olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AVAX One Technology Ltd. AVX

Finance Services · SIC 6199 · Verticală: Finance Services (SIC 6199)

4,72USD+4,89 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

AVAX One Technology Ltd. (AVX) este o companie care combină o trezorerie digitală bazată pe tokenul AVAX, minerit de Bitcoin și, din 2026, dezvoltarea de centre de date pentru calcul AI. Compania a finalizat în noiembrie 2025 o ofertă de plasament privat de 219,1 milioane USD, ceea ce i-a oferit baza financiară pentru strategia sa actuală, iar în trimestrul trei din 2026 a redus semnificativ datoriile convertibile.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea AVAX One Technology Ltd. (AVX) costa 4,72 USD (+4,89 % într-o zi), cu capitalizare 34,9 mil USD, beta 1,70, interval pe 52 de săptămâni 2,90–33,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,8 mil USD (+523,2 % an/an), profit net de -35,1 mil USD, EPS diluat -4,41 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
34,9 mil USD
acțiuni la 12 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -10,70 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-226,69 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,70
Volatilitate (1 an) 128 %
Interval 52 săpt.
2,9033,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,9
neutru
Bollinger (20, 2)
3,92 – 5,23
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,61 · lățimea benzii 28,7 %
SMA 50 / 200
4,59 / 6,21
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,09 / -0,09
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−25,3 %−2,0 %−23,3 pp—
3 luni+50,3 %−2,2 %+52,5 pp—
6 luni−28,5 %+4,3 %−32,8 pp—
De la început de an−74,0 %+10,6 %−84,5 pp—
1 an−83,9 %+10,5 %−94,4 pp−46,9 %
3 ani−100,0 %+73,7 %−173,6 pp−45,5 %
5 ani−100,0 %+61,7 %−161,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−91,4 %
05 nov. 2025 → 31 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
24 mar. 2022 → 31 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−91,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
2,8 mil USD
+523,2 % an/an
Profit net
-35,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-4,41
indisponibil an/an
netă / operațională
-1.247,0 % / -1.185,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri0 ≈-14,7 mii273,0 mii452,0 mii525,9 mii1,1 mil2,5 mil2,8 mil
Costul vânzărilor461 ≈54,9 mii265,4 mii—————
Profit brut-461 ≈-28,4 mii79,0 mii—————
Cercetare și dezvoltare54,0 mii17,2 mii233,2 mii—————
Cheltuieli generale și de vânzare——1,3 mil1,2 mil——2,3 mil2,2 mil
Profit operațional-5,5 mil-2,1 mil-1,8 mil-1,4 mil-2,6 mil-15,7 mil-44,6 mil-33,4 mil
Amortizare și depreciere163,5 mii156,8 mii260,0 mii334,0 mii311,1 mii329,9 mii253,0 mii284,0 mii
Profit net-5,8 mil-2,9 mil-145,0 mii-8,1 mil-8,4 mil-16,6 mil-46,4 mil-35,1 mil
EPS diluat-57,19-14,66 ≈-10,57-335,88-5,55-0,26 ≈-0,48-4,41
Flux de numerar operațional-1,2 mil ≈-1,8 mil-2,2 mil-884,0 mii ≈-2,4 mil ≈-9,0 mil-1,3 mil-3,7 mil ≈
Investiții (capex)——————2,5 mil0 ≈
Răscumpărări de acțiuni——————3,0 mil806,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2020202120222023⚠ 20242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil16,3 mii26,6 mii2,3 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—+8.709,3 %
Profit net-3,2 mil-6,6 mil-12,9 mil-11,7 mil-16,3 mil-33,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibil
EPS diluatindisponibil-0,66-35,60-1.011,05-199,51-2,15
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil-72.066,9 %-61.248,0 %-1.418,1 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2024: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
22,1 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
187,0 mil USD
Active totale
195,0 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,19x
ROE
-34,4 %
ROA
-32,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
16,3 mii
2024
26,6 mii
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
13,6 mii
2024
89,1 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 07 apr. 2025verificat

