olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Walker & Dunlop, Inc. WD
Finance Services · SIC 6199 · Verticală: Finance Services (SIC 6199)
Walker & Dunlop este o companie americană de servicii, finanțare și tehnologie pentru imobiliare comerciale, cu accent pe creditarea multifamily prin programele agențiilor federale. În al doilea trimestru din 2026 volumul total de tranzacții a fost de 14,4 miliarde USD, iar portofoliul de servicing a atins 145,8 miliarde USD, ceea ce oferă venituri recurente într-un ciclu al dobânzilor încă volatil.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Walker & Dunlop, Inc. (WD) costa 38,34 USD (+9,01 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld USD, P/E 34,4 pe un EPS diluat de 1,11 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,04 %, beta 0,99, interval pe 52 de săptămâni 31,67–79,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 306,7 mil USD (−3,9 % an/an), profit net de 3,0 mil USD (−91,1 % an/an), EPS diluat 0,09 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 30,89 – 36,96
- peste banda superioară · %B 1,23 · lățimea benzii 17,9 %
- SMA 50 / 200
- 36,68 / 47,49
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / -0,73
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +16,0 % | −2,0 % | +18,0 pp | — |
| 3 luni | −25,4 % | −2,2 % | −23,2 pp | — |
| 6 luni | −27,9 % | +4,3 % | −32,2 pp | — |
| De la început de an | −36,3 % | +10,6 % | −46,8 pp | — |
| 1 an | −52,2 % | +10,5 % | −62,7 pp | −48,5 % |
| 3 ani | −50,1 % | +73,7 % | −123,7 pp | −74,4 % |
| 5 ani | −73,6 % | +61,7 % | −135,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 292,3 mil | 341,5 mil | 237,4 mil | 319,2 mil | 337,7 mil | 340,0 mil | 301,3 mil | 306,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 57,6 mil | 68,1 mil | 57,6 mil | 58,9 mil | 60,0 mil | 62,1 mil | 63,0 mil | 60,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 18,2 mil | 15,9 mil | 15,5 mil | 16,8 mil | 16,5 mil | 16,0 mil | 14,9 mil | 15,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 37,5 mil | 52,1 mil | 5,2 mil | 46,4 mil | 45,9 mil | -18,6 mil | 26,0 mil | 2,1 mil |
| Impozit pe profit | 8,8 mil | 11,0 mil | 2,5 mil | 12,4 mil | 12,5 mil | -5,4 mil | 8,0 mil | -764,0 mii |
| Profit net | 28,8 mil | 44,8 mil | 2,8 mil | 34,0 mil | 33,5 mil | -13,9 mil | 15,9 mil | 3,0 mil |
| EPS diluat | 0,85 | 1,35 ≈ | 0,08 | 0,99 | 0,98 | -0,42 ≈ | 0,46 | 0,09 |
| Flux de numerar operațional | -202,0 mil ≈ | 530,8 mil | -281,1 mil | -238,5 mil ≈ | -948,1 mil ≈ | 803,4 mil | -1,1 mld | 1,2 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 2,0 mil ≈ | 3,9 mil | 3,6 mil | 2,6 mil ≈ | 2,3 mil ≈ | 7,3 mil | 1,9 mil | 600,0 mii ≈ |
| Dividende plătite | 22,1 mil ≈ | 22,4 mil | 22,9 mil | 22,9 mil ≈ | 23,0 mil ≈ | 23,0 mil | 23,6 mil | 23,6 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,4 mil ≈ | 369,0 mii | 8,6 mil | 645,0 mii ≈ | 1,0 mil ≈ | 183,0 mii | 19,1 mil | 298,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 85 din propriul istoric de 39 trimestre (min 7,3, mediană 12,3, max 49,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 725,2 mil | 817,2 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld |
| Venituri an/an | +1,9 % | +12,7 % | +32,6 % | +16,2 % | −0,0 % | −16,2 % | +7,4 % | +9,0 % |
| Profit net | 161,4 mil | 173,4 mil | 246,2 mil | 265,8 mil | 213,8 mil | 107,4 mil | 108,2 mil | 56,2 mil |
| Profit net an/an | −23,5 % | +7,4 % | +42,0 % | +8,0 % | −19,5 % | −49,8 % | +0,8 % | −48,0 % |
| EPS diluat | 4,96 | 5,45 | 7,69 | 8,15 | 6,36 | 3,18 | 3,19 | 1,64 |
| EPS diluat an/an | −23,3 % | +9,9 % | +41,1 % | +6,0 % | −22,0 % | −50,0 % | +0,3 % | −48,6 % |
| netă % | 22,3 % | 21,2 % | 22,7 % | 21,1 % | 17,0 % | 10,2 % | 9,6 % | 4,6 % |
| Flux de numerar liber | 59,4 mil | 422,9 mil | -1,4 mld | 861,2 mil | 1,6 mld | -16,7 mil | 116,4 mil | -680,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 299,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,7 mld USD
- Active totale
