olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Cango Inc. CANG
Finance Services · SIC 6199 · Verticală: Finance Services (SIC 6199)
Cango Inc. a fost cândva o platformă de finanțare auto din China, dar după vânzarea activităților din RPC în mai 2025 s-a transformat într-o companie de minerit de Bitcoin cu infrastructură de calcul pentru inteligență artificială. Veniturile din exercițiul 2025 au atins 688,1 milioane USD, în timp ce compania a înregistrat o pierdere netă de 621,95 milioane USD, determinată în mare parte de depreciere.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Cango Inc. (CANG) costa 0,91 USD (−25,08 % într-o zi), cu capitalizare 204,3 mil USD, beta 1,41, interval pe 52 de săptămâni 0,91–17,80 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,15 – 4,05
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,20 · lățimea benzii 185,8 %
- SMA 50 / 200
- 2,23 / 4,39
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,43 / -0,29
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −69,7 % | −1,1 % | −68,6 pp | — |
| 3 luni | −42,5 % | −0,5 % | −42,1 pp | — |
| 6 luni | −83,4 % | +4,4 % | −87,8 pp | — |
| De la început de an | −93,9 % | +12,3 % | −106,2 pp | — |
| 1 an | −94,9 % | +13,5 % | −108,4 pp | −55,3 % |
| 3 ani | −84,1 % | +76,4 % | −160,5 pp | −57,5 % |
| 5 ani | −95,8 % | +63,7 % | −159,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | ⚠ 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 158,7 mil | 206,9 mil | 314,5 mil | 615,4 mil | 287,1 mil | 1,7 mld | 110,2 mil | 688,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +30,3 % | +52,1 % | +95,6 % | −53,3 % | — | −93,5 % | +524,3 % |
| Profit net | 44,0 mil | 56,2 mil | 516,4 mil | -1,3 mil | -161,1 mil | -5,5 mil | 41,7 mil | -622,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +27,5 % | +819,7 % | −100,3 % | indisponibil | — | indisponibil | −1.593,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 27,7 % | 27,1 % | 164,2 % | -0,2 % | -56,1 % | -0,3 % | 37,8 % | -90,4 % |
| Flux de numerar liber | 24,8 mil | 54,6 mil | -96,1 mil | -66,4 mil | -82,9 mil | 146,1 mil | -40,9 mil | -119,2 mil |
Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 41,2 mil USD
- Datorie financiară
- 557,6 mil USD
- Datorie netă
- 516,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 397,0 mil USD
- Active totale
- 1,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,40x
- Lichiditate curentă
- 0,71x
- ROE
- -130,0 %
- ROA
- -63,8 %
- Marja FCF
- -17,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 314,5 mil | 615,4 mil | 287,1 mil | 1,7 mld | 110,2 mil | 688,1 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 168,3 mil | 464,2 mil | 265,3 mil | 212,9 mil | 75,1 mil | 659,9 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 146,3 mil ≈ | 151,2 mil ≈ | 21,8 mil ≈ | 1,5 mld ≈ | 35,1 mil ≈ | 28,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 9,6 mil | 11,0 mil | 6,7 mil | 4,2 mil | 749,0 mii | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
| Profit operațional | 48,8 mil | -3,6 mil | -137,3 mil | -7,0 mil | -5,1 mil | -437,1 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,5 mil | 1,3 mil | 977,2 mii | 109,0 mii | 11,8 mil | 117,0 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 50,2 mil ≈ | -2,3 mil ≈ | -136,3 mil ≈ | -6,9 mil ≈ | 6,7 mil ≈ | -320,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 422,8 mii | 2,3 mil | 2,4 mil | 577,4 mii | 90,3 mii | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 573,7 mil | 1,9 mil | -126,8 mil | 2,9 mil | 4,8 mil | -451,9 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 56,7 mil | 3,3 mil | 34,3 mil | 13,2 mil | 181,1 mii | 842,0 mii | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Profit net | 516,4 mil | -1,3 mil | -161,1 mil | -5,5 mil | 41,7 mil | -622,0 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 289,9 mil | 274,1 mil | 253,9 mil | 233,0 mil | 283,3 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 253,9 mil
- 2024
- 233,0 mil
- 2025
- 283,3 mil
SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 218,7 mil | 225,2 mil | 54,9 mil | 102,3 mil | 90,4 mil | 41,2 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 21,7 mil | 35,1 mil | 38,7 mil | 9,1 mil | 3,1 mil | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
| Active curente | 1,4 mld | 1,2 mld | 793,1 mil | 547,1 mil | 473,7 mil | 125,1 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,6 mil | 3,1 mil | 2,1 mil | 1,2 mil | 65,5 mii | 18,8 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 22,2 mil | 23,3 mil | 20,9 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 apr. 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 6,9 mil | 7,2 mil | 7,0 mil | 6,8 mil | 6,5 mil | 292,8 mii | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Active totale | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,0 mld | 654,7 mil | 817,8 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 54,5 mil | 91,0 mil | 50,6 mil | 5,5 mil | 17,1 mil | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 149,9 mil | 76,3 mil | 11,0 mil | 100,3 mii | — | 557,6 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 376,6 mil | 536,3 mil | 366,9 mil | 109,5 mil | 257,4 mil | 176,7 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 577,9 mil | 620,9 mil | 390,6 mil | 117,1 mil | 263,9 mil | 735,9 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,3 mld | 1,1 mld | 626,6 mil | 537,6 mil | 559,9 mil | 397,0 mil † | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 6,8 mil
- 2024
- 6,5 mil
- 2025
- 292,8 mii
SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -95,3 mil | -63,5 mil | -82,3 mil | 146,3 mil | -40,8 mil | -109,8 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 821,5 mii | 3,0 mil | 670,2 mii | 251,4 mii | 65,1 mii | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -96,1 mil ≈ | -66,4 mil ≈ | -82,9 mil ≈ | 146,1 mil ≈ | -40,9 mil ≈ | -119,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -75,6 mil | 417,6 mil | 284,1 mil | 303,0 mil | -178,7 mil | 78,7 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -58,4 mil | -305,4 mil | -433,5 mil | -170,2 mil | -17,7 mil | -148,9 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 41,0 mil | 149,9 mil | 271,3 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 apr. 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 34,2 mil | 12,6 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 146,3 mil
- 2024
- -40,8 mil
- 2025
- -109,8 mil
SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat
- 2023
- 303,0 mil
- 2024
- -178,7 mil
- 2025
- 78,7 mil
SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat
- 2023
- -170,2 mil
- 2024
- -17,7 mil
- 2025
- -148,9 mil
SEC (XBRL)· 10 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 204,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -52,5 % | 8 (față de colegi) | 21 % |
| Marja netă · Calitate | -90,4 % | 46 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 33,8 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -4.839,8x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -58,4 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,6 % | 9 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate22/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial9/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Cango Inc. (CANG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 688,1 mil USD în 2025; creștere an/an 524,3 %; marjă netă -90,4 %; ROE -130,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 33,8 %