Profit brut
2023
2,7 mii
2024
-21,2 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 07 apr. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
6,6 mii
2024
75,3 mii
2025
18,8 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-11,2 mil
2024
-10,1 mil
2025
-21,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
679,8 mii
2024
650,2 mii
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-10,5 mil ≈
2024
-9,4 mil ≈
2025
-20,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-11,7 mil
2024
-16,3 mil
2025
-33,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-11,7 mil
2024
-16,3 mil
2025
-33,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1.011,05
2024
-199,51
2025
-2,15

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
11,6 mii
2024
91,0 mii
2025
16,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,9 mil
2024
489,9 mii
2025
22,1 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 03 aug. 2021verificat

Stocuri
2023
38,9 mii
2024
6,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 14 aug. 2025verificat

Active curente
2023
4,2 mil
2024
1,3 mil
2025
33,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
11,8 mii
2024
808,9 mii
2025
4,2 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
294,9 mii
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
12,7 mil
2024
7,8 mil
2025
409,0 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Active totale
2023
17,4 mil
2024
10,8 mil
2025
195,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,1 mil
2024
597,1 mii
2025
545,0 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
11,5 mil
2024
1,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 07 apr. 2025verificat

Datorii curente
2023
6,0 mil
2024
4,3 mil
2025
8,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
8,8 mil
2024
4,7 mil
2025
8,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
8,6 mil †
2024
6,1 mil †
2025
187,0 mil †

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-6,5 mil
2024
-5,3 mil
2025
-14,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-225,0 mii
2024
-1,9 mil
2025
-115,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
8,3 mil
2024
3,6 mil
2025
151,7 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
258,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8.709,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-1.369,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-1.386,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-1.533,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-189,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-153,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-16,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
34,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-226,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
5,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,72 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 34,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
34,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-189,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-1.533,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8.709,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 12 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 648derivat 46

