olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
WhiteFiber, Inc. WYFI
Finance Services · SIC 6199 · Verticală: Finance Services (SIC 6199)
WhiteFiber, Inc. se prezintă ca un furnizor de infrastructură pentru inteligență artificială, care deține centre de date HPC de tip Tier-3 și oferă servicii cloud cu procesoare GPU pentru dezvoltatorii de modele AI. Compania a fost desprinsă din Bit Digital la sfârșitul lui 2025, iar relevanța ei crește pe măsură ce cererea pentru capacitate de calcul AI se mută tot mai mult spre infrastructură dedicată. Veniturile fiscale 2025 au fost de 79,2 mn USD, în creștere față de anul precedent, dar compania a raportat și o pierdere operațională în același an.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea WhiteFiber, Inc. (WYFI) costa 9,26 USD (−10,62 % într-o zi), cu capitalizare 359,7 mil USD, beta 4,61, interval pe 52 de săptămâni 9,26–44,77 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 28,8 mil USD (+54,5 % an/an), profit net de -15,0 mil USD, EPS diluat -0,39 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 29,2
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 7,78 – 17,32
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,16 · lățimea benzii 76,1 %
- SMA 50 / 200
- 16,29 / 21,09
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -2,06 / -2,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −48,4 % | −2,3 % | −46,0 pp | — |
| 3 luni | −64,3 % | −0,8 % | −63,5 pp | — |
| 6 luni | −48,6 % | +4,7 % | −53,3 pp | — |
| De la început de an | −41,4 % | +10,2 % | −51,6 pp | — |
| 1 an | −72,8 % | +10,3 % | −83,0 pp | −52,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,0 % | indisponibil | −66,7 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 12,3 mil | 14,6 mil | 16,8 mil | 18,7 mil | 20,2 mil | 23,6 mil | 21,9 mil | 28,8 mil |
| Profit brut | 6,7 mil | 7,4 mil | 9,8 mil | 11,1 mil | 12,7 mil | 13,9 mil | 12,8 mil | 16,8 mil |
| Profit operațional | -847,4 mii | -1,9 mil | 2,0 mil | -9,2 mil | -14,5 mil | -5,2 mil | -11,0 mil | -9,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 4,3 mil | 5,0 mil | 3,8 mil | 5,1 mil | 6,4 mil | 8,1 mil | 6,4 mil | 6,6 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | — | — | — | -2,0 mil | 4,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 19,1 mii | -1,3 mil | 2,0 mil | -8,4 mil | -15,7 mil | -3,7 mil | -11,0 mil | -15,7 mil |
| Impozit pe profit | 383,6 mii | -252,0 mii | 594,6 mii | 446,0 mii | 66,7 mii | -2,2 mil | 1,1 mil | -749,0 mii |
| Profit net | -364,6 mii | -1,0 mil | 1,4 mil | -8,8 mil | -15,8 mil | -1,5 mil | -12,0 mil | -15,0 mil |
| EPS diluat | -0,01 | -0,04 ≈ | 0,05 | -0,33 | -0,47 | -0,04 ≈ | -0,31 | -0,39 |
| Flux de numerar operațional | 19,6 mil ≈ | -1,2 mil | -2,9 mil | -3,9 mil ≈ | -16,9 mil ≈ | 69,4 mil | 3,2 mil | 85,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 2,8 mil ≈ | 72,8 mil | 50,2 mil | 80,8 mil ≈ | 15,5 mil ≈ | 121,9 mil | 169,2 mil | 175,5 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 47,6 mil | 79,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +66,2 % |
| Profit net | 1,4 mil | -24,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −1.901,9 % |
| EPS diluat | 0,05 | -0,78 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −1.660,0 % |
| netă % | 2,9 % | -31,2 % |
| Flux de numerar liber | -60,3 mil | -222,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 114,4 mil USD
- Datorie financiară
- 20,0 mil USD
- Datorie netă
- -94,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 482,5 mil USD
- Active totale
- 651,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,04x
- Lichiditate curentă
- 2,03x
- ROE
- -7,6 %
- ROA
- -5,6 %
- Marja FCF
- -281,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 47,6 mil | 79,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 26,9 mil | 47,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 628,4 mii | -26,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 16,5 mil | 23,4 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 17,1 mil ≈ | -3,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 2,2 mil | -25,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 874,2 mii | -1,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit net | 1,4 mil | -24,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,05 | -0,78 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,0 mil | 31,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 11,7 mil | 114,4 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 5,3 mil | 23,9 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Active curente | 46,5 mil | 167,8 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 89,2 mil | 336,6 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 19,4 mil | 20,1 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 13,0 mil | 12,8 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Active totale | 229,1 mil | 651,4 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,3 mil | 8,1 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 20,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 45,8 mil | 82,5 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 59,4 mil | 168,9 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 169,7 mil † | 482,5 mil † | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 13,0 mil
- 2025
- 12,8 mil
SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 18,7 mil | 45,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 79,0 mil | 268,4 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -60,3 mil ≈ | -222,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -80,0 mil | -267,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 76,4 mil | 323,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 359,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
29 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -10,8 % | 80 (față de colegi) | 36 % |
| Marja netă · Calitate | -46,9 % | 62 (față de colegi) | 21 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -94,7 % | 0 (pe interval fix) | 29 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate73/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WHITEFIBER, INC. (WYFI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 79,2 mil USD în 2025; creștere an/an 66,2 %; marjă netă -46,9 %; ROE -13,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: -10,8 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Randament FCF: -94,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Finance Services (SIC 6199) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXPAmerican Express Co | 219,9 mld | 18,4 | 35,9 % | 27,9 % | +6,4 % | −10 % / +92 % |
| COINCoinbase Global, Inc. | 36,5 mld | — | -4,7 % | -12,5 % | +9,4 % | −49 % / +11 % |
| SOFISoFi Technologies, Inc. | 21,4 mld | 34,7 | 7,1 % | 104,3 % | +23,1 % | −44 % / +128 % |
| NCTYThe9 LTD | 12,2 mld | — | -158,7 % | -379,0 % | +0,8 % | −63 % / −68 % |
| CORZCore Scientific, Inc. | 4,0 mld | — | — | -324,9 % | −37,5 % | −26 % / indisponibil |
| CIFRCipher Digital Inc. | 3,1 mld | — | -156,8 % | -742,3 % | +48,0 % | −66 % / +148 % |
| WLTHWealthfront Corporation | 1,6 mld | — | -20,5 % | -19,4 % | +18,2 % | indisponibil / indisponibil |
| QFINQfin Holdings, Inc. | 1,3 mld | 1,7 | 25,3 % | 31,1 % | +16,8 % | −73 % / −66 % |
| WDWalker & Dunlop, Inc. | 1,2 mld | 32,1 | 2,2 % | 3,0 % | +9,0 % | −45 % / −57 % |
| RHLDResolute Holdings Management, Inc. | 930,1 mil | 21,9 | — | 4,2 % | +9,9 % | −33 % / indisponibil |
| BURBurford Capital Limited | 823,4 mil | — | -101,5 % | — | −24,3 % | −61 % / −73 % |
| CDChaince Digital Holdings Inc. | 634,7 mil | — | -12,3 % | -182,5 % | +277,9 % | −40 % / +518 % |
| SAIHSAIHEAT Limited | 364,1 mil | — | -59,3 % | -142,7 % | −18,4 % | +244 % / +83 % |
| WYFIWhitefiber, Inc. | 359,7 mil | — | -13,7 % | -46,9 % | +66,2 % | −73 % / indisponibil |
| CANGCango Inc. | 228,0 mil | — | -130,8 % | -90,4 % | +524,3 % | −93 % / −80 % |
| BNCBNB Standard Corporation | 193,1 mil | — | — | — | −59,4 % | −35 % / −27 % |
| CNTNCanton Strategic Holdings, Inc. | 162,5 mil | — | -43,1 % | — | indisponibil | −22 % / −84 % |
| SLNHSoluna Holdings, Inc. | 142,7 mil | — | -114,6 % | -185,9 % | −21,8 % | −66 % / −81 % |
| DEFTDefi Technologies Inc. | 135,3 mil | 2,1 | 74,0 % | 62,9 % | +215,5 % | −77 % / indisponibil |
| SKYASkyAI, Inc. | 125,9 mil | — | -462,7 % | -228.220,7 % | indisponibil | −9 % / −100 % |
| HSDTSolana Company | 121,8 mil | — | -183,2 % | -1.302,8 % | +1.057,1 % | −51 % / −100 % |
| AGPUAxe Compute Inc | 88,2 mil | — | -1.565,2 % | -7.769,8 % | +47,7 % | +27 % / −84 % |
| EMPDEmpery Digital Inc. | 69,7 mil | — | -427,8 % | — | −75,5 % | −54 % / −100 % |
| BTCSBTCS Inc. | 50,6 mil | — | -354,8 % | -746,3 % | +304,8 % | −70 % / −2 % |
| MATHMetalpha Technology Holding Limited | 46,6 mil | 2,4 | 59,1 % | 35,4 % | +165,9 % | −64 % / −34 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WYFI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
WhiteFiber, Inc. se prezintă ca un furnizor de infrastructură pentru inteligență artificială, care deține centre de date HPC de tip Tier-3 și oferă servicii cloud cu procesoare GPU pentru dezvoltatorii de modele AI. Compania a fost desprinsă din Bit Digital la sfârșitul lui 2025, iar relevanța ei crește pe măsură ce cererea pentru capacitate de calcul AI se mută tot mai mult spre infrastructură dedicată. Veniturile fiscale 2025 au fost de 79,2 mn USD, în creștere față de anul precedent, dar compania a raportat și o pierdere operațională în același an.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un model integrat, care combină energia, centrele de date și serviciile cloud, și poate reduce dependența de furnizori externi.
- Strategia de retrofit permite punerea în funcțiune mai rapidă a site-urilor decât proiectele de la zero, conform conducerii.
- Există contracte pe termen lung, inclusiv cel cu Nscale la NC-1 și cel cu Cerebras la MTL-3, care oferă vizibilitate asupra veniturilor.
Puncte slabe
- Pierderea operațională din 2025 arată că structura de costuri nu este încă echilibrată față de nivelul veniturilor.
- Dependența de un număr redus de clienți mari face ca veniturile să fie concentrate și expuse riscului de renegociere.
- Compania este descrisă de ea însăși ca fiind în stadiu de dezvoltare, cu o echipă de management redusă.
Oportunități
- Dacă NC-1 își atinge capacitatea contractată, veniturile de colocare ar putea crește semnificativ.
- Pipeline-ul mare de proiecte în analiză oferă spațiu pentru extindere, dacă apar clienți și finanțare.
- Extinderea serviciilor cloud în noi regiuni, prin parteneriate cu furnizori terți, ar putea diversifica clienții.
Amenințări
- Un client important a suspendat serviciile, iar discuțiile privind compensațiile și penalitățile nu sunt finalizate.
- Scăderea prețurilor GPU sau apariția unor generații noi de hardware ar putea reduce valoarea echipamentelor închiriate.
- Dacă finanțarea devine mai scumpă, dezvoltarea proiectelor ar putea fi amânată sau redusă.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Veniturile cloud depind de câțiva clienți mari, iar întreruperea unui contract poate afecta rapid rezultatele.
- Nevoi mari de capitalridicat
Operațiunile sunt intensive în capital, iar compania se bazează pe piețele de capital pentru a-și finanța creșterea.
- Întârzieri în construcție și energiemediu
Autorizațiile și accesul la energie pot întârzia punerea în funcțiune a site-urilor, ceea ce ar putea amâna veniturile așteptate.
- Diluare prin finanțaremediu
Obligațiunile convertibile și eventualele emisiuni de acțiuni pot diminua valoarea acțiunilor existente pentru acționari.
- Dependența de parteneri localiscăzut
Dacă un partener local nu își poate îndeplini obligațiile, compania ar putea avea dificultăți în livrarea serviciilor în acea jurisdicție.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru infrastructură AI rămâne puternică, pipeline-ul mare de proiecte ar putea transforma compania într-un furnizor important de capacitate.
- Contractele pe termen lung, precum cel de la NC-1, ar putea oferi venituri mai previzibile decât o parte din piață.
- Modelul integrat și strategia de retrofit ar putea permite o punere în funcțiune mai rapidă decât concurenții care construiesc de la zero.
Ce ar strica teza
- Pierderea operațională din 2025 și dependența de câțiva clienți ar putea face ca rezultatele să rămână volatile.
- Suspendarea serviciilor pentru un client important arată riscul contractelor cloud, care pot fi modificate sau încheiate.
- Nevoile de finanțare și diluarea posibilă ar putea limita rentabilitatea pentru acționari, dacă proiectele întârzie.
De urmărit
- Punerea în funcțiune a primei faze NC-1 și începerea facturării către NscaleQ2 2026
- Rezultatul discuțiilor cu clientul care a suspendat serviciile2026
- Atingerea țintei de capacitate de 70 MW până la finalul lui 2026Q4 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
WhiteFiber își desfășoară activitatea în două segmente legate între ele: colocare și servicii de centre de date, pe de o parte, și servicii cloud bazate pe GPU, pe de altă parte. Modelul integrat înseamnă că aceeași companie asigură atât energia și spațiul, cât și serviciile de calcul, ceea ce, potrivit companiei, poate reduce costurile și termenele de livrare. Compania a fost creată prin transferul activității HPC de la Bit Digital în august 2025, iar în prezent se bazează pe mai multe locații din Quebec, Carolina de Nord și parteneriate externe.