- 5,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 3,2 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- -55,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 169,0 mil | 210,3 mil | 235,0 mil | 226,8 mil | 237,5 mil | 238,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,6 mil | 32,8 mil | 49,3 mil | 50,3 mil | 69,7 mil | 64,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 330,3 mil | 352,1 mil | 265,0 mil | 138,2 mil | 131,5 mil | 79,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 84,3 mil | 86,4 mil | 56,0 mil | 35,0 mil | 30,5 mil | 22,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 246,2 mil | 265,8 mil | 213,8 mil | 107,4 mil | 108,2 mil | 56,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 7,69 | 8,15 | 6,36 | 3,18 | 3,19 | 1,64 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 31,1 mil | 31,5 mil | 32,7 mil | 32,9 mil | 33,2 mil | 33,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,44 | 2,00 | 2,40 | 2,52 | 2,60 | 2,68 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- 32,9 mil
- 2024
- 33,2 mil
- 2025
- 33,4 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 321,1 mil | 305,6 mil | 225,9 mil | 328,7 mil | 279,3 mil | 299,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 72,7 mil | 33,9 mil | 42,7 mil | 48,5 mil | 54,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 249,0 mil | 698,6 mil | 959,7 mil | 901,7 mil | 868,7 mil | 868,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,9 mil | 183,9 mil | 198,6 mil | 182,0 mil | 156,9 mil | 141,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 4,7 mld | 5,2 mld | 4,0 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,5 mld | 3,6 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,2 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- 182,0 mil
- 2024
- 156,9 mil
- 2025
- 141,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,4 mld | 870,5 mil | 1,6 mld | -518,0 mii | 129,4 mil | -664,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,0 mil | 9,2 mil | 22,0 mil | 16,2 mil | 13,0 mil | 15,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,4 mld ≈ | 861,2 mil ≈ | 1,6 mld ≈ | -16,7 mil ≈ | 116,4 mil ≈ | -680,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 115,2 mil | -377,6 mil | -133,8 mil | 126,9 mil | -38,1 mil | -77,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,5 mld | -457,7 mil | -1,6 mld | 6,8 mil | -154,7 mil | 758,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 45,4 mil | 64,5 mil | 80,1 mil | 84,8 mil | 88,6 mil | 91,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 45,8 mil | 18,9 mil | 42,4 mil | 20,5 mil | 12,4 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -518,0 mii
- 2024
- 129,4 mil
- 2025
- -664,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 126,9 mil
- 2024
- -38,1 mil
- 2025
- -77,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 6,8 mil
- 2024
- -154,7 mil
- 2025
- 758,1 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
54 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,59 – 47,36 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E5,59 – 23,10 (Mijloc 11,08)7 firme folosite · multiplul median 9,9x · quartile 5,0x – 20,7xATCH, AXP, CPSS, DEFT, JFU, PURR, SOFI
- Dividende actualizate (DDM)35,22 – 47,36 (Mijloc 40,40)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 3,0 % | 75 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -341,6 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,7 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -36,4 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 34,4x | 33 (față de colegi) | 19 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -10,0 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 8,6 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate38/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare19/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Walker & Dunlop, Inc. (WD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld USD în 2025; creștere an/an 9,0 %; marjă netă 3,0 %; ROE 2,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 20,40–35,23 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 25,74 USD, prețul de 38,34 USD lasă un potențial de -32,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -49,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 3,0 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 8,6 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -341,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -0,7 %
- CAGR EPS 3 ani: -36,4 %
- Randament FCF: -10,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Finance Services (SIC 6199) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXPAmerican Express Co | 218,3 mld | 18,3 | 35,9 % | 27,9 % | +6,4 % | −11 % / +91 % |
| COINCoinbase Global, Inc. | 38,5 mld | — | -4,7 % | -12,5 % | +9,4 % | −47 % / +17 % |
| SOFISoFi Technologies, Inc. | 21,7 mld | 35,0 | 7,1 % | 104,3 % | +23,1 % | −44 % / +130 % |
| IRENIREN Limited | 7,8 mld | — | -23,4 % | -99,4 % | +41,1 % | −55 % / +340 % |
| HUTHut 8 Corp. | 6,0 mld | — | -44,3 % | -188,6 % | +44,8 % | +9 % / +415 % |
| BLSHBullish | 3,5 mld | — | -27,3 % | -0,3 % | −2,2 % | −47 % / indisponibil |
| PURRHyperliquid Strategies Inc | 1,9 mld | 3,0 | 32,6 % | 3.229,8 % | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| CLSKCleanSpark, Inc. | 1,7 mld | — | -68,6 % | -130,2 % | +102,2 % | −55 % / +9 % |
| WLTHWealthfront Corporation | 1,7 mld | — | -20,5 % | -19,4 % | +18,2 % | indisponibil / indisponibil |
| BTDRBitdeer Technologies Group | 1,5 mld | — | -196,7 % | -171,3 % | −5,1 % | −51 % / +45 % |
| WDWalker & Dunlop, Inc. | 1,3 mld | 34,4 | 2,2 % | 3,0 % | +9,0 % | −52 % / −50 % |
| AMBRAmber International Holding Limited | 865,0 mil | — | -116,1 % | -88,7 % | −9,0 % | −27 % / −51 % |
| CDChaince Digital Holdings Inc. | 741,4 mil | — | -12,3 % | -182,5 % | +277,9 % | −30 % / +622 % |
| TRONTron Inc. | 664,1 mil | 96,8 | 3,8 % | 135,6 % | +10,0 % | −24 % / −48 % |
| JFU9F Inc. | 536,7 mil | 23,2 | 4,7 % | 125,2 % | +12,2 % | −52 % / −43 % |
| ABTCAmerican Bitcoin Corp. | 516,7 mil | — | -38,5 % | -71,7 % | +158,8 % | −90 % / −99 % |
| ORBSEightco Holdings Inc. | 340,9 mil | — | -157,0 % | -1.260,9 % | −16,8 % | −70 % / −74 % |
| CHADDefi Development Corp. | 310,0 mil | — | -589,3 % | -1.319,5 % | +442,3 % | indisponibil / indisponibil |
| CPSSConsumer Portfolio Services, Inc. | 221,6 mil | 9,9 | 7,5 % | 5,0 % | +10,4 % | +23 % / +7 % |
| DGXXDigi Power X Inc. | 217,0 mil | — | -24,7 % | -114,8 % | −7,6 % | −48 % / +50 % |
| TONXTon Strategy Company | 159,7 mil | — | -75,5 % | -532,8 % | +1.327,8 % | −15 % / −93 % |
| DEFTDefi Technologies Inc. | 152,4 mil | 2,3 | 74,0 % | 62,9 % | +215,5 % | −74 % / indisponibil |
| HSDTSolana Company | 127,0 mil | — | -183,2 % | -1.302,8 % | +1.057,1 % | −49 % / −100 % |
| AGPUAxe Compute Inc | 86,2 mil | — | -1.565,2 % | -7.769,8 % | +47,7 % | +24 % / −85 % |
| MGLDThe Marygold Companies, Inc. | 84,1 mil | — | -20,7 % | -17,3 % | +8,0 % | +93 % / +91 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 21,60 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 38,28 Randament total 3 % · Pe an 3 % | 57,80 Randament total 54 % · Pe an 54 % |
| 3 ani | 18,85 Randament total -45 % · Pe an -18 % | 37,78 Randament total 7 % · Pe an 2 % | 62,93 Randament total 75 % · Pe an 21 % |
| 5 ani | 16,45 Randament total -48 % · Pe an -12 % | 37,29 Randament total 12 % · Pe an 2 % | 68,53 Randament total 98 % · Pe an 15 % |
- P/E la ieșire± 9,45
- Marja netă± 6,61
- Creșterea anuală a veniturilor± 5,71
- Diluare anuală± 0,56
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Walker & Dunlop este o companie americană de servicii, finanțare și tehnologie pentru imobiliare comerciale, cu accent pe creditarea multifamily prin programele agențiilor federale. În al doilea trimestru din 2026 volumul total de tranzacții a fost de 14,4 miliarde USD, iar portofoliul de servicing a atins 145,8 miliarde USD, ceea ce oferă venituri recurente într-un ciclu al dobânzilor încă volatil.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în creditarea multifamily, cu un portofoliu mare de servicing care generează venituri recurente și relații de lungă durată cu agențiile federale 12.
- Platformă integrată de servicii, care combină finanțarea, brokerajul, evaluarea și administrarea investițiilor într-un singur ecosistem de clienți 1.
- Recunoaștere pentru pătrunderea în piața GSE în 2026, ceea ce arată capacitatea de a câștiga cotă chiar și în perioade de volatilitate 3.
Puncte slabe
- Profitabilitatea trimestrială este presată de costurile legate de creditele răscumpărate și de obligațiile de despăgubire, care au afectat rezultatele din trimestrul al doilea din 2026 3.
- Veniturile sunt sensibile la volumul tranzacțiilor și la ciclul dobânzilor, ceea ce face rezultatele trimestriale mai volatile decât cele ale componentei de servicing 2.
- Unele inițiative noi, precum extinderea în alte clase de active și în Europa, funcționează încă aproape de pragul de rentabilitate 2.
Oportunități
- Capacitatea crescută de creditare a GSE-urilor pentru 2026 ar putea aduce volume suplimentare, mai ales dacă compania își menține cota de piață 13.
- Scadențele creditelor din portofoliu creează un flux de clienți care pot fi refinanțați sau care pot cumpăra servicii de consultanță suplimentare 3.
- Extinderea în clase de active precum hotelurile, industria și infrastructura digitală ar putea diversifica sursele de venit 2.
Amenințări
- Modificările politicilor federale privind GSE-urile sau eventuala reformă a sistemului de finanțare a locuințelor ar putea reduce volumul creditelor originate 1.
- Deteriorarea calității creditelor din portofoliul la risc ar putea genera pierderi suplimentare pentru compania care suportă riscul de pierdere 13.
- Concurența din partea băncilor și a altor finanțatori ar putea reduce marjele și comisioanele de servicing 1.
Riscuri
- Modificări ale relației cu GSE-urileridicat
Pierderea statutului de lender aprobat sau schimbări în structura Fannie Mae și Freddie Mac ar putea reduce drastic originările și veniturile din servicing 1.
- Răscumpărări și creditele indemnizateridicat
Obligațiile de răscumpărare și de despăgubire față de agenții ar putea genera costuri suplimentare dacă apar noi cazuri de fraudă sau de subscriere defectuoasă 23.
- Expunerea la pierderi din partajarea risculuimediu
Compania suportă o parte din pierderile creditelor Fannie Mae, iar creșterea incumplimentelor ar putea afecta rezultatele și lichiditatea 1.
- Sensibilitatea la dobânzi și volatilitatemediu
Schimbările bruște ale dobânzilor sau volatilitatea piețelor ar putea reduce activitatea de refinanțare, comprima marjele și afecta valoarea activelor de servicing 1.
- Dependența de un număr mic de parteneriscăzut
Pierderea unor clienți importanți de brokerage sau consolidarea relațiilor de servicing de către parteneri mari ar putea reduce portofoliul administrat 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Cota de piață câștigată la GSE-uri în 2026 și portofoliul mare de servicing sugerează o poziție competitivă solidă, dacă această tendință se menține 3.
- Veniturile recurente din servicing și administrarea activelor pot stabiliza rezultatele chiar și atunci când volumele tranzacționale scad 2.
- Plafoanele de creditare mai mari pentru 2026 ar putea aduce volume suplimentare dacă activitatea pieței multifamily revine 1.
Ce ar strica teza
- Costurile legate de creditele răscumpărate și de fraudele identificate ar putea continua să apese rezultatele trimestriale dacă expunerea nu scade așa cum se estimează 3.
- Profitul net din trimestrul al doilea din 2026 a scăzut sever, ceea ce arată cât de sensibile sunt rezultatele la costurile de credit și la timpul tranzacțiilor 3.
- Schimbările politice privind GSE-urile sau o reformă a finanțării locuințelor ar putea reduce volumul de creditare, cu efecte semnificative asupra veniturilor 1.
De urmărit
- Evoluția expunerii la creditele răscumpărate și a rezervelor de creditQ3 2026
- Cota de piață la GSE și volumul de finanțare al agențiilorQ3 2026
- Dezvoltarea portofoliului de servicing și a rate de rambursare anticipată2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Walker & Dunlop își desfășoară majoritatea activităților prin Walker & Dunlop, LLC și este organizată în trei segmente raportabile: Capital Markets, Servicing & Asset Management și Corporate 1. Compania originează, vinde și administrează credite multifamily și alte produse de finanțare imobiliară comercială prin programele Fannie Mae, Freddie Mac, Ginnie Mae și HUD, păstrând de regulă drepturile de servicing asupra acestor credite 1. Pe lângă aceasta, oferă brokeraj de credite, vânzări de proprietăți, evaluări prin divizia Apprise, cercetare a pieței de locuințe prin Zelman & Associates și servicii de management al investițiilor, inclusiv sindicalizarea creditelor fiscale pentru locuințe cu venituri mici 12.
Modelul de business combină veniturile tranzacționale, legate de volumul de originări și vânzări, cu veniturile recurente din comisioanele de servicing și de administrare a activelor, mai stabile și legate de dimensiunea portofoliului 2. Compania urmărește să transforme activitatea tranzacțională în fluxuri contractuale pe termen lung, fiind apoi mai puțin expusă ciclurilor de piață 2. Programul de tehnologie, inclusiv investițiile în inteligență artificială, are rolul de a susține contactul cu clienții și eficiența operațională 2.
Rezultatele trimestriale sunt influențate și de creditele răscumpărate și de cele pentru care compania are obligații de despăgubire față de agenții; în trimestrul al doilea din 2026, costurile operaționale și de credit legate de aceste credite au fost de 23,2 milioane USD, iar expunerea rămasă a scăzut la 153,8 milioane USD după încheierea trimestrului 3.
Segmente
Servicing & Asset Management
Segmentul Servicing & Asset Management administrează portofoliul de credite și fondurile de credite fiscale pentru locuințe, generând comisioane de servicing și de administrare; veniturile au scăzut cu 5% în trimestrul al doilea din 2026, în principal din cauza momentului recunoașterii câștigurilor din investițiile în asocieri 3.
Piața în context
Piața de finanțare multifamily din SUA depinde de plafoanele de creditare stabilite de regulatorul FHFA pentru Fannie Mae și Freddie Mac; plafonul pentru 2026 a fost stabilit la 88,0 miliarde USD, față de 73,0 miliarde USD în 2025 1. Compania a avut în 2025 o cotă combinată de 11,2% din livrările de credite către Fannie Mae și Freddie Mac 1, iar în 2026 cota anuală a crescut la 14,7% 3.
Activitatea de tranzacționare depinde de dobânzi, de volatilitatea piețelor și de preferințele împrumutaților, factori care pot reduce volumele și marjele dacă ratele rămân ridicate 1. Totuși, condițiile de finanțare par să se îmbunătățească, iar volumul de finanțare a datoriilor în primele șase luni ale anului 2026 a crescut cu 44%, la 24,3 miliarde USD 3.
Tendințe
- Creșterea cotei de piață la GSEvânt din spate
Compania a câștigat cotă la Fannie Mae și Freddie Mac, ceea ce indică o poziție competitivă solidă în creditarea multifamily și sprijină volumele viitoare 3.
- Plafoanele GSE pentru 2026mixt
Majorarea plafoanelor de creditare ale GSE-urilor ar putea deschide spațiu pentru mai multe originări, dar regulile și politicile federale rămân incerte și pot fi modificate 1.
- Creditele răscumpărate și riscurile de creditvânt din față
Portofoliul de credite răscumpărate și cel al defaultărilor din portofoliul la risc au crescut, ceea ce ar putea cere costuri suplimentare dacă situația se deteriorează 3.
- Redresarea curbei randamentelor și a veniturilor din depozitemixt
Venitul net din dobânzi aferent depozitelor de credite a devenit pozitiv în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce sugerează o normalizare a curbei randamentelor, dar rămâne sensibil la evoluția dobânzilor 3.
Poziția concurențială
Compania concurează pe piața creditării multifamily și a finanțării imobiliare comerciale cu alte instituții care oferă servicii similare, iar prețurile și comisioanele pentru servicing pot fi presate de concurenți dispuși să ofere condiții mai ieftine 1. Avantajul său vine din relațiile lungi cu agențiile și din scara portofoliului de servicing 12.
Pe segmentul de brokeraj și investment management, concurența vine de la bănci, companii de asigurări de viață și alte case de investiții care finanțează direct tranzacțiile; compania își extinde capacitățile în alte clase de active și în Europa pentru a se diferenția 2.
- Fannie Mae și Freddie Mac (programe DUS și Optigo)
Agențiile sunt și clienți, și parteneri esențiali; competiția se manifestă prin cota de piață a celorlalți lenderi aprobați.
- Bănci și companii de asigurări de viață
Acestea finanțează direct creditele brokerate și pot oferi condiții concurente pentru servicing și originare.
- Alți furnizori de servicing comercial
Concurența pe portofoliile de servicing poate reduce comisioanele, mai ales pentru credite fără protecție la rambursare anticipată 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent30 oct. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent15 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)01 apr. 2026
- Raport curent10 mar. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Walker & Dunlop, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Walker & Dunlop, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Walker & Dunlop, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.