și ETH, iar dificultățile de lichiditate sau de atragere a capitalului ar putea afecta situația financiară 1.

    • Complexitatea reglementarămediu

      Cerințele de conformitate din mai multe jurisdicții sunt costisitoare și ar putea întârzia lansarea de produse noi sau extinderea pe noi piețe 1.

    • Investiții timpurii în companii criptomediu

      Investițiile în proiecte cripto timpurii și în token-uri sunt expuse unui risc ridicat, unor structuri complexe de vesting și unor posibile depreciieri 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Poziția licențiată în mai multe jurisdicții și brandul CoinDesk ar putea susține creșterea în zona instituțională, dacă cadrul de reglementare rămâne favorabil.
    • Modelul integrat, cu infrastructură comună și vânzări încrucișate, ar putea îmbunătăți marjele pe măsură ce volumele cresc.
    • Serviciile de indici și date, cu mandate pentru produse ETF, ar putea aduce venituri recurente mai stabile decât tranzacționarea.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile din tranzacționare depind de volatilitatea pieței, iar o perioadă de interes scăzut ar putea reduce semnificativ rezultatele.
    • Concurența din partea platformelor descentralizate, mai puțin reglementate și cu costuri mici, ar putea limita creșterea cotei de piață.
    • Expunerea trezoreriei la active digitale și conflictele de interes între divizii ar putea afecta încrederea investitorilor.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din serviciile de lichiditate și din abonamentele de dateQ1 2027
    • Rezultatele primului an complet de activitate în SUA și UE2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (13 aug. 2026), 6-K (06 aug. 2026).

    Afacerea

    Bullish se prezintă ca o platformă globală de active digitale cu accent instituțional, construită pe două piloni: infrastructura de piață, care susține tranzacționarea instituțională de active digitale, și serviciile de informare, care oferă indici, date și analize media prin brandul CoinDesk 1. Societatea a fost înregistrată în Insulele Cayman, iar acțiunile sale se tranzacționează pe NYSE sub simbolul BLSH din august 2025 1. Structura integrată permite utilizarea comună a infrastructurii, a serviciilor și a personalului în toate diviziile, ceea ce, potrivit companiei, reduce costurile și sprijină vânzările încrucișate 1.

    Bursa Bullish Exchange operă o piață reglementată pentru spot și derivate, cu o carte de ordine globală unică, marjă unificată și cross-collateralizată, precum și automatizarea creării pieței 1. Compania spune că își diferențiază modelul prin licențe din New York, Germania, Hong Kong și Gibraltar, ceea ce o face mai puțin expusă conflictelor cu propriii clienți 1.

    Creșterea strategică se bazează pe extinderea licențelor și a prezenței globale, pe noi produse și pe achiziții potențiale. În 2025, bursa a fost lansată în Statele Unite, iar licența MiCAR a fost extinsă, în timp ce compania intenționează să accelereze vânzările și integrarea în SUA și UE în 2026 1.

    Segmente

    Infrastructura de piață (Bullish Exchange și Liquidity Services)

    Bursa generează venituri din volumul tranzacționat, din spread-uri și din comisioane, iar serviciile de lichiditate, prin tehnologia proprietară AMMI, sunt descrise drept una dintre cele mai rapide linii de creștere din 2025, atât în venituri pe bază de abonament, cât și în venituri din ecosistem 1. Compania furnizează lichiditate pentru active partenere, inclusiv pentru stablecoin-uri și active tokenizate din lumea reală (RWA) 1.

    Servicii de informare (CoinDesk Indices și CoinDesk Data)

    CoinDesk Indices percepe taxe recurente calculate pe baza activelor administrate de produsele care urmăresc indicii săi, la care se adaugă venituri fixe din licențiere, iar CoinDesk Data oferă abonamente la date de piață și analize, cu o acoperire de peste 270 de mii de perechi de tranzacționare 1. Indicele CoinDesk 20 urmărește 20 de active digitale selectate, iar compania a primit mandate pentru 15 noi ETF-uri de active digitale în trimestrul patru din 2025 1.

    Perspective și evenimente (CoinDesk Insights)

    Divizia de media generează venituri din publicitate și din abonamente de cercetare, iar divizia de evenimente este ancorată de conferința Consensus, cu venituri din bilete, sponsorizări și standuri 1. Compania a lansat CoinDesk Research în trimestrul trei din 2025 și plănuiește ediția din Miami din mai 2026 1.

    Piața în context

    Piața în care activează Bullish este cea a infrastructurii pentru active digitale și a serviciilor de date, unde clienții principali sunt instituții financiare, administratori de fonduri, creatori de piață și platforme de brokeraj cu amănunta 1. Compania descrie această piață drept dinamică, insuficient reglementată în multe jurisdicții și supusă unor schimbări rapide ale cadrului legal 1.

    Cererea depinde de adoptarea activelor digitale, a stablecoin-urilor și a tokenizării activelor reale, procese pe care compania le consideră accelerate la nivel global 1. Dacă reglementările se schimbă favorabil sau nefavorabil, accesul la noi piețe și volumele tranzacționate ar putea fi afectate 1.

    Tendințe

    • Tokenizarea activelor realevânt din spate

      Compania identifică tokenizarea ca pe o tendință care sprijină creșterea lichidității și a serviciilor de listare, dar care depinde de adoptarea de către emitenți și de cadrul de reglementare.

    • Extinderea reglementăriimixt

      Cerințele de licențiere din mai multe jurisdicții cresc costurile de conformitate și pot întârzia lansarea de produse noi, deși licențele obținute oferă și un avantaj față de concurenții mai puțin reglementați.

    • Concurența platformelor descentralizatevânt din față

      Platformele DeFi, DEX-urile și DAO-urile, care operează cu puțină reglementare, câștigă interes și ar putea reduce cota de piață a bursei centralizate dacă utilizatorii migrează.

    • Volatilitatea activelor digitalevânt din față

      Interesul pentru active digitale fluctuează puternic, ceea ce influențează volumele de tranzacționare, veniturile din abonamente și publicitate, precum și valoarea trezoreriei companiei, expusă direct la BTC și ETH.

    Poziția concurențială

    Bullish concurează cu platforme tradiționale de servicii financiare, cu burse centralizate de active digitale și cu o categorie tot mai mare de platforme DeFi, DEX-uri și DAO-uri 1. Compania susține că cele mai multe dintre aceste platforme au costuri de intrare mici și reglementare mai redusă, iar concurența lor ar putea deveni mai intensă dacă își câștigă cota de piață rapid 1.

    În zona informării, compania se compară cu furnizorii de indici și date pentru active digitale, avantajul său declarat fiind licența FCA din Regatul Unit și controlul end-to-end asupra datelor indicilor 1.

    • Platforme DeFi și DEX-uri

      Platforme descentralizate, fără intermediari centralizați, despre care compania spune că cresc rapid și că pot inova mai repede, fiind mai puțin reglementate 1.

    • Platforme DAO

      Organizații autonome descentralizate care operează active digitale și care pot oferi produse nereglementate pe care compania nu le poate oferi 1.

    • Burse centralizate de active digitale

      Platforme centralizate care concurează pentru aceiași clienți instituționali și de amănunt, fără a fi specificate în sursă 1.

    • Furnizori de indici și date pentru active digitale

      Companii care oferă indici de referință și date de piață, concurente directe ale diviziilor de informare ale Bullish 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Bullish · 10 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Bullish (BLSH): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw