olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
BGIN BLOCKCHAIN Ltd BGIN
Finance Services · SIC 6199 · Verticală: Finance Services (SIC 6199)
BGIN BLOCKCHAIN Ltd proiectează și vinde mașini ASIC pentru minarea criptomonedelor și operează mine și servicii de găzduire în Statele Unite, Hong Kong și Singapore. În ultimul an raportat, veniturile au scăzut abrupt, iar compania a trecut de la profit la pierdere, pe fondul scăderii prețului KAS și al reducerii vânzărilor de echipamente. Cifra de afaceri din 2025 a fost de 67.4 milioane USD, cu o pierdere netă de 177.0 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea BGIN BLOCKCHAIN Ltd (BGIN) costa 1,55 USD (−13,89 % într-o zi), cu capitalizare 175,4 mil USD, randament al dividendului 2,31 %, beta 1,66, interval pe 52 de săptămâni 1,55–4,09 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,57 – 2,16
- sub banda inferioară · %B -0,04 · lățimea benzii 31,2 %
- SMA 50 / 200
- 1,96 / 2,51
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,09 / -0,07
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −30,2 % | −5,9 % | −24,2 pp | — |
| 3 luni | −10,6 % | −4,6 % | −6,0 pp | — |
| 6 luni | −60,7 % | +0,2 % | −60,9 pp | — |
| De la început de an | −38,2 % | +7,4 % | −45,7 pp | — |
| 1 an | −60,5 % | +8,2 % | −68,7 pp | −54,5 % |
| 3 ani | indisponibil | +68,4 % | indisponibil | −72,6 % |
| 5 ani | indisponibil | +56,5 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 257,3 mil | 302,3 mil | 67,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +17,5 % | −77,7 % |
| Profit net | 139,8 mil | 66,1 mil | -177,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −52,7 % | −367,5 % |
| EPS diluat | 1,30 | 0,61 | -1,62 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −53,1 % | −365,6 % |
| netă % | 54,3 % | 21,9 % | -262,6 % |
| Flux de numerar liber | -38,0 mil | -212,3 mil | -171,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 26,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 54,7 mil USD
- Active totale
- 92,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,68x
- ROE
- -133,6 %
- ROA
- -97,3 %
- Marja FCF
- -253,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 257,3 mil | 302,3 mil | 67,4 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 58,1 mil | 174,6 mil | 143,0 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 199,2 mil | 127,7 mil | -75,6 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 10,1 mil | 16,4 mil | 20,2 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 173,7 mil | 81,6 mil | -176,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 173,6 mil | 80,8 mil | -174,6 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 33,8 mil | 14,6 mil | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Profit net | 139,8 mil | 66,1 mil | -177,0 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,30 | 0,61 | -1,62 | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 107,8 mil | 107,8 mil | 109,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,04 | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026derivat |
- 2023
- 107,8 mil
- 2024
- 107,8 mil
- 2025
- 109,1 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 46,7 mil | 114,8 mil | 26,3 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | 9,5 mii | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Stocuri | — | 12,5 mil | 7,8 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Active curente | — | 194,7 mil | 63,9 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 71,7 mil | 27,3 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Active totale | — | 270,8 mil | 92,8 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 7,2 mil | 3,3 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 60,6 mil | 38,0 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 60,7 mil | 38,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 148,9 mil | 210,1 mil | 54,7 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | 113,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
- 2023
- —
- 2024
- —
- 2025
- 113,1 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -31,3 mil | -199,3 mil | -166,9 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 6,7 mil | 13,0 mil | 4,2 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -38,0 mil ≈ | -212,3 mil ≈ | -171,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 77,7 mil | 268,0 mil | 55,5 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -361,6 mii | -538,7 mii | 22,8 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -31,3 mil
- 2024
- -199,3 mil
- 2025
- -166,9 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
- 2023
- 77,7 mil
- 2024
- 268,0 mil
- 2025
- 55,5 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
- 2023
- -361,6 mii
- 2024
- -538,7 mii
- 2025
- 22,8 mil
SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 175,4 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,47 – 0,63 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)0,47 – 0,63 (Mijloc 0,54)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -262,6 % | 30 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 73 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -97,6 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,3 % | 33 (pe interval fix) | 25 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial73/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial30/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial33/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BGIN BLOCKCHAIN LIMITED (BGIN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 67,4 mil USD în 2025; creștere an/an -77,7 %; marjă netă -262,6 %; ROE -134,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,47–0,63 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,54 USD, prețul de 1,55 USD lasă un potențial de -65,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -187,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,7x
Ce o infirmă
- Marja netă: -262,6 %
- Randament FCF: -97,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Finance Services (SIC 6199) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXPAmerican Express Co | 217,9 mld | 18,3 | 35,9 % | 27,9 % | +6,4 % | −11 % / +90 % |
| BMNPBitmine Immersion Technologies, Inc. | 58,4 mld | — | -150,9 % | -14.306,6 % | +84,1 % | indisponibil / indisponibil |
| ARBKArgo Blockchain PLC | 44,4 mld | — | — | -117,2 % | −7,0 % | −97 % / −99 % |
| COINCoinbase Global, Inc. | 36,2 mld | — | -4,7 % | -12,5 % | +9,4 % | −50 % / +10 % |
| SOFISoFi Technologies, Inc. | 20,8 mld | 29,2 | 7,4 % | 119,6 % | +23,1 % | −46 % / +120 % |
| IRENIREN Limited | 6,4 mld | — | -33,8 % | -194,4 % | +41,1 % | −62 % / +265 % |
| HUTHut 8 Corp. | 5,5 mld | — | -34,5 % | -169,8 % | +44,8 % | +2 % / +384 % |
| KLARKlarna Group plc | 5,1 mld | — | -11,9 % | -7,8 % | +24,8 % | −57 % / indisponibil |
| BLSHBullish | 3,1 mld | — | -27,3 % | -0,3 % | −2,2 % | −53 % / indisponibil |
| WDWalker & Dunlop, Inc. | 1,4 mld | — | -1,9 % | -2,6 % | +9,0 % | −38 % / −53 % |
| QFINQfin Holdings, Inc. | 1,3 mld | 1,7 | 25,3 % | 31,1 % | +16,8 % | −72 % / −65 % |
| RHLDResolute Holdings Management, Inc. | 1,0 mld | 23,9 | — | 4,2 % | +9,9 % | −27 % / indisponibil |
| GDOTGreen Dot Corp | 708,9 mil | — | -2,8 % | -1,1 % | +20,7 % | −1 % / +55 % |
| HTTHigh Templar Tech Ltd | 563,7 mil | 5,6 | 6,3 % | 1.729,9 % | −80,2 % | −64 % / +9 % |
| OPRTOportun Financial Corporation | 534,5 mil | 15,7 | 9,1 % | 3,9 % | −4,5 % | +124 % / +346 % |
| ORBSEightco Holdings Inc. | 308,9 mil | — | -157,0 % | -1.260,9 % | −16,8 % | −73 % / −77 % |
| WYFIWhitefiber, Inc. | 303,0 mil | — | -13,7 % | -46,9 % | +66,2 % | −64 % / indisponibil |
| BTBTBit Digital, Inc. | 254,6 mil | — | -56,7 % | -237,2 % | +5,1 % | −70 % / −73 % |
| CPSSConsumer Portfolio Services, Inc. | 215,9 mil | 9,7 | 7,5 % | 5,0 % | +10,4 % | +19 % / +4 % |
| CANGCango Inc. | 204,3 mil | — | -130,8 % | -90,4 % | +524,3 % | −94 % / −82 % |
| DGXXDigi Power X Inc. | 192,6 mil | — | -24,7 % | -114,8 % | −7,6 % | −53 % / +33 % |
| BNCBNB Standard Corporation | 188,2 mil | — | — | — | −59,4 % | −37 % / −29 % |
| BKKTBakkt, Inc. | 187,9 mil | — | -15,9 % | -1,3 % | −32,1 % | −74 % / −89 % |
| ZSQRZ Squared Inc. | 177,6 mil | — | -25,9 % | -642,0 % | indisponibil | −82 % / −86 % |
| BGINBgin Blockchain Limited | 175,4 mil | — | -134,0 % | -262,6 % | −77,7 % | −60 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BGIN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (25 sept. 2026), 6-K (15 sept. 2026), 6-K (05 iun. 2026), 6-K (26 mai 2026).
Pe scurt
BGIN BLOCKCHAIN Ltd proiectează și vinde mașini ASIC pentru minarea criptomonedelor și operează mine și servicii de găzduire în Statele Unite, Hong Kong și Singapore. În ultimul an raportat, veniturile au scăzut abrupt, iar compania a trecut de la profit la pierdere, pe fondul scăderii prețului KAS și al reducerii vânzărilor de echipamente 1. Cifra de afaceri din 2025 a fost de 67.4 milioane USD, cu o pierdere netă de 177.0 milioane USD 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are capacitate proprie de cercetare și dezvoltare a cipurilor ASIC și a software-ului de management al minării, ceea ce îi permite să ajusteze operațiunile zilnic 1.
- Portofoliul de mașini proiectate intern este diversificat pe mai multe monede, iar compania a dezvoltat și un prototip pentru minarea Bitcoin 1.
- Operațiunile în SUA oferă un mediu de reglementare pe care compania îl consideră mai previzibil decât cel din China 1.
Puncte slabe
- Veniturile s-au prăbușit în 2025, iar compania a trecut de la profit la pierdere netă mare, ceea ce arată o dependență de prețul monedelor minate 1.
- Majoritatea mașinilor erau nefuncționale la finalul anului 2025, ceea ce înseamnă capacitate neutilizată și costuri de depozitare 1.
- Compania depinde de KAS și de câteva monede, iar cu cât dependența este mai mare, cu atât impactul volatilității este mai sever 1.
Oportunități
- Dacă investițiile în ferme proprii continuă, costul energiei ar putea scădea pe termen lung și ar putea îmbunătăți marjele 1.
- Dezvoltarea mașinilor pentru Bitcoin ar putea deschide o piață mai mare, dacă prototipul ajunge la producție 1.
- Reducerea capacității nefuncționale ar putea elibera capital, dacă mașinile sunt vândute sau puse în funcțiune 1.
Amenințări
- Scăderea prețurilor criptomonedelor ar putea reduce randamentul minării și cererea pentru mașini noi 1.
- Tarifele vamale aplicate importurilor din Asia ar putea crește costurile și perturba aprovizionarea 1.
- Riscurile legate de Hong Kong și de China, inclusiv intervenția autorităților și incertitudinea legală, ar putea afecta operațiunile și valoarea acțiunilor 1.
Riscuri
- Dependența de prețul KASridicat
Operațiunile companiei depind în mare măsură de stabilitatea și popularitatea monedelor KAS și ALEO, iar o scădere prelungită ar putea afecta grav veniturile 1.
- Pierdere netă și cheltuieli mariridicat
Pierderea netă din 2025 a fost cauzată în parte de depreciere și de creșterea cheltuielilor operaționale, iar dacă tendința continuă, compania ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară 1.
- Risc de reglementare în Hong Kong și Chinaridicat
Guvernul chinez poate interveni în operațiunile companiilor offshore, iar schimbările rapide de reglementare ar putea limita capacitatea companiei de a muta fonduri sau de a oferi titluri investitorilor 1.
- Tarife vamale și lanț de aprovizionaremediu
Mașinile importate din Asia în SUA pot fi supuse tarifelor suplimentare, care ar putea afecta costurile și marjele 1.
- Volatilitatea criptomonedelormediu
Prețurile criptomonedelor sunt volatile, iar falimentele din piață, precum cel al FTX, au afectat deja operațiunile companiei, deci un eveniment similar ar putea repeta impactul 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețul KAS și cererea pentru mașini revin, compania ar putea reveni rapid la nivelurile anterioare de venit, având deja o bază de echipamente proprii 1.
- Capacitatea de cercetare și dezvoltare și prototipul pentru Bitcoin ar putea deschide noi segmente de piață dacă sunt puse în producție 1.
- Investițiile în ferme proprii în SUA ar putea reduce costul energiei pe termen lung, îmbunătățind marjele operaționale 1.
Ce ar strica teza
- Dacă prețul KAS rămâne la nivelurile scăzute din 2025, presiunea asupra marjelor și a vânzărilor ar putea continua mult timp 1.
- Majoritatea mașinilor erau nefuncționale la sfârșitul anului, ceea ce ar putea însemna costuri de depozitare și depreciere continuă 1.
- Riscurile legate de structura de acționariat cu drepturi de vot diferite și de intervenția autorităților din Hong Kong ar putea limita influența investitorilor minoritari 1.
De urmărit
- Evoluția prețului KAS și a volumului de mașini vândute2026
- Stadiul închiderii afacerii cu pool-uri de minare2026
- Efectul tarifelor vamale asupra costurilor de achiziție a mașinilor2026
- Punerea în funcțiune a mașinilor nefuncționale și eventuala finalizare a prototipului pentru Bitcoinnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (25 sept. 2026), 6-K (15 sept. 2026), 6-K (05 iun. 2026), 6-K (26 mai 2026).
Afacerea
Prin filialele operaționale, BGIN se prezintă ca o companie de tehnologie a activelor digitale cu tehnologii proprietare de minare a criptomonedelor, fondată ca operațiune de minare în 2019 1. Compania își concepe propriile mașini cu cipuri ASIC, pe care le vinde sub brandul «ICERIVER», și își exploatează capacitatea de minare prin propriile ferme din Nebraska 1. Vânzările de echipamente au reprezentat 22.63% din veniturile totale în 2025, față de 63.57% în 2024, ceea ce arată o dependență tot mai mică de vânzarea de mașini 1.
Activitatea de minare propriu-zisă și serviciile conexe se bazează pe software-ul propriu de management al mașinilor, care monitorizează zilnic rezultatele și ajustează raportul de criptomonede minate 1. Compania a oferit servicii de pool de minare din 2023 și de găzduire a mașinilor clienților din 2023, dar în 2025 a decis să închidă treptat afacerea cu pool-uri, pe care o considera sub țintele financiare 1. La 31 decembrie 2025, 70.088 de mașini nu funcționau și erau depozitate, ceea ce indică un surplus important de capacitate 1.
Structura juridică include o societate-mamă în Insulele Cayman și subsidiare în Singapore, Hong Kong și SUA, iar sediul principal este la Singapore 1. Acționarii au două clase de acțiuni, cu drepturi de vot diferite, iar directorul executiv deține controlul asupra votului la adunările generale 1. Această structură este importantă pentru investitori, deoarece limitează influența acționarilor care nu dețin acțiuni de clasa B 1.
Segmente
Minare și găzduire
Minarea propriu-zisă și serviciile de găzduire pentru clienți sunt operate din ferme din Nebraska, unde compania menține și mașini care nu funcționează 1. Costurile cu energia electrică au crescut în 2025 pe fondul unei utilizări mai mari a mașinilor și al găzduirii unei părți mai mari la furnizori terți, ceea ce a comprimat marjele 1.
Piața în context
Piața minării criptomonedelor depinde în mare măsură de prețul monedelor minate, de dificultatea rețelei și de cererea pentru mașini noi, iar compania notează că toate trei s-au deteriorat recent 1. Prețul mediu al KAS a scăzut cu 43.5% în 2025 față de 2024, ceea ce a redus randamentul minării și a încetinit punerea în funcțiune a mașinilor 1. Compania a notat că prețul KAS a scăzut de la 0.1445 USD la 0.0816 USD ca medie anuală 1.
Reglementarea și costul energiei sunt factori structurali: compania și-a mutat operațiunile din China în SUA, unde spune că mediul de reglementare este mai favorabil, și se așteaptă ca costul energiei să scadă pe termen lung dacă investițiile în ferme proprii continuă 1. Totuși, tarifele vamale aplicate mașinilor importate din Asia ar putea afecta lanțul de aprovizionare și structura de costuri 1.
Tendințe
- Scăderea prețului KASvânt din față
Prețul KAS, principala monedă minată în valoare, a scăzut sensibil în 2025, ceea ce a redus randamentul minării și a încetinit cererea pentru mașini noi 1. Dacă prețul rămâne la nivelurile recente, compania se așteaptă la presiune continuă asupra marjelor 1.
- Relocarea operațiunilor în SUAmixt
Mutarea minării din China în Nebraska a fost făcută pentru un mediu de reglementare mai previzibil și pentru costuri potențial mai mici la energie, pe termen lung 1. Efectul rămâne incert, deoarece o parte din mașini este încă găzduită la terți, unde costurile sunt mai mari 1.
- Tarife vamale asupra importurilorvânt din față
Mașinile exportate din Asia în Statele Unite pot fi supuse tarifelor suplimentare aplicate de guvernul american pe anumite produse din China, ceea ce ar afecta costurile și aprovizionarea 1.
- Reglementarea criptomonedelormixt
Guvernele din întreaga lume dezvoltă reguli noi pentru industria criptomonedelor, iar unele autorități explorează cadre legale pentru tranzacțiile cu active digitale 1. Schimbările de reglementare pot aduce atât constrângeri, cât și oportunități, în funcție de jurisdicție 1.
Poziția concurențială
Segmentul de mașini de minat pentru criptomonede este disputat, iar compania recunoaște că există concurență semnificativă pe piețele KAS și pe alte monede 1. Avantajul declarat al companiei este capacitatea de cercetare și dezvoltare, care i-a permis să proiecteze mai multe modele pentru monede diferite, inclusiv unul destinat minării Bitcoin, aflat încă în faza de prototip funcțional 1.
Competitorii concreți nu sunt numiți în sursa analizată, așa că aprecierea poziției relative rămâne limitată la declarațiile companiei despre ea însăși 1. Diferențierea depinde de eficiența energetică a mașinilor și de software-ul de management, iar acestea sunt criterii greu de verificat din documentele disponibile 1.
- Producători terți de mașini ASIC
Sursa nu identifică numele concurenților direcți; compania menționează doar competiția din segmentul KAS și din alte segmente de monede.
- Furnizori de găzduire și ferme de minare terțe
Compania își găzduiește o parte din mașini la furnizori terți, ceea ce indică o relație de piață, fără nume concret în sursă.
- Pool-uri de minare KAS
Compania a operat un pool propriu pentru KAS, pe care l-a închis, dar sursa nu numește alți operatori din acest segment.
- Alți minieri de criptomonede
Sursa face referire generală la alți minieri afectați de criză, fără să îi numească.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)25 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 mai 2026
- Raport anual (emitent străin)28 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 mar. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / BGIN BLOCKCHAIN Ltd · 28 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.