Strategia de dezvoltare se bazează pe retrofit: achiziționarea de clădiri industriale existente cu putere electrică deja disponibilă, în apropierea zonelor metropolitane. Compania susține că astfel termenul de construcție este mult mai scurt decât la proiectele de la zero. Dezvoltarea depinde însă de finanțare, autorizații și de disponibilitatea energiei, iar proiecte precum MTL-2 au fost amânate pentru a păstra capitalul.
Segmente
Servicii cloud GPU
Segmentul cloud oferă acces la clustere de GPU pentru antrenare și inferență AI, pe bază de contracte de utilizare sau de capacitate angajată. Veniturile au fost de 68,8 mn USD în 2025 și reprezintă partea majoritară a afacerii. Riscul de concentrare este ridicat, întrucât un singur client important a intrat în discuții privind încetarea serviciilor.
Piața în context
Piața în care activează WhiteFiber este cea a infrastructurii pentru inteligență artificială, unde cererea de capacitate GPU și de energie pentru centre de date a crescut rapid. Compania își stabilește țintele de capacitate și pipeline-ul de proiecte în funcție de această cerere, care este însă volatilă și depinde de planurile marilor clienți din domeniu.
Concurența se dă pe disponibilitatea energiei, pe viteza de punere în funcțiune și pe accesul la hardware de ultimă generație. Piața este capital-intensivă, iar companiile mai mici pot fi afectate de costul finanțării și de prețul GPU-urilor.
Tendințe
- Cererea pentru calcul AIvânt din spate
Antrenarea și inferența modelelor generative creează o cerere continuă de GPU și de centre de date cu densitate mare de putere. Dacă această cerere rămâne ridicată, compania ar putea valorifica pipeline-ul de proiecte aflate în analiză.
- Costul capitaluluivânt din față
Infrastructura necesită investiții mari, finanțate în parte prin credite și obligațiuni convertibile. Dacă dobânzile rămân ridicate sau piețele se închid, dezvoltarea ar putea încetini.
- Volatilitatea prețului GPUmixt
Valoarea și disponibilitatea GPU-urilor se schimbă rapid odată cu noile generații de hardware. Companiile care închiriază echipamente pot beneficia de prețuri mai bune, dar pot și pierde dacă echipamentele devin rapid depășite.
- Acces la energie și autorizațiivânt din față
Disponibilitatea energiei electrice și obținerea permiselor determină calendarul fiecărui sit. Furnizarea mai rapidă a energiei ar putea accelera veniturile, în timp ce întârzierile le-ar putea amâna.
Poziția concurențială
WhiteFiber se confruntă cu furnizori de cloud AI și operatori de centre de date care au capital mai mare și acces mai ușor la hardware. Avantajul companiei constă în modelul integrat și în capacitatea de a dezvolta rapid site-uri de tip retrofit, însă aceste avantaje depind de execuție.
Pe segmentul de colocare, concurența vine de la operatori de centre de date din aceleași zone metropolitane, care pot oferi capacitate deja construită. Compania încearcă să se diferențieze prin densitate ridicată și prin conectivitate pentru sarcini AI.
- Bit DigitalBTBT
Compania-mamă de la care a fost transferată activitatea HPC și care păstrează roluri de conducere comune în perioada de tranziție.
- Nscale
Client important la NC-1, dar și actor din piața infrastructurii AI, relevant atât ca parte contractuală, cât și ca posibil concurent.
- Cerebras
Client de colocare la MTL-3, care reprezintă un flux de venituri contractat pe cinci ani.
- Operatori de cloud AI și colocare din Europa și America de Nord
Furnizori care oferă servicii comparabile de calcul GPU sau spațiu de centre de date, cu scară mai mare și acces la capital.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- B. Riley keeps WhiteFiber at Buy, $38 target as North Carolina financing nearsYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- WhiteFiber’s Cloud and Colocation Revenue Grew With 6 Million Shares Sold Short. Is This AI Data-Center Bet a Squeeze or a Trap?Yahoo Finance — News · 05 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 10 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 21 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Convocare AGA (proxy)21 oct. 2026
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)26 aug. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent21 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 aug. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / WhiteFiber, Inc. · 26 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / WhiteFiber, Inc. · 12 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.