Ce o infirmă
- ROIC: -52,5 %
- Acoperirea dobânzilor: -4 839,8x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- Randament FCF: -58,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Finance Services (SIC 6199) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXPAmerican Express Co | 223,0 mld | 18,7 | 35,9 % | 27,9 % | +6,4 % | −9 % / +95 % |
| COINCoinbase Global, Inc. | 40,1 mld | — | -4,7 % | -12,5 % | +9,4 % | −44 % / +21 % |
| SOFISoFi Technologies, Inc. | 22,4 mld | 36,3 | 7,1 % | 104,3 % | +23,1 % | −42 % / +138 % |
| IRENIREN Limited | 6,4 mld | — | -23,4 % | -99,4 % | +41,1 % | −62 % / +265 % |
| KLARKlarna Group plc | 5,1 mld | — | -11,9 % | -7,8 % | +24,8 % | −57 % / indisponibil |
| GPGIGPGI, Inc. | 3,9 mld | — | -20,6 % | — | −85,8 % | −31 % / +229 % |
| UPSTUpstart Holdings, Inc. | 2,2 mld | 37,8 | 8,0 % | 4,9 % | +64,0 % | −51 % / −17 % |
| CLSKCleanSpark, Inc. | 1,5 mld | — | -68,6 % | -130,2 % | +102,2 % | −62 % / −9 % |
| SBETSharplink, Inc. | 1,4 mld | — | -183,6 % | -3.406,3 % | +666,1 % | −40 % / −61 % |
| WDWalker & Dunlop, Inc. | 1,4 mld | 35,8 | 2,2 % | 3,0 % | +9,0 % | −38 % / −53 % |
| QFINQfin Holdings, Inc. | 1,3 mld | 1,7 | 25,3 % | 31,1 % | +16,8 % | −72 % / −65 % |
| BTDRBitdeer Technologies Group | 1,3 mld | — | -196,7 % | -171,3 % | −5,1 % | −60 % / +18 % |
| KEELKeel Infrastructure Corp. | 1,0 mld | — | -87,6 % | -230,6 % | +72,0 % | −53 % / +15 % |
| HTTHigh Templar Tech Ltd | 563,7 mil | 5,6 | 6,3 % | 1.729,9 % | −80,2 % | −64 % / +9 % |
| JFINJiayin Group Inc. | 324,2 mil | 1,4 | 41,3 % | 24,7 % | +12,0 % | −79 % / −71 % |
| CHADDefi Development Corp. | 308,4 mil | — | -589,3 % | -1.319,5 % | +442,3 % | indisponibil / indisponibil |
| WYFIWhitefiber, Inc. | 303,0 mil | — | -13,7 % | -46,9 % | +66,2 % | −64 % / indisponibil |
| CANGCango Inc. | 204,3 mil | — | -130,8 % | -90,4 % | +524,3 % | −95 % / −84 % |
| ZSQRZ Squared Inc. | 177,6 mil | — | -25,9 % | -642,0 % | indisponibil | −82 % / −86 % |
| HSDTSolana Company | 116,7 mil | — | -183,2 % | -1.302,8 % | +1.057,1 % | −53 % / −100 % |
| NAKANakamoto Inc. | 99,7 mil | — | -342,8 % | -1.507,8 % | −33,0 % | −72 % / indisponibil |
| MGLDThe Marygold Companies, Inc. | 84,6 mil | — | -20,7 % | -17,3 % | +8,0 % | +94 % / +92 % |
| AGPUAxe Compute Inc | 70,1 mil | — | -1.565,2 % | -7.769,8 % | +47,7 % | +1 % / −88 % |
| MATHMetalpha Technology Holding Limited | 49,2 mil | 2,5 | 59,1 % | 35,4 % | +165,9 % | −62 % / −30 % |
| BENFBeneficient | 46,8 mil | — | — | — | indisponibil | −85 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CANG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 sept. 2026), 6-K (31 aug. 2026), 6-K (21 iul. 2026), 6-K (10 iul. 2026), 6-K (24 iun. 2026), 6-K (02 iun. 2026).
Pe scurt
Cango Inc. a fost cândva o platformă de finanțare auto din China, dar după vânzarea activităților din RPC în mai 2025 s-a transformat într-o companie de minerit de Bitcoin cu infrastructură de calcul pentru inteligență artificială. Veniturile din exercițiul 2025 au atins 688,1 milioane USD 1, în timp ce compania a înregistrat o pierdere netă de 621,95 milioane USD 1, determinată în mare parte de depreciere.
SWOT
Puncte tari
- Scara operațiunilor de minerit, cu o putere de calcul desfășurată considerabilă și o prezență în mai multe jurisdicții, oferă companiei o bază operațională solidă 1.
- Vânzarea activităților din RPC a simplificat profilul companiei, care acum are venituri concentrate într-un singur segment 1.
- Compania a obținut sprijin financiar de la afiliați, ceea ce consolidează bilanțul în timpul tranziției strategice 1.
Puncte slabe
- Dependența de un singur operator de pool pentru aproape tot venitul din minerit expune compania la riscuri de întrerupere 1.