Scorul pe grupe

13 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Finance Services (SIC 6199)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-1.533,9 %6 (față de colegi)50 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,7 %11 (pe interval fix)50 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial6/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial11/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AVAX ONE TECHNOLOGY LTD. (AVX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,3 mil USD în 2025; creștere an/an 8 709,3 %; marjă netă -1 533,9 %; ROE -189,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -1 533,9 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Finance Services (SIC 6199) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 23,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
5,0x
mediana verticalei 3,8x
peste mediană (+30,7 %)
P/B
0,3x
mediana verticalei 1,8x
sub mediană (−81,9 %)
ROE
-189,6 %
mediana verticalei -17,4 %
sub mediană
Marja netă
-1.533,9 %
mediana verticalei -99,7 %
sub mediană
Marja EBIT
-1.386,4 %
mediana verticalei -116,6 %
sub mediană
Venituri an/an
8.709,3 %
mediana verticalei 16,4 %
peste mediană (+52.900,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AXPAmerican Express Co218,3 mld18,335,9 %27,9 %+6,4 %−11 % / +91 %
ARBKArgo Blockchain PLC45,2 mld——-117,2 %−7,0 %−97 % / −99 %
COINCoinbase Global, Inc.38,5 mld—-4,7 %-12,5 %+9,4 %−47 % / +17 %
SOFISoFi Technologies, Inc.21,7 mld35,07,1 %104,3 %+23,1 %−44 % / +130 %
MARAMara Holdings, Inc.2,7 mld—-107,2 %-430,2 %+38,2 %−42 % / −43 %
UPSTUpstart Holdings, Inc.2,3 mld39,98,0 %4,9 %+64,0 %−48 % / −13 %
PURRHyperliquid Strategies Inc1,9 mld3,032,6 %3.229,8 %indisponibilindisponibil / indisponibil
CLSKCleanSpark, Inc.1,7 mld—-68,6 %-130,2 %+102,2 %−55 % / +9 %
BTDRBitdeer Technologies Group1,5 mld—-196,7 %-171,3 %−5,1 %−51 % / +45 %
RHLDResolute Holdings Management, Inc.1,0 mld24,1—4,2 %+9,9 %−26 % / indisponibil
CDChaince Digital Holdings Inc.741,4 mil—-12,3 %-182,5 %+277,9 %−30 % / +622 %
GDOTGreen Dot Corp727,1 mil—-2,8 %-1,1 %+20,7 %+2 % / +59 %
TRONTron Inc.664,1 mil96,83,8 %135,6 %+10,0 %−24 % / −48 %
JFU9F Inc.536,7 mil23,24,7 %125,2 %+12,2 %−52 % / −43 %
BTBTBit Digital, Inc.300,9 mil—-56,7 %-237,2 %+5,1 %−65 % / −68 %
CANGCango Inc.272,7 mil—-130,8 %-90,4 %+524,3 %−92 % / −76 %
BGINBgin Blockchain Limited203,6 mil—-134,0 %-262,6 %−77,7 %−38 % / indisponibil
CNTNCanton Strategic Holdings, Inc.172,1 mil—-43,1 %—indisponibil−17 % / −83 %
USBCUsbc, Inc.166,5 mil—-414,1 %—−100,0 %−47 % / −97 %
SNFCASecurity National Financial Corporation166,1 mil6,59,0 %11,1 %+3,0 %+15 % / +37 %
TONXTon Strategy Company159,7 mil—-75,5 %-532,8 %+1.327,8 %−15 % / −93 %
BMHLBluemount Holdings Limited79,0 mil61.098,226,2 %18,8 %indisponibil−8 % / indisponibil
UPXIUpexi, Inc.62,9 mil—-1.356,3 %-984,3 %+58,1 %−73 % / −95 %
SGRXSangrix Inc.40,8 mil—-300,3 %-36.190,3 %−98,6 %−99 % / −100 %
AVXAvax One Technology Ltd.34,9 mil—-189,6 %-1.533,9 %+8.709,3 %−84 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AVX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    AVAX One Technology Ltd. (AVX) este o companie care combină o trezorerie digitală bazată pe tokenul AVAX, minerit de Bitcoin și, din 2026, dezvoltarea de centre de date pentru calcul AI. Compania a finalizat în noiembrie 2025 o ofertă de plasament privat de 219,1 milioane USD, ceea ce i-a oferit baza financiară pentru strategia sa actuală, iar în trimestrul trei din 2026 a redus semnificativ datoriile convertibile.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania deține o trezorerie digitală semnificativă și combină active digitale cu infrastructură fizică de minerit, ceea ce îi oferă o sursă de venit independentă.
    • Validatorul propriu lansat în 2026 oferă control operațional și un flux de venituri legat direct de protocol.
    • Reducerea substanțială a datoriilor convertibile în trimestrul trei din 2026 a întărit structura de capital.

    Puncte slabe

    • Compania nu este încă profitabilă, iar pierderile din operațiunile continue au rămas semnificative în fiscal 2025.
    • Dependența de un singur activ digital face compania sensibilă la evenimente specifice rețelei Avalanche.
    • Schimbările frecvente de conducere și plecarea directorului executiv au creat incertitudine în guvernanță.

    Oportunități

    • Dezvoltarea unui centru de date pentru calcul AI ar putea diversifica veniturile dacă proiectul se concretizează.
    • Extinderea operațiunilor pe ecosistemul Avalanche ar putea genera achiziții de afaceri cu fluxuri pozitive de numerar.
    • Creșterea capacității de minerit din Alberta ar putea spori veniturile din Bitcoin.

    Amenințări

    • Volatilitatea accentuată a prețului AVAX ar putea genera pierderi contabile și presiune asupra valorii acțiunilor.
    • Reglementările incerte privind activele digitale ar putea limita activitatea sau lichiditatea.
    • Riscul de a fi considerată societate de investiții ar putea face mai dificilă continuarea anumitor activități.

    Riscuri

    • Dependența de prețul AVAXridicat

      Valoarea acțiunilor poate fi legată de prețul AVAX, iar scăderi ale acestuia ar putea produce pierderi contabile importante 1.

    • Necesitatea finanțării suplimentareridicat

      Compania anticipează nevoia de capital suplimentar, iar condițiile de finanțare ar putea fi nefavorabile sau indisponibile 1.

    • Conformitatea la bursămediu

      Compania a primit o notificare privind prețul minim al acțiunii, rezolvată ulterior, ceea ce arată vulnerabilitatea la cerințele de listare 2.

    • Tranziția conduceriimediu

      Plecarea directorului executiv și numirea unui interimar ar putea afecta continuitatea strategiei 2.

    • Riscul de reglementaremediu

      Interpretarea legilor privind valorile mobiliare ar putea afecta statutul activelor digitale deținute 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă tokenul AVAX își recapătă valoarea, trezoreria digitală ar putea genera câștiguri substanțiale pentru acționari.
    • Infrastructura proprie de minerit și validare ar putea aduce venituri recurente, independente de evoluția pieței.
    • Reducerea datoriilor convertibile ar putea face compania mai atractivă pentru investitorii instituționali.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete persistente ar putea continua dacă veniturile nu cresc suficient de rapid.
    • Dependența de un singur activ digital ar putea amplifica efectele unei corecții de piață.
    • Diluarea acționarilor prin conversii și finanțări viitoare ar putea reduce valoarea pe acțiune.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din minerit și stakingQ4 2026
    • Progresul proiectului de centru de date din Alberta2027
    • Numirea unui director executiv permanent2027
    • Evoluția pierderilor nete și a valorii activelor digitalenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania a fost înființată sub numele AgriForce Growing Systems, Ltd. și și-a schimbat denumirea în AVAX One Technology Ltd. în noiembrie 2025, odată cu concentrarea pe o strategie de active digitale bazată pe tokenul AVAX 1. Până la 31 decembrie 2025 deținea 9.377.474 de tokenuri AVAX 1, iar până la 30 iunie 2026 și-a completat activitatea cu operațiuni de validare proprii și cu minerit de Bitcoin în Alberta, Canada și Ohio 12. Pentru fiscal 2025, veniturile totale au fost de 2.340.811 USD, iar pierderea netă din operațiunile continue de 31.994.535 USD 1, ceea ce arată că afacerea este încă în fază incipientă.

    Compania a fost înființată sub numele AgriForce Growing Systems, Ltd. și și-a schimbat denumirea în AVAX One Technology Ltd. în noiembrie 2025, odată cu concentrarea pe o strategie de active digitale bazată pe tokenul AVAX 1. Până la 31 decembrie 2025 deținea 9.377.474 de tokenuri AVAX 1, iar până la 30 iunie 2026 și-a completat activitatea cu operațiuni de validare proprii și cu minerit de Bitcoin în Alberta, Canada și Ohio 12. Pentru fiscal 2025, veniturile totale au fost de 2.340.811 USD, iar pierderea netă din operațiunile continue de 31.994.535 USD 1, ceea ce arată că afacerea este încă în fază incipientă.

    Compania a fost înființată sub numele AgriForce Growing Systems, Ltd. și și-a schimbat denumirea în AVAX One Technology Ltd. în noiembrie 2025, odată cu concentrarea pe o strategie de active digitale bazată pe tokenul AVAX 1. Până la 31 decembrie 2025 deținea 9.377.474 de tokenuri AVAX 1, iar până la 30 iunie 2026 și-a completat activitatea cu operațiuni de validare proprii și cu minerit de Bitcoin în Alberta, Canada și Ohio 12. Pentru fiscal 2025, veniturile totale au fost de 2.340.811 USD, iar pierderea netă din operațiunile continue de 31.994.535 USD 1, ceea ce arată că afacerea este încă în fază incipientă.

    Segmente

    Trezorerie digitală AVAX și staking

    Segmentul principal se bazează pe acumularea tokenului AVAX și pe generarea de venituri din staking și din delegarea către noduri validatoare; veniturile din protocolul Avalanche au fost de 607.605 USD în fiscal 2025 1.

    Minerit de Bitcoin

    Compania operează facilități de minerit de Bitcoin în Alberta și Ohio, iar veniturile din această activitate au fost de 1.732.675 USD în fiscal 2025 1; extinderea cu 220 de echipamente a crescut capacitatea în Alberta cu aproximativ 33% 2.

    Centre de date

    Compania evaluează amplasamente pentru un centru de date modular de 10 MW, capabil de sarcini AI și HPC, în Alberta 2; proiectul este încă în fază de planificare și nu generează venituri.

    Piața în context

    Piața în care activează compania este cea a activelor digitale și a infrastructurii blockchain, unde peste 172 de companii listate publice au adăugat criptoactive în bilanț între 2020 și 2025 2. Mulți dintre acești concurenți funcționau ca vehicule pasive de trezorerie, în timp ce AVAX One își propune să genereze fluxuri de numerar prin infrastructură proprie 2.

    Piața în care activează compania este cea a activelor digitale și a infrastructurii blockchain, unde peste 172 de companii listate publice au adăugat criptoactive în bilanț între 2020 și 2025 2. Mulți dintre acești concurenți funcționau ca vehicule pasive de trezorerie, în timp ce AVAX One își propune să genereze fluxuri de numerar prin infrastructură proprie 2.

    Tendințe

    • Volatilitatea prețului AVAXvânt din față

      Prețul AVAX a fost extrem de volatil, iar în 2025 a oscilat între 11,43 și 44,00 USD; o scădere a valorii tokenului ar putea genera pierderi contabile semnificative 1.

    • Cerere pentru calcul AI și HPCvânt din spate

      Cererea accelerată pentru capacitate AI și de calcul de înaltă performanță ar putea susține proiectul de centru de date, dacă acesta reușește să obțină energie și finanțare.

    • Reglementarea activelor digitalemixt

      Interpretarea incertă a legilor privind valorile mobiliare și activele digitale ar putea afecta lichiditatea și valoarea AVAX, precum și regimul aplicabil companiei 1.

    • Consolidarea bilanțuluivânt din spate

      Conversiile de obligațiuni și reducerea datoriei ar putea îmbunătăți flexibilitatea financiară, dacă tendința se menține în trimestrele următoare 3.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alte entități care dețin active digitale sau activează în minerit și în centre de date, unele cu resurse de capital mai mari, ceea ce le-ar putea permite să reacționeze mai rapid la oportunități 1.

    Compania concurează cu alte entități care dețin active digitale sau activează în minerit și în centre de date, unele cu resurse de capital mai mari, ceea ce le-ar putea permite să reacționeze mai rapid la oportunități 1.

    • Companii de trezorerie digitală listate în SUA

      Entitățile care au adăugat criptoactive în bilanț între 2020 și 2025 și concurează pentru capital și investitori 2.

    • Operatori de minerit de Bitcoin

      Firme care produc Bitcoin prin minerit și concurează pe costul energiei și pe capacitatea de calcul 1.

    • Furnizori de centre de date AI

      Operatori care oferă capacitate HPC și AI, un segment în expansiune în care compania intră prin proiectul său din Alberta 2.

    • Alte entități din ecosistemul Avalanche

      Validatori și furnizori de servicii de staking care concurează pentru delegări de AVAX 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent07 oct. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent01 oct. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent19 aug. 2026
      Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent17 aug. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial13 aug. 2026
    • Raport curent05 aug. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent09 iul. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent06 iul. 2026
      Item 3.02 · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AVAX One Technology Ltd. · 31 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AVAX One Technology Ltd. · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AVAX One Technology Ltd. · 07 oct. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.