- Pierderea netă mare din exercițiul 2025 și depreciările semnificative ale echipamentelor arată vulnerabilitatea bilanțului 1.
- Operațiunile sunt găzduite de terți, ceea ce reduce controlul direct asupra performanței și a costurilor energetice 1.
Oportunități
- Conversia capacității de minerit în servicii de calcul pentru inteligență artificială ar putea diversifica veniturile dacă proiectele pilot se extind 1.
- Achiziția unei facilități proprii de minerit în Statele Unite ar putea reduce dependența de găzduirea terților, dacă execuția reușește 1.
- Extinderea parteneriatelor de investiții ar putea sprijini planurile de creștere, dacă termenii rămân favorabili 1.
Amenințări
- Scăderea prețului Bitcoin ar putea reduce valoarea garanțiilor și ar putea forța vânzări la prețuri nefavorabile 1.
- Dacă aranjamentele de finanțare cu partea afiliată s-ar modifica, lichiditatea companiei ar putea fi afectată semnificativ 1.
- Reglementările în evoluție pentru criptomonede ar putea crește costurile sau restricționa operațiunile de minerit 1.
Riscuri
- Dependența de Bitcoinridicat
Veniturile și valoarea activelor depind aproape exclusiv de prețul Bitcoin, care este foarte volatil 1.
- Dependența de finanțarea afiliatuluiridicat
Majoritatea nevoilor de lichiditate sunt acoperite printr-o facilitate de la o parte afiliată, care are discreție largă în aprobarea împrumuturilor 1.
- Concentrarea pe un singur pool de mineritmediu
Aproape tot venitul din minerit provine de la un singur operator de pool, iar orice întrerupere ar putea reduce semnificativ producția 1.
- Dependența de găzduire terțămediu
Operațiunile sunt găzduite de furnizori externi, cu riscuri legate de performanță, energie și condiții contractuale 1.
- Incertitudinea reglementarămediu
Cadrul de reglementare pentru criptomonede este în formare, iar schimbările ar putea afecta modul de operare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețul Bitcoin și eficiența operațională se îmbunătățesc, rentabilitatea mineritului ar putea reveni la niveluri pozitive, iar pierderile din 2025 ar putea rămâne episodice 1.
- Dacă proiectele pilot pentru calcul AI se extind, compania ar putea diversifica veniturile și reduce dependența de un singur produs 1.
- Dacă investițiile afiliaților continuă, bilanțul ar putea fi consolidat și capacitatea de creștere ar putea crește 1.
Ce ar strica teza
- Dacă prețul Bitcoin scade pe termen lung, pierderile din depreciere și presiunea asupra garanțiilor ar putea continua 1.
- Dependența de finanțarea unei singure părți și de un singur operator de pool ar putea duce la probleme de lichiditate în cazul unei modificări a condițiilor 1.
- Transformarea strategică rapidă, fără istoric îndelungat în noile activități, ar putea duce la erori de alocare a capitalului 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din minerit și a producției de Bitcoin pe trimestreQ1 2027
- Stadiul proiectelor pilot de calcul pentru inteligență artificială2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 sept. 2026), 6-K (31 aug. 2026), 6-K (21 iul. 2026), 6-K (10 iul. 2026), 6-K (24 iun. 2026), 6-K (02 iun. 2026).
Afacerea
Potrivit raportului anual pe 2025 1, aproape întreaga cifră de afaceri provine din activitatea de minerit de Bitcoin, unde compania primește recompense în Bitcoin de la un operator de pool, în schimb pentru puterea de calcul furnizată. Venitul din minerit a fost de 675,5 milioane USD în 2025 1, iar compania a minat 6594,6 Bitcoin în același an 1. Operațiunile sunt găzduite de furnizori terți în mai multe țări, cu partea cea mai mare în America de Nord 1.
Compania a fost fondată în 2010 și a activat inițial în finanțarea auto din China. Începând cu noiembrie 2024 și-a extins activitatea în minerit de criptomonede, iar pe 27 mai 2025 a finalizat vânzarea tuturor activităților din RPC 1. Strategia actuală se concentrează pe formula «energie plus putere de calcul», care vizează și proiecte de calcul distribuit pentru inteligență artificială 1.
Compania se descrie ca o companie de minerit de Bitcoin cu viziunea unei platforme globale integrate de infrastructură pentru economia digitală viitoare, iar din 2024 a activat proiecte pilot în soluții energetice integrate și calcul distribuit pentru AI 1. Activitatea de comerț auto internațional prin AutoCango.com continuă, dar contribuie cu doar o mică parte din venituri 1.
Segmente
Piața în context
Piața mineritului de Bitcoin este foarte competitivă și evoluează rapid, cu participanți de la hobby-iști până la operațiuni profesionale mari 1. Veniturile companiei depind de prețul Bitcoin, de costul energiei și de dificultatea rețelei, iar la fiecare înjumătățire a recompensei veniturile per bloc scad 1. Piața este și sensibilă la reglementări, care sunt încă în formare 1.
Pentru compania care trece de la finanțare auto la infrastructură de calcul, cererea de capacitate pentru inteligență artificială creează o piață paralelă de servicii de calcul și găzduire energetică, încă în faza pilot 1. Gradul de succes depinde de accesul la capital și de disponibilitatea furnizorilor de găzduire 1.
Tendințe
- Volatilitatea prețului Bitcoinvânt din față
Prețul Bitcoin a variat foarte mult în 2025, iar pierderile de valoare ale activelor pot reduce capacitatea de finanțare și de investiții 1. Pierderea netă de 621,95 milioane USD a fost influențată de astfel de evoluții 1.
- Recompense la înjumătățirevânt din față
Recompensa per bloc a Bitcoin se înjumătățește periodic, ceea ce reduce veniturile per hash dacă prețul nu compensează 1. Compania ar putea fi nevoită să își modernizeze echipamentele pentru a rămâne rentabilă 1.
- Cererea pentru calcul AIvânt din spate
Creșterea cererii de putere de calcul pentru inteligență artificială deschide oportunități pentru conversia capacității miniere în servicii de calcul, pe care compania le-a inițiat deja la scară pilot 1.
- Reglementarea activelor digitalemixt
Cadrul de reglementare pentru criptomonede este în evoluție în SUA, iar noile reguli ar putea afecta operațiunile de minerit și costurile de conformitate 1. Efectul este incert, dar cu potențial în ambele direcții 1.
Poziția concurențială
Compania arată că se întrece pe accesul la echipamente de minerit, costul energiei, disponibilitatea găzduirii, eficiența operațională și accesul la capital 1. Concurează cu alte companii care dețin sau operează active de minerit, dezvoltă programe pentru blockchain sau administrează burse de criptomonede 1.
Mineritul de Bitcoin include și participanți individuali care se alătură unor pool-uri de minerit, ceea ce face competiția dispersată 1. Pentru compania Cango, o poziție bună depinde de capacitatea de a adăuga putere de calcul în ritm cu rețeaua globală 1.
- Companii de minerit de Bitcoin listate în SUA
Companiile active în mineritul de Bitcoin concurează pe aceleași criterii de cost al energiei și acces la echipamente, conform descrierii din raport 1.
- Operatori de burse și platforme de criptomonede
Compania menționează concurenți care administrează burse de criptomonede, cu care concurează pentru atenția și capitalul investitorilor 1.
- Operatori de pool-uri de minerit
Compania depinde de un singur operator de pool pentru aproape întregul venit din minerit, ceea ce face relația un factor de concurență și de risc 1.
- Furnizori de centre de date pentru calcul AI
Companiile care oferă găzduire și infrastructură pentru calcul distribuit pot concura pentru aceleași contracte din sectorul AI 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Portul Tan Cang - Cai Mep își primește prima navă „gigantică” cu combustibil dual. - Vietnam.vnSurge — Google News · 23 oct. 2026 · RO
- Cango Inc. Q2 2026 Earnings Call SummaryYahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)03 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)22 apr. 2026
- Raport anual (emitent străin)10 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Cango Inc. · 10 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.